Справа № 569/13283/16-а
21 листопада 2016 року Суддя Рівненського міського суду Кучина Н.Г., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, Рівненського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання протиправними дії та зобов"язання вчинити певні дії,
18 жовтня 2016року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, у якому просить суд визнати протиправними дії відповідача №1, які полягають у відмові видати їй довідку про заробітну плату встановленого зразка для перерахунку пенсії державного службовця та зобов'язати видати їй таку довідку, а також зобов'язати відповідача №2 здійснити перерахунок та виплату її пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993року №3723-ХІІ починаючи з 01 жовтня 2016року, виходячи із 90 відсотків заробітної плати, вказаної у довідці Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, виданої по виконанню постанови суду.
В обґрунтування своїх вимог вказує, що перебуваючи на обліку в Рівненському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області з 01серпня 2000року, вона з цього часу отримує пенсію по віку, призначену відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу». Пенсія обчислена виходячи із посади начальника відділу Головного управління соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації (перейменовано в Департамент соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації), яку вона обіймала на момент виходу на пенсію.
Оскільки її стаж роботи на державній службі становив понад 24 роки пенсія їй призначена у розмірі 90 відсотків від посадового окладу.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016року №288 «Про підвищення оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» з 01 травня 2016року підвищено посадові оклади бюджетних працівників, в тому числі підвищено оклади керівних працівників та спеціалістів Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації.
На її письмову заяву з проханням видати довідку про заробітну плату станом на 01 травня 2016року для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993року №3723-ХІІ, відповідач №1(колишній роботодавець) листом за №11-Г-254 від 21 вересня 2016року повідомив, що відповідно до пункту 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-УІІІ з 01 червня 2015року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначено відповідно до Закону України «Про державну службу». Таким чином, з урахуванням викладеного, відмовив їй у видачі довідки про заробітну плату та наступному перерахунку пенсії.
Із врахуванням того, що відповідачі №1 та №2 є самостійними юридичними особами системи соціального захисту населення, вона 02 листопада 2016 року звернулась до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області із заявою стосовно проведення їй перерахунку пенсії непрацюючого державного службовця, у зв'язку із підвищенням з 01 травня 2016року посадового окладу по посаді, яку вона обіймала на день виходу на пенсію, враховуючи усі надбавки, премії та інші виплати, визначені у середньому розмірі, витребувавши необхідну довідку про заробітну плату у відповідача №1.
Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області своїм листом за №936/10 від 08 листопада 2016 року відмовив у проведенні перерахунку пенсії, зазначивши, що з 01 червня 2015 року проведення будь-яких перерахунків пенсійних виплат, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу», чинним законодавством не передбачено, покликаючись на ті ж самі нормативні акти - пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-УІІІ та постанову Кабінету Міністрів України №1013 в частині виключення положення із постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000року щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу». Крім того, постановою КМУ №1013 від 09.12.2015 скасовано пункт 4 постанови №865 від 31.05.2000, зокрема підстави для видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії. За наведеного, Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області вважає, що не має законних підстав для витребування у Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації довідки про заробітну плату станом на 01.05.2016 для подальшого перерахунку її пенсії.
З урахуванням відповідей на її заяви та системного і детального аналізу чинного законодавства України, вважає дії Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, які полягають у відмові видати їй довідку про заробітну плату встановленого зразка, який було затверджено для перерахунку пенсії, протиправними, та такими, що ґрунтуються лише на припущеннях, а не на нормах чинного законодавства, враховуючи загальновизнані державою принципи верховенства права, законності та соціальної справедливості.
