Справа№ 640/15738/16-п
н/п 3/640/3872/16
"18" листопада 2016 р. Київський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого - судді Лях М.Ю.,
при секретарі - Хомінської Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, що надійшли з Харківської митниці Державної фіскальної служби України відносно:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина України для виїзду за кордон FC 342358 виданий 06.04.2016 органом 6301, РНОКПП НОМЕР_1, який зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2,
у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статтею 483 Митного кодексу України (далі МК України),-
02 серпня 2016 року о 16 год. 00 хв. співробітниками оперативно-розшукового управління Державної прикордонної служби України спільно з співробітниками Управління патрульної поліції м. Харкова під час виконання службових обов'язків у м. Харкові по вул. Каряківська біля буд. 2 був виявлений автомобіль марки BMW 318, VIN: WBABE51000JG33422, державний реєстраційний знак ОСОБА_2 RPR89YF. Згідно з рапортом заступника командира 2-ї патрульної роти 4-го патрульного батальйону УПП в м. Харкові ДПП лейтенанта поліції ОСОБА_3 від 02 серпня 2016 року №398/9/20-70-20 встановлено, що під час перевірки документів водій вказаного автомобіля ОСОБА_1 як підставу для підтвердження законності ввезення автомобіля на митну територію України та його використання надав такі документи: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу DR/BAJ1012645, довіреність на право користування автомобілем від 12.04.2016, реєстр Ur.Nr/0470/2016-G А № 44087-2016, завірену нотаріусом Peter Schonefuss (м. Дрезден, Німеччина). Згідно з відомостями бази даних Єдиної інформаційної аналітичної системи ДФС України, автомобіль марки BMW 318, VIN: WBABE51000JG33422, державний реєстраційний знак ОСОБА_2 RPR89YF, був ввезений на митну територію України 28 липня 2016 року ОСОБА_1 через митний пост «Новгород-Сіверський» Чернігівської митниці ДФС у митному режимі транзит. Відповідно до службової записки м/п «Щербаківка» Харківської митниці від 02 червня 2016 № 791/20-70-66/66-вн, встановлено, що 01 червня 2016 року зазначений автомобіль був ввезений на митну територію України через пункт пропуску «Гоптівка» митного поста «Щербаківка» Харківської митниці ДФС ОСОБА_1, який під час ввезення автомобіля в ході проведення митних формальностей надав органу доходів і зборів для митного контролю документи, а саме: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу в ОСОБА_2 DR/BAJ1012645, довіреність на право керування автомобілем реєстр А № 44359-2016, видана 14.05.2016 ОСОБА_4 на ім'я ОСОБА_1 та завірена нотаріусом Slawomir Lewandowski у м. Щецин, Республіки Польща, паспорт громадянина України для виїзду за кордон FC342358. Згідно з інформацією митних органів ОСОБА_2, що надійшла Державної фіскальної служби України (листи вх. № 15259/5 від 21.04.2016 та № 22104/5 від 23.06.2016), нотаріальної контори Slawomir Lewandowski в м. Щецин не існує, а Slawomir Lewandowski не є нотаріусом.
По даному факту у відношенні ОСОБА_1 був складений протокол про порушення митних правил за ознаками ч. 1 ст. 483 МК України, предмет правопорушення - автомобіль марки BMW 318, VIN: WBABE51000JG33422, державний реєстраційний знак ОСОБА_2 RPR89YF, ключ від нього та свідоцтво про реєстрацію цього автомобіля DR/BAJ1012645, було вилучено згідно з вимогами ст. 511 МК України та передано для зберігання на склад митниці. Згідно висновку експерта Харківського управління з питань експертизи та досліджень СЛЕД ДФС № 142005901-2116 від 19 вересня 2016, загальна вартість вилученого автомобіля складає 64 061, 30 грн.
В судове засіданні ОСОБА_1 не з'явився, був належним чином повідомлений про дату, місце та час розгляду справу, в письмових поясненнях повідомив, що придбав вилучений автомобіль разом з пакетом документів через мережу інтернет у незнайомого йому чоловіка на ім'я Сергій. До ОСОБА_2 він особисто не виїжджав та з власником цього автомобіля не зустрічався. Про те що довіреність на автомобіль є фіктивною він не знав.
В судовому засіданні представник Харківської митниці ДФС ОСОБА_5 підтримав протокол про порушення митних правил, просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та призначити йому покарання у межах санкцій передбаченої ст. 483 МК України.
