Постанова від 04.11.2016 по справі 334/4948/16-п

Дата документу 04.11.2016 Справа № 334/4948/16-п

Провадження № 3/334/1409/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2016 року суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Колесник С.Г., розглянувши матеріали, які надійшли з Головного управління ДФС у Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1, директора ТОВ «Кронос-Логістікс», мешкає: м. Запоріжжя, вул. 40-річчя Перемоги, 25/60,

за ст. 164-5 ч.1 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

25 липня 2016 року складено протокол про адміністративне правопорушення Серія АА №311927, відповідно до якого 15 липня 2016 року, приблизно о 12.45 год. по вул. Гребельній, 5 в м. Запоріжжі директор ТОВ «Кронос-Логістік» ОСОБА_1 зберігав в складських приміщеннях алкогольну продукцію торгової марки «Прайм», яка маркована марками акцизного податку України, які не видавались підприємству-виробнику і вважається такою яка не маркована марками акцизного податку України, за що передбачається адміністративна відповідальність за ч.1 ст.164-5 КУпАП.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, проте подав до суду письмові заперечення відповідно до яких вказує, що протокол про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП було складено на підставі акту перевірки ТУ ДФС у Запорізькій області № 0235/08/01/НОМЕР_1 від 25.07.2016. Перевірка проводилась на ТОВ «КРОНОС-ЛОГІСТІКС», на якому він є директором. В ході проведення перевірки було встановлено факт зберігання ТОВ «КРОНОС-ЛОГІСТІКС» алкогольних напоїв виробництва ТОВ «Лікеро-горілчаний завод «Прайм», які обклеєні марками акцизного податку, що згідно бази АС «Акцизні марки» не видавались жодному виробнику.

ТОВ «КРОНОС-ЛОГІСТІКС» не є підприємством виробником алкогольних напоїв, та не може бути відповідальним ні за отримання, ні за видачу та за подальше використання марок акцизного податку. Описана алкогольна продукція була отримана від ТОВ «Юнайтед-Алко» (Договір поставки № РД-12/15 від 01.01.2015 року). На перевірку було надано товарно-транспортні накладні на переміщення алкогольних напоїв та видаткові накладні, які підтвердили факт придбання описаної продукції на ТОВ «Юнайтед-Алко».

Запорізькою ОДПІ Головного управління ДФС у Запорізькій області не було встановлено і доведено адміністративно-господарської вини ТОВ «КРОНОС-ЛОГІСТІКС» в скоєнні правопорушення. Алкогольну продукцію від ТОВ «Юнайтед-Алко» було отримано з марками акцизного податку встановленого зразка; товар було задекларовано та оприбутковано; ГУ ДФС у Харківській області було надано відповідь, що зазначені в Опису ГУ ДФС у Запорізькій області марки акцизного податку у переліку АС «Акцизні марки» були отримані ГУ ДФС у Харківській області від ДП «Поліграфічний комбінат Україна» по виготовленню цінних паперів». За таких умов до ГУ ДФС у Запорізькій області 18.08.2016 ТОВ «КРОНОС-ЛОГІСТІКС» було подано скаргу на ППР Запорізької ОДПІ Головного управління ДФС у Запорізькій області від 04.08.2016 № НОМЕР_2, в задоволенні якої 26.10.2016р. було відмовлено. Проте на сьогоднішній день подано скаргу до ДВС України, оскільки підприємство не згодне з результатами розгляду первинної скарги.

Наполягав, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачене ч. 1 ст. 164-5 КУпАП України та з урахуванням його заперечень, просив закрити провадження по справі у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164-5 КУпАП.

Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164-5 КупАП слід закрити з таких підстав.

У відповідності до ч. 1 ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, за зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, на яких немає належним чином розміщених марок акцизного збору, або з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного збору несуть відповідальність посадові особи підприємств - виробників, імпортерів і продавців цих товарів.

ОСОБА_2 протоколу №2 про адміністративне правопорушення Серія АА №311927 від 25.07.2016р., що надійшов на розгляд суду, 15 липня 2016 року, приблизно о 12.45 год., по вул. Гребельній, 5 в м. Запоріжжі директор ТОВ «Кронос-Логістік» ОСОБА_1 зберігав в складських приміщеннях алкогольну продукцію торгової марки «Прайм», яка маркована марками акцизного податку України, які не видавались підприємству - виробнику і вважається такою, яка не маркована марками акцизного податку України, за що передбачається адміністративна відповідальність за ч.1 ст.164-5 КУпАП.

Аналіз змісту протоколу та інших матеріалів справи дає підстави для висновку, що вказаний протокол складено на підставі акту перевірки ГУ ДФС у Запорізькій області від 25.07.2016р. №0235/08/01/40/35628371, хоча в останньому про це не зазначено.

