Постанова від 21.11.2016 по справі 712/12151/16-а

Справа № 712/12151/16-а

Провадження № 2а/712/682/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2016 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді - Кузьменко В.А.

при секретарі - Коваль М.О.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м.Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання дій незаконними щодо невидачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцем.

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м.Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання дій незаконними щодо невидачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцем. Свої вимоги мотивує наступним, вона працювала на посаді начальника управління -начальника відділу реєстрації та обліку платників податків управління реєстрації платників та електронних серверів Державної податкової інспекції у м.Черкасах Черкаської області.. З 01.03.2010 року вона перебуває на обліку в УПФУ в м. Черкасах Черкаської області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до ЗУ «Про державну службу» з розрахунку 82 % від заробітної плати.

В 03.06.2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про видачу довідки про складові заробітної плати для перерахування пенсії у зв'язку з введенням в дію з 1 грудня 2015 року постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013. У відповідь на її звернення, їй було видано довідку № 109/23-01-05-013 від 03.06.2016р., в якій було зазначено лише три складові, а саме: посадовий оклад, надбавка за ранг та надбавка за вислугу років. Дані щодо розміру всіх інших складових заробітної плати, зокрема надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премій, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат та інші виплати (матеріальна допомога і вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога оздоровлення) за відповідною посадою працюючого державного службовця на момент виникнення права на перерахунок в довідці зазначені не були.

Зазначила, що 08.08.2016 року вона повторно звернулась до відповідача з проханням надати довідку з усіма складовими заробітної плати.

Відповідач листом від 09.06.2016р. за № 15270230-01-05-024 відмовив їй в наданні такої довідки, посилаючись на те, що постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-праових актів» скасовано п.4 постанови КМУ від 31.05.2000р. № 865, яким передбачався порядок проведення перерахунку пенсії.

Такі дії відповідача позивач вважає протиправними, незаконними та такими, що грубо порушують її конституційні права.

Просила суд визнати протиправними дії відповідача щодо надання недостовірної інформації яку містить довідка № 109/23-01-05-013 від 03.06.2016р про заробітну плату та зобов'язати відповідача видати їй довідку про заробітну плату із всіма складовими заробітної плати, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітньої плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 посадових окладів.

В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала та просила суд їх задоволити з підстав викладених в ній.

Представник Державної податкової інспекції у м.Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області в судове засідання не з»явились, належними чином були повідомлені про день та час розгляду справи.

Вислухавши позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступного:

Позивач ОСОБА_1 працювала на посаді начальника управління -начальника відділу реєстрації та обліку платників податків управління реєстрації платників та електронних серверів Державної податкової інспекції у м.Черкасах Черкаської області.. З 01.03.2010 року вона перебуває на обліку в УПФУ в м. Черкасах Черкаської області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до ЗУ «Про державну службу» з розрахунку 82 % від заробітної плати.

В червні 2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про видачу довідки про складові заробітної плати для перерахування пенсії у зв'язку з введенням в дію з 1 грудня 2015 року постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013.

Державною податковою інспекцією у м.Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області позивачу було надано довідку від 03.06.2016 року № 109/23-01-05-013 про посадовий оклад, надбавку за ранг та надбавку за вислугу років за відповідною посадою з 01 грудня 2015 року. Дані щодо розміру інших складових заробітної плати за відповідною посадою працюючого державного службовця в довідці ГУ ДФС у Черкаській області від 03.06.2016р. не зазначені.

08.08.2016 року позивач повторно звернулася до відповідача про видачу довідки про заробітну плату із зазначенням всіх її складових, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

Листом від 09.06.2016 року № 15270230-01-05-024 ГУ ДФС у Черкаській області позивачу надано відповідь, в якій зазначено, що у відповідача відсутні правові підстави для надання довідки для перерахунку пенсії, з огляду на те, що згідно з Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» виключено п.4 Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», який регулював норми врахування заробітної плати для перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим держаним службовцям, а п.5 і п. 6 викладені в іншій редакції, що свідчить про відсутність права на перерахунок раніше призначених пенсій у зв»язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.

Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (далі - Закон) у редакції, яка діяла на момент призначення Позивачу пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Приписи ст. 37-1 Закону в редакції, яка була чинна на момент виникнення у Позивача права на перерахунок пенсії, визначали, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в редакції, яка була чинною до 15.12.2015 року, передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а 5 змінений.

Однак, нова редакція постанови КМУ від 31.05.2000р.№ 865 не виключає можливості отримання пенсіонером довідки про заробітну плату, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді. Навпаки, передбачає, що форма довідки про розмір заробітної плати державного службовця розробляється уповноваженим на те органом та видається державним органом, в кому працював пенсіонер або його правонаступником.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах №2а-8893/12/2670, №2а-4753/09/2670» затверджено форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм було призначено (перераховано) пенсію.

Вказана форма довідки містить у собі наступні складові: посадовий оклад; надбавка за ранг, або кваліфікаційний клас, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг; надбавка за вислугу років; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання «заслужений»; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премія; інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань).

Відповідно до ч.1 ст.1 ЗУ «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 ЗУ «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, вислугу років на державній службі та інші надбавки (ч.2 ст.33 ЗУ «Про державну службу»).

Крім того, статтею 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-ХII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до ЗУ «про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до спеціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат,доходу).

Стаття 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

Аналізуючи вищевказані норми чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються у заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що на всі складові заробітної плати нараховуються страхові внески на загальнообовязкове пенсійне страхування і вони є складовою заробітної плати та зобов'язані враховуватися при обчисленні (перерахунку) пенсії.

Аналогічна правова позиція була висловлені і Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013 (справа № 21-125а13) та від 28.05.2013 (справа № 21-97а13).

Разом з тим, у виданій ОСОБА_1 довідці про заробітну плату від 03.06..2016 року №109/23-01-05-013, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію зазначено лише посадовий оклад, надбавку за ранг та надбавку за вислугу років, при цьому, не враховано інші складові заробітної плати, зокрема, й премію.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Так, питання щодо призначення (перерахунку) пенсій відносяться до виключної компетенції органів Пенсійного фонду України.

У свою чергу, відповідач не наділений правом визначати наявність чи відсутність у особи права на перерахунок розміру раніше призначеної пенсії, визначати розмір такого перерахунку, або складових частин заробітної плати, що враховуються при такому перерахунку.

Таким чином, зазначаючи про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсій, призначених у відповідності до вказаного Закону, відповідач протиправно перебрав на себе повноваження органів Пенсійного фонду України.

За таких обставин та з урахуванням того, що відповідачем не надано доказів правомірності виданої ОСОБА_1 довідки про заробітну плату від 03.06.2016 року № 109/23-01-05-013, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, зі всіма складовими заробітної плати, з якої сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, для її перерахунку з 01.12.2015, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог в цій частині.

Однак суд не погоджується з вимогою позивачки щодо визнання протиправними дії відповідача щодо надання недостовірної інформації яку містить довідка № 109/23-01-05-013 від 03.06.2016р про заробітну плату, та вважає за необхідне визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у м.Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області щодо відмови у наданні довідки ОСОБА_1 про заробітну плату встановленого зразка, затвердженого постановою Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013р., що подається для перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітньої плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015р. та зобов'язати Державну податкову інспекцію у м.Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013р. № 15-1, із всіма складовими заробітної плати, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітньої плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015р. посадових окладів та у відповідності до «Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад», затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Головним управлінням державної служби України від 03.12.2003 №319/144.

В іншій частині позовних вимог відмовити

Суд також вважає що підлягає до задоволення і вимога позивачки щодо стягнення з Державної податкової інспекції у м.Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області на користь ОСОБА_1 судового збору в розмірі 551,20 грн.

Керуючись ст.ст. 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України , суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у м.Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області щодо відмови у наданні довідки ОСОБА_1 про заробітну плату встановленого зразка, затвердженого постановою Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013р., що подається для перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітньої плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015р.

Зобов'язати Державну податкову інспекцію у м.Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013р. № 15-1, із всіма складовими заробітної плати, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітньої плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015р. посадових окладів та у відповідності до «Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад», затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Головним управлінням державної служби України від 03.12.2003 №319/144.

В іншій частині позовних вимог відмовити

Стягнути з Державної податкової інспекції у м.Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551,20 грн.

Постанова може бути оскаржена через суд першої інстанції до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

ГОЛОВУЮЧИЙ: