Постанова від 16.11.2016 по справі 663/2315/15-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2016 р.м.ОдесаСправа № 663/2315/15-а

Категорія: 2.1 Головуючий в 1 інстанції: Шульга К.М.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Вербицької Н.В., Джабурія О.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу заступника прокурора Херсонської області на постанову Скадовського районного суду Херсонської області від 01 серпня 2016 року у справі за адміністративним позовом заступника Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області в інтересах держави до Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області, третя особа фізична особа - підприємець ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

19.08.2015р. заступник Новокаховської місцевої прокуратури Херсонської області в інтересах держави звернувся до суду з позовом до Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області, третя особа фізична особа - підприємець ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування п.5 рішення Лазурненської селищної ради №829 від 20.05.2015р. про надання дозволу ФОП ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в оренду строком на 49 років земельної ділянки площею 0,0440га із земель запасу під розміщення водних атракціонів.

Постановою Скадовського районного суду Херсонської області від 01.08.2016р. у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи та порушення норм матеріального, процесуального права, просить постанову суду скасувати і ухвалити нову про задоволення позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість судового рішення в межах апеляційної скарги, суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що рішенням Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області №62 від 19.06.2006 «Про надання згоди на збір матеріалів попереднього погодження щодо надання в оренду земельних ділянок» дано згоду на збір матеріалів попереднього погодження щодо відведення в оренду строком на 5 років приватному підприємцю ОСОБА_1 - земельної ділянки площею 0,0400га під розміщення водних атракціонів поруч пансіонату «Маяк» (пункт 1.4 рішення). /а.с.52/

Рішенням Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області №331 від 26.12.2007 «Про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок та робочих проектів для будівництва об'єктів архітектури» затверджено матеріали попереднього погодження вибору земельних ділянок та дано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в оренду на 5 років земельних ділянок та робочих проектів для будівництва об'єктів архітектури приватному підприємцю ОСОБА_1 - земельної ділянки площею 0,0400га під розміщення водних атракціонів поруч пансіонату «Маяк» (пункт 1, 1.1 рішення). /а.с.63/

Рішенням Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області №173 від 26.12.2011 «Про врегулювання земельних відносин» внесено зміни до рішення селищної ради №62 від 19.06.2006 «Про надання згоди на збір матеріалів попереднього погодження щодо надання в оренду земельних ділянок», а саме до п.п.1., 3., виклавши в наступній редакції, пролонгуючи термін дії рішення: дати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в оренду строком на 49 років земельної ділянки орієнтовною площею 0,0440га (440м2) із земель запасу приватному підприємцю ОСОБА_1 під розміщення водних атракціонів поруч з пансіонатом «Маяк», смт. Лазурне Скадовського району Херсонської області; приватному підприємцю ОСОБА_1 до 26.12.2014 надати проект на погодження селищної ради в установленому порядку стосовно земельної ділянки площею 0,0440га під розміщення водних атракціонів поруч пансіонату «Маяк» /а.с.54-58/.

Рішенням Лазурненської селищної ради №584 від 18.03.2014 «Про врегулювання земельних відносин» внесено зміни в рішення селищної ради №173 від 26.12.2011 «Про врегулювання земельних відносин», а саме до п. п. 3-3.2, додано уточнення та викладено в наступній редакції: 9.1. Дати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в оренду строком на 49 років земельної ділянки орієнтовною площею 0,0440га (440м2) із земель запасу /Землі запасу та землі, не надані у власність та постійне користування в межах населених пунктів/ рекреаційного призначення/ шифр рядка 93, шифр стовпця 80/ ФОП ОСОБА_1 під розміщення водних атракціонів поруч з пансіонатом «Маяк», смт. Лазурне Скадовського району Херсонської області. 9.2. приватному підприємцю ОСОБА_1 до 18.03.2015 надати проект на погодження селищної ради в установленому порядку стосовно земельної ділянки площею 0,0440га під розміщення водних атракціонів поруч пансіонату «Маяк». /а.с.59-62/

Рішенням Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області №829 від 20.05.2015 «Про врегулювання земельних відносин та внесення змін в рішення селищної ради» внесено зміни в рішення від 19.06.2006 №62 пункт 1., 1.4., від 26.12.2007 №331 пункти 1, 1.1., 2., від 26.12.2011 №173 пункти 3, 3.1., від 18.03.2014 № 584 пункти 9., 9.1., 9.2., додано уточнення, а саме: дати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в оренду строком 49 років земельної ділянки орієнтовною площею 0,0440га із земель запасу (шифр рядка 93, шифр стовпця 80) ФОП ОСОБА_1 - під розміщення водних атракціонів поруч з пансіонатом «Маяк», смт.Лазурне Скадовського району Херсонської області (п.5 рішення). /а.с.7-8/

Як вбачається з матеріалів справи, протягом 2006-2014 років ОСОБА_1 здійснював погодження щодо умов відведення земельної ділянки та отримання відповідних висновків. /а.с.46, 48, 49, 50, 51/

Крім того, за період 2008-2016 рік ФОП ОСОБА_1 сплачував орендну плату на землю, що підтверджується відповідною довідкою Лазурненської селищної ради. /а.с.173/

Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що процедура погодження місця розташування об'єкта та надання дозволу на розроблення проекту відведення почалася 19.06.2006р., тобто до 01.01.2008 року, тому передача ФОП ОСОБА_1 в оренду земельної ділянки без проведення земельних торгів відповідає вимогам чинного законодавства.

