17 листопада 2016 р. № 876/7803/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Глушка І.В.,
суддів: Большакової О.О., Макарика В.Я.,
за участю секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 на постанову Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 19 вересня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Мукачівської міської ради Закарпатської області про скасування постанови про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення,-
15 липня 2016 року позивач - ОСОБА_2 звернувся в суд з позовною заявою до відповідача - Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Мукачівської міської ради Закарпатської області про скасування постанови про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Позовні вимоги ОСОБА_2 мотивує тим, що за замовленням Мукачівської міської ради із залученням підрядної організації та за рахунок місцевого бюджету було проведено капітальний ремонт міжквартального проїзду та тротуарних доріжок біля будинку №2а по вулиці Окружна міста Мукачево. До проектно-кошторисної документації з робіт по капітальному ремонту було включено витрати із демонтажу та вивезення старого дорожнього покриття та похідного сміття, яке утворилось в ході проведення рентних робіт. Обов'язок щодо вивезення будівельних відходів було покладено на підрядника. По даному факту відповідальними особами ММКП «Муніципальна поліція» протоколу про порушення благоустрою стосовно підрядника складено не було. Водночас, на думку позивача, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення від 14.06.2016 № 424/16 щодо про порушення вимог п.3.4 Правил благоустрою, забезпечення чистоти, порядку утримання і прибирання вуличних, дворових територій, парків, скверів міста Мукачево головним інспектором Мукачівського міського комунального підприємства «Муніципальна поліція» ОСОБА_3 не встановлено коло осіб, які повинні відповідати за адміністративне правопорушення, передбачене ст. 152 КУпАП.
Ухвалою Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 01 вересня 2016 року за клопотанням позивача замінено первинного відповідача - Адміністративну комісію при виконавчому комітеті Мукачівської міської ради Закарпатської області на належного відповідача - Виконавчий комітет Мукачівської міської ради Закарпатської області.
Постановою Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 19 вересня 2016 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Постанова мотивована тим, що згідно трудового договору (контракту) від 10.02.2015 саме на керівника покладено обов'язок здійснювати оперативне управління Товариством, організовувати в рамках своєї компетенції виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність Товариства.
Не погоджуючись з вищевказаною постановою суду, ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В судове засідання сторони не з'явились, хоча були повідомлені належним чином про час та місце розгляду справи у суді, а тому суд вважає за можливе розглянути справу без їх участі та відповідно до вимог ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити, з наступних підстав.
Поняття благоустрою населених пунктів визначено Законом України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 №2807-IV (далі - Закон №2807-IV), зокрема ч.1 ст. 1 цього Закону вказує, що благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Відповідно до ст. 21 Закону №2807-IV елементами (частинами) об'єктів благоустрою є, зокрема, покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм і стандартів; зелені насадження (у тому числі снігозахисні та протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, в садах, інших об'єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях.
Згідно з вимогами п. 2 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» громадяни у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані дотримуватися правил благоустрою території населених пунктів.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 20 Закону №2807-IV організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).
Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають (ч. 4 ст. 20 Закону №2807-IV).
Встановлення конкретних вимог щодо благоустрою території м. Мукачева входить до компетенції Мукачівської міської ради, яка рішенням 11 сесії шостого скликання від 30.06.2011 № 256 затвердила Перелік житлово-комунальних послуг у житловому фонді м.Мукачева, право на здійснення яких виборюється на конкурсних засадах, згідно з додатком (а.с.66).
23 жовтня 2012 року рішенням виконавчого комітету Мукачівської міської ради Закарпатської області вирішено затвердити протокол засідання конкурсної комісії з проведення конкурсу на визначення виконавців послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків, послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, послуги з ремонту приміщень, будинків у житловому фонді м. Мукачева та визнати переможцями конкурсу по першому, другому та третьому комплексу житлового фонду Товариство з обмеженою відповідальністю «І.Т.В. Сервіс». Переможцю конкурсу взяти на баланс житлові будинки, зазначені в конкурсній документації, згідно актів прийому-передачі для управління, надання послуг з утримання будинків та прибудинкових територій, проведення ремонту.
Згідно з умовами трудового договору (контракту) ОСОБА_2, прийнятий на посаду директора ТзОВ «І.Т.В. Сервіс Плюс», зобов'язаний, зокрема, здійснювати оперативне управління Товариством, організовувати в рамках своєї компетенції виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність Товариства та забезпечувати виконання виробничих програм, договірних та інших зобов'язань Товариства.
