Справа № 569/10531/16-п
23 листопада 2016 року м. Рівне
Суддя Рівненського міського суду Доля В.А., розглянувши справу про адміністративне правопорушення щодо Огороднього ОСОБА_1, начальника управління Держгеокадастру у Рівненському районі Ріцвненської області, за ч.5 ст. 212-3 КУпАП, -
встановив:
18 серпня 2016 року, членом Ради адвокатів Рівненської області ОСОБА_2 складено протокол про адміністративне правопорушення серії РН № 2 про те, що начальника управління Держгеокадастру у Рівненському районі Рівненської області ОСОБА_1 не надав, в порушення вимог ст.ст. 20, 24 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність», відповіді на адвокатський запит від 30 червня 2016 року поданого адвокатом ОСОБА_3, чим порушив вимоги закону та притягується до адміністративної відповідальності за ч.5 ст. 212-3 КУпАП, як такий що скоїв адміністративне правопорушення.
Правопорушник за викликом суду не з'явився про дату та час розгляду справи повідомлявся належним чином про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення. Клопотань про відкладення розгляду справи від нього не надходило.
Також, для розгляду справи викликався, але не з'явився ОСОБА_2 (особа, яка склала протокол про адміністративне правопорушення). У судове засідання останній не з'явився, додаткових пояснень, клопотань суду не надіслав.
За таких обставин, суд вважає можливим розглянути справу без участі вказаних осіб, що відповідає положенню ст. 268 КУпАП.
Виходячи зі змісту ст.ст. 7, 254, 279 КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності.
За змістом ст. 256 КупАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Так, ч. 5 ст. 212-3 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за неправомірну відмову в наданні інформації, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, у відповідь на адвокатський запит, запит кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, її палати або члена відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
З матеріалів справи вбачається, що 30 червня 2016 року адвокатом ОСОБА_3 зроблено адвокатський запит Управлінню Держгеокадастру у Рівненському районі (а.с.6).
04 липня 2016 року адвокату ОСОБА_3 за підписом начальника управління ОСОБА_1 надано відповідь на запит (а.с.4). Дана відповідь разом з протоколом про адміністративне правопорушення подано до суду як додаток (а.с.1 - супровідний лист).
Наведене суперечить викладеним у протоколі обставинам, що ОСОБА_1 не надав відповіді на адвокатський запит.
Обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення не відповідають фактичним обставинам справи, що виключає адміністративну відповідальність ОСОБА_1 за вказаною правовою кваліфікацією, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Виходячи з наведено, суд не вбачає в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 212-3 КУпАП, а відтак провадження у справі підлягає закриттю.
Керуючись ст. ст. 247, 283, 284 КУпАП , суддя, -
постановив:
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.5 ст. 212-3 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або на неї може бути внесено протест прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови до Апеляційного суду Рівненської області через Рівненський міський суд.
Суддя Доля В.А.