10 серпня 2011 року 14 год. 15 хв. Справа № 2а-0870/5391/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Лазаренко М.С.,
при секретарі Ширшові А.А.
за участю представників
від позивача: ОСОБА_1
від відповідача: ОСОБА_2
розглянув в відкритому судовому засіданні адміністративну справу
адміністративного позову: Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробнича фірма «Альтан»
до: Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя
про: визнання нечинними рішень та зобов'язання видати свідоцтва
Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробнича фірма «Альтан» (далі - Товариство, позивач) звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Запоріжжя (далі - ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя, відповідач) про визнання нечинними рішення від 24.06.2011 року за №6507/10/151 про відмову у видачі Свідоцтва про право сплати єдиного податку та рішення від 25.06.2011р. за №6555/10/29-018 про відмову у видачі Свідоцтва платника податку на додану вартість, зобов'язання відповідача видати Свідоцтво про право сплати єдиного податку та Свідоцтва платника податку на додану вартість.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити та надав пояснення з приводу заявлених вимог, аналогічним викладеним у позові.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив у задоволенні відмовити у повному обсязі.
З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробнича фірма «Альтант» зареєстроване виконавчим комітетом Запорізької міської ради як юридична особа 24.02.2011 року.
25.02.2011 року Товариство взято на податковий облік у ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя.
14.06.2011 року ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя отримало від Товариства Заяву про видачу свідоцтва про право сплати єдиного податку, з якого позивач просить відповідно до Указу Президента України від 03.07.1998 року №727 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» (в редакції Указу Президента України від 28.06.1999 року №746/99) перевести Товариство на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності з третього кварталу 2011 року за ставкою єдиного податку 6 відсотків.
24.06.2011 року за вих.. №6507/10/151 ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя надіслало на адресу Товариства лист про відмову у видачі Свідоцтва про право сплати єдиного податку, відповідно до якого податковим органом повідомлено, що відповідно до п.3 Указу Президента України від 3 липня 1998р.№ 727 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємства» (зі змінами та доповненнями) суб'єкт підприємницької діяльності юридична особа, який перейшов на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, самостійно обирає одну з наступних ставок єдиного податку:
- 6 відсотків суми виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) без урахування акцизного збору у разі сплати податку на додану вартість згідно з Податковим кодексом України від 02.12.2010р. № 2755-VI;
- 10 відсотків суми виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), за винятком акцизного збору, у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.
У зв'язку з тим, що станом на 22.06.2011 року Товариство не має свідоцтво платника податку на додану вартість, ДПІ у Жовтневому районі відмовила у отриманні Свідоцтва про право сплати єдиного податку за ставкою 6 відсотків.
Крім того, 20.06.2011 року ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя отримала від Товариства Реєстраційну заяву платника податку на додану вартість, що заповнена 14.06.2011 року, форми №1-ПДВ.
25.06.2011 року за вих.. №6555/10/29-018 ДПІ у Жовтневому районі м. Запоріжжя направила на адресу Товариства лист про розгляд поданої зави, відповідно до якого відповідно до п.6.3 розділу ІІІ «Положення про реєстрацію платників ПДВ», затвердженого наказом ДПА України від 22.12.2010 року №978 (далі - Положення), Товариству відмовлено в реєстрації платником податку на додану вартість у зв'язку з тим, що особа не підпадає під визначення платника ПДВ згідно із пунктом 5 розділу 1 цього Положення. Крім того, в даному листі зазначено, що рішення щодо добровільної реєстрації особи платником податку на додану вартість може бути розглянуто не раніше ніж 24.02.2012 року.
Не погодившись з даними рішеннями, Товариство звернулося з адміністративним позовом про скасування вказаних рішень та зобов'язання видати Свідоцтво про право сплати єдиного податку та Свідоцтва платника податку на додану вартість.
Відповідно до п.2 ч.1 Указу Президента від 28.06.1999, № 746/99 «Про внесення змін до Указу Президента України від 3 липня 1998 року № 727 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»» встановлено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для юридичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, в яких за рік середньооблікова чисельність працюючих не перевищує 50 осіб і обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 1 млн. гривень.
Відповідно до пункту 181.1 статті 181 розділу V Кодексу та пункту 3 розділу III Положення під обов'язкову реєстрацію як платника податку на додану вартість підпадає особа, у якої загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V Кодексу, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 300 тис. грн. (без урахування податку на додану вартість).
Тобто, особа (у т. ч. і новостворена), окрім особи, яка є платником єдиного податку, зобов'язана зареєструватись як платник податку на додану вартість після моменту фактичного здійснення операцій з постачання товарів/послуг, сума яких сукупно перевищує 300 тис. гривень. При цьому, укладення цивільно-правових угод (договорів) на постачання товарів/послуг в сумі, що перевищує 300 тис. грн., чи наявність наміру у особи здійснювати діяльність, за результатами якої буде перевищено обсяг, визначений пунктом 181.1 статті 181 розділу V Кодексу, не є підставою для реєстрації особи як платника податку на додану вартість відповідно до вимог зазначеного пункту Кодексу.
