Постанова від 23.11.2016 по справі 750/10533/16-а

Справа № 750/10533/16-а

Провадження № 2-а/750/1078/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2016 року м. Чернігів

Деснянський районний суд міста Чернігова у складі Логвіної Т.В. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

03.11.2016 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача та просить визнати неправомірними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови в перерахунку його пенсії державного службовця в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі у зв'язку з підвищенням з 01 грудня 2015 року посадового окладу відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити йому перерахунок та проводити в подальшому виплату пенсії державного службовця в розмірі 80 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 посадового окладу (згідно з довідкою Головного управління Державної фіскальної служби України в Чернігівській області від 18.10.2016 № 376/25/- 01-05-45), врахувавши при цьому всі інші надбавки та виплати, які були включені в розмір заробітної плати при призначенні пенсії (відповідно до п.2 Постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», п.п. 2 п. 6 Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, затверджених Постановою КМУ від 19.06.2013 № 426 та Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, затвердженим наказом Міністерства праці і соціальної політики України, Міністерства фінансів України 11.08.2003 № 226/509, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 01.09.2003 № 758/8079).

Відповідачем надіслані заперечення по справі, в яких відповідач позов не визнав та просив відмовити в задоволенні позову за відсутністю правових підстав.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

Позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» з 20.10.2013 року в розмірі 80 % суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

28.10.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії за віком у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідно по постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

До заяви позивачем долучено довідку про заробітну плату від 18.10.2016 року № 376/25-01-05-45, видану Головним управлінням ДФС України.

Листом відповідача від 31.10.2016 року позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення деяких категорій осіб, у тому числі державних службовців.

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року (в редакції на час призначення пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% від суми заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80% заробітної праці працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється, виходячи з сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент, виникнення права на перерахунок пенсії. Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час виникнення права на перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсій державного службовця встановлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.

Згідно п.4 Постанови Кабінету Міністрів № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час виникнення права на перерахунок пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року № 432-ІV « Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсій пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» визначається у такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на час перерахунку; іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років, враховуються в розмірах, установлених КМУ на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Відповідно до п.5 Постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що згідно п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах визначених зокрема ЗУ «Про державну службу» не призначаються, раніше призначені не перераховуються з огляду на наступне.

П.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»визначено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне грошове утримання призначається відповідно до Законів України «Про державну службу».

Таким чином зміни, внесені до Закону України «Про державну службу» Законом № 213-VІІІ, стосуються саме призначення пенсій, а не перерахунків таких.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» № 76 від 28 грудня 2014, який набув чинності з 01 січня 2015 року, внесені зміни до Закону України «Про державну службу», згідно яких пенсія призначається в розмірі 60% від суми місячної заробітної плати, для якої включаються всі види оплати праці з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, але ці законодавчі зміни стосуються тих державних службовців, які реалізували чи реалізовують своє право на пенсію з 01 січня 2015 року, з огляду на положення ст.58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

У п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 №9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» передбачено, що оскільки Конституція України, як зазначено в її ст.8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.

Таким чином, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, у тому числі Законом України «Про державну службу», є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до норми ч.4ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті35, частиною другою статті38, частиною третьою статті42 і частиною п'ятою статті48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 28.10.2016 року, тому позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з 01.11.2016 року.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 22 Конституції України, ст. ст. 1-4, 6-9, 18, 41 ч. 2, 71, 72, 94, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у перерахуванні пенсії ОСОБА_2.

Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату з 01.11.2016 року пенсії, призначеної відповідно до ст. 37-1 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-Х11 «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення позивачу пенсії) в розмірі 80% суми заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючої посадової особи відповідної посади за останнім місцем роботи з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» згідно з довідкою Головного управління Державної фіскальної служби України в Чернігівській області від 18.10.2016 № 376/25/-01-05-45, врахувавши при цьому всі інші надбавки та виплати, які були включені в розмір заробітної плати при призначенні пенсії (відповідно до п.2 Постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», п.п. 2 п. 6 Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, затверджених Постановою КМУ від 19.06.2013 № 426 та Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, затвердженим наказом Міністерства праці і соціальної політики України, Міністерства фінансів України 11.08.2003 № 226/509, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 01.09.2003 № 758/8079).

Стягнути з Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на користь держави судовий збір в сумі 551 грн. 20 коп.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів, які обчислюються з моменту отримання копії постанови.

Суддя :