Ухвала від 16.11.2016 по справі 802/483/16-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 802/483/16-а

Головуючий у 1-й інстанції: Воробйова І.А.

Суддя-доповідач: Сушко О.О.

16 листопада 2016 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сушка О.О.

суддів: Залімського І. Г. Смілянця Е. С. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Томашук А.В.,

представників позивача: Лужанського П.Ф., Лісовика В.С., Страшка А.А.

представника відповідача: Юрлової Л.І.

представників третьої особи: Благодира А.О., Цвик А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Бершадське автотранспортне підприємство 10527" на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 26 вересня 2016 року у справі за адміністративним позовом приватного акціонерного товариства "Теплицьке автотранспортне підприємство 10553" до Вінницької обласної державної адміністрації, обласного конкурсного комітету з підготовки та проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі області (внутрішньообласні маршрути), третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ТОВ "Бершадське АТП 10527" про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду із адміністративним позовом про визнання оформленого будь-яким чином та будь-яким документом рішення конкурсного комітету Вінницької обласної державної адміністрації та/або рішення конкурсного комітету та/або Департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури Вінницької облдержадміністрації стосовно визначення переможця конкурсу та призначення автомобільного перевізника на автобусному внутрішньообласному маршруті загального користування Соболівка-Вінниця АС (рейс 619-622), об'єкт конкурсу № 41, що відбувся 22.03.2016 року - протиправним та скасування його; зобов'язання Вінницької обласної державної адміністрації провести новий конкурс з перевезення пасажирів на автобусному внутрішньообласному маршруті загального користування Соболівка-Вінниця АС (рейс 619-622).

Відповідно до постанови Вінницького окружного адміністративного суду від 26.09.2016 року позов задоволено: визнано протиправним та скасовано рішення обласного конкурсного комітету з підготовки та проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі області (внутрішньообласні маршрути), оформлене протоколом "засідання конкурсного комітету з підготоки та проведення конкурсів на перевезення пасажирів на внутнішньообласних міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування" №4 від 22.03.16 р. в частині визначення переможцм конкурсу ТОВ "Бершадське АТП10527" на об'єкті конкурсу №41 Соболівка - Вінниця АС-1, рейси 619-622; зобов'язано Вінницьку обласну державну адміністрацію провести конкурс з перевезення пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі області (внутрішньообласні маршрути) на автобусному маршруті Соболівка - Вінниця АС-1, рейси 619-622.

Не погоджуючись з таким рішенням суду, третя особа - ТОВ "Бершадське АТП 10527" подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також на не повне з'ясування судом всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, просило скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог позивачу.

Представники третьої особи в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримали у повному обсязі, просили вимоги, що в ній викладені, задовольнити.

Представники позивача та відповідача з вимогами апеляційної скарги не погодились, оскільки вважають, що постанова суду, прийнята за наслідками розгляду справи в суді першої інстанції, є законною та обгрунтованою.

Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, надавши правову оцінку наявним у справі доказам, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги та необхідності залишення в силі постанови суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, 17.02.2016 року у газеті "Події, факти, новини Вінничини" № 7, розміщено оголошення про проведення конкурсу на визначення автомобільного перевізника на 22 березня 2016 року на право здійснення перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування, що працюють у звичайному режимі руху, зокрема, по маршруту " Соболівка - Вінниця АС 1 (рейс 619-622)".

22.03.2016 року відповідачем 2 проведено конкурс з перевезення пасажирів на внутрішньообласному міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, зокрема на маршруті Соболівка - Вінниця АС 1 (рейс 619-622), об'єкт конкурсу № 41, участь у якому прийняли ПАТ "Теплицьке автотранспортне підприємство 10553" та ТОВ "Бершадське автотранспортне підприємство 10527".

За наслідком проведеного конкурсу, прийнято рішення оформлене протоколом №4 від 22.03.2016 року, яким визначено переможцем - ТОВ "Бершадське автотранспортне підприємство 10527".

Суд першої інстанції, за результатами розгляду справи дійшов вірного висновку про задоволення позовних вимог, оскільки відповідач приймаючи оскаржене рішення діяв не на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надавши правову оцінку обставинам справи, проаналізувавши законодавство, норми якого регулюють спірні правовідносини, оцінивши докази в їх сукупності, колегія суддів повністю погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає їх обґрунтованими.