Водночас, згідно з вимогами підпункту 6 пункту 180.1 статті 180 розділу V Кодексу, під обов'язкову реєстрацію як платник податку на додану вартість підпадають ті особи, що проводять операції з постачання конфіскованого майна, знахідок, скарбів, майна, визнаного безхазяйним, майна, за яким не звернувся власник до кінця строку зберігання, та майна, що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходить у власність держави (у тому числі майна, визначеного у статті 172 Митного кодексу України). При цьому реєстрація таких осіб як платників податку на додану вартість здійснюється незалежно від того, чи досягають вони загальної суми операцій з постачання товарів/послуг, визначеної пунктом 181.1 статті 181 розділу V Кодексу, а також незалежно від того, який режим оподаткування використовує такі особи згідно із законодавством.
Статтею 183 розділу V Кодексу та підпунктом "а" пункту 7 розділу III Положення визначено, що для реєстрації особи як платника податку на додану вартість в обов'язковому порядку така особа не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у статті 181 розділу V Кодексу, має подати до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву платника податку на додану вартість (далі - Заява).
Крім того, згідно із пунктом 183.4 статті 183 розділу V Кодексу обов'язковій реєстрації як платник податку на додану вартість підлягає особа, що переходить на загальну систему оподаткування із спрощеної системи оподаткування, у разі якщо така особа відповідає вимогам, визначеним пунктом 181.1 статті 181 розділу V Кодексу. Датою переходу зазначеної особи на загальну систему оподаткування є дата її реєстрації як платника податку на додану вартість.
Згідно із пунктом 182.1 статті 182 розділу V Кодексу та пунктом 4 розділу III Положення добровільно зареєструватися як платник податку на додану вартість може лише та особа, яка провадить оподатковувані операції і відповідно до пункту 181.1 статті 181 розділу V Кодексу не є платником податку на додану вартість у зв'язку з тим, що обсяги оподатковуваних операцій є меншими від встановленої статтею 181 розділу V Кодексу суми (300 тис. грн.) та обсяги постачання товарів/послуг іншим платникам податку на додану вартість за останні 12 календарних місяців сукупно становлять не менше 50 відсотків загального обсягу постачання.
Тобто, починаючи з 1 січня 2011 року особа, обсяг постачання товарів/послуг якої не перевищує 300 тис. грн., може зареєструватись як платник податку на додану вартість за добровільним рішенням у разі, якщо одночасно:
- зареєстрована суб'єктом господарювання не менше 12 календарних місяців;
- за останні 12 календарних місяців обсяг постачання товарів/послуг іншим платникам податку на додану вартість сукупно становить 50 і більше відсотків загального обсягу постачання.
Відповідно до пункту 183.5 статті 183 розділу V Кодексу особи зазначені у пунктах 183.3 та 183.4 статті 183 розділу V Кодексу можуть вказати у Заяві бажаний (запланований) день реєстрації як платника податку на додану вартість. При добровільній реєстрації особи як платника податку на додану вартість такий день відповідає даті початку податкового періоду (календарного місяця).
Реєстрація особи як платника податку на додану вартість здійснюється за Заявою такої особи, яку має бути подано до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду, з якого така особа вважатиметься платником податку на додану вартість і матиме право на податковий кредит і виписку податкових накладних.
Відповідно до пункту 183.8 статті 183 розділу V Кодексу орган державної податкової служби відмовляє в реєстрації особи як платника податку на додану вартість, якщо за результатами розгляду Заяви та/або поданих документів встановлено, що особа не здійснює постачання товарів/послуг або не відповідає вимогам, визначеним статтею 180, пунктом 181.1 статті 181, пунктом 182.1 статті 182 та пунктом 183.7 статті 183 розділу V Кодексу, або якщо існують обставини, які є підставою для анулювання реєстрації особи як платника податку на додану вартість згідно із статтею 184 розділу V Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що позивачем не дотримано вимоги чинного податкового законодавства щодо встановленого розміру загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, зокрема в заяві про видачу свідоцтва про право сплати єдиного податку зазначено, що виручка від реалізації продукції, майна, основних фондів за рік відсутня. Крім того, Товариство до звернення до податкового орану із заявами було зареєстроване лише чотири місяці, всупереч вимогам нормативно-правових актів, якими встановлено 12 місяців для надання оцінки обсягам підприємницької діяльності підприємства.
Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку, що адміністративний позов є необґрунтованими та таким, що не підлягає задоволенню у повному обсязі, а доводи відповідача такими, що відповідають матеріалам справи.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7 - 12, 14, 86, 94, 158 - 163 КАС України, суд
У задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанову в повному обсязі буде виготовлено відповідно до ч.3 ст.160 КАС України.
Копію постанови у повному обсязі сторони можуть отримати 18 серпня 2011 року.
Суддя (підпис) М.С. Лазаренко
Постанову виготовлено у повному обсязі 12 серпня 2011 року.