Постанова від 22.11.2016 по справі 812/1063/16

12.2

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

22 листопада 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1063/16

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чиркін С.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання неправомірними дії/бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

06 вересня 2016 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - Позивач) до Головного управління Національної поліції в Луганській області (далі - Відповідач), в якому просить:

- визнати неправомірними дії/бездіяльність Відповідача щодо не нарахування Позивачу винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції у розмірі 100% місячного грошового забезпечення, але не менш ніж 3000,00 грн у розрахунку на місяць за період з 07.11.2015 по 19.01.2016 на суму 17318,57 грн;

- зобов'язати Відповідача провести нарахування та виплату Позивачу винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з 07.11.2015 по 19.01.2016.

В обґрунтування заявлених вимог Позивач зазначила, що з 02.08.1993 проходила службу в органах внутрішніх справ України, з 07.11.2016 в Головному управлінні Національної поліції в Луганській області. 30.05.2016 Позивача звільнено зі служби в поліції. В період з 07.11.2015 по 24.06.2016 позивач безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, згідно довідки № А-4477 від 05.07.2016 ГУНП в Луганській області.

За період з 07.11.2015 по 19.01.2016 винагорода за безпосередню участь в АТО не нараховувалась та не виплачувалась.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, про що подав заперечення (а.с. 27-28), у яких просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування зазначив, що в лавах поліції відсутні спеціальні звання а саме: осіб рядового та начальницького складу, а тому посилання Позивача на той факт, що постанова КМУ від 31.01.2015 № 24 поширюється на поліцейських є хибною. Оскільки зазначена постанова розповсюджується саме на осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів. Відповідно до статті 80 Закону України «Про Національну поліцію» види спеціальних звань поліцейських розділені та три категорії, а саме, молодшого, середнього, вищого складу поліції. Поняття особи рядового та начальницького складу міститься в Положенні про проходження служби особами рядового та начальницького складу ОВС, яке в свою чергу регламентувало порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (міліціонерів) та не яким чином не застосовується до поліцейських.

Кабінетом Міністрів України не вносилось будь-яких змін до постанови від 31.01.2015 № 24 у зв'язку з прийняттям Закону України «Про Національну поліцію».

До того згідно до Положення про ГУНП в Луганській області, затвердженого наказом Голови Національної поліції України від 06.11.2015 № 29, Головне управління фінансується за рахунок Державного бюджету України, однак Відповідач фінансування на виплати винагороди в спірний період не отримувало.

В свою чергу порядок виплати винагороди за участь в АТО саме поліцейським, передбачений постановою КМУ від 20.01.2016 № 18 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських».

На виконання постанови КМУ від 20.01.2016 № 18 наказом МВС України від 06.04.2016 № 259, була затверджена Інструкція про розміри та умови виплати винагороди поліцейським в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій, зазначений наказ набрав чинності з дня його офіційного опублікування та повинен застосовуватись з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 2016 року № 18 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських».

Тобто порядок виплати винагороди за участь в АТО в період з 07.11.2015 по 21.01.2016 (дата опублікування постанови КМУ № 18 від 20.01.2016) для поліцейських був неврегульований.

Виплата поліцейським винагороди за участь в АТО здійснюється з 21.01.2016.

Згідно відомостей з Управління фінансового забезпечення Позивачу здійснена виплата винагороди за участь в АТО за період з 20.01.2016 по день звільнення.

Тобто заборгованість щодо виплати Позивачу винагороди за участь в антитерористичній операції у Відповідача відсутня.

Ухвалою суду від 22 листопада 2016 року вирішено розглядати справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.

Згідно з пунктом 15 частини першої статті 3 КАС України, публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби (пункт 2 частини другої статті 17 КАС України).

Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1), з 07.11.2015 по 30.05.2016 проходила службу в поліції, що підтверджується відповідними записами в трудовій книжці (а.с. 21).

Наказом Головного управління національної поліції в Луганській області від 30.05.2016 № 341 о/с Позивача звільнено зі служби в поліції за ст. 77 ч.1 п.2 (через хворобу) з 30.05.2016 (а.с. 22).

Відповідно до інформації, зазначеній в довідці від 13.06.2016 № А-4281 Позивач наказами АТЦ при СБУ від 07.12.2015 № 341, від 10.06.2016 № 162дск, з 07.11.2015 по 30.05.2016 безпосередньо брала участь в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення Антитерористичної операції на території Луганської області (а.с. 10).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.2015 № 24 «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій» установлено, що в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань, правоохоронних органів, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у відсотках місячного грошового забезпечення.

Розмір винагороди визначається виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних додаткових видів місячного грошового забезпечення постійного характеру, премії та повинен становити не менш як 3 тис. гривень на місяць. У разі коли військовослужбовець, особа рядового або начальницького складу, що брали безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду менше одного календарного місяця, розмір винагороди визначається пропорційно дням участі виходячи з її розміру, що становить не менш як 3 тис. гривень.

Винагорода військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу виплачується також під час безперервного перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я після отриманих під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду поранень (контузії, травми, каліцтва).

Пунктом 3 наказу МВС України від 13.12.2007 № 49 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2008 за № 205/14896, яким затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, установлено, що грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Виходячи зі змісту пункту 1 Постанови № 24 винагорода повинна нараховуватись виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних додаткових видів місячного грошового забезпечення постійного характеру, премії та повинен становити не менш як 3000,00 гривень на місяць. У разі коли військовослужбовець, особа рядового або начальницького складу, що брали безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду менше одного календарного місяця, розмір винагороди визначається пропорційно дням участі виходячи з її розміру, що становить не менш як 3000,00 гривень.

