Справа № 2-А-196/07
04 жовтня 2007 року Подільський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Романа О. А.,
при секретарях - Субботін А.Ю., Руденок Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за позовом ОСОБА_1
до: -Київської міської ради,
- Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації, треті особи-Товариство з обмеженою відповідальністю «Альянс-Буд»,
- Комунальне об'єднання «Київзеленбуд» про визнання рішення протиправним, -
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідачів та просить: - «Визнати надання Київською міською радою переваги ТОВ «Альянс-Буд» в отриманні земельної ділянки по вул. Макарівській, 27 (кадастровий номер 91:107:003) протиправним.
Визнати протиправним, втратившим чинність і скасувати п.8 рішення Київради №316/1191 від 23.12.03р.
Зобов'язати Київську міську раду прийняти рішення по моїй заяві від «23» жовтня 2001 року».
Свої вимоги позивач мотивує тим,що відповідачами безпідставно були вчинені дії по наданню переваг в отриманні ТОВ» Альянс-Буд» спірної земельної ділянки,а тому він вимушений звернутися до суду за захистом своїх інтересів.
В судовому засіданні позивач вимоги підтримав,просить позов задовольнити.
Представник КП «Київзеленбуд» - ОСОБА_2 просить вирішити спір на розсуд суду.
Інші учасники в судове засідання не з'явилася,причин неявки не повідомили,хоча про день та час
розгляду справи повідомлені завчасно про що свідчать поштові повідомлення (а.с. а.с. 136,137,138).
Заслухавши думку учасників судового засідання,які не заперечують справу слухати у відсутність нез»явившихся осіб суд,керуючись ст. 128 КАС України рахує за можливе справу розглянути без їх участі на підставі наявних доказів.
Заслухавши пояснення учасників судового засідання,дослідивши інші матеріали справи сул вважає, що позов підлягає задоволенню.
Такого висновку суд дійшов зі слідуючих підстав.
Так,згідно з Порядком »Набуття права на землю юридичними особами та громадянами у м. Києві»,затвердженим рішенням Київської міської Ради 9-ої сесії 23-го скликання за №313/1747 від * І4.03.2002р.(далі Порядок):
-п.7.1.-Громадянин,що виявив бажання одержати земельну ділянку в межах м. Києва для будівництва та , обслуговування жилого будинку і господарських будівель і споруд,індивідуального гаражного та дачного будівництва чи ведення садівництва,подає заяву до Київської міської ради.
У заяві зазначаються бажані розмір і місце розташування земельної ділянки, мета її використання і склад сім?ї (якщо ділянка передбачається для житлового будівництва).
У разі відведення земельних ділянок для ведення колективного садівництва заява громадян подається до Київської міської ради разом із клопотанням садівницького товариства.
-п.7.2.-Подана заява за підписом міського голови або заступника міського голови - секретаря ради направляється до управління земельних ресурсів для опрацювання у встановленому порядку.
-п.7.3.- Особа передає до управління земельних ресурсів:
письмову згоду землекористувача на вилучення земельної ділянки або її частини (у разі якщо намічувана для відведення ділянка потребує такого вилучення). Підпис землекористувача посвідчується нотаріально у встановленому порядку;
ксерокопію паспорта громадянина;
довідку про склад сім?ї (форма 3), якщо ділянка передбачається для житлового будівництва.
-п.7.4.-Управління земельних ресурсів узагальнює подані матеріали і готує запити до Головкиївархітектури, Державного управління екології та природних ресурсів в м. Києві,міської санітарно-епідеміологічної станції із зазначенням умов та обмежень використання земельних ділянок,які мають міститись у їх висновках.
-П.7.5.-В місячний термін з дня отримання запитів Головкиївархітектура. Державне управління екології та природних ресурсів в м. Києві,міська санітарно-епідеміологічна станція подають до управління земельних ресурсів висновки щодо відведення земельної ділянки відповідно до своєї компетенції із зазначенням умов та обмежень використання землі відповідно до ст. 111 Земельного кодексу України та інших нормативно-правових актів, при цьому розгляд запитів здійснюється всіма переліченими органами одночасно.
-п.7.6.-Розробку проектів відведення земельних ділянок і перенесення їх меж у натурі (на місцевість) здійснюють відповідно до технічних умов управління земельних ресурсів землевпорядні організації, які мають відповідні ліцензії.