За наведеного просить суд визнати протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, які полягають у відмові видати їй - ОСОБА_1 довідку про заробітну плату встановленого зразка, який було затверджено для перерахунку пенсії Постановою Пенсійного фонду України від 04.09.2013року №15-1. Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації видати їй довідку про заробітну плату встановленого зразка, який було затверджено Постановою Пенсійного фонду України від 04.09.2013року за формою №15-1, включивши до її складових середні суми виплат, що виплачувались за травень 2016року особі за аналогічною посадою, з якої вона вийшла на пенсію, із зазначенням в окремій графі суми заробітної плати, що припадає на 30-відсоткову надбавку за вислугу років. Зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю, відповідно до норм Закону, який діяв на час призначення пенсії, - ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000року №865» (із змінами та доповненнями), виходячи із 90 відсотків заробітної плати, вказаної у довідці Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, виданої по виконанню постанови суду, починаючи з 01 жовтня 2016року.
Сторони в судове засідання не з'явились. Про час, дату та місце розгляду справи повідомлені вчасно та належним чином. Виходячи з положень ч.4 ст.122 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Дослідивши надані суду документи, подані заперечення, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та доведеними, а тому її адміністративний позов підлягає задоволенню частково, виходячи з такого.
Судом встановлено, та не заперечується відповідачем, що позивач перебуває на обліку та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ в Рівненському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області починаючи з 01 серпня 2000 року. Пенсія позивача обчислена виходячи із посади начальника відділу Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, яку вона обіймала на момент виходу на пенсію. З урахуванням 24-річного стажу роботи на державній службі, пенсія їй призначена у розмірі 90 відсотків від заробітної плати.
06 квітня 2016 року було прийнято постанову Кабінету Міністрів №288 про підвищення з 01 травня 2016року оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, в тому числі працівників Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, в якому позивач працювала на момент виходу на пенсію державного службовця. З урахуванням цього, вона набула право на перерахунок пенсії, що призначена згідно Закону України «Про державну службу».
У вересні 2016 року позивач звернулась до відповідача - Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації із заявою про надання довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993року №3723-ХІІ.
Листом за №11-Г-254 від 21 вересня 2016року відповідач - Департамент соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації відмовив позивачу у видачі довідки про заробітну плату та наступному перерахунку пенсії, посилаючись на те, що відповідно до пункту 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-УІІІ з 01 червня 2015року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначено відповідно до Закону України «Про державну службу», тобто починаючи з 01червня 2015року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу», не призначаються, а раніше призначені пенсії - не перераховуються.
Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 було виключено положення пункту 4 із постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу», а до пункту 5 постанови внесено зміни в частині затвердження форми довідки про заробітну плату виключно для призначення пенсії.
Крім того, з 01 травня 2016року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-УІІІ, пунктом 2 якого Закон №3723 втратив чинність, а тому на думку Департаменту відсутні підстави для видачі довідки про заробітну плату та проведення перерахунку пенсії державним службовцям у спосіб, який передбачався статтею 37-1 Закону №3723.
02 листопада 2016року позивач звернулась до відповідача - Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області із заявою стосовно проведення їй перерахунку пенсії непрацюючого державного службовця, у зв'язку із підвищенням з 01 травня 2016року посадового окладу по посаді, яку позивач обіймала на момент виходу на пенсію, враховуючи усі надбавки, премії та інші виплати, визначені у середньому розмірі, витребувавши необхідну довідку про заробітну плату у відповідача №1.
Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області своїм листом за № 936/10 від 08 листопада 2016 року відмовив у проведенні перерахунку пенсії, зазначивши, що проведення будь-яких перерахунків пенсійних виплат, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу», чинним законодавством не передбачено, покликаючись на ті ж самі нормативні акти - пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-УІІІ та постанову Кабінету Міністрів України №1013 в частині виключення положення із постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000року щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу». Крім того, постановою КМУ №1013 від 09.12.2015 скасовано пункт 4 постанови №865 від 30.05.2000, зокрема підстави для видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії. За наведеного, Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області вважає, що не має законних підстав витребовувати у Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації довідку про заробітну плату станом на 01.05.2016 для подальшого перерахунку її пенсії.
Позивач з відмовою не погодилась та звернулась в суд із даним позовом.
Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
За положеннями ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу, а закони та інші нормативно-правові акти повинні прийматися на підставі Конституції України та відповідати їй. Водночас із цим, наведеною нормою Конституції України передбачено, що норми Конституції є нормами прямої дії, а звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини та громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
За вимогами ст.58 Конституції України закони та інші нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Пункт 6 ст. 92 Конституції України встановлює, що виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, тощо.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993року №3723-ХІІ (в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначалась в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшувалася на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Порядок та умови перерахунку пенсії державним службовцям визначено ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993року №3724 -ХІІ (із змінами та доповненнями), у якій прописано, що у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Умови та порядок перерахунку пенсії державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (надалі Постанова) встановлено порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця.
Зокрема, у пункті 4 цієї Постанови вказується на те, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003року №432-ІУ «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію,- на підставі довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до пункту 5 постанови КМУ від 31.05.2000року за №865 (в редакції на момент призначення пенсії позивача), перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Пенсійного фонду України від 04.09.2013року була затверджена форма довідки про заробітну плату для обчислення (перерахунку ) пенсії непрацюючим державним службовцям. Дана постанова прийнята на виконання рішення суду, що набрало законної сили. У довідку про заробітну плату додатково включено поле (*інші виплати: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та винагорода за вислугу років).
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015року за №1013 виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31травня 2000року №865, а пункт 5 викладено у новій редакції.
Таким чином, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії постановою КМУ від 31.05.2000 №865 не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця. Кабінетом Міністрів України не виконано покладеного на нього обов'язку щодо визначення порядку перерахунку пенсії і на час розгляду справи в суді.
Суд вважає, що відсутність встановлених Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
За викладених обставин, стаття 37 Закону України «Про державну службу» (до внесення в неї змін згідно Закону України №213-VІІІ від 02.03.2015року), у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям надавала право на перерахунок пенсії особам, що отримують пенсії як державні службовці, а відтак позивач набула право на перерахунок пенсії.
Застосувавши до позивача Закон №213-VІІІ від 02.03.2015року та постанову КМУ №865 від 31.05.2000 року із змінами про скасування положень щодо призначення пенсій державним службовцям та виключення норм стосовно їх перерахунку, відповідач фактично звузив соціальні гарантії позивача на достатній рівень матеріального забезпечення у старості (за віком), які полягають у можливості перерахувати призначену пенсію.
Положення та зміст пункту 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-УІІІ, на які покликається відповідач, стосується нового призначення, а не перерахунку раніше призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» пенсій.
Згідно зі статтею 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав і свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, в тому числі органів державної влади.
Відповідно до вимог частин 1, 3 статті 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо гарантується на підставі Конституції України.
Згідно вимог частини 4 статті 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, а бо іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 22.09.2005року №5-рп/2005, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, а при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
В силу ст. ст. 22, 64 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів, внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту або обсягу існуючих прав і свобод. Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Тобто, законодавством чітко встановлено, що якщо Закон України №213-VІІІ (в частині призупинення призначення пенсій державним службовцям) суперечить нормам міжнародних договорів та Конституції України, як відповідачі, так і суд, при розгляді даної справи, повинні застосовувати принцип верховенства права та неможливості звуження існуючих прав, свобод та інтересів особи із прийняттям нових Законів. Постанова КМУ від 09.12.2015року за №1013, згідно якої виключено положення щодо перерахунку пенсії у відповідності до постанови КМУ №865 від 31.05.2000року, не повинна застосовуватись до правовідносин позивача (порядку перерахунку пенсії), оскільки така пенсія була призначена ОСОБА_1 ще у серпні 2000року.
Крім того, статтею 49 КЗпП України передбачено, що власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розмір заробітної плати.
Оскільки із заробітної плати ОСОБА_1 роботодавцем постійно утримувалися та сплачувалися до Пенсійного фонду України страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому, суд вважає, що дії відповідача - Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, а саме відмова у видачі довідки про заробітну плату є прямим втручанням у право позивача на мирне володіння особистим майном (пенсією, у обґрунтованому розмірі).