Згідно з ч. 1 ст. 43 Закону України "Про автомобільний транспорт" (далі - Закон № 2344-III ), визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.

Положеннями ст. 44 Закону № 2344-III визначено, що організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. До обов'язкових умов конкурсу на перевезення пасажирів належать: визначена органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування обґрунтована структура парку автобусів, що працюватимуть на маршруті загального користування, за пасажиромісткістю, класом, технічними та екологічними показниками; державні соціальні нормативи у сфері транспортного обслуговування населення.

Для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет, до складу якого входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та територіальних органів Національної поліції, а також громадських організацій у сфері автомобільного транспорту.

До конкурсного комітету не можуть входити представники суб'єктів господарювання - автомобільних перевізників, які є учасниками конкурсу або які діють на ринку перевезень пасажирів і можуть впливати на прийняття рішень комітету.

Для організації забезпечення і підготовки матеріалів для проведення засідань конкурсного комітету органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування на конкурсних умовах за договором залучають підприємство (організацію), що має фахівців та досвід роботи не менше трьох років з питань організації пасажирських перевезень.

Конкурс проводиться із залученням представників відповідних органів виконавчої влади, а також представників громадських організацій. Залучене для проведення засідань конкурсного комітету підприємство (організація) готує матеріали щодо умов конкурсу, паспортів автобусних маршрутів, аналізу одержаних пропозицій та їх оцінки, договорів з переможцями конкурсу та інші матеріали.

Вимогами ст. 46 Закону № 2344-III передбачено, що для участі в конкурсі на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування автомобільний перевізник подає конкурсному комітету такі документи: заяву претендента встановленого зразка із зазначенням автобусного маршруту загального користування, на якому має намір працювати претендент; відомості за підписом суб'єкта господарювання про автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті з зазначенням підстав для їх використання перевізником; відомості про додаткові умови обслуговування маршруту; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі.

Під час визначення переможця конкурсу на міжміських та міжнародних автобусних маршрутах у разі рівних пропозицій претендентів перевага надається перевізникам, які представили до конкурсного комітету свідоцтво відповідності автобуса параметрам комфортності.

Водночас, Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 р. N 1081 (далі - Порядок №1081) регламентується процедура підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування.

У відповідності до п. 29 Порядку №1081, для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2, і такі документи: нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезень пасажирів (може подаватися в одному примірнику, якщо перевізник-претендент бере участь у кількох конкурсах, які проводяться на одному засіданні); перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, із зазначенням марки, моделі, пасажиромісткості (з відміткою "з місцем водія/без місця водія"), VIN-коду транспортного засобу, державного номерного знака, року випуску транспортного засобу; копії ліцензійних карток на кожний автобус, який пропонується до використання на автобусному маршруті; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі, із зазначенням дати проведення конкурсу; копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, що пропонуються до використання на маршруті; копію документа, що підтверджує проведення процедури санації (за умови проведення санації); перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, або письмова інформація про їх відсутність; анкету відповідно до пункту 32 цього Порядку; копію штатного розпису, податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма N 1ДФ) за останні повні два квартали.

Комплектність поданих документів перевіряє в міру їх надходження організатор.

Згідно з п. 32 Порядку№1081, до заяви автомобільного перевізника додається анкета за формою згідно з додатком 5, в якій зазначається: середньооблікова кількість працівник за період протягом року до дати оголошення конкурсу з окладом за штатним розписом із заробітною платою не менше встановленого законодавством мінімуму, що працюють на повну ставку, осіб; кількість працівників, що працюють на повну ставку та перебувають у штаті підприємства не менш як один рік до дати оголошення конкурсу, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів; кількість працівників, що працюють на повну ставку та перебувають у штаті підприємства не менш як один рік до дати оголошення конкурсу, які проводять щоденний огляд стану здоров'я водіїв.

Інформація, що міститься в документах, поданих перевізниками-претендентами для участі у конкурсі, повинна бути достовірною за станом на момент подання документів для участі в конкурсі (пункт 67 Порядку №1081).

При цьому, відповідно до п. 37 Порядку №1081, достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених п. 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу.

Разом з тим, згідно вимог п. 42 Порядку №1081, у разі участі в конкурсі двох або більше перевізників-претендентів конкурсний комітет визначає кращого з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів відповідно до цього Порядку та Закону України "Про автомобільний транспорт".

