Справа № 159/3941/16-а
Провадження № 2-а/159/114/16
22 листопада 2016 року м. Ковель
Ковельський міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Денисюк Т.В.
за участю секретаря Гарбар О.В.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Солодухи Т.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії-
У жовтня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду із зазначеним позовом, в якому просила визнати протиправними дії Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у перерахунку пенсії як державному службовцю та зобов'язати відповідача здійснити починаючи з 01 грудня 2015 року перерахунок пенсії відповідно до положень ст.37-1 Закону України "Про державну службу" ( в редакції , яка діяла на час призначення пенсії) у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади згідно постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» із розрахунку 80 % заробітку станом на грудень 2015 року.
Позовні вимоги мотивовано тим, що з 29 травня 2007 року позивач перебуває на обліку в Ковельському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України (далі УПФ) та отримує пенсію за віком, призначену в розмірі 80 % заробітної плати на підставі ст..37 Закону України «Про державну службу» в редакції Закону №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, що діяла на час призначення пенсії (далі - Закон №3723-ХІІ).
06 жовтня 2016 року позивач звернулась до УПФ із письмовою заявою про перерахунок пенсії державного службовця відповідно до положень ст.37-1 Закону України "Про державну службу" ( в редакції , яка діяла на час призначення пенсії) у зв'язку із підвищенням посадових окладів працюючих державних службовців згідно постанови Кабінету Міністрі України №1013 від 09.12.2015 року. Однак, листом від 13 жовтня 2016 року УПФ відмовив у проведенні перерахунку з посиланням на відсутність підстав для такого перерахунку, зокрема вказав, що у зв'язку із прийняттям Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року №76-VІІІ текст статті 37-1 Закону України "Про державну службу" викладено у редакції, яка передбачала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Окрім цього, з 01 червня 2015 року Законом №213 від 02.03.2015 р. №213 скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року. А з 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" №889-ХІІ від 10.12.2015 року, який не передбачає права на перерахунок пенсії державного службовця. Водночас постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» та вилучено пункт 4 Постанови щодо порядку обчислення заробітку при проведенні перерахунку пенсії державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. Отже відсутні будь-які норми, які б регулювали питання перерахунку пенсій державним службовцям.
Позивач вважає дії УПФ такими, що не відповідають нормам Конституції України, принципам діяльності правової держави, суперечать практиці Європейського суду з прав людини та порушують її права.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 заявлені вимоги підтримала з підстав зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача Солодуха Т.С. проти позову заперечила та пояснила, що Ковельське об'єднане управління Пенсійного фонду України діяло відповідно до вимог законодавства, оскільки 01.04.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (№ 213-VIII). Пунктом 5 розділу III «Прикінцеві положення» цього Закону встановлено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку з викладеним, з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених відповідно до Закону України «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Разом з тим, 01.05.2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» (від 10.12.2015 року № 889-VIII). Вказаним законом не передбачено проведення перерахунків пенсій, призначених згідно Закону України «Про державну службу». Підпунктом 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 p., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - постанова 1013) скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №3723-ХІІ та регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати. Отже, на час звернення ОСОБА_1 до управління із заявою про перерахунок пенсії скасовано норми законодавства, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку відсутні.
Також представник відповідача просить суд врахувати ту обставину, що проведення перерахунку пенсії державного службовця на підставі норм Закону № 3723-ХІІ є неможливим ще з тих підстав, що у ст..37-1 цього Закону були внесені зміни ( на підставі Закону №76-VІІІ від 28.12.2014 року) , згідно яких умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Однак на час звернення позивача до УПФ із заявою про перерахунок пенсії відповідний нормативний акт Кабінетом Міністрів України не прийнятий.
Суд, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши письмові докази у справі, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно матеріалів пенсійної справи позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Ковельському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України з 06 червня 2007 року та отримує пенсію за віком, призначену згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 р.
Згідно розпорядження №147701 від 06.06.2007 року пенсія позивачу призначена в розмірі 80 % заробітку.
У зв'язку з підвищенням посадових окладів державних працівників, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів ", позивач 06 жовтня 2016 року звернулася до відповідача з проханням здійснити перерахунок пенсії.
Рішенням №79 від 11.10.2016 року, а згодом листом від 13.10.2016 року №8641/02-21-22 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку з посиланням на те, що пунктом 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VІІІ норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначено відповідно до Закону України «Про державну службу», скасовані. У зв'язку з набранням з 01 травня 2016 року чинності Закону України "Про державну службу" №889-ХІІ від 10.12.2015 року, скасовано також ст.37-1 Закону 3723. Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 скасовано пунк 4 постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким визначався механізм перерахунку пенсії. За відсутності правових підстав та механізму перерахунку пенсій державним службовцям та вилучено пункт 4 Постанови щодо порядку обчислення заробітку при проведенні перерахунку пенсії державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, тобто не передбачено права на перерахунок пенсії державного службовця. Підстави для проведення перерахунок пенсій у зв'язку із підвищенням заробітку працюючого державного службовця відсутні.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
На час призначення пенсії позивачу питання пенсійного забезпечення державних службовців регулювалось Законом України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993р. (далі Закон №3723 ) та постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».
