Постанова від 22.11.2016 по справі 820/4169/16

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

22 листопада 2016 р. № 820/4169/16

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Зінченко А.В.,

При секретарі - Абоян І.І.

За участі представників сторін:

Позивача - Мірошніна В.С.

Відповідача - Перехода Р.М.

ІІІ - особи - не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного сільськогосподарського підприємства "Барвінок" до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області, з участю третьої особи ОСОБА_3, про скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Приватне сільськогосподарське підприємство "Барвінок", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:

- визнати неправомірними дії Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області щодо винесення Постанови № 17/1020-3211 від 21.07.2016 року "Про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" стосовно ПСП "Барвінок";

- скасувати Постанову Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області № 17/1020-3211 від 21.07.2016 року "Про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" стосовно ПСП "Барвінок".

В обґрунтування позову зазначено, що Головним інспектором будівельного нагляду Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області Іщенко М.В. було винесено Постанову № 17/1020-3211 від 21.07.2016 року "Про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" стосовно ПСП "Барвінок". Позивач з зазначеною постановою не погоджується, вважає її незаконною та такою, що винесена з порушенням норм чинного законодавства України, а тому підлягає скасуванню.

Представник позивача в судове засідання прибув, позовні вимоги підтримав та просили суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання з'явився, щодо задоволення позовних вимог заперечував в повному обсязі.

Третя особа - ОСОБА_3, в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив.

Судом встановлено, що відповідачем на підставі звернення СБУ щодо можливих порушень чинного законодавства та нормативних актів України у сфері будівництва ПСП "Барвінок" (код ЄДРПОУ 30957183, директор ОСОБА_5) під час будівництва складу для зберігання зернових сільськогосподарських культур розташованого поблизу будівлі АДРЕСА_1 у с. Любівка, Краснокутського району Харківської області (далі - Об'єкт), наказу Держархбудінспекції № 976 від 08.09.2015 року, відповідно до Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою КМУ № 553 від 23.05.2011 року, для здійснення позапланової перевірки на об'єкт будівництва було направлено інспекторів Департаменту (направлення для проведення позапланової перевірки № 281 від 30.06.2016 року та № 291 від 05.07.2016 року).

Керуючись Положенням про Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області, затвердженим наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 01.10.2014 року № 235, ст. 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", п. 10 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою КМУ № 553 від 23.05.2011 року до позапланової перевірки було залучено представників правоохоронних органів (оперуповноважений СБУ ОСОБА_6, дільничій інспектор поліції ОСОБА_7), органів місцевого самоврядування (голова Любівської сільської ради ОСОБА_8), та власника земельної ділянки ОСОБА_9

Згідно п. 9 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю затвердженого Постановою КМУ № 553 від 23.05.2011 року позапланова перевірка об'єкта проводилась у присутності директора ПСП "Барвінок" ОСОБА_5, про що свідчать матеріали фотофіксації.

Згідно п. 7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю затвердженого Постановою КМУ № 553 від 23.05.2011 року інспектори Департаменту представились директору ПСП "Барвінок", надали службові посвідчення та направлення на проведення перевірки.

Директор ПСП "Барвінок" від отримання направлення відмовився, надати правовстановлюючу, проектну, та ін. документацію, будь які матеріали та пояснення щодо будівництва об'єкта також відмовився.

За результатами перевірки встановлено, що за вищевказаною адресою розпочато будівництво складу для зберігання сільськогосподарських культур (виконані роботи з улаштування фундаментів, частково виконані роботи з будівництва зовнішніх стін та кровлі).

Відповідно до даних Єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів інформація щодо наявності права на виконання будівельних робіт поблизу будівлі за адресою АДРЕСА_1 у встановленому законодавством порядку - відсутня.

Під час проведення перевірки були отримані письмові пояснення Любівського сільського голови ОСОБА_8, а також власника земельної ділянки на якій ведеться будівництво ОСОБА_9 (кадастровий номер НОМЕР_1), які свідчать про те що будівництво ведеться ПСП "Барвінок", скарга Любівської сільської ради до Державної інспекції сільського господарства в Харківській області від 24.05.2016 року про те що ПСП "Барвінок" самовільно зайняло та використовує земельну ділянку по вул. Комарова для розміщення ангару для зберігання зерна, в якому вказано що генеральний директор ПСП "Барвінок" ОСОБА_5 приступив до використання земельної ділянки без одержання документу, що посвідчує право на неї.

В результаті перевірки було встановлено що самочинне будівництво ведеться саме ПСП "Барвінок".

За наслідками перевірку складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності № 281/291-А від 07.07.2016 року та винесено Припис № 281/291-ПР про усунення порушень від 07.07.2016 року.

Вищезазначені висновки акту перевірки були підтверджені поясненнями свідків ОСОБА_9, ОСОБА_8, та ОСОБА_7 наданими в судовому засіданні.

Судом встановлено, що вимоги припису позивачем не виконані, а сам припис на час розгляду справи є чинним та не скасованим.

