Постанова від 20.10.2016 по справі 804/5699/16

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2016 р. Справа № 804/5699/16

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: судді Сидоренко Д.В., при секретарі Шпота Я.С., розглянувши за участю:

представника позивача: ОСОБА_1,

представника відповідача: ОСОБА_2,

у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Хайдельбергцемент Україна»,

до ОСОБА_3 великих платників податків Державної фіскальної служби,

про визнання протиправним та скасування індивідуальної податкової консультації

Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Хайдельбергцемент Україна» про визнання протиправною та скасування індивідуальної податкової консультації вих.№16217/10/28-10-01-3-11 від 27.07.2016р., надану відповідачем ОСОБА_3 великих платників податків Державної фіскальної служби.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що на звернення щодо отримання податкової консультації з питання звільнення від сплати від плати за користування земельними ділянками в населених пунктах згідно переліком, передбаченим Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», позивач отримав податкову консультацію вих.№16217/10/28-10-01-3-11 від 27.07.2016р. Зі змісту консультації позивач дійшов висновку щодо її суперечливості нормам Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», оскільки вказані норми мають пріоритет над нормами всіх інших законів, зокрема на ПК України. Разом з тим, оскаржувана консультація взагалі не містить висновку з питання, яке було поставлено позивачем у запиті.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечував. У запереченнях на адміністративний позов навів повний зміст оскаржуваної податкової консультації, а також зазначив про відсутність інформації щодо наявності у позивача сертифікату про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), у зв'язку з чим неможливо однозначно оцінити чи можливо застосування пільги (розстрочення/відстрочення сплати податку).

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Хайдельбергцемент Україна» звернулося до Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Міжрегіонального головного управління ДФС із запитом про отримання індивідуальної податкової консультації щодо звільнення від плати за користування земельними ділянками в населених пунктах згідно з переліками, передбаченими ч.4 ст.4 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 22.06.2016р. вих. №01/02-108.

На вказаний запит позивачем отримано від ОСОБА_3 великих платників податків Державної фіскальної служби податкову консультацію за вих. №16217/10/28-10-01-3-11 від 27.07.2016р.,

Згідно змісту консультації, остання зводиться до викладення положень статей 269 (платники земельного податку), 270 (об'єкти оподаткування земельним податком), 286 (порядок обчислення плати за землю), 288 (орендна плата) ПК України, а також зазначено про передбачення Податковим кодексом України можливості встановлення податкової пільги і про зміну положень кодексу виключено шляхом внесення змін до нього.

Вказана консультація була оскаржена позивачем в судовому порядку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Під час розгляду справи судом перевірено складену відповідачем консультацію на відповідність вимогам законодавства та встановлено наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу власних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Підпунктом 14.1.172 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України визначено, що податкова консультація - допомога контролюючого органу конкретному платнику податків стосовно практичного використання конкретної норми закону або нормативно-правового акта з питань адміністрування податків чи зборів, контроль за справлянням яких, покладено на такий контролюючий орган.

Згідно пп.52.1, 52.2 та 52.5 ст.52 вказаного Кодексу за зверненням платників податків, контролюючі органи надають безоплатно консультації з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію. За вибором платника податків консультація надається в усній, письмовій або електронній формі.

Консультації надаються контролюючим органом. Контролюючі органи мають право надавати консультації виключно з тих питань, що належать до їх повноважень.

Згідно п.53.1 ст.53 Податкового кодексу України, не може бути притягнуто до відповідальності платника податків, який діяв відповідно до податкової консультації, наданої йому у письмовій або електронній формі, а також узагальнюючої податкової консультації, зокрема, на підставі того, що у майбутньому така податкова консультація або узагальнююча податкова консультація була змінена або скасована.

Судом вбачається, що нормами статті 53 Податкового кодексу України визначено права позивача щодо можливості діяти певним чином, отримавши певну податкову консультацію, тобто, встановлено право щодо застосування отриманої консультації, зі звільненням від відповідальності у випадку дій на підставі отриманої консультації.

Відповідно до п.53.3 ст.53 Податкового кодексу України, платник податків може оскаржити до суду як правовий акт індивідуальної дії податкову консультацію контролюючого органу, викладену в письмовій або електронній формі, яка, на думку такого платника податків, суперечить нормам або змісту відповідного податку чи збору. Визнання судом такої податкової консультації недійсною, є підставою для надання нової податкової консультації з урахуванням висновків суду.

Щодо порушеного у зверненні питання про надання податкової консультації суд зазначає наступне, відповідно до п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, які дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п.287.3 ст.287 ПК України).

02.09.2014р. Верховною Радою України прийнято Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», відповідно до ст.1 якого територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014р. «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014р. № 405/2014.

30.10.2014р. Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження №1053-р, яким затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Відповідно до ст.6 Закону «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» звільнено суб'єктів господарювання від плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в населених пунктах згідно з переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 цього Закону.

Частино 4 ст.4 вказаного Закону передбачено, що перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджуються Кабінетом Міністрів України, який забезпечує своєчасну їх актуалізацію.

На виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» розпорядженням КМ України №1275-р від 02.12.2015р. затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Отже, суб'єкти господарювання підлягають звільненню від плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в населених пунктах, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затверджених відповідним розпорядженням КМ України.

Пунктом 52.3 ст.52 ПК України передбачено, що за вибором платника податків консультація надається в усній, письмовій або електронній формі. Консультація, надана в письмовій або електронній формі, обов'язково повинна містити опис питань, що порушуються платником податків, з урахуванням фактичних обставин, вказаних у зверненні платника податків, обґрунтування застосування норм законодавства та висновок з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства.

Як зазначалося вище, зміст податкової консультації зводився до викладення положень Податкового кодексу України з питання сплати земельного податку, визначення податкової пільги та порядку їх надання, без будь якого висновку з питань практичного використання вказаних положень з урахуванням норм Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», у зв'язку з чим оскаржувана консультація не виконує допоміжної функції контролюючого органу конкретному платнику податків стосовно практичного використання конкретної норми закону.

Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та як наслідок про необхідність задоволення адміністративного позову.

Частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч. 1 ст. 98 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою.

Приймаючи до уваги, що рішення у справі ухвалене на користь позивача, який не є суб'єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне присудити всі здійснені ним судові витрати, а саме судовий збір у розмірі 1378,00 грн.

У судовому засіданні, яке відбулось 20.10.2016 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Відповідно до вимог ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України постанова оформлена та підписана 01.11.2016 року.

Керуючись ст.ст.160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати індивідуальну податкову консультацію №16217/10/28-10-01-03-11 від 27.07.2016р.

Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства «Хайдельбергцемент Україна» судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1378,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_3 великих платників податків Державної фіскальної служби.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.

Суддя ОСОБА_4