ОСОБА_2 протоколу огляду від 25.07.2016р. (складеного російською мовою, нерозбірливим почерком і з виправленнями), 25.07.2016р. з 11-00 год. до 11-55 год. на території ТОВ «Кронос-Логістік» за адресою м. Запоріжжя, вул. Плотинна, 5 проводився огляд, в ході якого виявлено факт зберігання алкогольних напоїв, на яких наявні марки акцизного податку, які не видавалися підприємству - виробнику. В результаті цього оглянуто алкогольну продукцію: горілку «Малинівка Святкова» 0,25 л - 3168 пляшок, горілку «Дрім Світовий клас» 0,5 л - 4600 пляшок, горілку «Дрім суперіор» 0,5 л - 3800 пляшок. Документи та оглянуте майно залишені на відповідальне зберігання в ТОВ «Кронос-Логістік».

ОСОБА_2 про результати перевірки від 25.07.2016р. (реєстраційний №0235/08/01/40/35628371), 25.07.2016р. о 12-40 год. головним управлінням ДФС у Запорізькій області за місцем здійснення діяльності ТОВ «Кронос-Логістік», в присутності директора товариства ОСОБА_1, було розпочато перевірку місця зберігання оптових партій алкогольних напоїв.

В ході проведення фактичної перевірки ТОВ «Кронос-Логістік» встановлено факт зберігання алкогольних напоїв в загальній кількості 11587 пляшок виробництва ТОВ «Лікеро-горілчаний завод «Прайм», які обклеєні марками акцизного податку, що згідно бази АС «Акцизні марки» не видавались жодному виробнику, в тому числі ТОВ «Лікеро-горілчаний завод «Прайм». Опис алкогольної продукції на 185 аркушах є невід'ємним додатком до цього ОСОБА_2.

ОСОБА_2 з наданими до перевірки товарно-транспортними накладними на переміщення алкогольних напоїв та видаткових накладних, зазначена продукція була отримана від ТОВ «Юнайтед Алко».

ОСОБА_2 акту перевірки, з метою підтвердження факту отримання акцизних марок від продавця таких марок виробником алкогольних напоїв ТОВ «Лікеро-горілчаний завод «Прайм», які зазначені в описах алкогольних напоїв, до Головного управління ДФС у Харківській області було направлено відповідний запит з додатками описаної продукції (лист №4220/7 від 20.07.2016р.).

На даний запит Головне управління ДФС у Харківській області повідомило, що відповідно до наданого переліку марки акцизного податку 20 АВ ЛГП ставка 14,106 серія ААБЄ №652292 та 20 АВ ЛГП ставка 14,106 серія АААЦ №426456 були реалізовані виробнику ТОВ «Лікеро-горілчаний завод «Прайм», інші марки акцизного податку, зазначені у переліку згідно АС «Акцизні марки», були отримані ГУ ДФС у Харківській області від ДП «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів згідно видаткових накладних на відпуск товарно-матеріальних цінностей, однак підприємствам - виробникам алкогольних напоїв зазначені марки не видавалися (лист №12816/7/20-40-40-03-15 від 20.07.2016р.).

За висновками перевірки, встановлено, що в порушення п. 226.1, п. 226.9, п.226.11, п.226.12, п.226.13 ст.226 Податкового кодексу України, ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 року, ТОВ «Кронос-Логістік» за адресою м. Запоріжжя, вул. Гребельна, 5 здійснювало зберігання немаркованих алкогольних напоїв (акцизні марки не видавалися виробнику ТОВ «Лікеро-горілчаний завод «Прайм» та іншим виробникам алкогольних напоїв) в загальній кількості 11585 пляшок на суму 420755,46 грн. (з урахуванням ПДВ).

Стаття 226 Податкового кодексу України встановлює порядок виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

ОСОБА_2 п. 226.1, у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.

ОСОБА_2 п. 226.9, вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку; алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції; алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

ОСОБА_2 п.226.11, ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв та тютюнових виробів забороняються.

ОСОБА_2 п.226.12, продаж марок акцизного податку вітчизняним виробникам алкогольних напоїв і тютюнових виробів провадиться на підставі:

довідок про сплату суми податку, яка розрахована за ставками на готову продукцію (для алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований);

заявки-розрахунку кількості марок акцизного податку (далі - заявка-розрахунок);

звіту про використання марок, придбаних у попередньому місяці, за затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, формою у двох примірниках, один з яких залишається у продавця марок, другий (з відміткою продавця) - у виробника;

платіжного документа на перерахування плати за марки з відміткою банку про дату виконання платіжного доручення.

Форми довідок та заявки-розрахунку затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

ОСОБА_2 п.226.13, кількість марок акцизного податку, яку можуть отримати виробники алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований, визначається відповідно до сплаченої суми податку. Виробники тютюнових виробів та алкогольних напоїв, для виробництва яких не використовується спирт етиловий неденатурований, визначають потребу в марках акцизного податку з урахуванням планових щомісячних обсягів реалізації продукції.

