Справа № 161/11962/16-а
Провадження № 2-а/161/656/16
09 листопада 2016 року Луцький міськрайонний суд Волинської області у складі:
головуючого - судді Олексюка А.В.
при секретарі - Педич Ю.С.
з участю: позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Стаднік А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Луцьк справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця,-
ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що з жовтня 2003 року перебуває на обліку в Луцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно Закону України «Про державну службу» у розмірі 90 % заробітної плати. Останнім місцем роботи була посада головного спеціаліста організаційного відділу апарату Волинської обласної державної адміністрації.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року працівникам Волинської обласної державної адміністраціїбули підвищені посадові оклади.
25.08.2016 року вона звернулась із заявою про проведення перерахунку та виплату пенсії до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на підставі довідки Волинської обласної державної адміністрації виданої від 15.08.2016 року № 11.33/167 про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу». Однак, рішенням від 01.09.2016 року № 112 Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду їй було відмовлено в проведенні перерахунку.
Просить суд визнати протиправним рішення Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови їй в перерахунку пенсії державного службовця згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ ( в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Крім того, просить зобов'язати відповідача провести з 01.01.2016 року перерахунок розміру призначеної їй пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ в редакції, чинній на день призначення пенсії, та постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 (в редакції, чинній на дату призначення пенсії), у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її початкового призначення в розмірі 90 % від заробітної плати.
Позивач в судовому засіданні позов підтримала з підстав викладених в ньому, просила суд його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, заперечувала щодо його задоволення, з підстав викладених в письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з жовтня 2003 року перебуває на обліку в Луцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Волинської області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно Закону України «Про державну службу» у розмірі 90 % заробітної плати. На час виходу на пенсію позивач працювала на посаді головного спеціаліста організаційного відділу апарату Волинської обласної державної адміністрації.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року працівникам управлінні Волинської обласної державної адміністраціїбули підвищені посадові оклади.
25.08.2016 року позивач звернулась із заявою про проведення перерахунку та виплату пенсії до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на підставі довідки виданої Волинською обласною державною адміністрацією виданої від 15.08.2016 року № 11.33/167 про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» (а.с. 10).
Однак, рішенням від 01.09.2016 року № 112 Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду їй було відмовлено в проведенні перерахунку (а.с. 9).
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановлено ст. 26 Закону України «Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.
Згідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначаються у такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Відповідно п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року (в редакції на час звернення позивача за перерахунком) перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Як вбачається з матеріалів справи, пенсія позивачу призначена з жовтня 2003 року в розмірі 90 % середньої заробітної плати за займаною посадою на час виходу на пенсію.
Отже, оскільки на час набуття позивачем права на пенсійне забезпечення за положеннями ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» було встановлено її право на отримання пенсії у розмірі 90 % від заробітку та на перерахунок пенсії у разі підвищення заробітної плати державним службовцям, суд дійшов висновку, що зазначена норма зберігає юридичну силу як для позивача, так і для відповідача на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії від 25.08.2016 року.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» N 76-VIII від 28 грудня 2014 року, що набув чинності 01 січня 2015 року ст.37-1 Закону України «Про державну службу» викладено в новій редакції та визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31 травня 2000 року.
Пунктом 4 Постанови №865 (у редакції, яка була чинна до 15 грудня 2015 року), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набула чинності 15 грудня 2015 року до Постанови №865 внесено зміни, а саме: виключено пункт 4.
На час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України, всупереч статті 37-1 Закону України «Про державну службу», не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям, тому суд вважає необхідним застосування норм Закону України «Про державну службу» в редакції чинній на момент призначення пенсії державного службовця при здійсненні позивачу перерахунку такої, оскільки ст.22 Конституції України закріплено, що права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Судом враховується практика Європейського Суду з прав людини у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України», де вказано, що бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені ст.1 Першого протоколу.
Суд звертає увагу на те, що право позивача на перерахунок пенсії на час звернення з заявою передбачене ст. 37-1 Закону України «Про Державну службу» і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань, а тому неприйняття Кабінетом Міністрів України постанови щодо умов перерахунку пенсії не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії та позбавлення позивача наданих їй соціальних гарантій.
Таким чином, суд вважає, що при перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно зі ст.37-1 Закону України «Про державну службу» підлягає застосуванню норма, що визначає порядок перерахунку пенсії, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому підлягає до задоволення позовна вимога про протиправність відмови позивачу в такому перерахунку.
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що предметом спору у цій справі є правомірність дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу». У свою чергу, предметом доказування є обставини, які мають значення для вирішення справи та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Враховуючи те, що відмова відповідача у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії обґрунтована виключно відсутністю права на такий перерахунок, відповідач фактично не здійснював жодних дій щодо перерахунку пенсії позивачу на підставі її звернення від 25.08.2016 року, не оцінював надану позивачем довідку про розмір заробітної плати, не визначав нового розміру пенсії, не змінював відсотки середнього заробітку, з яких обраховувалася раніше призначена ОСОБА_1 пенсія, та не обмежував максимального розміру пенсії, яка має їй виплачуватися, тому доказуванню підлягають виключно обставини, з якими пов'язана відмова позивачу у здійсненні такого перерахунку.
Таким чином, є підстави для висновку, що позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача вчинити дії із зазначенням конкретного відсотку середнього заробітку, з розрахунку якого має бути здійснено перерахунок пенсії позивачу, а також в частині незастосування максимального розміру пенсії є безпідставними, оскільки щодо згаданих вимог відповідач на час звернення позивача до суду та розгляду справи судом ніяких протиправних дій чи бездіяльності не допускав та жодного рішення не приймав. Рішення суду не може ґрунтуватися на припущеннях і домислах, а також тих фактичних обставинах, які на момент його ухвалення хронологічно ще не відбулися, проте ймовірно можуть мати місце у майбутньому. Задоволення таких вимог може призвести до втручання суду в дискреційні повноваження органу Пенсійного фонду щодо вчинення дій з перерахунку пенсії.
Крім того, суд звертає увагу на те, що ч. 4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає, що перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: - у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; - у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Зважаючи на те, що заява до відповідача подана позивачем 25.08.2016 року, пенсія позивача підлягає перерахунку з 01.09.2016 року.
З врахуванням усіх вищенаведених обставин суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст. 8, ч.3 ст. 22, ч.1 ст. 58 Конституції України, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», та керуючись ст.ст. 8,9, 17-19, 71, 79, 159, 161-162, 183-2 КАС України, суд,
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ ( в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області провести з 01.09.2016 року перерахунок розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ в редакції, чинній на день призначення пенсії, та постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 (в редакції, чинній на дату призначення пенсії), у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» в розмірі 90 % від заробітної плати на підставі довідки Волинської обласної державної адміністрації виданої від 15.08.2016 року № 11.33/167 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
В решті вимог відмовити.
Стягнути з Луцького об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Волинської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок сплаченого судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Луцького міськрайонного суду Олексюк А.В.