ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра, 8, корпус 1
про витребування доказів
14 листопада 2016 року м. Київ № 826/16605/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Данилишина В.М., при секретарі судових засідань Стеценко А.В., за участю представників сторін та третьої особи, розглянув у попередньому судовому засіданні ініційоване судом питання та клопотання представника громадської організації "Інформаційний майдан" про витребування доказів.
На підставі ч.ч. 3, 7 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у попередньому судовому засіданні 14 листопада 2016 року проголошено вступну та резолютивну частини ухвали.
Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується ініційоване судом питання та заявлене клопотання, об'єктивно оцінивши наявні у матеріалах справи докази, які мають юридичне значення для їх розгляду та вирішення, суд -
У підготовчому провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва (також далі - суд) знаходиться адміністративна справа №826/16605/16 (далі - справа) за позовом громадської організації "Інформаційний майдан" (далі - позивач, ГО "Інформаційний майдан") до Кабінету Міністрів України (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: товариство з обмеженою відповідальністю "Надра Юзівська" (далі - третя особа, ТОВ "Надра Юзівська"), про зобов'язання Кабінету Міністрів України прийняти рішення про проведення конкурсу на укладення Угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Юзівська (далі - Угода), у відповідності до вимог Закону України "Про угоди про розподіл продукції" (далі - Закон), та забезпечити його проведення.
Ухвалою суду від 27 жовтня 2016 року про відкриття провадження у справі та з питань підготовки її до судового розгляду, яка є судовим рішенням, оскарженню не підлягає та набрала законної сили з моменту ухвалення, у Кабінету Міністрів України витребувано та зобов'язано його подати до суду належним чином засвідчені копії усіх наявних документів, які стосуються предмету спору.
Однак, у попередньому судовому засіданні 14 листопада 2016 року судом з'ясовано, що вимоги вище вказаного судового рішення Кабінетом Міністрів України, як суб'єктом владних повноважень, так і не виконано без поважних для суду причин, у зв'язку з чим суд вимушений збирати докази з власної ініціативи.
Крім того, у тому ж попередньому судовому засіданні 14 листопада 2016 року представником ГО "Інформаційний майдан" заявлено письмове клопотання про витребування доказів у Кабінету Міністрів України та/або ТОВ "Надра Юзівська", а саме Угоди від 24 січня 2013 року, укладеної між Кабінетом Міністрів України, компанією "Шелл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестментс (IV) Б.В." (далі - компанія "Шелл") та ТОВ "Надра Юзівська" (далі - заявлене клопотання).
В обґрунтування заявленого клопотання представником ГО "Інформаційний майдан" зазначено, зокрема, що розгляд справи не можливий без витребування вище вказаної Угоди, яка необхідна для повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи.
Присутні у судовому засіданні 14 листопада 2016 року представник позивача підтримав заявлене клопотання та просив задовольнити його, представник відповідача заперечував проти задоволення заявленого клопотання, а представник третьої особи - не заперечував.
У контексті вище викладеного суд зазначає наступне.
Так, згідно з абзацом 2 ст. 1, ч. 1 ст. 4, абзацами 1, 2 ч. 1 ст. 5, абзацом 2 ч. 2, абзацом 1 ч. 4 ст. 6, абзацом 1 ч. 1, ч. 3, абзацами 1, 2 ч. 9, абзацом 1 ч. 10, ч.ч. 11, 12 ст. 7 та ч. 1 ст. 26 Закону, інвестор (інвестори) - громадянин України, іноземець, особа без громадянства, юридична особа України або іншої держави, об'єднання юридичних осіб, створене в Україні чи за її межами, особи, які діють окремо чи спільно, що має (мають) відповідні фінансово-економічні та технічні можливості або відповідну кваліфікацію для користування надрами та визначений переможцем (переможцями) конкурсу; особа, визначена абзацом 15 ч. 1 ст. 7 цього Закону, у разі укладення угоди за участю такої особи; особа, яка набула прав та обов'язків, визначених угодою про розподіл продукції, в результаті передачі прав та обов'язків відповідно до ст. 26 цього Закону.
Відповідно до угоди про розподіл продукції одна сторона - Україна (далі - держава) доручає іншій стороні - інвестору на визначений строк проведення пошуку, розвідки та видобування корисних копалин на визначеній ділянці (ділянках) надр та ведення пов'язаних з угодою робіт, а інвестор зобов'язується виконати доручені роботи за свій рахунок і на свій ризик з наступною компенсацією витрат і отриманням плати (винагороди) у вигляді частини прибуткової продукції.
Сторонами угоди про розподіл продукції виступають інвестор (інвестори) і держава в особі Кабінету Міністрів України.
Для вирішення питань з організації укладення та виконання угод про розподіл продукції Кабінет Міністрів України утворює постійно діючу міжвідомчу комісію (далі - Міжвідомча комісія) у складі представників державних органів, органів місцевого самоврядування, народних депутатів України.
Інвестор може звернутися до Кабінету Міністрів України або Міжвідомчої комісії з пропозицією про вирішення питання щодо проведення конкурсу на укладення угоди про розподіл продукції щодо окремої ділянки надр. Про результати розгляду поданої пропозиції інвестор повідомляється не пізніше тримісячного строку.
Угода про розподіл продукції укладається з переможцем конкурсу з урахуванням умов конкурсу та конкурсної заявки переможця, а у випадках, передбачених абзацом 15 ч. 1 ст. 7 цього Закону, - з переможцем конкурсу та особою, визначеною абзацом 15 ч. 1 ст. 7 цього Закону.
Рішення про проведення конкурсу на укладення угоди про розподіл продукції приймається Кабінетом Міністрів України за поданням Міжвідомчої комісії.
Протягом двох місяців з дня прийняття рішення про проведення конкурсу Міжвідомча комісія публікує оголошення про проведення конкурсу в офіційних друкованих виданнях України, здійснює інші функції щодо організації проведення конкурсу в межах своєї компетенції, визначеної Кабінетом Міністрів України.
Розгляд і оцінка зареєстрованих заяв і доданих до них матеріалів здійснюються Міжвідомчою комісією за критеріями, визначеними цією статтею.
За результатами розгляду та оцінки поданих матеріалів Міжвідомча комісія готує і подає Кабінету Міністрів України висновки та пропозиції щодо визначення переможця конкурсу.
Переможець конкурсу визначається Кабінетом Міністрів України протягом строку, передбаченого п. 6 цієї статті, з урахуванням пропозицій Міжвідомчої комісії.
Результати конкурсу підлягають опублікуванню в офіційних друкованих виданнях України та доводяться до відома кожного учасника конкурсу.
Не пізніше ніж через дванадцять місяців з дня опублікування результатів конкурсу укладається угода про розподіл продукції в порядку і на умовах, визначених цим Законом, та з урахуванням умов конкурсу та конкурсної заявки переможця.
Інвестор має право передати повністю або частково свої права та обов'язки, визначені угодою про розподіл продукції, будь-якій юридичній або фізичній особі лише за згодою держави та за умови, що така особа має достатньо фінансових і технічних ресурсів, а також досвід організації діяльності, необхідні для виконання робіт, передбачених угодою. Відмова держави у такій згоді без поважних підстав не допускається. Якщо на запит інвестора щодо передачі прав та обов'язків, визначених угодою, Кабінет Міністрів України не дав відповіді протягом 90 днів з дня отримання запиту, згода держави вважається отриманою.
Як з'ясовано судом у ході розгляду заявленого клопотання та підтверджується наявними у матеріалах справи документами, роздрукованими із офіційного веб-порталу Верховної Ради України, 30 листопада 2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1298 "Про проведення конкурсу на укладення угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Юзівська", якою постановлено погодитися з пропозицією Міністерства екології та природних ресурсів щодо проведення конкурсу на укладення Угоди (далі - конкурс), на умовах згідно з додатком.