Сумарна кількість балів, одержаних кожним перевізником-претендентом згідно з додатком 4, є підставою для визначення переможця конкурсу.

Під час проведення конкурсу запрошуються всі перевізники-претенденти, що беруть участь у конкурсі, у присутності яких оголошуються конкурсні пропозиції. Претендентам надається право на обґрунтування запропонованих ними конкурсних пропозицій. Під час проведення конкурсу додаткові пропозиції від перевізників-претендентів не приймаються (п. 43 Порядку №1081).

Переможцем конкурсу визнається перевізник-претендент, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів (п.46 Порядку №1081).

Згідно з пп. 10 п. 29 Порядку №1081, для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу копію штатного розпису.

У випадку, якщо перевізником подано неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію конкурсний комітет приймає рішення про недопущення такого до участі у конкурсі.

Так, в анкеті поданій ТОВ "Бершадське АТП 10527" зазначено середньооблікову кількість працівників за період протягом року до дати оголошення конкурсу з окладом за штатним розписом із заробітною платою не менше встановленого законодавством мінімуму, що працюють на повну ставку, осіб - 72 чоловіки, натомість згідно штатних розписів "адмінуправління, спеціалістів, службовців" (затверджений 10.01.2016 р.) та "ремонтних працівників" (затверджений 01.09.2015 р.) цього товариства загальна кількість штатних працівників становить - 30 чоловік.

З пояснень представника третьої особи, для участі у конкурсі надано штатні розписи, до яких включено лише працівників, які перебувають на посадовому окладі. Водії, які працюють на товаристві не включені до штатних розписів, оскільки перебувають на погодинній оплаті праці.

Разом з тим, представниками відповідачів з цього приводу надано пояснення, що конкурсний комітет не здійснює перевірку повноти та достовірності документів перевізників поданих до участі у конкурсі. Також зазначили, що на їх думку не є необхідним подавати повний штатний розпис та достатньо витягу, в якому будуть міститись відомості щодо працюючих осіб, які здійснюють технічне/ремонтне обслуговування транспорту перевізника.

Проте такі доводи суд не бере до ваги, з огляду на наступне.

Відповідно до вимог Порядку №1081, автомобільний перевізник має надати саме копію штатного розпису перевізника, а не витягу із нього чи штатного розпису окремих структурних підрозділів.

При цьому, в листі Міністерства праці та соціальної політики України від 27.06.2007 р. № 162/06/187-07, зазначено, що штатний розпис - це дoкумент, що встановлює для дaного підприємства, установи, організації стpуктуру, штати та посадові оклади працівників. У штатному розпису містяться назви посад, чисельність пeрсоналу і оклади пo кожній посаді. А затвердження керівником підприємства штатного розпису здійснюється шляхом видання спеціального лoкального нормативного акту (наказу), який визнaчатиме кількість працівників кoжної професії з рoзподілом штатних одиниць пo структурних підрозділах підприємств.

Враховуючи викладене, ТОВ "Бершадське АТП10527" мало надати повний штатний розпис, затверджений товариством та який би підтверджував зазначені у анкеті цифри або у ній (анкеті) відобразити ту кількість працюючих, посади яких відображені у штатному розписі. Натомість, переможцем у анкеті зазначено 72 особи, що є більше ніж 50 та має наслідком нарахування 8 балів, тоді як у випадку від 30 до 50 осіб - нараховується 6 балів.

Тому, таке нарахування балів стало визначальним при прийнятті рішення про визначення перемежця.

Таким чином, враховуючи, що цифри зазначені в анкеті щодо кількості штатних працівників не підтверджені штатним розписом, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що ТОВ "Бершадське АТП 10527" до участі у конкурсі подано документи, інформація в яких є недостовірною або подано документи не в повному обсязі, що, відповідно до пп. 1 п. 12 Порядку №1081 має наслідком недопущення до участі у конкурсі автомобільного перевізника.

З урахуванням вище викладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, а відтак, підстав для скасування такого рішення не вбачається.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Бершадське автотранспортне підприємство 10527" залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 26 вересня 2016 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.

Ухвала суду складена в повному обсязі 21 листопада 2016 року.

Головуючий Сушко О.О.

Судді Залімський І. Г. Смілянець Е. С.