Справа № 219/11051/16-ц
23 листопада 2016 року Артемівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
судді Павленко О.М.,
при секретарі Кудла Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бахмут Донецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1, зацікавлена особа - Бахмутський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Донецькій області про встановлення факту народження, -
встановив:
заявник звернулася до суду з заявою, в якій просить встановити факт народження нею дитини жіночої статі ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Єнакієве Донецької області, вказуючи, що в шлюбі вона не перебуває, дитина народилась в пологовому будинку м. Єнакіеве Донецької області, де вона отримала медичне свідоцтво про народження дитини та в лікарні обмінну карту з пологового будинку, бажає внести дані про батька відповідно до ст.135 Сімейного Кодексу України. Вказує, що вона звернулася до Бахмутського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану, де їй було надане роз'яснення про неможливість реєстрації народження дитини в зв'язку з тим, що нею на підтвердження факту народження дитини надані медичні документи, що не відповідають визначеній законом формі. Зазначає, що вона бажає зареєструвати дитину та отримати свідоцтво про народження на території Україні, а відмова в реєстрації відділом державної реєстрації актів цивільного стану позбавляє її права зареєструвати належним чином факт народження її дитини, в зв'язку з чим вона вимушена звертатися до суду з цією заявою.
Представник зацікавленої особи - Бахмутського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Донецькій області в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву, згідно якої просив справу розглядати за його відсутності, просив винести рішення у відповідності до діючого законодавства України.
Суд, дослідивши докази у справі, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно медичного свідоцтва про народження НОМЕР_1 від 9.11.2016 року в м. Єнакієве Донецької області ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 народила дівчинку (а.с.8).
Відповідно до обмінної карти пологового будинку, пологового відділення лікарні № 226, № 231 ОСОБА_1 перебувала на обліку як вагітна, проходила обстеження та народила дитину, пологи пройшли нормально (а.с.7,9).
Згідно ст. 7 Закону України "Про громадянство України" особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до ч.1 ст. 144 Сімейного Кодексу України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованої постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована одразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Заявник вказує, що вона народила доньку в м. Єнакієве Донецької області, яка на теперішній час є тимчасово окупованою територією, вона отримала свідоцтво про народження дитини, а у зв'язку з тим, що м. Єнакієве визнане тимчасово окупованою територією та будь-який нормативний акт, виданими органами, що розташовані на території так званої «Донецької народної республіки», яке є незаконним державним утворенням, є недійсним та не створює правових наслідків, отримане свідоцтво про народження перешкоджає їй скористатися законними правами про реєстрацію дитини.
Відповідно до п.7 ч.1 ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Так, заявник звернулася до Бахмутського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Донецькій області, однак їй було відмовлено в реєстрації народження дитини.
Відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Згідно зі ст. 14 ЦПК України рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації народження доньки.
Відповідно до ст.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Згідно матеріалів справи зазначені обставини ніким не оспорені. Цього факту не спростовано і зацікавленою особою.
Заявником було доведено про неможливість одержання документу, що підтверджує оспорюваний нею факт, іншим шляхом. Вказані причини суд визнає непереборними та такими, що істотно утруднюють заявнику можливість реєстрації народження своєї дитини.
Вище приведені обставини та факти у їх сукупності надають суду можливість зробити висновок про те, що в ході судового розгляду справи заявником було обґрунтовано доведені ті обставини, на які вона посилалась як на підстави своїх вимог.
А тому суд задовольняє заяву ОСОБА_1 та встановлює факт народження нею ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Єнакієве Донецької області дитини жіночої статі.
Керуючись ст. ст. 3, 4, 10, 11, 60, 212-215, 256, 257-1, 259 ЦПК України, ст.144 Сімейного кодексу України, ст.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд, -
вирішив:
заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт народження громадянкою України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Єнакієве Донецької області дитини жіночої статі.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Донецької області протягом 10-ти днів з моменту його проголошення, а представником зацікавленої особи - в той же строк, але з моменту отримання копії цього рішення.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Суддя -