17 жовтня 2016 р. Справа № 804/4692/16
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: судді Сидоренко Д.В., при секретарі Гелетій М.Т., розглянувши за участю:
позивача: ОСОБА_1,
представників позивача - ОСОБА_2, ОСОБА_3,
представника відповідача - ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про:
- визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення №0009781304 від 12.07.2016р. про збільшення грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на суму 413858,78 грн.,;
- визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-0009801304 від 12.07.2016 р. з єдиного соціального внеску на суму 156311,68 грн.;
- визнання протиправним та скасування рішення №0009801304 від 12.07.2016р. про застосування штрафних санкцій з єдиного внеску в розмірі 15631,17 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що фактичні обставини справи об'єктивно засвідчують понесення позивачем витрат, безпосередньо пов'язаних з одержанням доходу, у перевіряємому періоді - протягом 2014, 2015 року, та правомірність формування витрат та податку на доходи фізичних осіб від провадження господарської діяльності відповідно до первинних бухгалтерських документів, а саме щодо собівартості наданих послуг з надання послуг гальванічного покриття деталей (метизів) цинком, до складу якої входять, зокрема, придбання сировини, послуг по водопостачанню, послуг по постачанню електроенергії, послуг по оренді приміщення, послуг по оренді обладнання, послуг охорони, послуги зв'язку, витрати по заробітній платі тощо. Вказав, що під час проведення перевірки податковий орган лише із суб'єктивних міркувань, з огляду на збитковість наданих послуг, вказав про завищення валових витрат, проте не надано оцінку діяльності суб'єкта господарювання та наявність чистого оподатковуваного доходу у спірному періоді.
В судовому засіданні позивач та його представники підтримали позовні вимоги та просили задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечував. У запереченнях на адміністративний позов повністю продублював зміст акту перевірки, зокрема, вказано, що оскільки операції з надання власних послуг з надання послуг гальванічного покриття деталей (метизів) цинком з від'ємним економічним ефектом не мали під собою розумної, економічно-обгрунтованої, необхідної і достатньої ділової (господарської) мети, а були направлені на подальшу мінімізацію сплати податку. Отже вчинення операцій з реалізації таких послуг слід розцінювати як такі, що виходять за межі господарської діяльності.
Заслухавши пояснення позивача та представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 30.03.2001р. зареєстрований виконавчим комітетом Дніпродзержинської міської ради, перебуває на податковому обліку в Дніпродзержинській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області.
Видом діяльності ФОП ОСОБА_1 є оброблення металів та нанесення покриття на метали.
В період з 24.05.2015р. по 13.06.2016р., на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.77.4 ст..77 Податкового кодексу України, відповідно до наказу № 288 від 10.05.2016р. Дніпродзержинською ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області проведено документальну планову виїзну перевірку фінансово-господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 (ПН НОМЕР_1) з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2014р. по 31.12.2015р., дотримання законодавства щодо укладення трудових договорів, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014р. по 31.12.2015р.
За результатами перевірки 21.06.2016 року складено акт №1348//129/04-03-13-04/НОМЕР_1, у висновку якого зазначено про встановлення порушення:
1. п.177.2, п.177.4 ст.177 Податкового кодексу України, в результаті чого донараховано податку на доходи фізичних осіб в сумі 331087,02 грн., в тому числі: за 2014 рік в сумі 161628,78 грн., за 2015 рік - в сумі 169458,24 грн.;
2. абз.3 п.1, п.п.4 ч.1 ст.4, п.2 ч.1 ст.7, п.11 ст.8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», в результаті чого донараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 156311,68 грн., у тому числі за 2014 рік - 73875,60 грн., за 2015 рік - 82436,08 грн.