Розглядаючи справу, суд забезпечує своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне дослідження всіх обставин, передбачених ст. 247, 280 КУпАП. Особливу увагу суд звертає на з'ясування в справі таких питань: чи мало місце правопорушення, за яке особа притягається до відповідальності; чи містить діяння склад корупційного правопорушення, передбаченого Законом; чи винна дана особа у його вчиненні; чи належить вона до суб'єктів даного правопорушення; чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність; чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, присутні ознаки складу адміністративного правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.
Судом встановлено, що 02 серпня 2016 року о 16 год. 00 хв. співробітниками оперативно-розшукового управління Державної прикордонної служби України спільно з співробітниками Управління патрульної поліції м. Харкова під час виконання службових обов'язків у м. Харкові по вул. Каряківська біля буд. 2 був виявлений автомобіль марки BMW 318, VIN: WBABE51000JG33422, державний реєстраційний знак ОСОБА_2 RPR89YF. Згідно з рапортом заступника командира 2-ї патрульної роти 4-го патрульного батальйону УПП в м. Харкові ДПП лейтенанта поліції ОСОБА_3 від 02 серпня 2016 року №398/9/20-70-20 встановлено, що під час перевірки документів водій вказаного автомобіля ОСОБА_1 як підставу для підтвердження законності ввезення автомобіля на митну територію України та його використання надав такі документи: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу DR/BAJ1012645, довіреність на право користування автомобілем від 12.04.2016, реєстр Ur.Nr/0470/2016-G А № 44087-2016, завірену нотаріусом Peter Schonefuss (м. Дрезден, Німеччина). Згідно з відомостями бази даних Єдиної інформаційної аналітичної системи ДФС України, автомобіль марки BMW 318, VIN: WBABE51000JG33422, державний реєстраційний знак ОСОБА_2 RPR89YF, був ввезений на митну територію України 28 липня 2016 року ОСОБА_1 через митний пост «Новгород-Сіверський» Чернігівської митниці ДФС у митному режимі транзит. Відповідно до службової записки м/п «Щербаківка» Харківської митниці від 02 червня 2016 № 791/20-70-66/66-вн, встановлено, що 01 червня 2016 року зазначений автомобіль був ввезений на митну територію України через пункт пропуску «Гоптівка» митного поста «Щербаківка» Харківської митниці ДФС ОСОБА_1, який під час ввезення автомобіля в ході проведення митних формальностей надав органу доходів і зборів для митного контролю документи, а саме: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу в ОСОБА_2 DR/BAJ1012645, довіреність на право керування автомобілем реєстр А № 44359-2016, видана 14.05.2016 ОСОБА_4 на ім'я ОСОБА_1 та завірена нотаріусом Slawomir Lewandowski у м. Щецин, Республіки Польща, паспорт громадянина України для виїзду за кордон FC342358. Згідно з інформацією митних органів ОСОБА_2, що надійшла Державної фіскальної служби України (листи вх. № 15259/5 від 21.04.2016 та № 22104/5 від 23.06.2016), нотаріальної контори Slawomir Lewandowski в м. Щецин не існує, а Slawomir Lewandowski не є нотаріусом.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч.1 ст. 458 Митного кодексу України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Отже, порушенням митних правил можуть бути як умисні дії чи бездіяльність, так і необережні дії чи бездіяльність.
Відповідно до вимог ст. 486 Митного кодексу України, серед завдань провадження в справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її з дотриманням вимог закону.
Відповідальність за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України настає у разі переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Статтею 4 Митного кодексу України у пункті 57 чітко визначено що товари - будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.
Згідно до п. 60 статті 4 Митного кодексу України, транспортний засіб підпадає за ознаками транспортний засіб особистого користування, а саме: наземні транспортні засоби товарних позицій 8702 , 8703 , 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД та причепи до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД, плавучі засоби та повітряні судна, що зареєстровані на території відповідної країни, перебувають у власності або тимчасовому користуванні відповідного громадянина та ввозяться або вивозяться цим громадянином у кількості не більше однієї одиниці на кожну товарну позицію виключно для особистого користування, а не для промислового або комерційного транспортування товарів чи пасажирів за плату або безоплатно.
Оскільки поняття транспортного засобу охоплюється поняттям товару, то ст.335 МКУ передбачено, що під час переміщення товарів через митний кордон України до митного органу подаються документи та відомості, необхідні для митного контролю серед них є: документи на транспортний засіб, зокрема ті, що містять відомості про його державну реєстрацію (національну належність) (ч. 1 пункт 1 абзац а); документи, що підтверджують повноваження особи, яка подає митну декларацію (ч. 3 пункт 1 ); у разі необхідності - документи, що підтверджують право на пільги із сплати митних платежів, на застосування повного чи часткового звільнення від сплати митних платежів відповідно до обраного митного режиму(ч. 3 пункт 1).
