Постанова від 17.11.2016 по справі 757/26443/16-а

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/26443/16-а

Категорія

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2016 року cуддя Печерського районного суду Цокол Л.І., розглянувши в скороченому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з вищевказаним позовом, в якому просила: визнати незаконними дії Центрального об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови їй в перерахунку пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року за № 213- VІІІ; зобов'язати Центральне об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугою років у відповідності до ч. 1 ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 05.11.1991 р. (в редакції, що діяла станом на 06.05.2009 року) із збільшенням з 80 % до 90 % від суми заробітку за відповідною посадою, з одночасним погашенням заборгованості, що виникла між фактично отриманою та належною до виплати пенсії за весь минулий час, починаючи з 01 червня 2015 року без обмеження максимального розміру пенсії та зобов'язати Центральне об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугою років у відповідності до ч. 18 ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 05.11.1991 р. (в редакції, що діяла станом на 06.05.2009 року) на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року „Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів", в розмірі 90 % від суми заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Черкаської області від 12.04.2016 № 18/49 вих.16, з одночасним погашенням заборгованості, що виникла між фактично отриманою та належною до виплати пенсії за весь минулий час, починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження максимального розміру пенсії, з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку.

В обґрунтування пред'явлених вимог позивачка послалась на те, що Управлінням Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області з 06.05.2009 року відповідно до ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 05.11.1991 р., їй призначена пенсія за вислугою років в розмірі 84 % від суми відповідного заробітку, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Загальний страховий стаж становив 23 роки 10 місяців 28 днів, з них 12 років 4 місяці 21 день - на посаді прокурора. 30.08.2012 позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси з вимогою здійснити перерахунок пенсії по заробітній платі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 року та наданій довідці прокуратурою Черкаської області від 27.08.2012 № 18-303 вих.12. Разом з тим, Управлінням проведено перерахунок пенсії з 01.07.2012, але в розмірі 80 %. При цьому вказує позивач, після призначення пенсії 06.05.2009 року вона продовжує працювати в органах прокуратури, зокрема, на посаді Черкаського міжрайонного прокурора до 30.06.2011; на посадах старшого прокурора, начальника відділу Дніпровської екологічної прокуратури з 05.11.2012 до 20.10.2014; старшим прокурором, прокурором відділу управління Генеральної прокуратури України з 21.10.2014 до теперішнього часу. За приписами Закону, право на отримання пенсії в розмірі 90 % від суми заробітної плати позивач набула вже у червні 2013 року, так як пропрацювала на посадах прокурорсько-слідчого складу понад 15 років. У зв'язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів» 19 травня 2016 року позивач звернулася до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок раніше призначеної їй пенсії відповідно до ч. ч. 1, 13 ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру" в редакції від 5 листопада 1991 року в розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці прокуратури Черкаської області від 12.04.2016 № 18/49 вих.16. Разом з тим, Центральним об'єднанням управління Пенсійного фонду України в м. Києві листом від 20.05.2016 № 4789/03 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку призначеної раніше пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру", з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення'' від 02.03.2015 № 213-VIII, відповідно до якого у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2016 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України „Про Державну службу", „Про прокуратуру", „Про статус народного депутата України", „Про судову експертизу", „Про Національний банк України", „Про службу в органах місцевого самоврядування", „Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника- консульта народного депутата України. Таким чином, Управління повідомило позивача про те, що 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

За вищевикладених обставин, позивач вважає дії Центрального об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві про відмову в перерахунку їй пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року за № 213-VIII, незаконними і такими, що порушують її права на пенсійне забезпечення.

Ухвалою судді від 17.08.2016 року у відповідності з вимогами ст. 183-2 КАС України у справі відкрито скорочене провадження та запропоновано надати письмові заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.

Представником Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києва у встановлений строк були подані заперечення в яких представник відповідача просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, посилаючись на те, що позовні вимоги є безпідставними, оскільки внесені зміни до положень статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Зокрема у своїх запереченнях, представник відповідача послалася на те, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій та статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку з цим з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Також у своїх запереченнях представник відповідача зазначила, що положення Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" № 76-УІІ від 28.12.2014 року, Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213 не визнані такими, що не відповідають Конституції України. Тому підстав здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії згідно Закону України «Про прокуратуру» без обмеження її максимального розміру у відповідача відсутні правові підстави.

З урахуванням викладеного просив відмовити у задоволенні позову.

Згідно ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.

Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані сторонами докази та подані представником відповідача заперечення, суддя приходить до наступних висновків.