Як вбачається з акту перевірки, перевіркою правильності визначення витрат, безпосередньо пов'язаних з одержанням доходу, встановлено, відповідно до наданих до перевірки первинних документів (звітів по виробництву, актів прийому-передачі виконаних робіт, видаткових накладних, рахунків) протягом 2014 року для покриття 79916,723 кв.дм деталей та 272446,4 кг. метизів ФОП ОСОБА_5 використано - сировини на суму 830497,6 грн., послуг по водопостачанню на суму 19151,3 грн., послуг по постачанню електроенергії на суму 136498,64 грн., послуг по оренді приміщення на суму 92566,08 грн., послуги по оренді обладнання на суму 3000,0 грн., послуги охорони на суму 3000,0 грн., послуги зв'язку на суму 579,41 грн., витрати по заробітній платі 142302,8 грн., послуги дезінфекції на суму 180,6 грн. та інші витрати на суму 1527,81 грн. Всього сума понесених витрат склала 1 229 304,2 грн. Згідно актів прийому передачі виконаних робіт та рахунків, виписаних ФОП ОСОБА_5 на адресу Замовників, вартість послуг з гальванічного покриття деталей (метизів) цинком (оксидування) за 2014 рік склала 1163441,31 грн. При порівнянні вартості виконаних робіт та понесених витрат за 2014 рік певіркою встановлено збитки. Аналогічна ситуація склалась і у 2015 році: згідно наданих до перевірки первинних документів (звітів по виробництву, актів прийому-передачі виконаних робіт, видаткових накладних, рахунків) протягом 2015 року для покриття 76760,88 кв.дм деталей та 204357,26 кг. метизів ФОП ОСОБА_5 використано - сировини на суму 1098040,0 грн., послуг по водопостачанню на суму 12670,61 грн., послуг по постачанню електроенергії на суму 127543,60 грн., послуг по оренді приміщення на суму 88082,55 грн., послуги по оренді обладнання на суму 750,0 грн, послуги охорони на суму 3000,0 грн., послуги зв'язку на суму 657,7 грн., витрати по заробітній платі 161493,9 грн., послуги дезінфекції на суму 35,0 грн. Всього сума понесених витрат склала 1492273,0 грн. Згідно актів прийому передачі виконаних робіт та рахунків, виписаних ФОП ОСОБА_5 на адресу Замовників, вартість послуг з гальванічного покриття деталей (метизів) цинком (оксидування) за 2015 рік склала 1355586,05 грн. При порівнянні вартості виконаних робіт та понесених витрат за 2015 рік перевіркою встановлено збитки.
Дані операції контролюючим органом визначені як такі, що не пов'язані з господарською діяльністю, в результаті чого в порушення п.177.4 ст.177 Податкового кодексу України ФОП ОСОБА_5 завищено витрати з операцій по реалізації власних послуг з гальванічного покриття деталей (метизів) цинком з від'ємним економічним ефектом за 2014 рік на загальну суму 806401,19 грн., за 2015 рік на суму 878385,27 грн.
Також, перевіркою правильності визначення загального оподатковуваного доходу отриманого від провадження діяльності у 2014 році, відображено в розділі ІІІ податкової декларації про майновий стан і доходу, встановлено, що згідно наданих до перевірки банківських виписок за 2014 рік на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_5 надійшли готівкові кошти в сумі 203200 грн., з призначенням платежу «готівкові надходження власних коштів». Із загальної суми готівкових коштів до складу оподатковуваного доходу в 2014 році була включена лише 45833,33 грн. Документальне підтвердження походження коштів до перевірки не надано. Внаслідок чого ФОП ОСОБА_5 занизив оподатковуваний дохід за 2014 рік на суму 157366,67 грн.
12.07.2016 року Дніпродзержинською ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області винесено:
- податкове повідомлення-рішення №0009781304 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування, за основним платежем в розмірі 331087,02 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 82771,76 грн.;
- вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-0009801304 зі сплати єдиного внеску в сумі 156311,68 грн.;
- рішення №0009801304 про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску у розмірі штрафу 15631,17 грн.
Вказані рішення та вимога про сплату боргу були оскаржені позивачем в судовому порядку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Під час розгляду справи судом перевірено прийняті відповідачем рішення та вимога про сплату боргу на відповідність вимогам законодавства та встановлено наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу власних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України (далі по тексту - ПК України, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з пунктом 44.1 статті 44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування (п.44.2 ст.44 ПК України).
Положеннями п.177.1 ст.177 ПК України визначено, що доходи фізичних осіб-підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставками, визначеними в пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу.
