Справа № 638/17139/16-ц
Провадження № 2-о/638/487/16
03 листопада 2016 року Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого: судді Грищенко І.О.
при секретарі Самогньозд О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа Дзержинський районний у м. Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, про встановлення факту смерті (в порядку ст. 257-1 ЦПК України),
28.10.2016 року заявник ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою, поданою в порядку ст. 257-1 ЦПК України, в якій просить встановити факт смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 року та проживав по день смерті за адресою: АДРЕСА_1, місце смерті: м. Алчевськ, Луганської області, Україна.
Вимоги заяви ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_4 року в стаціонарі 1-ї міської лікарні, відділення реанімації м. Алчевська Луганської області, помер її батько - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2. Лікарське свідоцтво про смерть НОМЕР_1 від 12.10.2016 року та довідка про причину смерті видані у м. Алчевську Луганської області державною установою "Алчевська центральна міська многопрофільна лікарня" ЛНР. 18.10.2016 року вона звернулася до Дзержинського районного у м. Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції з вимогами щодо проведення державної реєстрації смерті ОСОБА_2 та видачі свідоцтва про смерть. Їй було відмовлено, оскільки заявником для підтвердження факту смерті пред'явлено лікарське свідоцтво про смерть, форма якого не відповідає формі, визначеній Кабінетом Міністрів України. Відмова в проведенні державної реєстрації смерті позбавляє її можливості реалізувати свої права, тому вона вимушена звернутися з даною заявою до суду.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, подала письмову заяву, в якій підтримала свої вимоги, просила їх задовольнити, справу розглядати без її участі.
Представник заінтересованої особи - Дзержинського районного у м. Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції Харківської області на судове засідання не з'явився, подав заяву, в якій просить справу розглядати без участі представника.
Суд, вивчивши доводи заяви, дослідивши матеріали справи та докази, надані в обґрунтування заявлених вимог, вважає вимоги ОСОБА_1 законними, обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судовим розглядом справи встановлено, що заявник ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2, що підтверджується даними свідоцтва про народження ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, серії НОМЕР_2, виданому повторно 13.01.1995 року, копію якого долучено до матеріалів справи, де в графі "батько" вказаний ОСОБА_2.
06.10.2006 року заявник зареєстувала шлюб з ОСОБА_5, що підтверджується даними свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3, виданого 06.10.2006 року, копію якого долучено до матеріалів справи. Після реєстрації шлюбу ОСОБА_4 заявнику присвоєно прізвище шлюбне - ОСОБА_1
ІНФОРМАЦІЯ_4 року в стаціонарі 1-ї міської лікарні, відділення реанімації м. Алчевська Луганської області, помер батько заявника - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Лікарське свідоцтво про смерть НОМЕР_1 від 12.10.2016 року та довідка про причину смерті видані у м. Алчевську Луганської області державною установою "Алчевська центральна міська многопрофільна лікарня" ЛНР.
Оскільки м. Алчевськ Луганської області, входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та, що розташовані на лінії зіткнення, 18.10.2016 року заявник ОСОБА_1 звернулася до Дзержинського районного у м. Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції з вимогами щодо проведення державної реєстрації смерті ОСОБА_2 та видачі свідоцтва про смерть.
18.10.2016 року Дзержинський районний у м. Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції Харківської області, прийняв відмову у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 за №1833/15.1-04-04, з мотивів того, що заявником для підтвердження факту смерті пред'явлено медичний документ, форма якого не відповідає формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року №545 "Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за № 1150/13024.
Встановлення факту смерті необхідно заявнику для подальшої реєстрації смерті та отримання свідоцтва про смерть встановленого в Україні зразка, з метою оформлення спадщини після смерті батька.
Законом України № 1680-VII «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» надано особливий статус територій, які не контролюють сили АТО. Згідно з положеннями ст. 2 цього закону, в окремих районах Донецької та Луганської областей на період дії особливого порядку місцевого самоврядування діє з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. Перелік районів і населених пунктів, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, визначений рішенням Верховної Ради України. Відповідна постанова була прийнята 17 березня 2015 року.
Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04.11.2014 «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях» від 14.11.2014 № 875/2014, діяльність державних підприємств, установ та організацій, їх філій (відділень), представництв у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях припинено.
Відповідно до вимог ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Таким чином, вищезазначене лікарське свідоцтво про смерть ОСОБА_2 та довідка про причину смерті, які були видані органом, створеним на території проведення антитерористичної операції, є недійсними та не створюють правових наслідків.
Згідно з положеннями ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені ч. 2 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Пунктом 1 глави 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 року № 52/5(у редакції наказу Міністерства юстиції від 24 грудня 2010 року № 3307/5) встановлено, що підставами для проведення державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть); фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть); лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; рішення суду про оголошення особи померлою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням не судових та судових органів; повідомлення установи виконання покарань або слідчого.
Таким чином, у зв'язку з недійсністю документа встановленої форми про смерть ОСОБА_2, який був виданий закладом охорони здоров'я в населеному пункті, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та, що розташовані на лінії зіткнення, заявник позбавлена можливості здійснити державну реєстрації смерті її батька та отримати відповідне свідоцтво про смерть і в подальшому оформити спадщину.
Крім того, згідно Наказу Міністерства юстиції України від 17.06.2014 року № 953/5 "Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції", доступ користувачів до Єдиних та Державних реєстрів інформаційної системи Міністерства юстиції України, зокрема Державного реєстру актів цивільного стану громадян на території Донецької області та Луганської області, тимчасово припинено до закінчення антитерористичної операції на сході України. Тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану, що знаходяться, зокрема на території м. Алчевська Луганської області.
Відповідно до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5, у зв'язку з неможливістю виконувати повноваження відділами державної реєстрації актів цивільного стану Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, на тимчасово окупованих територіях, та території проведення АТО, проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення, анулювання здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану за межами цієї території за місцем звернення заявника.
Оскільки лікарське свідоцтво про смерть № 304 від 12.10.2016 року та довідка про причину смерті видані у м. Алчевську Луганської області державною установою "Алчевська центральна міська многопрофільна лікарня ЛНР", а м. Алчевськ Луганської області входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та, що розташовані на лінії зіткнення, дані про смерть батька заявника не внесено до Державного реєстру актів цивільного стану громадян, через що у ОСОБА_2 виникли складнощі в реалізації її прав, пов'язаних з проведенням державної реєстрації смерті.
Відповідно до вимог п.8 ч.1 ст. 256 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно роз'яснень Пленуму Верховного Суду України, у постанові № 5 від 31.03.1995 року "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" , в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Згідно з положеннями ст. 257-1 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для встановлення факту смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4 року в м. Алчевськ Луганської області.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.10, 11, 57-60, 212, 214, 256, 257, 257-1, 258, 259 ЦПК України, Наказом Міністерства юстиції України від 17.06.2014 року № 953/5 "Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції", Законом України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", суд,-
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 року та проживав по день смерті за адресою: АДРЕСА_1, місце смерті: м. Алчевськ, Луганської області, Україна.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 257-1 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через суд І інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання його копії.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Головуючий: суддя: І.О.Грищенко