На підставі вище зазначеного припису відповідачем було винесено: Протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності (здійснення робіт з будівництва об'єкта II категорії складності без документу що надає право на виконання будівельних робіт) від 07.07.2016 року; Протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності (здійснення робіт з будівництва об'єкта II категорії складності без забезпечення авторського нагляду) від 07.07.2016 року; Протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності (здійснення робіт з будівництва об'єкта II категорії складності без забезпечення технічного нагляду) від 07.07.2016 року.

Вищезазначені документи були направлені засобами поштового зв'язку на адресу ПСП "Барвінок", оскільки від підпису та отримання ОСОБА_5 відмовився.

Так, на запит Департаменту від 07.07.2016 року до Любівської сільської ради, щодо забудовника вказаної земельної ділянки 12.08.2016 отримано лист Любівської сільської ради від 12.07.2016 року № 246/02-25 (з додатками) про те що, земельна ділянка за адресою Харківська область, Краснокутський район, с. Любівка, поблизу буд. АДРЕСА_1 орієнтовною площею 0,40 га надана для ведення особистого селянського господарства гр. ОСОБА_9 рішенням V сесії VII скликання від 30.03.2016 року, та пояснення голови Любівської сільської ради ОСОБА_8 який повідомляв, що будівництво здійснюється технікою, яка належить ПСП "Барвінок".

Судом також встановлено, що розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності відбувся о 12 год. 00 хв. 21.07.2016 року у приміщенні Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області. Директор ПСП "'Барвінок" ОСОБА_5 під час розгляду справи був відсутній, про час розгляду був повідомлений належним чином, але з'явився в Департамент після розгляду справи, та зареєстрував у канцелярії Департаменту лист, в якому вказав що будівництво веде фізична особа ОСОБА_3.

Під час розгляду справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності було розглянуто матеріали справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності: Акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності № 281/291-А від 07.07.2016 року, протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності (здійснення робіт з будівництва об'єкта II категорії складності без документу що надає право на виконання будівельних робіт) від 07.07.2016 року, протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності (здійснення робіт з будівництва об'єкта II категорії складності без забезпечення авторського нагляду) від 07.07.2016 року, протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності (здійснення робіт з будівництва об'єкта II категорії складності без забезпечення технічного нагляду) від 07.07.2016 року та наявні матеріали фото і відео фіксації, письмові пояснення.

Згідно розглянутих матеріалів позапланової перевірки у відповідності до п. 17 Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженого Постановою КМУ № 244 від 06.04.1995 року, було винесено постанову № 17/1020-3211 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності. Вищезазначені постанови були направлені засобами поштового зв'язку на адресу ПСП "Барвінок".

Суд зазначає, що згідно із Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України № 439/2011 від 08.04.2011 та Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ № 553 від 23.05.2011 року, основними завданням Департаменту є виконання дозвільних, реєстраційних функцій та здійснення контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури на території Харківської області.

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про архітектурну діяльність" для забезпечення під час забудови території, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю (далі - орган державного архітектурно-будівельного контролю).

Згідно з Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 294 від 09.07.2014 року та Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ №5І53 від 23.05.2011 року, основними завданням Держархбудінспекції та її територіальних органів є виконання дозвільних, реєстраційних функцій та здійснення контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури. Крім того, інспекції державного архітектурно-будівельного контролю є єдиним органом державної влади уповноваженим на встановлення факту готовності об'єкту до експлуатації. Прийняття в експлуатацію об'єктів проводиться шляхом реєстрації Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації або на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації шляхом видачі Інспекцією сертифікату.

Відповідно до ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", виконання будівельних робіт дозволяється після реєстрації повідомлення або декларації про початок виконання будівельних робіт чи видачі Інспекцією дозволу на виконання будівельних робіт.

Ст. 38 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, у разі виявлення факту самочинного будівництва об'єкта, перебудова якого з метою усунення істотного відхилення від проекту або усунення порушень законних прав та інтересів інших осіб, істотного порушення будівельних норм є неможливою, посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю видає особі, яка здійснила (здійснює) таке будівництво, припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил з визначенням строку для добровільного виконання припису.

Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що під час проведення перевірки та прийняття рішення щодо притягнення до відповідальності за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, а саме винесення Постанови № 17/1020-3211 від 21.07.2016 року, відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб що передбачений нормами діючого законодавства, а отже позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Щодо твердження позивача, що спірний об'єкт самовільно будує ОСОБА_3, то зазначене твердження суд вважає необґрунтованим та таким що направлено на ухилення позивача від відповідальності, оскілки по-перше: як зазначалось судом вище поясненнями свідків ОСОБА_9, ОСОБА_8 та ОСОБА_7 було підтверджено висновки акту перевірки, по-друге: як було встановлено в судовому засіданні ОСОБА_3 є сином директора ПСП "Барвінок" ОСОБА_5, що викликає сумнів у його твердженні, оскільки він є зацікавленою особою щодо уникнення від відповідальності, яка покладена оскарженою постановою на ПСП "Барвінок", директором якого є його батько.

Згідно ч. 1 та ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 11, 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При зазначених обставинах, суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають залишенню без задоволення.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 4, 11, 69- 71, 160-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Приватного сільськогосподарського підприємства "Барвінок" до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області про скасування постанови - залишити без задоволення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.

Постанова в повному обсязі виготовлена 23 листопада 2016 року.

Суддя А.В. Зінченко