Судова колегія не погоджується з висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Згідно із ст.182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

За визначенням ст.193 Земельного кодексу України та абз.2 ч.1 ст.1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах кордонів України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами. Державний земельний кадастр є основою для ведення кадастрів інших природних ресурсів.

Згідно із ст.1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки - це внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Призначенням державного земельного кадастру в силу ст.194 Земельного кодексу України та ст.2 Закону України "Про Державний земельний кадастр" є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою.

В силу ст. 195 Земельного кодексу України основними завданнями ведення державного земельного кадастру є: а) забезпечення повноти відомостей про всі земельні ділянки; б) застосування єдиної системи просторових координат та системи ідентифікації земельних ділянок; в) запровадження єдиної системи земельно-кадастрової інформації та її достовірності.

Згідно із ст.ст. 202, 204 Земельного кодексу України державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у Державному земельному кадастрі в порядку, встановленому Законом. Ведення Державного земельного кадастру здійснюється відповідно до закону.

Положеннями ст.125 Земельного кодексу України в чинній редакції встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно із ст. 126 чинного Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Частиною 1 ст.2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав. Державна реєстрація прав є обов'язковою.

Відповідно до ст. 3 вказаного Закону інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав. Державна реєстрація прав є публічною, проводиться органом державної реєстрації прав, який зобов'язаний надавати інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом.

Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов:

1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.

Будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, можуть вчинятися, якщо речові права на таке майно зареєстровані згідно із вимогами цього Закону, крім випадків, коли речові права на нерухоме майно, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними згідно з частиною третьою цієї статті, та у випадках, визначених статтею 28 цього Закону.

Статтею 28 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачається особливості державної реєстрації прав на земельні ділянки державної та комунальної власності з урахуванням наявності рішення органів державної влади або органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність або користування (постійне користування, оренду, користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), сервітут).

Відтак, зазначені правові норми не передбачають виникнення у землекористувача прав на землю на підставі рішення органів державної влади або органів місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, адже державою офіційно не визнано і не підтверджено фактів виникнення у позивача прав на нерухоме майно.

У той же час, відповідно до абз.3 п.1 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 1 січня 2008 року передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів), при цьому, зазначено, зокрема, що абзац 3 пункту 1 розділу Х діє до 15.10.2010р. згідно із Законом України №509- VI від 16.09.2008 (набрав чинності 14.10.2008 року), враховуючи зміни, внесені Законом України №2367- VI від 29.06.2010р.

Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву" (в редакції Закону №2367-VI (2367-17) від 29.06.2010р.) встановлено, що прийняті і не виконані до набрання чинності цим Законом рішення відповідних органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки зберігають чинність протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом, а розроблені відповідно до цих рішень проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок розглядаються в установленому законом порядку.

Отже, з аналізу наведених правових норм випливає, що прийняті до 01.01.2008 року дозволи на розроблення проекту відведення земельної ділянки після 14.10.2010 року втратили чинність.

Таким чином, колегія суддів дійшла до висновку, що рішення Лазурненської селищної ради Скадовського району Херсонської області від 26.12.2007р., яким наданий дозвіл ФОП ОСОБА_1 на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок та робочих проектів для будівництва об'єктів архітектури, станом на 15.10.2010 року втратило чинність, оскільки не було виконане своєчасно.

На підставі викладеного, позовні вимоги щодо протиправності оскарженого рішення з приводу надання дозволу ФОП ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки, - є обґрунтованими, тому постанова суду першої інстанції про відмову у задоволені позову в порядку ст. 202 КАС України підлягає скасуванню.

Керуючись, ст.ст. 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу заступника прокурора Херсонської області задовольнити, постанову Скадовського районного суду Херсонської області від 01 серпня 2016 року скасувати.

Прийняти у справі нову постанову, якою визнати протиправним та скасувати пункт 5 рішення сесії Лазурненської селищної ради №829 від 20 травня 2015р. про надання дозволу ФОП ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення в оренду строком на 49 років земельної ділянки площею 0,0440га із земель запасу під розміщення водних атракціонів.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: А.В. Крусян

Суддя: Н.В. Вербицька

Суддя: О.В. Джабурія