Суд критично оцінює посилання Відповідача на те, що порядок виплати винагороди за участь в АТО саме поліцейським, передбачений постановою КМУ від 20 січня 2016 року № 18 (зі змінами постанова КМУ № 38 від 27.01.2016) «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських», а виплати винагороди за участь в АТО в період з 07.11.2015 по 21.01.2016 (дата опублікування постанови КМУ № 18 від 20.01.2016) для поліцейських був неврегульований, з огляду на наступне.

Правоохоронні органи - державні органи, що на підставі законодавства держави здійснюють правоохоронну (правозастосовну та правозахисну) діяльність.

Діяльність правоохоронних органів спрямована на забезпечення законності і правопорядку, захист прав та інтересів громадян, соціальних груп, суспільства і держави, попередження, припинення правопорушень, застосування державного примусу або заходів громадського впливу до осіб, які порушили закон та правопорядок.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580) Національна поліція України (далі - поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Згідно частини другої статті 2 Закону № 580 завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах:

1) забезпечення публічної безпеки і порядку;

2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави;

3) протидії злочинності;

4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.

З аналізу наведених вище нормативних актів вбачається, що Національна поліція є правоохоронним органом та постановою КМУ від 31.01.2015 року № 24 установлено, що в особливий період або під час проведення антитерористичної операції особам рядового та начальницького складу правоохоронних органів виплачується винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції у відсотках місячного грошового забезпечення.

Так, Позивач дійсно в період з 07.11.2015 року по 30.05.2016 безпосередньо брала участь в антитерористичній операції на території Луганської області, працювала у Головному управлінні Національної поліції у Луганській області, який є правоохоронним органом, а тому винагорода Позивачу за участь в Антитерористичної операції повинна була сплачуватись саме з 07.11.2015.

Згідно інформації, зазначеній в довідці від 18.07.2016 № 1272/111/22-2016, яка видана Управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Луганській області за період з 07.11.2015 по 30.05.2016, Позивачу у листопаді 2015 року нараховано 5742,00 грн - грошового забезпечення; у грудні 2015 року - 7177,50 грн; у січні 2016 року - 7603,50 грн (а.с. 13).

Враховуючи, що відповідно до наказам АТЦ при СБУ від 07.12.2015 № 341, від 10.06.2016 № 162дск, Позивача залучено до безпосередньої участі в антитерористичній операції на території Луганської області з 07.11.2015, а тому винагорода за участь в Антитерористичної операції повинна була сплачуватись саме з вказаного періоду.

Згідно інформації, зазначеній у довідці від 01.09.2016 № 5365/111/43-2016 Позивач в період з 07.11.2015 по 19.01.2016 Позивач на лікарняному, відпустках не перебувала (а.с. 11).

Таким чином, розмір винагороди за безпосередню участь в АТО, яка належить до нарахуванню та виплаті Позивачу за листопад - грудень 2015 року та січень 2016 року повинна становити за листопад 2015 року - 5742,42 грн (5742,00 - сума грошового забезпечення нарахована з 07.11.2015), за грудень 2015 року - 7177,50 грн, за січень 2016 року - 7177,50 грн (7177,50 -сума грошового забезпечення : 31 = 231,53 грн x 19 = 4399,07 грн), всього - 17318,57 грн.

З урахуванням викладеного, суд вважає обґрунтованою суму винагороди в розмірі 17318,57 грн.

З урахуванням наведеного, суд вважає позовні вимоги про зобов'язання Відповідача провести нарахування та виплату Позивачу винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з 07.11.2015 по 19.01.2016 обґрунтованими та такими, що належать задоволенню в цій частині.

Щодо визнання неправомірними дій/бездіяльності Відповідача, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 2, пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод.

Із наведених норм права випливає, що Позивач на власний розсуд визначає чи порушені його права рішеннями, дією або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень.

Проте ці рішення, дія або бездіяльність у будь-якому випадку повинні бути такими, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин.

Оскільки діями/бездіяльністю Відповідача право Позивача на виплату винагороди за безпосередню участь в Антитерористичній операції жодним чином не змінене, не припинене, тому вимоги Позивача про визнання неправомірними дій/бездіяльності Відповідача щодо не нарахування Позивачу винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції у розмірі 100% місячного грошового забезпечення, але не менш ніж 3000,00 грн у розрахунку на місяць за період з 07.11.2015 по 19.01.2016 на суму 17318,57 грн є необґрунтованими та задоволенню не належать.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову.

Розподіл судових витрат судом не здійснюється у зв'язку з їх відсутністю.

Керуючись статтями 2, 8, 10, 11, 158-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання неправомірними дії/бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Луганській області (код ЄДРПОУ 40108845, місцезнаходження: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Партизанська, буд. 16) провести нарахування та виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, місце реєстрації: 94000, АДРЕСА_1) винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з 07.11.2015 по 19.01.2016 у розмірі 100% місячного грошового забезпечення, але не менш ніж 3000,00 грн у розрахунку на місяць в сумі 17318,57 грн; з відрахуванням податків та обов'язкових платежів до бюджетів всіх рівнів.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя С.М. Чиркін