На підставі наявних в матеріалах справи доказів встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області з 06.05.2009 року відповідно до ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 05.11.1991 р., позивачу призначена пенсія за вислугою років в розмірі 84 % від суми відповідного заробітку, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

30.08.2012 позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси з вимогою здійснити перерахунок пенсії по заробітній платі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 року та наданій довідці прокуратурою Черкаської області від 27.08.2012 № 18-303 вих.12, після чого Управлінням проведено перерахунок пенсії з 01.07.2012 в розмірі 80 %.

Як встановлено, після призначення пенсії 06.05.2009 року позивач продовжує працювати в органах прокуратури, зокрема, на посаді Черкаського міжрайонного прокурора до 30.06.2011; на посадах старшого прокурора, начальника відділу Дніпровської екологічної прокуратури з 05.11.2012 до 20.10.2014; старшим прокурором, прокурором відділу управління Генеральної прокуратури України з 21.10.2014 до теперішнього часу, відтак згідно з вимогами Закону, право на отримання пенсії в розмірі 90 % від суми заробітної плати позивач набула вже у червні 2013 року, так як пропрацювала на посадах прокурорсько-слідчого складу понад 15 років.

З матеріалів доданих до позовної заяви вбачається, що 19 травня 2016 року позивач звернулася до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок раніше призначеної їй пенсії відповідно до ч. ч. 1, 13 ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру" в редакції від 5 листопада 1991 року в розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці прокуратури Черкаської області від 12.04.2016 № 18/49 вих.16.

Разом з тим, Центральним об'єднанням управління Пенсійного фонду України в м. Києві листом від 20.05.2016 № 4789/03 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку призначеної раніше пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру", з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення'' від 02.03.2015 № 213-VIII, відповідно до якого у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2016 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України „Про Державну службу", „Про прокуратуру", „Про статус народного депутата України", „Про судову експертизу", „Про Національний банк України", „Про службу в органах місцевого самоврядування", „Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника- консульта народного депутата України.

Таким чином, Управління повідомило позивача про те, що 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Відповідно до частин 1,2,3 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001 року, чинної на час призначення пенсії), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001 року, чинної на час призначення пенсії) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Як вбачається з листа Центрального об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 20.05.2016 № 4789/03, при відмові у перерахунку позивачу пенсії відповідачем було застосовано ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону від 02.03.2015 року.

Разом з тим суд вважає, що внесені зміни до Закону України «Про прокуратуру» від 02.03.2015 року повинні застосовуватись до працівників при виході на пенсію після прийняття і вступу в законну силу вищевказаних змін.

Згідно з ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001 року, чинної на час призначення пенсії) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Як вбачається з матеріалів справи, звертаючись до відповідача, позивач просила провести перерахунок пенсії, а тому, відповідач повинен керуватись ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в чинній редакції Закону станом на день виходу позивача на пенсію та провести відповідний перерахунок.

Статтями 22, 92 ч. 1 Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Посилання відповідача на внесені зміни до положень статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», щодо призначення пенсії у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати є необґрунтованими тому, що він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності, що суперечить вимогам ч. 1 ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати ОСОБА_1 пенсію, згідно довідки прокуратури Черкаської області від 12.04.2016 № 18/49 вих.16, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 12.07.2001 року, з розрахунку 90% середнього заробітку.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, ст.ст. 19, 22, 152 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», керуючись ст. ст. 2, 5, 6,17, 71, 159-163 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити. Визнати протиправними дії Центрального об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року за № 213-VІІІ.

Зобов'язати Центральне об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугою років у відповідності до ч. 1 ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 05.11.1991 р. (в редакції, що діяла станом на 06.05.2009 року) із збільшенням з 80 % до 90 % від суми заробітку за відповідною посадою, з одночасним погашенням заборгованості, що виникла між фактично отриманою та належною до виплати пенсії за весь минулий час, починаючи з 01 червня 2015 року без обмеження максимального розміру пенсії.

Зобов'язати Центральне об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугою років у відповідності до ч. 18 ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 05.11.1991 р. (в редакції, що діяла станом на 06.05.2009 року) на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року „Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно правових актів", в розмірі 90 % від суми заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Черкаської області від 12.04.2016 № 18/49 вих.16, з одночасним погашенням заборгованості, що виникла між фактично отриманою та належною до виплати пенсії за весь минулий час, починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження максимального розміру пенсії, з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку.

Постанову може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду через Печерський районний суд м. Києва в порядку і строки, передбачені ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.

Суддя Цокол Л.І.