Справа № 570/3385/14-п
Номер провадження 3/570/941/2014
23 липня 2014 року м.Рівне
Суддя Рівненського районного суду Красовський О.О., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення ДАІ з обслуговування Рівненського району підпорядкованого УМВС України в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1,
за ч.7 ст.121 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, 14.06.2014 року о 22 год. 15 хв. водій ОСОБА_1 керував мопедом "Альфа” (б/н), який не був зареєстрованим у встановленому законом порядку в Державтоінспекції.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав та пояснив, що він не керував даним мопедом, а лише вів його. Проте працівник ДАІ на це увагу не звернув і відповідно склав протокол за керування транспортним засобом, не зареєстрованим або не перереєстрованим в установленому порядку, без номерного знака. Свідків даної події не було.
В той же час, 14.06.2014 року о 22 год. 15 хв. працівник ДАІ склав ще один протокол, про те, що ОСОБА_1 керував мопедом, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, повторно протягом року з моменту накладення стягнення, відповідальність за вказані дії передбачена ч.2 ст.130 КУпАП.
Свідки та працівник ДАІ, що складав протоколи відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.130 КУпАП та ч.7 ст.121 КУпАП до суду не з'явилися. Судом було вжито належних заходів щодо їх повідомлення про дату проведення судового засідання.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та дослідивши матеріали справи вважаю, що справа підлягає до закриття.
Відповідно до частини 1 статті 8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Відповідно до частини 1 статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе за умови наявності в її діянні складу адміністративного правопорушення.
Отже, склад адміністративного правопорушення - це передбачена нормами права сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких те чи те діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Він криє в собі:
а) об'єкт;
б) об'єктивну сторону;
в) суб'єкт;
г) суб'єктивну сторону.
Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення знаходить свій прояв у дії чи бездіяльності, що заборонені адміністративним правом. У багатьох випадках вона залежить від місця, часу, обставин і способу скоєння адміністративного правопорушення, а також від причинного зв'язку між діянням і шкідливими наслідками цього діяння, вчинення протиправного діяння в минулому, його системності. Законодавство про адміністративні правопорушення охоплює саме ці елементи змісту об'єктивної сторони адміністративного правопорушення.
Як вбачається з пояснень особи та з наявних матеріалів справи, ОСОБА_1 не керував транспортним засобом, а вів його. Тому, не знайшов належного підтвердження той факт, що водій саме керував транспортним засобом. Адже диспозиція статті передбачає відповідальність за керування транспортним засобом, не зареєстрованим або не перереєстрованим в установленому порядку.
За таких обставин в діях особи відсутній склад правопорушення, а також відсутня подія правопорушення, що передбачене ч. 7 ст. 121 КУпАП. Отже, справа підлягає до закриття.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 247, ст.ст. 283, 284 КУпАП, -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.7 ст. 121 КУпАП відносно ОСОБА_1 - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Рівненської області через Рівненський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Красовський О.О.