21 листопада 2016 р.№ 876/7666/16
Суддя Львівського апеляційного адміністративного суду Гінда О.М., перевіривши апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області на постанову Любешівського районного суду Волинської області від 14 вересня 2016 року у справі № 162/756/16-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
встановив:
постановою Любешівського районного суду Волинської області від 14.09.2016 адміністративний позов задоволено частково.
Із цією постановою не погодився відповідач та подав на неї апеляційну скаргу.
Оскільки така подана без додержання вимог ч. 4 ст. 186, ч. 5, 6 ст. 187 КАС України, ухвалою від 19.10.2016 її залишено без руху та надано 30-денний строк для усунення вказаних недоліків.
Апелянт недоліків апеляційної скарги не усунув, а натомість 15.11.2016 поштою скерував до Львівського апеляційного адміністративного суду клопотання про звільнення від сплати судового збору, оскільки відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір (в редакції, що діяла до 01.09.2015) Пенсійний фонд України та його органи були звільнені від сплати судового збору, у зв'язку з чим бюджетом останнього на 2015 рік кошти на сплату такого передбачені не були. Крім того, відповідач не має можливості сплатити судовий збір у зв'язку з відсутністю коштів, призначених на цю мету.
Однак, вказане клопотання задоволеним бути не може, з огляду на таке.
Пунктом 2 розділу ІІ Закону України від 22 травня 2015 року № 484-VІІІ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору”, яким серед іншого скасовано встановлені раніше для органів ПФУ пільги щодо його сплати, Кабінет Міністрів України було зобов'язано забезпечити відповідне фінансування державних органів.
Частиною 1 ст. 87 КАС України встановлено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно із ч. 2 ст. 87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України “Про судовий збір” від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI).
Статтею 8 Закону № 3674-VI передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Вказаній нормі кореспондують положення ч. 1 ст. 88 КАС України, з аналізу яких можна дійти висновку, що звільнення, зменшення, відстрочення або розстрочення сплати судового збору може бути здійснено судом за умови важкого майнового стану особи, яка цей збір має сплатити. При цьому, саме на останню покладено обов'язок доведення суду важкого майнового стану.
Однак, апелянт не надав доказів, які б свідчили про його важкий майновий стан, а отже відсутні підстави для задоволення його клопотання.
З огляду на відсутність підстав для задоволення клопотання про звільнення від сплати судового збору, вважаю за необхідне встановити новий строк виконання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху від 19.10.2016, а саме 10 днів, з дня отримання копії ухвали від 21.11.2016.
Керуючись ст.ст. 87, 88, 187, 189, 212, 254 КАС України, суддя -
ухвалив:
відмовити у задоволенні клопотання Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області про звільнення від сплати судового збору.
Продовжити строк на 10 днів, з дня отримання копії цієї ухвали, для виконання ухвали судді Львівського апеляційного адміністративного суду від 19.10.2016 про залишення без руху апеляційної скарги Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області на постанову Любешівського районного суду Волинської області від 14 вересня 2016 року у справі № 162/756/16-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення.
На ухвалу протягом двадцяти днів, з дня набрання нею законної сили, може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Суддя О.М. Гінда