Зокрема, ст.37 Закону №3723 визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до положень статті 33 цього Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 37-1 Закону №3723 було передбачено право на перерахунок пенсії державного службовця, зокрема, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Отже, на час набуття позивачем права на пенсійне забезпечення за положеннями ст.37, 37-1 Закону України "Про державну службу" було встановлено її право на отримання пенсії у розмірі 80 % від заробітку та на перерахунок пенсії у разі підвищення заробітної плати державним службовцям.
Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" N 76-VIII від 28 грудня 2014 року, що набув чинності 01 січня 2015 року ст.37-1 Закону України "Про державну службу" викладено в новій редакції, згідно якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Однак порядок та умови перерахунку пенсії Кабінетом Міністрів України затверджений не був.
Діяла лише постанова Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" №865 від 31 травня 2000 року «Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця», яка у пункті 4 передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України розмір заробітку визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.
Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 4 вересня 2013 року № 15-1 було затверджено довідку про розмір заробітної плати для перерахунку пенсії непрацюючого державного службовця.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка набула чинності 15 грудня 2015 року до Постанови №865 внесено зміни, а саме: виключено пункт 4.
Тому, на час звернення позивача до УПФ із заявою про перерахунок пенсії умови та порядок перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючого державного службовця не врегульовані.
Неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям, не може бути підставою для відмови у такому перерахунку. Оскільки така бездіяльність органів виконавчої влади порушує принцип верховенства права.
Важливо усвідомлювати, що принцип верховенства права охоплює не лише змістовний аспект (правового відношення між людиною і державою на засадах визнання людини вищою соціальною цінністю), але й процедурний аспект, який базується на вимогах відповідності правотворчої та правозастосовчої практики певним стандартам, як-от ясності та несуперечності закону, юридичної визначеності.
Право на перерахунок пенсії надано позивачу з моменту призначення пенсії та на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечило статті 22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.
Що стосується посилання відповідача на положення Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII, який набрав чинності 01 травня 2016 року та не передбачає права непрацюючого державного службовця на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищення заробітку працюючого державного службовця, то вони не заслуговують на увагу з огляду на те, що за правилами ст.58 Конституції України закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі. Отже, Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII регулює правовідносини, які виникли після набрання ним чинності, тобто норми цього Закону щодо пенсійного забезпечення державних службовців застосовуються лише до тих осіб, які набули права на пенсію саме за Законом №889-VIII.
Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, яке відбулось на підставі постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Перерахунок слід провести із розрахунку 80% заробітку згідно довідки Управління фінансів Ковельської районної державної адміністрації від 04.10.2016 року №16/4-18/2-16.
З огляду на викладене, відмова Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області у проведенні позивачу перерахунку пенсії є протиправною.
Суд звертає увагу на те, що позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, в той же час відмова відповідача у проведені перерахунку пенсії оформлена Рішенням комісії від 11.10.2016 року №79. Тому, обираючи в силу ст..162 КАС України, спосіб захисту прав позивач, суд вважає необхідним визнати протиправним та скасувати саме рішення комісії при УПФ від 11.10.2016 року №79.
Визначаючи період за який пенсія позивача підлягає перерахунку, суд керується положеннями частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV, відповідно до яких перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. ОСОБА_1 звернулася до УПФ із заявою про перерахунок пенсії 06.10.2016 року, тому набула права на перерахунок з 01.10.2016 року.
Вимоги позивача про проведення перерахунку пенсії з 01 грудня 2015 року є безпідставними.
Керуючись ст.ст. ст.ст. 3, 22, ст. 58 Конституції України, ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» , ст.ст. 2, 7-23 71, 86, 94, ч. 2 ст. 99, 158-163, 167, 186, ч.1 ст. 244-2, 254, ч.1 ст. 267 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати рішення Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області №79 від 11.10.2016 року щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії згідно зі ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції чинній на момент призначення пенсії, протиправним та скасувати.
Зобов'язати Ковельське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Волинської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на час призначення пенсії) починаючи з 01.10.2016 року в розмірі 80% від розміру заробітної плати, зазначеної у довідці Управління фінансів Ковельської районної державної адміністрації від 04.10.2016 року №16/4-18/2-16.
В решті позову відмовити.
Стягнути з Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати в сумі 551,20 грн. на користь ОСОБА_1.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ковельський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Повний текст постанови складено 22 листопада 2016 року.
Головуючий:Т. В. Денисюк