15 січня 2015 року 70 позачерговою сесією шостого скликання прийнято рішення № 1308 «Про створення Мукачівського міського комунального підприємства «Муніципальна поліція». Рішенням виконавчого комітету Мукачівської міської ради Закарпатської області від 24.03.2015 №66 інспекторів Мукачівського міського комунального підприємства «Муніципальна поліція» наділено повноваженнями на складання протоколів про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених статтями 150, 152, 152-1 (частина перша та друга), 154, 155, 156, 159, 160, 175-1 (за порушення, вчинені у місцях, заборонених рішенням Мукачівської міської ради), 185-1 КУпАП.
Згідно з посадовою інструкцією інспекторів (спеціалістів) муніципальної поліції Мукачівського міського комунального підприємства «Муніципальна поліція» інспектори визначено права інспекторів, а саме: інформувати керівників підприємств, організацій, установ, приватних підприємців та громадян щодо обов'язкового виконання ними Правил благоустрою м. Мукачево; притягати до відповідальності осіб, винних у порушенні законодавства з питань благоустрою на території міста; складати протоколи про адміністративні правопорушення, акти обстеження місця порушення та застосовувати інші передбачені законом заходи забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення, які віднесені до їх компетенції. Крім того, до обов'язків інспекторів входять, зокрема, проведення оглядів території міста щодо стану її благоустрою, проведення рейдів та перевірок додержання юридичними та фізичними особам законодавства у сфері благоустрою на території міста; контролювання забезпечення чистоти і порядку в місті, очищення території та об'єктів від побутових відходів.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, судом першої інстанції достовірно встановлено, матеріалами справи підтверджено, що 14 червня 2016 року головним інспектором Мукачівського міського комунального підприємства «Муніципальна поліція» ОСОБА_4. було складено протокол про адміністративне правопорушення за №424/16 відносно ОСОБА_2, згідно якого 14 червня 2016 року о 09 год. 15 хв. було виявлено неналежне утримання прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку за адресою м.Мукачево, вул.Окружна, 2а, за утримання якого відповідає ТзОВ «І.Т.В.Сервіс Плюс», директором якого являється ОСОБА_2, чим порушено вимоги п.3.4 Правил благоустрою, забезпечення чистоти, порядку утримання і прибирання вуличних, дворових територій, парків, скверів міста Мукачево.
В силу ст.152 КУпАП (в редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваної постанови), порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності - від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За вимогами п.1 ст.213 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення розглядаються адміністративними комісіями при виконавчих комітетах сільських, селищних, міських рад.
На підставі вищевказаного протоколу про адміністративне правопорушення 05 липня 2016 року Адміністративною комісією при виконавчому комітеті Мукачівської міської ради було винесено постанову, згідно якої, за порушення ст.152 КУпАП на директора ТзОВ « І.Т.В.Сервіс Плюс» ОСОБА_2 було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1 700,00 грн).
Згідно трудового договору (контракт) від 10 лютого 2015 року саме на керівника покладено обов'язок здійснювати оперативне управління Товариством, організовувати в рамках своєї компетенції виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність Товариства.
Крім того, як слідує з пояснень громадян (а.с.33-34) та колективного листа міському голові (а.с.32), ТзОВ «І.Т.В.Сервіс Плюс» систематично не здійснює прибирання прибудинкової території за адресою м.Мукачево, вул.Окружна, 2А, що свідчить про неналежне виконання директором товариства ОСОБА_2 обов'язків, покладених на нього щодо утримання будинків і споруд, та прибудинкових територій в м. Мукачево, тому постанова адміністративної комісії при виконавчому комітеті Мукачівської міської ради Закарпатської області від 05.07.2016 про накладення на ОСОБА_2 адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів громадян (1700,00 грн) винесена з дотримання вимог чинного законодавства та підстави для її скасування відсутні.
Відповідно до частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Суд першої інстанції повністю виконав вказані вимоги процесуального закону, оскільки до спірних правовідносин вірно застосував норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення законного рішення, яке скасуванню не підлягає.
Керуючись частиною 3 статті 160, статтями 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 19 вересня 2016 року у справі № 303/4262/16-а - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя І. В. Глушко
Судді О.О. Большакова
ОСОБА_5
Ухвала складена в повному обсязі 22.11.2016.