Із системного аналізу частини 1 статті 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003року №1058-іV вбачається рівноправність застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат та виконання обов'язків стосовно сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, дії відповідачів щодо вибіркового застосування норм чинного законодавства до позивача, як державного службовця, є беззаперечною дискримінацією її, як особи, котра довгий проміжок часу служила згідно присяги.
Конституційний Суд України у своєму рішенні від 09.07.2007року №6-рп/2007 зазначив, що «невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. А встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є «складовою конституційного права на соціальний захист ц юридичними засобами здійснення цього права».
Також Конституційний Суд України у рішенні від 11.10.2005року №8-рп/2005 чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження: «звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики.
Однак, згідно положень Закону №213-VІІІ предметом регулювання є інше коло питань, ніж пенсійне забезпечення державних службовців, а саме: реалізація заходів щодо економного та раціонального використання державних коштів і приведення до фінансових можливостей дії положень окремих законів України (пояснювальна записка до Закону №213-VІІІ ).
Як зазначено в п.2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996року №9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», оскільки Конституція України, як вказано в статті 8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого рішення нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції, у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії. Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.
Станом на момент звернення до відповідача - Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, позивач досягнула пенсійного віку та виконала усі необхідні умови щодо призначення та отримання пенсії за віком, передбаченої Законом України «Про державну службу» (така пенсія призначена ще у серпні 2000року), у зв'язку з чим, позивачу повинна перерахуватись така пенсія на підставі довідки про заробітну плату, виходячи з посади, яку вона обіймала на момент виходу на пенсію.
Відповідно до вимог ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення та надання відповідних доказів покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів. Такий обов'язок відсутній, якщо відповідач визнає позов.
Згідно частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчиненні) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що відповідачами не надано жодних доказів стосовно правомірності прийнятого ними рішення.
Згідно частини 1 та 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Беручи до уваги той факт, що ОСОБА_1 звернулась із письмовою заявою до відповідача - Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області стосовно проведення їй перерахунку пенсії, як непрацюючому державному службовцю, 02 листопада 2016 року, суд прийшов до висновку, що позовна вимога позивача в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії починаючи з 01 жовтня 2016року, підлягає частковому задоволенню, зокрема: перерахунок пенсії позивачці необхідно здійснити з 01 листопада 2016 року.
На підставі достовірно встановлених судом доказів, суд прийшов до висновку, що порушення права ОСОБА_1 на отримання довідки про заробітну плату було допущене Департаментом соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, тому постановою суду слід зобов'язати Департамент соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату встановленого зразка із відображенням у ній розміру заробітної плати, включивши до її складових середні суми виплат, що виплачувались у травні 2016року особі за аналогічною посадою, з якої позивач вийшла на пенсію.
Відмова Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, не відповідає вимогам закону та обставинам справи, а тому є протиправною.
Таким чином, позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача №2 перерахувати пенсію державного службовця ОСОБА_1 у розмірі 90 відсотків із заробітної плати, починаючи з 01 листопада 2016 року, обґрунтовані та підлягають до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 46, 22, 64, 92 Конституції України, ст. ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» та ст. ст. 2, 8, 9, 11, 17, 18, 71, 94, 160, 161, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, які полягають у відмові видати довідку про заробітну плату для перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, включивши до її складових середні суми виплат, що виплачувались у травні 2016 року особі за аналогічною посадою, з якої ОСОБА_1 вийшла на пенсію, із зазначенням в окремій графі суми заробітної плати, що припадає на 30-відсоткову надбавку за вислугу років.
Зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю, відповідно до норм Закону, який діяв на час призначення пенсії, - ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865» (із змінами та доповненнями), виходячи із 90 відсотків заробітної плати, вказаної у довідці Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, починаючи з 01 листопада 2016 року.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя