Тальнівський районний суд Черкаської області
Єдиний унікальний номер: 704/1345/16-а
м. Тальне
11.11.2016 Суддя Тальнівського районного суду Черкаської області Дьяченко Д.О., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Тальнівському районі Черкаської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області (далі - Відповідач), в якому просить визнати відмову Відповідача у проведенні перерахунку пенсії відповідно до довідки №203 від 05.07.2016 виданої відділом зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київській області із заробітної плати отриманої за службу в зоні відчуження протиправною, зобов'язати Відповідача здійснити перерахунок пенсії Позивача відповідно до вищевказаної довідки починаючи з 15 вересня 2016 року.
Обґрунтовуючи свої вимоги, Позивач посилається на те, що будучи учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інвалідом 2 групи внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 10-ти км зоні відчуження - м. Прип'ять з 26 по 30 квітня 1986 року, звернувся 15.09.2016 до Відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки виданої відділом зони Чорновильської АЕС ГУ МВС України в Київській області на виконання постанови Тальнівського районного суду Черкаської області від 17.11.2015 та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2016 про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану за роботу (службу) в зоні відчуження в 1986-1990 роках №203 від 05.07.2016. Відповідач відмовив у перерахунку пенсії. Оскільки на думку Позивача, відмова управління ПФУ в Тальнівському районі у здійсненні перерахунку пенсії порушує його конституційне право на пенсійне забезпечення, він змушений звернутися до суду для відновлення своїх порушених прав.
Ухвалою судді Тальнівського районного суду Черкаської області від 27.10.2016 відкрито скорочене провадження у справі.
Відповідач позовні вимоги не визнав, подавши у встановлений законом строк заперечення проти позову.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом 2 групи, захворювання якого пов'язане з виконанням службових обов'язків з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Позивач з 15.09.2016 перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Тальнівському районі Черкаської області та отримує пенсію по інвалідності призначену відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно з довідкою №203 від 05.07.2016, яка видана відділом зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київській області, Позивач в період з 26 квітня 1986 року по 30 квітня 1986 року брав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. На період участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС працював на посаді дільничного інспектора Прип'ятського МВВС.
05.07.2016 відділом зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київській області Позивачу було здійснено розрахунок заробітної плати за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 26.04.1986 по 30.04.1986. Згідно довідки №203 від 05.07.2016 перерахунок здійснений з урахуванням коефіцієнта 4 відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10 червня 1986 року №207-7 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення робітників підприємств, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища».
15.09.2016 Позивач звернувся з отриманою довідкою до Відповідача з проханням провести перерахунок його пенсії. Однак, листом відповідача від 30.09.2016 №5911/03 Позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії з тих підстав, що пунктом 1 Порядку визначено механізм обчислення пенсії, що настали внаслідок каліцтва чи захворювання пов'язаних з Чорнобильською катастрофою, відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідач посилається на те, що стаття 57 передбачає обчислення заробітку проводити згідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме: в розрахунок пенсії враховується тільки та заробітна плата з якої фактично були сплачені страхові внески.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до наступного.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення встановлено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-XII (далі - Закон №796).
Згідно ч. 1 ст. 54 Закону № 796 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
На виконання делегованих повноважень Кабінет Міністрів України 23.11.2011 прийняв постанову №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до п.2 якої зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
Згідно п.1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210, цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 26 по 29 квітня 1986 року, що підтверджується наданими довідками та не оспорюється сторонами.
Відповідно до ч. 7 Порядку, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
У листі Міністерства праці та соціальної політики України від 13 квітня 2001 року № 03-3/1652-018-2 «Про оплату праці у зоні відчуження ЧАЕС у 1986-1990 років осіб, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища» зазначено, що листом Держкомпраці УРСР від 13 червня 1989 року № 10-769 повідомлено, що Рада Міністрів СРСР зняла гриф «секретно» з постанов ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 7 травня 1986 року № 524-156, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05 червня 1986 року № 665-195, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29 грудня 1987 року № 1497-378, розпоряджень від 3 вересня 1986 року № 1767-рс і від 11 грудня 1986 р. № 2488-рс. Повідомлялось також, що розсекречуються прийняті до виконання постанови Ради Міністрів УРСР від 8 травня 1986 року №168-5, від 10 червня 1986 р. №207-7, розпорядження Ради Міністрів УРСР від 10 вересня 1986 року №530-рс, від 16 грудня 1986 року №694-рс, від 6 січня 1988 р. №12-рс та листи Держкомпраці УРСР, якими доводились зазначені рішення Ради Міністрів УРСР: № 4с від 9 травня 1986 року, №58с від 11 червня 1986 року, №132с від 16 вересня 1986 року, №179с від 25 грудня 1986 року, №8с від 22 січня 1988 року. Знято гриф секретності з низки інших нормативних актів, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.
Постанова Кабінету Міністрів СРСР та ВЦРПС «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення, працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобігання забрудненню навколишнього середовища» від 5 жовтня 1986 року № 665-195 передбачає встановлення за працівниками, направленими для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобігання забрудненню навколишнього середовища, збереження середньої заробітної плати.
Оплата праці робітників і службовців (відряджених у зону ЧАЕС та призваних на військові збори), за якими відповідно до чинного законодавства зберігалась за основним місцем роботи середньомісячна заробітна плата, відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року N 207-7 (абзац четвертий пункту 1 постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 року № 665-195) провадилась у III, II, I зонах небезпеки у 4-кратному, 3-кратному та 2-кратному розмірі (із врахуванням 100 % тарифної ставки), понад середньомісячну заробітну плату, виходячи з тарифної ставки, встановленої за основним місцем роботи.
Таким чином, відділом зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київській області визначена кратність із врахуванням розсекреченої постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року N207-7.
Відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 р. №665-195 «Про оплату праці і матеріальне забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища» (постанова Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 р. № 207-7) оплата праці працівників підприємств, організацій і установ (надалі - підприємств), розташованих у зоні ЧАЕС, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, повинна провадитись з дня аварії в розмірах, передбачених розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17 травня 1986 р. № 964 - у III, II, I зонах небезпеки у 5-, 4-, 3-кратному розмірах в порівнянні з нормами, встановленими діючим законодавством.
Пунктом 1 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 7 травня 1986 року № 524-156 «Про умови оплати праці й матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської АЕС» передбачено підвищення тарифних ставок (посадових окладів) працівників підприємств і організацій, безпосередньо зайнятим на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, до 100%.
Відповідно до постанови Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 7 травня 1986 року № 153/10-43 премія за роботу в зоні ЧАЕС виплачувалась у відповідності з діючими на підприємстві системами преміювання. Встановлені граничні розміри премій було дозволено підвищувати до 60 % тарифної ставки (окладу) на місяць (підпункт 4 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7).
Виходячи з пункту 1 постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР, ВЦРПС № 524-156 від 07 травня 1986 року, пунктів 1,4 постанови Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС № 665-195 від 05 червня 1986 року, пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Української республіканської Ради професійних Спілок № 207-7 від 10 червня 1986 року, оплата за роботу у зонах небезпеки провадитися з урахуванням кратності зони небезпеки по тарифній ставці.
Крім того, постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 7 жовтня 1986 року №153/10-43 встановлено, що працівникам, безпосередньо зайнятим на роботах по усуненню наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, премії, заохочення й винагороди нараховувати відповідно до діючих положень на збільшені, згідно п. 1 постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07 травня 1986 року № 524-156 тарифні ставки (відрядні розцінки) і посадові оклади.
Відповідно до положень статті 3 Закону України «Про правонаступництво України» вказані нормативні акти не суперечать законам України, прийнятим після проголошення незалежності України, іншими нормативними актами порядок та умови оплати праці осіб, що приймали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, не передбачені, у зв'язку з чим вони є діючими на теперішній час.
Таким чином, здійснений перерахунок відділом зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київській області у довідці №203 від 05.07.2016 відповідає вищезазначеним нормативно-правовим актам.
Зі змісту спірної довідки вбачається, що розрахунок заробітної плати проводився на підставі постанови Ради Міністрів УРСР 10 червня 1986 року №207-7 та постанови КМУ від 23.11.2011 року № 1210.
Також суд враховує при цьому, що відповідач не надав суду письмові докази, які б свідчили про незаконність цієї довідки. Таким чином, суд вказану довідку враховує і вважає її належним доказом.
Всі доводи відповідача носять характер припущень і не підтверджені жодними доказами, хоча за вимогами ч. 2 ст. 71 КАС України саме відповідач, як суб'єкт владних повноважень, повинен довести суду правомірність свого рішення про відмову у перерахунку пенсії позивачу на підставі наданих ним документів про заробітну плату, одержану в зоні відчуження.
За таких обставин суд зазначає про відсутність у відповідача підстав не приймати довідку про заробіток позивача в зоні відчуження ЧАЕС у 1986 році для перерахунку пенсії, відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210.
Право позивача на призначення пенсії виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 році в розмірі фактичної заробітної плати за роботу у зоні відчуження із врахуванням коефіцієнта 2, 3, 4, а не виходячи з мінімальної заробітної плати в Україні, передбачено пунктом 1 Порядку №1210 і не може відповідачем тлумачитись та застосовуватись на власний розсуд.
На підставі п.п. 10, 18 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» позивача та відповідача слід звільнити від сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 22 Конституції України, ст.ст. 10, 15, 54, 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», п.п. 10, 18 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджений постановою Кабінету міністрів України від 23 листопада 2011 р. №1210, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який затверджений постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, ст.ст. 2, 5, 6, 9-12, 71, 158, 160-163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Тальнівському районі Черкаської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати відмову управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки №203 від 05.07.2016 виданої відділом зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київській області, із заробітної плати отриманої ОСОБА_1 за службу в зоні відчуження, із якої визначається пенсія в сумі 858 крб 34 коп. - протиправною.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплачувати пенсію, виходячи із заробітної плати відповідно до довідки №203 від 05.07.2016, виданої відділом зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київській області, із заробітної плати в сумі 858 крб. 34 коп. отриманої ОСОБА_1 за службу в зоні відчуження, із якої визначається пенсія починаючи з 15 вересня 2016 року.
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Тальнівський районний суд Черкаської області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Д.О. Дьяченко