Справа № 610/3842/16-а 2-а/610/175/2016
21.11.2016 року суддя Балаклійського районного суду Харківської області Тімонова В.М., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області про визнання протиправним та скасування рішення,
18.11.2016 ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області № 157-VII від 31.03.2016 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства із земель запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення (рілля) розташованої в смт. Савинці».
Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Виходячи з вказаної норми, строк звернення до адміністративного суду обчислюється не тільки з дня, коли особа дізналася про порушення своїх прав, а і з дня коли особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З матеріалів справи, а саме з відповіді Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області вих. № 862 від 26.09.2016, наданої на запит ОСОБА_1, вбачається, що оскаржуване рішення сесії Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області та протокол засідання сесії є у вільному доступі на офіційному сайті селищної ради http://savintsy.balrada.gov.ua.
Частиною 2 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено, що інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа.
Крім того, згідно п. 17 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Згідно з вимогами ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Згідно ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Рішенням Європейського суду з прав людини по справі «Креуз проти Польші» (CASE OF KREUZ v. POLAND) від 19.06.2001 року (п. 53) підкреслено, що «Право на суд» не є абсолютним. Воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави. Гарантуючи сторонам право доступу до суду для визначення їхніх «цивільних прав та обов'язків», пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод залишає державі вільний вибір засобів, що використовуватимуться для досягнення цієї мети.
Про порушення своїх прав ОСОБА_1 повинен був і міг дізнатися не пізніше п'яти днів, встановлених для оприлюднення відповідної інформації, з дня прийняття оскаржуваного рішення сесії Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області, тобто не пізніше 06 квітня 2016 року.
Однак з позовом до суду ОСОБА_1 звернувся 18 листопада 2016 року, тобто після спливу встановленого шестимісячного строку звернення до адміністративного суду.
Позивач не заявляє клопотання про поновлення строку звернення до суду та зі змісту позову не вбачається підстав для його поновлення.
Враховуючи вищенаведене, зазначена позовна заява підлягає залишенню без розгляду.
Керуючись ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», Рішенням Європейського суду з прав людини по справі «Креуз проти Польші» (CASE OF KREUZ v. POLAND) від 19.06.2001 року, ст. 99, 100 КАС України, суддя -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Савинської селищної ради Балаклійського району Харківської області про визнання протиправним та скасування рішення - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
СУДДЯ -