Міжвідомчій комісії постановлено забезпечити організацію проведення конкурсу відповідно до вимог Закону, зокрема:
1) розробити і затвердити у двомісячний строк конкурсну документацію та забезпечити розміщення оголошення про проведення конкурсу в офіційних друкованих виданнях України та іноземних засобах масової інформації;
2) забезпечити приймання заяв на участь у конкурсі у двомісячний строк з дати опублікування оголошення про проведення конкурсу;
3) підготувати і подати Кабінетові Міністрів України не пізніше ніж протягом одного місяця від дати закінчення граничного строку подання конкурсних заяв висновки та пропозиції щодо визначення переможця конкурсу.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10 травня 2012 року №270-р вирішено погодитися з пропозицією Міжвідомчої комісії щодо визначення компанії "Шелл" переможцем конкурсу на укладення Угоди.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23 січня 2013 року №23-р схвалено проект Угоди між державою Україна, компанією "Шелл" та ТОВ "Надра Юзівська".
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2013 року №576-р відповідно до Закону визначено Міністерство енергетики та вугільної промисловості уповноваженим органом з питань реалізації Угоди між державою Україна, компанією "Шелл" та ТОВ "Надра Юзівська", підписаної 24 січня 2013 року у місті Давосі.
У подальшому, компанією "Шелл" на адресу Кабінету Міністрів України, Міністерства палива та енергетики України та ТОВ "Надра Юзівська" направлено повідомлення про відмову від виконання обов'язків за Угодою в односторонньому порядку внаслідок тривалої дії форс-мажорних обставин (бойові дії на сході України) та істотної зміни обставин.
Після відмови компанії "Шелл" від виконання обов'язків за Угодою, для продовження реалізації Угоди ТОВ "Надра Юзівська" 27 жовтня 2015 року оголошено новий конкурс для пошуку нового інвестора у рамках виконання проекту по видобутку вуглеводнів, передбаченого Угодою.
У рамках цього конкурсу ТОВ "Надра Юзівська" створено спеціальний конкурсний комітет, за наслідками роботи якого 15 липня 2016 року переможцем конкурсу визначено компанію "Юзгаз Бі.Ві.".
18 липня 2016 року відповідне рішення конкурсного комітету ТОВ "Надра Юзівська" про обрання переможцем компанії "Юзгаз Бі.Ві." схвалено рішенням Правління НАК "Надра України" та остаточно оформлено рішенням зборів учасників ТОВ "Надра Юзівська".
Зважаючи на факт проведення конкурсу на укладення Угоди, 04 серпня 2016 року ТОВ "Надра Юзівська" разом із компанією "Юзгаз Бі.Ві." звернулися до Кабінету Міністрів України із запитом щодо отримання згоди на відступлення частки участі інвестора за Угодою на користь компанії "Юзгаз Бі.Ві." та підписання, укладення Угоди із компанією "Юзгаз Бі.Ві." як переможцем конкурсу.
