Справа № 161/9713/16-ц
Провадження № 2/161/3598/16
22 листопада 2016 року Луцький міськрайонний суд Волинської області
у складі: головуючої - судді Пушкарчук В.П.,
при секретарі Сіньчук Л.О.,
з участю: представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши в залі суду в місті Луцьку цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_3 про стягнення незаконно отриманої допомоги,-
Департамент соціальної політики Луцької міської ради звернувся в суд з позовом до ОСОБА_3 про стягнення незаконної отриманої державної допомоги.
Свій позов обґрунтовує тим, що 23.01.2015 року до Департаменту зверталася ОСОБА_3 із заявою про призначення допомоги на малозабезпеченим сім'ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».
На підставі зазначених документів ОСОБА_3 призначено державну допомогу малозабезпеченим сім'ям з 01.01.2015 року по 30.03.2015 року в сумі 1136,41 грн. щомісячно та з 01.04.2015 року по 30.06.2015 року в сумі 1386,41 грн.
20.08.2015 року державними соціальними інспекторами департаменту під час складання акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, було встановлено, що відповідачем при зверненні за призначенням допомоги в січні 2015 року в Розділі VІІ Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, не задекларовано покупку автомобіля, тобто подано недостовірну інформацію про майновий стан (акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї від 20.08.2015 року № 4423, довідка-рахунок серії ВІА № 911512 від 09.12.2014 року, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, пояснення чоловіка відповідача ОСОБА_4, реєстраційна кратка ТЗ).
В зв'язку з тим, що відповідач надала недостовірну інформацію про майновий стан, останньою незаконно отримано 7 568,46 грн. держаної допомоги малозабезпеченим сім'ям, на отримання якої вона не мала права.
Відповідачу запропоновано добровільно повернути сплачену суму допомоги до 19.11.2015 року. Однак, кошти відповідачем не повернуто. На підставі наведеного, просить стягнути з відповідача в користь позивача кошти в розмірі 7 568,46 грн. незаконно отриманої держаної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позов підтримала з підстав, викладених в позовній заяві. Просила позов задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні.
Заслухавши представників сторін, свідка ОСОБА_5, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Згідно ст. 5 даного Закону розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї. До стабілізації економічного становища в Україні розмір державної соціальної допомоги ви визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму.
Судом встановлено, що 23.01.2015 року до Департаменту зверталася ОСОБА_3 із заявою про призначення допомоги на малозабезпеченим сім'ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».
На підставі зазначених документів ОСОБА_3 призначено державну допомогу малозабезпеченим сім'ям з 01.01.2015 року по 30.03.2015 року в сумі 1136,41 грн. щомісячно та з 01.04.2015 року по 30.06.2015 року в сумі 1386,41 грн.
20.08.2015 року державними соціальними інспекторами департаменту під час складання акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, було встановлено, що відповідачем при зверненні за призначенням допомоги в січні 2015 року в Розділі VІІ Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, не задекларовано покупку автомобіля, тобто подано недостовірну інформацію про майновий стан (акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї від 20.08.2015 року № 4423, довідка-рахунок серії ВІА № 911512 від 09.12.2014 року, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, пояснення чоловіка відповідача ОСОБА_4, реєстраційна кратка ТЗ) (а.с. 8-12).
Згідно п. 10 Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою КМУ від 24.02.2003 року № 250, соціальна допомога не призначається у разі, коли особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, протягом 12 місяців перед зверненням за наданням соціальної допомоги здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку тощо або оплатили послуги з навчання, будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку тощо(крім житлово-комунальних послуг в межах норм споживання та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності) в сумі, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї.
Згідно довідки-рахунку вартість придбаного відповідачем автомобіля становить 123 900,00 грн., 10-кратна величина прожиткового мінімуму для сім'ї станом на січень 2015 року - 60 400,00 грн.
Враховуючи, що вартість покупки перевищила 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї, відповідач не мала права на отримання допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Тобто, внаслідок подання відповідачем недостовірної інформації про майновий стан, відповідач незаконно отримала 7 568,46 грн. державної допомоги малозабезпеченим сім'ям за періоди з 01.01.2015 року по 30.06.2015 року.
23 вересня 2015 року рішенням комісії з питань призначення державних соціальних допомог відповідачу відмовлено у призначенні допомоги малозабезпеченим сім'ям з липня 2015 року, у зв'язку із здійсненням сім'єю протягом 12 місяців перед зверненням за наданням соціальної допомоги покупки на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї.
Відповідно до п. 28 Порядку, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи або майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого було надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідачу 22.09.2015 року надіслано повідомлення про необхідність повернення коштів та запропоновано добровільно повернути сплачену суму допомоги до 19.11.2015 року. Однак, кошти відповідачем не повернуто.
Цивільне судочинство у судах України здійснюється на засадах змагальності сторін, що передбачено статтею 10 ЦПК України. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 57 ЦПК України встановлено, що доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ст. 60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказування не може грунтуватися на припущеннях.
Відповідачем та її представником не надано суду достовірної інформації та жодних належних доказів щодо не отримання ОСОБА_3 грошових коштів при обміні автомобілями.
Отже, аналізуючи наведене вище, суд приходить до висновку, що слід стягнути з відповідача на користь позивача надміру виплачену державну допомогу малозабезпеченим сім'ям в розмірі 7 568,46 грн.
Керуючись ст.ст. 3, 10, 57-60, 88, 208, 209, 212, 215, 218 ЦПК України, на підставі Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Порядку призначення і виплати державної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250, суд, -
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради надміру виплачену державну допомогу малозабезпеченим сім'ям в розмірі 7 568 (сім тисяч п'ятсот шістдесят вісім) грн. 46 коп.
Стягнути з ОСОБА_3 в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради судовий збір в розмірі 1 378,00 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Волинської області через Луцький міськрайонний суд Волинської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Cуддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області ОСОБА_6