Відповідно до ст. 336 Митного кодексу України митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами митного органу шляхом, в тому числі:
1)перевірки документів та відомостей, які відповідно до статті 335 цього Кодексу надаються органам доходів і зборів під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України;
2)направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих органу доходів і зборів.
Перевірка документів та відомостей, які відповідно до статті 335 цього Кодексу подаються органам доходів і зборів під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, здійснюється візуально, із застосуванням інформаційних технологій (шляхом проведення формато-логічного контролю, контролю співставлення, контролю із застосуванням системи управління ризиками) та в інші способи, передбачені цим Кодексом. Формато-логічний контроль - це автоматизована перевірка правильності заповнення даних митних декларацій та повернення результатів перевірки; перевірка митних декларацій та інших документів на достовірність та законність; здійснення статистичного, валютного контролю, контролю нарахованих митних платежів, контролю правильності застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Статтею 381 Митного кодексу України встановлено, що громадянам дозволяється ввозити транспортні засоби особистого користування з метою транзиту через митну територію України за умови їх письмового декларування в порядку, передбаченому для громадян, та внесення на рахунок органу доходів і зборів, що здійснив пропуск таких транспортних засобів на митну територію України, грошової застави в розмірі митних платежів, що підлягають сплаті при ввезенні таких транспортних засобів на митну територію України з метою вільного обігу. Зазначені вимоги не поширюються на транспортні засоби, постійно зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземної держави, що підтверджується відповідним документом.
Відповідно до статті 30 Податкового кодексу України податкова пільга - це передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору у меншому розмірі. Податкова пільга надається, зокрема, шляхом звільнення від сплати податку та збору.
При цьому звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі здійснюється за наявності підстав, визначених законодавством України.
Слід зазначити, що обов'язковою умовою для звільнення від оподаткування митними платежами, у відповідності до пункту 4 частини 10 статті 374 Кодексу, товари, що належать громадянам і переміщуються транзитом через митну територію України.
Частиною 1 ст. 198 Митного кодексу України органу доходів і зборів в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації та необхідні для прийняття рішення про пропуск їх через митний кордон України.
Частиною 1 ст. 257 Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Частиною 6 ст. 265 Митного кодексу України декларування товарів, що належать громадянам, може здійснюватися цими громадянами або іншими громадянами, уповноваженими на це власниками зазначених товарів нотаріально посвідченими дорученнями.
Частиною 4 ст. 266 Митного кодексу України у разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення декларантом передбачену цим Кодексом відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.
Митний контроль транспортних засобів здійснюється у відповідності до Типової технологічної схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 № 451( далі - Типова технологічна схема), яка визначає послідовність дій посадових осіб митних органів під час здійснення їх митного контролю у пунктах пропуску для автомобільного сполучення через державний кордон.
При переміщенні через митний кордон України транспортних засобів особистого користування громадянами застосовується спрощена система митного контролю (стаття 366 Кодексу), яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України «зелений коридор» чи «червоний коридор».
Канал, позначений символами зеленого кольору ("зелений коридор"), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню. Канал, позначений символами червоного кольору ("червоний коридор"), призначений для всіх інших громадян.
Слід зазначити, що на сьогоднішній день чинні Правила митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, затверджені наказом Держмитслужби України від 17.11.2005 №1118, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 25.11.2005 за №1428/11708 (застосовуються в частині, що не суперечить Кодексу, далі - Правила), пунктом 3 розділу IV яких визначено особливості митного контролю та митного оформлення ТЗ, зареєстрованих у відповідних реєстраційних органах іноземних держав, що ввозяться на митну територію України з метою транзиту.
Разом з тим, у відповідності до п.7 Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, власник ТЗ або уповноважена особа, який переміщує ТЗ через митний кордон України, пред'являє його митному органу для проведення митного огляду й подає оригінали та ксерокопії таких документів: що підтверджують право власності на ТЗ або користування ним (у тому числі з правом розпорядження); реєстраційних (технічних) документів на транспортний засіб (якщо він перебував на обліку в реєстраційному органі іноземної держави чи України) з відмітками про зняття транспортного засобу з обліку, якщо такі документи видаються реєстраційним органом; митної декларації - у разі потреби; ВМД (у разі транзиту ТЗ, нового або знятого з обліку в реєстраційному органі, через митну територію України); що підтверджують право на надання пільг в оподаткуванні (у разі митного оформлення ТЗ з наданням пільг в оподаткуванні); паспортних документів та інших документів, визначених законодавством України та міжнародними договорами України, що дають право на перетин державного кордону, та/або паспорта громадянина (посвідчення особи з відміткою про місце проживання); посвідки чи іншого документа про постійне (тимчасове) проживання в Україні або за кордоном тощо; довідки про ідентифікаційний номер громадянина (за наявності).