З урахуванням вище викладених норм та з'ясованих обставин, суд вимушений збирати докази з власної ініціативи шляхом витребування у Кабінету Міністрів України та ТОВ "Надра Юзівська" належним чином засвідчених копій наступних документів:
1) звернень інвесторів до Кабінету Міністрів України або Міжвідомчої комісії із пропозицією про вирішення питання щодо проведення конкурсу на укладення Угоди;
2) подання Міжвідомчої комісії щодо проведення конкурсу на укладення Угоди;
3) пропозиції Міністерства екології та природних ресурсів щодо проведення конкурсу на укладення Угоди, погодженої постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року №1298 "Про проведення конкурсу на укладення угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Юзівська";
4) на підтвердження опублікування Міжвідомчою комісією оголошення про проведення конкурсу в офіційних друкованих виданнях України;
5) заяв інвесторів на участь у конкурсі;
6) пропозиції Міжвідомчої комісії щодо визначення компанії "Шелл" переможцем конкурсу на укладення Угоди, погодженої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10 травня 2012 року №270-р;
7) на підтвердження опублікування результатів конкурсу в офіційних друкованих виданнях України;
8) Угоди разом з усіма подальшими до неї змінами та доповненнями (додатковими угодами);
9) повідомлення компанії "Шелл", направленого до Кабінету Міністрів України, Міністерства палива та енергетики України та ТОВ "Надра Юзівська" про відмову від виконання обов'язків за Угодою в односторонньому порядку;
10) пропозиції (рекомендації) Міжвідомчої комісії щодо проведення ТОВ "Надра Юзівська" нового конкурсу для пошуку нового інвестора у рамках виконання проекту по видобутку вуглеводнів, передбачених Угодою;
11) усіх документів, оформлених ТОВ "Надра Юзівська" для підготовки та проведення нового конкурсу, з урахуванням вимог ст. 7 Закону, у тому числі:
а) відповідного рішення про проведення такого конкурсу;
б) на підтвердження опублікування оголошення про проведення такого конкурсу;
в) заяв інвесторів на участь у такому конкурсі;
г) відповідного рішення щодо визначення компанії "Юзгаз Бі.Ві." переможцем такого конкурсу;
д) на підтвердження опублікування результатів такого конкурсу;
12) запиту (звернення) ТОВ "Надра Юзівська" та компанії "Юзгаз Бі.Ві.", направленого до Кабінету Міністрів України щодо отримання згоди на відступлення частки участі інвестора за Угодою на користь компанії "Юзгаз Бі.Ві." та підписання, укладення Угоди із компанією "Юзгаз Бі.Ві." як переможцем конкурсу;
13) відповіді Кабінету Міністрів України за результатами розгляду вказаного запиту (звернення) ТОВ "Надра Юзівська" та компанії "Юзгаз Бі.Ві.".
Так, згідно з ч. 2 ст. 69, ч.ч. 1-5 ст. 71 та ч.ч. 1, 3 ст. 79 КАС України, докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 КАС України.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Якщо особа, яка бере участь у справі, не може самостійно надати докази, то вона повинна зазначити причини, через які ці докази не можуть бути надані, та повідомити, де вони знаходяться чи можуть знаходитися. Суд сприяє в реалізації цього обов'язку і витребовує необхідні докази. Про витребування доказів або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали.
Суд може збирати докази з власної ініціативи.
Письмовими доказами є документи (у тому числі електронні документи), акти, листи, телеграми, будь-які інші письмові записи, що містять в собі відомості про обставини, які мають значення для справи.
Письмові докази, які витребовує суд, надсилаються безпосередньо до адміністративного суду. Суд може також уповноважити заінтересовану сторону або іншу особу, яка бере участь у справі, одержати письмовий доказ для надання його суду.
Таким чином, враховуючи вище викладені норми та з'ясовані судом обставини, вислухавши думку присутніх у попередньому судовому засіданні представників сторін та третьої особи, а також оцінивши докази, які уже містяться у матеріалах справи, суд прийшов до висновку про обґрунтованість заявленого клопотання та ініційованого судом питання, а тому, як наслідок, про наявність правових підстав для їх задоволення, оскільки наявність у матеріалах справи витребуваних доказів має значення для всебічного, повного і об'єктивного розгляду та вирішення справи із прийняттям у ній законного і обґрунтованого рішення.
Керуючись ст.ст. 69, 71, 79, 110, 111, 160, 165, 254 КАС України, суд -
1. Задовольнити заявлене клопотання.
