Справа: № 826/8980/16 Головуючий у 1-й інстанції: Кобилянський К.М. Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.
17 листопада 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Мельничука В.П., Мацедонської В.Е., при секретарі - Шевчук А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 вересня 2016 року адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління ДФС у місті Києві про визнання протиправним та скасування рішення,
ФОП ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління ДФС у місті Києві (надалі за текстом - «ДПІ в Оболонському районі») № 0005641701 від 28 серпня 2015 р., яким до нього застосовано фінансові санкції за порушення статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 вересня 2016 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
В апеляційній скарзі позивач просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове про задоволення позову з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрований в якості суб'єкта підприємницької діяльності 18.05.1999 р.
15 січня 2015 р. позивачем отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями за адресою: АДРЕСА_1 (магазин).
08 серпня 2015 р. посадовцями ДПІ в Оболонському районі проведено фактичну перевірку ресторану «ІНФОРМАЦІЯ_1», розташованого по АДРЕСА_1, в якому провадить підприємницьку діяльність позивач.
Результати перевірки оформлено актом № 32-26-54-17-01-13-НОМЕР_1 від 10.08.2015 р.
Згідно цьому акту контрольним заходом, серед іншого, встановлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без отримання ліцензії.
На підставі висновків, викладених в акті перевірки, ДПІ в Оболонському районі прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 0005641701 від 28 серпня 2015 р., яким на підставі ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до позивача застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн.
Частиною 13 статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 р. № 481/95-BP (надалі за текстом - «Закон № 481/95-BP») установлено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Згідно абзацу 5 частини 2 статті 17 Закону № 481/95-BP у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17 000 гривень.
З огляду на викладене, судова колегія вважає, що суд попередньої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи і правильно застосував до них норми матеріального права, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Твердження позивача про те, що він отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями обґрунтовано не взято судом до уваги.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи ліцензію Серії НОМЕР_2 видано ФОП ОСОБА_2 на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями в магазині по АДРЕСА_1.
Стаття 1 Закону № 481/95-BP визначає роздрібну торгівлю, як діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.
За приписами частини 23 статті 15 Закону № 481/95-BP у заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах державної фіскальної служби.
Відповідно до абзацу 14 статті 1 Закону № 481/95-BP місце торгівлі - це місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів та пива - без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, - торговельною площею не менше 20 кв. метрів, обладнане реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.
За змістом абзацу 2 пункту 2 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 липня 1996 р. № 854, роздрібна торгівля алкогольними напоями здійснюється через спеціалізовані підприємства, в тому числі фірмові, спеціалізовані відділи (секції) підприємств з універсальним асортиментом продовольчих товарів, а також заклади ресторанного господарства.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями видається на кожне місце торгівлі.
Водночас, у даній ситуації позивач отримав ліцензію на право торгівлі у магазині, тоді як торгівля алкогольними напоями у ресторані здійснювалась ним без відповідного дозвільного документа.
За правилами ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 160, 198, 200, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 вересня 2016 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення ухвали в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя В.П.Мельничук
суддя В.Е.Мацедонська
Ухвала складена в повному обсязі 22 листопада 2016 р.
Головуючий суддя Лічевецький І.О.
Судді: Мельничук В.П.
Мацедонська В.Е.