В свою чергу, порядок переміщення та митного контролю, зокрема транспортних засобів, визначено п.п.12-16 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 р. № 451, згідно яких за наявності достатніх підстав вважати, що переміщення таких автомобільних транспортних засобів і товарів через митний кордон України здійснюється поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю, у тому числі в разі отримання відповідної інформації від правоохоронних органів, може проводитися переогляд автомобільних транспортних засобів і товарів. Разом з тим, п.16 згаданої схеми визначає, що за результатами митного контролю митні органи приймають одне з таких рішень про: проведення митного оформлення автомобільних транспортних засобів і товарів відповідно до вимог законодавства і заявленого митного режиму та надання дозволу на їх пропуск через митний кордон України; пропуск або відмову в пропуску та митному оформленні автомобільних транспортних засобів і товарів через митний кордон України та повернення їх на територію суміжної держави; затримання автомобільних транспортних засобів і товарів для передачі на склад митного органу для зберігання.
Факт вчинення ОСОБА_1 переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, підтверджується зібраними по справі доказами - висновком Харківської митниці ДФС, протоколом про порушення митних правил від 02 серпня 2016 року № 519/80700/16, доповідною запискою, письмовими поясненнями, відомостями диспетчера ЗМК та пасажирського пункту пропуску, даними журналу пункту пропуску, копією технічного паспорту на транспортний засіб, копією довірчістю від 12.04.2016 року, службовою запискою від 02.06.2016 року. Згідно інформації митних органів ОСОБА_2, надісланої до ДФС України листами вх. №15259/5 від 21.04.2016 року та № 22104/5 від 23.06.2016 року, нотаріальної контори Slawomir Lewandowski в м. Щецин не існує, а Slawomir Lewandowski не є та ніколи не був нотаріусом.
Відповідно до висновку експертів Харківського управління з питань експертизи та досліджень СЛЕД ДФС № 142005901-2116 від 19 вересня 2016, загальна ринкова вартість наданого на дослідження автомобіля марки BMW 318, VIN: WBABE51000JG33422, державний реєстраційний знак ОСОБА_2 RPR89YF, складає 64 061, 30 грн.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 статті 483 Митного кодексу України, є доведеною та знайшла своє підтвердження в судовому засіданні. Враховуючи обставини вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушника, ступінь його вини, суд застосовує до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості автомобілямарки BMW 318, VIN: WBABE51000JG33422, державний реєстраційний знак ОСОБА_2 RPR89YF з його подальшою конфіскацією.
На підставі наведеного, керуючись статтями 34-36, 247, 280, 284 КпАП України, статтями 177, 482, 526, 527, 528 Митного кодексу України, статтею 41 Конституції України, статтею 4 Закону України «Про судовий збір», -
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, визнати винним в порушенні митних правил передбачених ст. 483 МК України та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави у розмірі 64 061 (шістдесят чотири тисячі шістдесят одна) грн. 30 коп. отримувач: УДКСУ у м. Харкові Харківської області, код ЄДРПОУ:37999649, банк отримувача: ГУДКСУ в Харківській області, МФО 851011, п/р: 31112106705002, призначення платежу: оплата штрафу за постановою суду по протоколу про порушення митних правил № 519/80700/16 від 02 серпня 2016 року та конфіскувати в дохід держави автомобіль марки BMW 318, VIN: WBABE51000JG33422, державний реєстраційний знак ОСОБА_2 RPR89YF.
Стягнути зОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, на користь держави судовий збір в розмірі 275 (двісті сімдесят п'ять) грн. 60 коп. на рахунок - отримувач коштів: Управління Державної казначейської служби України у Київському районі м. Харкова Харківської області, код ЄДРПОУ 37999675, банк отримувача: ГУДКУ в Харківській області, код банку отримувача (МФО): 851011, рахунок отримувача: 31219206700004, код класифікації доходів бюджету: 22030001, призначення платежу судовий збір по справі про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 Київський районний суд м. Харкова.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Харківської області через Київський районний суд м. Харкова протягом десяти днів з моменту її винесення.
Постанова набирає чинність після закінчення 10-ти денного строку на її оскарження, та може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Київського районного суду
м. Харкова М.Ю. Лях