-п.7.7.-Розробка проекту відведення земельної ділянки та перенесення її меж в натурі (на місцевість) здійснюється після укладення громадянином відповідних договорів із землевпорядними організаціями.
Умови та строки розробки проектів відведення земельних ділянок та перенесення їх меж в натурі (на місцевість) визначаються договорами,укладеними громадянином з виконавцями робіт.
-п.7.8.-Складений проект відведення земельної ділянки землевпорядна організація подає до управління земельних ресурсів. Управління розглядає подані матеріали і готує проект рішення Київської міської ради про затвердження проекту відведення та передачу у власність або в оренду земельної ділянки.
-П.7.9.-ПІСЛЯ прийняття рішення Київської міської ради про передачу земельної ділянки у власність чи в оренду здійснюється перенесення її меж у натурі (на місцевість) та виготовлення документа, що посвідчує право користування землею або право власності на землю.
-п.7.10.-Управління земельних ресурсів після виготовлення документа,що посвідчує право користування землею або право власності на землю,проводить його державну реєстрацію.
Як вбачається з листа Київської міської ради 23-го скликання за №225-КР-204/2 від 15.01.2002р.(а.с. 105), адресованого:
начальнику Київського міського управління земельних ресурсів,
начальнику Головкиївархітектури,
головному лікарю міськСЕС,
начальнику державного управління екології та природних ресурсів в м. Києві:
«Надсилаємо Вам заяву гр. ОСОБА_1В.(вх. №Д/225-2546 від 23.10.01) для опрацювання в установленому порядку».
З викладеного вбачається,що Київська міська рада всупереч п.7.2 вищевказаного Порядку вчинила дії,які не входять до її компетенції,оскільки направила заяву позивача для опрацювання не тільки управлінню земельних ресурсів,а також іншим органам.
Згідно з п.7.4 вищевказаного Порядку Управління земельних ресурсів узагальнює подані матеріали і готує запити до Головкиївархітектури, Державного управління екології та природних ресурсів в м. Києві,міської санітарно-епідеміологічної станції,а не Київська міська рада.
Як вбачається з висновку Головного управління містобудування та архітектури за №19-3271 від 15.10.2002р.,надісланого Київському міському Головному управлінню земельних ресурсів КМДА по відведенню земельної ділянки ОСОБА_1за адресою: м. Київ, вул. Макарівська,буд.№29 (а.с.109): -«не заперечуємо проти відведення земельної ділянки за зазначеною адресою».
-Як вбачається з висновку Головного державного санітарного лікаря м. Києва за №5955 від 31.10.2002р.,надісланого Київському міському Головному управлінню земельних ресурсів КМДА (а.с.110): - «не заперечую проти відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 для будівництва житлового будинку по вул. Макарівській,29 у Шевченківському районі м. Києва в межах,визначених Головкпївархітектурою та Київземом для оформлення в установленому порядку».
Як вбачається з висновку Державного управління екології та природних ресурсів в м. Києві за №08-8- 20/2334 від 13.05.2003р. (а.с.111):
- «Розглянувши надані матеріали, держуправління не заперечує проти відведення земельної ділянки, для оформлення її в установленому порядку згідно діючого законодавства, в межах, визначених генпланом, розробленої та затвердженої встановленим чином проектної документації, для будівництва та обслуговування індивідуального житлового будинку за зазначеною адресою гр. ОСОБА_1 без права використання її для ведення виробничої діяльності».
З викладеного вбачається,що вимоги п.7.5 вищевказаного Порядку були виконані,оскільки висновки були подані до управління земельних ресурсів.
Крім того,суд звертає увагу, що:
-Згідно з листом Головного архітектора АТ «Київпроект» - директора інституту «Київгенплан» за №06- 88/КГП від 23.01.2003р. «Про погодження відведення земельної ділянки гр-ну ОСОБА_1 по вул. Макарівській, 29 в Шевченківському районі» та схеми розташування земельної ділянки (а.с. а.с. 113,114):
«Відведення вказаної земельної ділянки у приватну власність для індивідуального житлового будівництва р-ну ОСОБА_1 погоджується для оформлення у встановленому порядку».
Згідно з листом інституту археології НАН України за №125/01-15-461 від 19.08.2003р. (а.с.115), адресованого ОСОБА_1:
«Інститут археології не заперечує проти будівництва приватного будинку по вул. Макарівська, 27-29 в Шевченківському районі м. Києва при умові археологічного нагляду за земляними роботами».