Відповідно до п.177.2 ст.177 ПК України об'єктом оподаткування є чистий дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та не грошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи-підприємця.
Згідно п.177.4 ст.177 ПК України до переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать:
- витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат;
- витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку (далі - працівники), які включають витрати на оплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат виходячи з тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень, відшкодувань вартості товарів (робіт, послуг), витрати на оплату за виконання робіт, послуг згідно з договорами цивільно-правового характеру, будь-яка інша оплата у грошовій або натуральній формі, встановлена за домовленістю сторін (крім сум матеріальної допомоги, які звільняються від оподаткування згідно з нормами цього розділу);
обов'язкові виплати, а також компенсація вартості послуг, які надаються працівникам у випадках, передбачених законодавством, внески платника податку на обов'язкове страхування життя або здоров'я працівників у випадках, передбачених законодавством;
- суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірах і порядку, встановлених законом;
-інші витрати, до складу яких включаються витрати, що пов'язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в підпунктах 177.4.1-177.4.3 цього пункту, до яких відносяться витрати на відрядження найманих працівників, на послуги зв'язку, реклами, плати за розрахунково-касове обслуговування, на оплату оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності, на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов'язані з транспортуванням продукції (товарів), вартість придбаних послуг, прямо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг.
Приписами п.138.2 ст.138 ПК України передбачено, що витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом ІІ цього Кодексу.
Відповідно до пп.139.1.9 п.139.1 ст.139 ПК України не включаються до складу витрат витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.
Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначені Законом України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність”.
Згідно з ч.2 ст.3 цього Закону бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Відповідно до ч.1 ст.9 цього Закону підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Порядок створення, прийняття і відображення у бухгалтерському обліку, а також зберігання первинних документів, облікових регістрів, бухгалтерської звітності підприємствами, їх об'єднаннями та госпрозрахунковими організаціями (крім банків) незалежно від форм власності (надалі - підприємства), установ та організацій, основна діяльність яких фінансується за рахунок коштів бюджету встановлений Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року № 88 (далі по тексту - Наказ № 88).
Відповідно до п.1.2 Наказу №88 господарські операції відображаються у бухгалтерському обліку методом їх суцільного і безперервного документування. Записи в облікових регістрах провадяться на підставі первинних документів, створених відповідно до вимог цього Положення.
Первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення (п.2.1 Наказу № 88).
Згідно з п. 2.4 Наказу № 88 первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата і місце складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий чи електронний підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції
Із зазначеного слідує, що наслідки господарської операції можуть враховуватися суб'єктом господарювання для цілей бухгалтерського та податкового обліку, тільки у випадку підтвердження здійснення цієї операції відповідними первинними документами, що мають відповідати вимогам Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність” та Наказу Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року № 88.
Зі змісту ст.9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність” також вбачається, що первинні документи обов'язково мають фіксувати факт здійснення господарської операції.
Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством.
Враховуючи зазначене вище, судом під час розгляду справи перевірено наявність у позивача необхідних первинних документів за господарськими операціями з метою визначення витрат, а також встановлення зв'язку між понесеними витратами і господарською діяльністю платника податку.
Так, досліджуючи питання правомірності віднесення до складу витрат, пов'язаних із здійсненням діяльності, які відображені у податковій декларації про майновий стан і доходи за 2014 та 2015 роки, судом встановлено, а також підтверджено актом перевірки, що
ФОП ОСОБА_5 здійснює господарську діяльність з використанням виробничого цеху та офісу за адресою вул.Ударників, 30, м.Дніпропетровськ, що орендується у ПАТ «Дніпродормостобуд» відповідно до договору оренди нерухомості від 01.10.2012 р. №346. Також між ФОП ОСОБА_5 та ПАТ «Дніпродормостобуд» укладено договір оренди обладнання від 01.10.2012 р. №347.
З акту перевірки слідує, що перевіркою дотримання встановленого порядку ведення Книги обліку доходів і витрат, які ведуть фізичні особи-підприємці, що здійснюються діяльність на загальній системі оподаткування не встановлено неналежне ведення обліку доходів і витрат.