2. Витребувати у Кабінету Міністрів України та товариства з обмеженою відповідальністю "Надра Юзівська" (код ЄДРПОУ 38077614) належним чином засвідчені копії:
1) звернень інвесторів до Кабінету Міністрів України або Міжвідомчої комісії з організації укладення та виконання угод про розподіл продукції із пропозицією про вирішення питання щодо проведення конкурсу на укладення Угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться в межах ділянки Юзівська;
2) подання Міжвідомчої комісії щодо проведення конкурсу на укладення такої Угоди;
3) пропозиції Міністерства екології та природних ресурсів щодо проведення конкурсу на укладення такої Угоди, погодженої постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року №1298 "Про проведення конкурсу на укладення угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Юзівська";
4) на підтвердження опублікування Міжвідомчою комісією оголошення про проведення конкурсу в офіційних друкованих виданнях України;
5) заяв інвесторів на участь у конкурсі;
6) пропозиції Міжвідомчої комісії щодо визначення компанії "Шелл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестментс (IV) Б.В." (Нідерланди) - дочірньої компанії "Роял Датч Шелл плс" (Великобританія) - переможцем конкурсу на укладення такої Угоди, погодженої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10 травня 2012 року №270-р;
7) на підтвердження опублікування результатів конкурсу в офіційних друкованих виданнях України;
8) Угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться в межах ділянки Юзівська, підписаної 23 січня 2013 року у місті Давосі між Державою Україна та компанією "Шелл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестментс (IV) Б.В." та товариством з обмеженою відповідальністю "Надра Юзівська", разом з усіма подальшими до неї змінами та доповненнями (додатковими угодами);
9) повідомлення компанії "Шелл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестментс (IV) Б.В.", направленого до Кабінету Міністрів України, Міністерства палива та енергетики України та ТОВ "Надра Юзівська" про відмову від виконання обов'язків за такою Угодою в односторонньому порядку;
10) пропозиції (рекомендації) Міжвідомчої комісії щодо проведення ТОВ "Надра Юзівська" нового конкурсу для пошуку нового інвестора у рамках виконання проекту по видобутку вуглеводнів, передбачених такою Угодою;
11) усіх документів, оформлених ТОВ "Надра Юзівська" для підготовки та проведення нового конкурсу, з урахуванням вимог ст. 7 Закону України "Про угоди про розподіл продукції", у тому числі:
а) відповідного рішення про проведення такого конкурсу;
б) на підтвердження опублікування оголошення про проведення такого конкурсу;
в) заяв інвесторів на участь у такому конкурсі;
г) відповідного рішення щодо визначення компанії "Юзгаз Бі.Ві." переможцем такого конкурсу;
д) на підтвердження опублікування результатів такого конкурсу;
12) запиту (звернення) ТОВ "Надра Юзівська" та компанії "Юзгаз Бі.Ві.", направленого до Кабінету Міністрів України щодо отримання згоди на відступлення частки участі інвестора за такою Угодою на користь компанії "Юзгаз Бі.Ві." та підписання, укладення такої Угоди із компанією "Юзгаз Бі.Ві." як переможцем конкурсу;
13) відповіді Кабінету Міністрів України за результатами розгляду вказаного запиту (звернення) ТОВ "Надра Юзівська" та компанії "Юзгаз Бі.Ві.".
3. Зобов'язати Кабінет Міністрів України та товариство з обмеженою відповідальністю "Надра Юзівська" організувати подання витребуваних доказів (або письмових пояснень із зазначенням причин неможливості їх подання із приєднанням засвідчених копій відповідних підтверджуючих доказів) безпосередньо у судове засідання, призначене на 30 листопада 2016 року о 09 год. 50 хв. за адресою: місто Київ, вулиця Болбочана Петра, 8, корпус 1, зал №37, або протягом п'яти днів із дня отримання копії даного судового рішення до канцелярії Окружного адміністративного суду міста Києва для долучення до матеріалів адміністративної справи №826/16605/16.
4. Роз'яснити, що згідно з ч. 1 ст. 271 КАС України, у разі неподання без поважних причин письмових доказів, що витребувані судом, та неповідомлення причин їх неподання суд може постановити ухвалу про тимчасове вилучення цих доказів для дослідження судом.
Копії ухвали у повному обсязі направити сторонам та третій особі (вручити їх уповноваженим представникам), роз'яснивши, що ухвала окремо не оскаржується та набирає законної сили з моменту ухвалення.
Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної чи касаційної скарги на постанову чи ухвалу суду, прийняту за наслідками розгляду справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 255 КАС України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб та підлягає виконанню на всій території України.
Суддя В.М. Данилишин
Ухвала у повному обсязі складена 18 листопада 2016 року