Стаття 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 року, на порушення якої вказується в акті перевірки, встановлює, що алкогольні напої, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

За порушення цього Закону до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів згідно ст.17 цього Закону, зокрема, за виробництво, зберігання, транспортування, реалізацію фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.

ОСОБА_2 частин 4, 5 ст. 17 цього Закону, рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.

У разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

Судом встановлено, що Запорізька об'єднана державна податкова інспекція ГУ ДФС у Запорізькій області на підставі встановленого ОСОБА_2 перевірки від 25.07.2016р. №0235/08/01/40/35628371 порушення ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» згідно з абз.15 ч.2 ст. 17 цього Закону прийняла рішення про застосуваннядо ТОВ «Кронос-Логістік» штрафних санкцій у сумі 841510,92 грн. (податкове повідомлення-рішення від 04.08.2016р. №0000484000).

ОСОБА_2 матеріалів справи, вказане податкове повідомлення-рішення ТОВ «Кронос-Логістік» не виконане і на теперішній час знаходиться у стадії оскарження до Державної фіскальної служби України. Позовна заява про визнання податкового повідомлення-рішення від 04.08.2016р. №0000484000 не подавалася.

Таким чином, на момент розгляду справи матеріали справи не містять беззаперечних даних про недодержання ТОВ «Кронос-Логістік» вимог ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», положень п. 226.1, п. 226.9, п.226.11, п.226.12, п.226.13 ст.226 Податкового кодексу України, як це зазначено в акті перевірки.

ОСОБА_2 ст. 14 КУпАП, посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.

Відповідно до змісту ст. 251 КУпАП, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, і які встановлюються в тому числі протоколом про адміністративне правопорушення.

Встановлені протоколом про адміністративне правопорушення фактичні дані не дають суду підстав для висновку про наявність в діях директора ТОВ «Кронос-Логістік» ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, з наступних підстав.

Суб'єктами даного правопорушення можуть бути посадові особи підприємств - виробників, імпортерів і продавців алкогольних напоїв або тютюнових виробів, а також особи, які здійснюють транспортування вказаної продукції. У протоколі не зазначено, до якої категорії підприємств, визначених ст. 164-5 КУпАП, контролюючим органом віднесено ТОВ «Кронос-Логістік» у даній справі.

Частина 1 ст. 164-5 КУпАП передбачає відповідальність виключно за зберігання алкогольних напоїв, на яких немає належним чином розміщених марок акцизного збору, або з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного збору.

ОСОБА_2 матеріалів справи, алкогольні напої були обклеєні марками акцизного податку, ці марки не видавалися підприємствам - виробникам алкогольних напоїв, в тому числі ТОВ «Лікеро-горілчаний завод «Прайм», однак були отримані ГУ ДФС у Харківській області від ДП «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів згідно видаткових накладних на відпуск товарно-матеріальних цінностей. Протокол і матеріали справи не містять відомостей, що марки акцизного податку на описаній алкогольній продукції є підробленими чи фальсифікованими.

В протоколі відсутня вказівка на положення закону, який регламентує порядок маркування алкогольних напоїв марками акцизного податку України, за порушення якого директор ТОВ «Кронос-Логістік» ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП.

ОСОБА_2 протоколу, протиправні дії ТОВ «Кронос-Логістік», відповідальність за що несе посадова особа підприємства, полягають у зберіганні алкогольної продукції, яка вважається такою, що не маркована марками акцизного податку України.

Визначення продукції, яка вважається такою, що не маркована марками акцизного податку України, наводиться у п.226.9 ст. 226 Податкового кодексу України.

Разом з тим, викладена у протоколі суть порушення не містить посилання на порушення ТОВ «Кронос-Логістік», яке згідно матеріалів справи не є підприємством - виробником алкогольних напоїв, положень п. 226.9 ст.226 Податкового кодексу України, як і норм ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», інших норм Податкового кодексу України, які регламентують порядок отримання, видачу та використання марок акцизного податку, зазначених у висновку акту перевірки.

ОСОБА_2 матеріалів справи, вказаний висновок, як підстава для застосування фінансових санкцій щодо підприємства, на теперішній час знаходиться у стадії оскарження до Державної фіскальної служби України.

Таким чином, аналізуючи наведені докази, здобуті в ході розгляду справи про притягнення до адміністративної відповідальності, суд приходить до висновку про відсутність в діях директора ТОВ «Кронос-Логістік» ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП.

Пунктом 1 частини 1 статті 247 КУпАП встановлено, що провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст. 9, 164-5, 247, 283, 284 Кодексу України про адміністративне правопорушення, суд

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі відносно директора ТОВ «Кронос-Логістік» ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 164-5 ч.1 КУпАП на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП - закрити, у зв'язку з відсутністю в діях останнього складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Запорізької області через Ленінський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя: Колесник С. Г.