Згідно розділу 2.1.1 акту №1348//129/04-03-13-04/НОМЕР_1 від 21.06.2016р., за результатом перевірки правильності визначення загального оподатковуваного доходу, отриманого від провадження діяльності у 2014 році, відображеного в розділі ІІІ податкової декларації про майновий стан і доходи, встановлено, що згідно наданих до перевірки банківських виписок за 2014 рік на розрахунковий рахунок ФОП ОСОБА_5 надійшли готівкові кошти в сумі 203200 грн. з призначенням платежу «готівкові надходження власних коштів». Із загальної суми готівкових коштів до складу оподатковуваного доходу в 2014 році була включена лише 45833,33 грн. Документальне підтвердження походження коштів до перевірки не надано. Внаслідок чого ФОП ОСОБА_5 занизив оподатковуваний дохід за 2014 рік на суму 157366,67 грн.
Як вище зазначалось, пунктом 177.2 ст.177 ПК України визначено, що об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) i документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.
Власні кошти, які фізична особа - підприємець, що перебуває на загальній системі оподаткування, зараховує на розрахунковий рахунок, не включаються до складу доходу (виручки у грошовій та натуральній формі) та не відображаються у Книзі обліку доходів та витрат.
Враховуючи вищевикладене, до складу загального оподатковуваного доходу зараховується виручка, що надійшла фізичній особі - підприємцю як в грошовій, так і в натуральній формі від провадження господарської діяльності, а саме:
- виручка у вигляді безготівкових грошових коштів, що надійшли на банківський рахунок чи в готівковій формі безпосередньо підприємцю чи його працівникам на місці здійснення розрахунків (в т.ч. відсотки банку);
- виручка в натуральній (негрошовій формі);
- суми штрафів і пені, отримані від інших суб'єктів підприємництва за договорами цивільно-правового характеру за порушення умов договорів та інші доходи, які пов'язані із здійсненням підприємницької діяльності.
Таким чином, власні кошти, які фізична особа - підприємець зараховує на розрахунковий розрахунок, не включаються до складу доходу (виручки у грошовій та натуральній формі) та не відображаються у Книзі обліку доходів та витрат.
Щодо зазначення у розділі 2.1.2 акту №1348//129/04-03-13-04/НОМЕР_1 від 21.06.2016р. твердження про порушення ФОП ОСОБА_5 п.177.4 ст.177 Податкового кодексу України - завищено витрати з операцій по реалізації власних послуг з гальванічного покриття деталей (метизів) цинком з від'ємним економічним ефектом за 2014 рік на загальну суму 806401,19 грн., за 2015 рік на суму 878385,27 грн. Вказані твердження обґрунтовані тим, що відповідно до наданих до перевірки первинних документів (звітів по виробництву, актів прийому-передачі виконаних робіт, видаткових накладних, рахунків) протягом 2014 року для покриття 79916,723 кв.дм деталей та 272446,4 кг. метизів ФОП ОСОБА_5 використано - сировини на суму 830497,6 грн., послуг по водопостачанню на суму 19151,3 грн., послуг по постачанню електроенергії на суму 136498,64 грн., послуг по оренді приміщення на суму 92566,08 грн., послуги по оренді обладнання на суму 3000,0 грн., послуги охорони на суму 3000,0 грн., послуги зв'язку на суму 579,41 грн., витрати по заробітній платі 142302,8 грн., послуги дезінфекції на суму 180,6 грн. та інші витрати на суму 1527,81 грн.. Всього сума понесених витрат склала 1 229 304,2 грн. Згідно актів прийому передачі виконаних робіт та рахунків, виписаних ФОП ОСОБА_5 на адресу Замовників, вартість послуг з гальванічного покриття деталей (метизів) цинком (оксидування) за 2014 рік склала 1163441,31 грн. При порівнянні вартості виконаних робіт та понесених витрат за 2014 рік перевіркою встановлено збитки. Аналогічна ситуація склалась і у 2015 році з відповідними показниками, що наведені вище.
Згідно з пунктом 44.1 статті 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
У відповідності до п.177.10 ст.177 ПК України фізичні особи - підприємці зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару.