Як вбачається з листа КМДА ОСОБА_1 за №002-923 від 03.10.2006р.(а.с.6-7):»У зв'язку з відсутністю згоди землекористувача розроблена кадастрова справа на погодження згідно з чинним законодавством не передавалась».
Як вбачається з рішення 6-ої сесії 24-го скликання Київської міської ради за №316/1191 від 23.12.2003р. «Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею» (а.с. 139-142):
п.8 - «Передати товариству з обмеженою відповідальністю «Альянс-Буд», за умови виконання п.8.1 цього рішення, в довгострокову оренду на 25 років земельну ділянку площею 1,40 га для будівництва, експлуатації та обслуговування житлових будинків на Врубелівському узвозі у Шевченківському районі м. Києва за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови».
З викладеного суд робить висновок,що на спірну земельну ділянку претендує,як позивач так і ТОВ» Альянс-Буд».
Згідно з Кодексом адміністративного судочинства України:
-ст.9ч.7-У разі відсутності закону,який регулює відповідні правовідносини, суд засотосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону),а за відсутності такого закону виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Згідно із Земельним кодексом України:
ст.118 ч. 6 - Громадяни,зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку,господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у межах норм безоплатної приватизації подають заяви до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації за місцезнаходженням земельної
-ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання.
- Відповідна місцева державна адміністрація або сільська,селищна,міська рада розглядає заяву,а при передачі земельної ділянки фермерському господарству - також висновки конкурсної комісії,і в разі
" згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення.
Проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями,які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки,що обумовлюються угодою
сторін.
ч. 9 Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах,природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами,органом архітектури та подається на розгляд відповідної місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування.
ч. 10 - Районна,Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська,селищна,міська рада у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність.
ч. 11- У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Згідно із Законом України «Про оренду землі»:
ст.16 ч. 6 - У разі надходження двох або більше заяв (клопотань) на оренду однієї і тієї самої земельної ділянки,що перебуває в державній або комунальній власності,відповідні органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування проводять аукціон або конкурс щодо набуття права оренди земельної ділянки, якщо законом не встановлено інший порядок.
Порядок проведення конкурсу чи аукціону та набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах визначається законодавством.
З викладеного вбачається,що оскільки на земельну ділянку претендує декілька осіб, суд вважає за необхідне застосувати аналогію закону:
-ст.118 ч. 7 Земельного кодексу України:
-ст. 16 ч. 6 Закону України «Про оренду землі»,
які передбачають проведення аукціону або конкурсу на земельну ділянку.
Як пояснив в судовому засіданні ОСОБА_1, він не мав можливості виконати вимоги п.п.7.3., 7.7. вищевказаного Порядку, оскільки всі необхідні документи знаходились в Управлінні земельних ресурсів.
Пояснення позивача також підтверджуються діями Київської міської ради по виконанню вимог, передбачених п.7.4 Порядку (а.с. 105).
З урахуванням викладеного суд вважає,що є достатньо підстав для задоволення позову, оскільки в матеріалах справи відсутні докази, які свідчать про проведення аукціону або конкурсу з приводу спірної земельної ділянки.
На підставі викладеного, -ст.16 Закону України «Про оренду землі», -ст.118 Земельного Кодексу України,
-п.п.7.1.,7.2.,7.3.,7.4.,7.5.,7.6.,7.7.,7.8.,7.9.,7.10 Порядку «Набуття права на землю юридичними особами та громадянами у м. Києві», затвердженого рішенням Київської міської Ради 9-ої сесії 23-го скликання за №313/1747 від 14.03.2002р.,
керуючись ст.ст. 7,9,71,86,158,159,160,161,162,163,186 КАС України, суд, -
Позов ЗАДОВОЛЬНИТИ.
Визнати протиправним пункт 8 рішення 6-ої сесії 24-го скликання Київської міської ради за №316/1191 від 23 грудня 2003р. «Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею», скасувавши його.
Зобов'язати Київську міську раду прийняти рішення по заяві ОСОБА_1 від 17 жовтня 2001р., яка надійшла на розгляд до Київського міського Голови 23 жовтня 2001р..
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через Подільський районний суд м. Києва протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя ОСОБА_3