Форма Книги обліку доходів і витрат та порядок її ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Для реєстрації Книги обліку доходів і витрат фізичні особи - підприємці подають до контролюючого органу за місцем обліку примірник Книги у разі обрання способу ведення Книги у паперовому вигляді.
В ході судового розгляду справи Дніпродзержинською ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області не зазначено про помилки у веденні Книги обліку доходів і витрат або недостовірності її даних, такі твердження відсутні й у акті перевірки.
Суд зазначає, що витрати ФОП ОСОБА_5 сформовані у відповідності до п.177.4 ПК України та входять до переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, що не спростовано відповідачем.
Так, розумна економічна причина (ділова мета) - причина, яка може бути наявна лише за умови, що платник податків має намір одержати економічний ефект у результаті господарської діяльності (п.п.14.1.231 п.14.1 ст.14 ПК України).
Проте, Податковий кодекс України не містить положення про те, що продукція суб'єкта господарювання не може бути реалізована за ціною, що є нижчою за собівартість такої продукції, а тому позивач вправі реалізувати свій товар на внутрішньому ринку і на експорт за ціною, що є нижчою за собівартість, однак така ціна має знаходитись в межах звичайних цін.
При цьому, збитковість господарської діяльності не може бути підставою для визначення такої діяльності як негосподарської. Неотримання суб'єктом господарювання доходу від окремої господарської операції не свідчить про те, що така операція не пов'язана з господарською діяльністю.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 28.02.2011 року у справі № 21-13а-11.
Також судом зазначається, що згідно податкової декларації про майновий стан і доходи за 2014 рік сума чистого оподатковуваного доходу позивача склала 35574,02 грн.; згідно податкової декларації про майновий стан і доходи за 2014 рік, розділ ІІІ - доходи від провадження господарської діяльності, сума чистого оподатковуваного доходу ФОП ОСОБА_5 склала 35574,02 грн.; згідно податкової декларації про майновий стан і доходи за 2015 рік, розділ ІІІ - доходи від провадження господарської діяльності, сума чистого оподатковуваного доходу ФОП ОСОБА_5 склала 21784,03 грн.
Отже, встановленими обставинами підтверджено суму задекларованого позивачем доходу у податковій декларації про майновий стан і доходи за 2014 та 2015 рік, з огляду на що висновок контролюючого органу про порушення позивачем п.177.2, п.177.4 ст.177 Податкового кодексу України, в результаті чого донараховано податку на доходи фізичних осіб в сумі 331087,02 грн., в тому числі: за 2014 рік в сумі 161628,78 грн., за 2015 рік - в сумі 169458,24 грн. є хибним, а податкове повідомлення - рішення №0009781304 від 12.07.2016 р. є таким, що прийняте відповідачем протиправно, у зв'язку з чим підлягає скасуванню.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.7 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування” базою нарахування єдиного внеску для фізичних осіб-підприємців є сума доходу, отриманого від її діяльності, що підлягає обкладанню податком на доходи фізичних осіб.
З акту перевірки слідує, що порушення вимог Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” та його заниження на загальну суму 156311,68 грн., виникло у зв'язку з заниження позивачем чистого оподаткованого доходу на суму 1842153,13 грн., внаслідок завищення витрат з операцій по реалізації власних послуг.
Оскільки судом ці висновки спростовано, то вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ф-0009801304 від 12.07.2016 р. зі сплати єдиного внеску та рішення №0009801304 від 12.07.2016 р. про застосування штрафних санкцій також підлягають визнанню протиправними і скасуванню.
Частиною 1 статті 94 КАС України передбачено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ч. 1 ст. 98 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою.
Приймаючи до уваги, що рішення у справі ухвалене на користь позивача, який не є суб'єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне присудити всі здійснені ним судові витрати, а саме судовий збір у розмірі 5858,03 грн.
У судовому засіданні, яке відбулось 17.10.2016 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Відповідно до вимог ст. 163 КАС України постанова оформлена та підписана 21.10.2016 року.
Керуючись ст.ст.160-163, 167 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0009781304 від 12.07.2016р.
Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-0009801304 від 12.07.2016р. зі сплати єдиного внеску.
Визнати протиправним та скасувати рішення №0009801304 про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 12.07.2016р.
Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 5858,03 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Суддя ОСОБА_6