Рішення від 03.10.2016 по справі 707/37/15-ц

707/37/15-ц

2/707/484/16

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2016 року Черкаський районний суд Черкаської області у складі:

головуючого судді Василенка В.В.

при секретарі Пазенко О.О.

за участю позивача прокурора Пітюренка М.В.

представника відповідачів ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси цивільну справу за позовом керівника ОСОБА_2 місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державного підприємства «ОСОБА_2 лісове господарство» до ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_2 районної державної адміністрації Черкаської області про визнання розпорядження незаконним, визнання недійсним державного акту на право власності, зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

Керівник ОСОБА_2 місцевої прокуратури (Згідно ЗУ «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII правонаступником прокуратури Черкаського району стала ОСОБА_2 місцева прокуратура) в інтересах держави в особі Державного підприємства «ОСОБА_2 лісове господарство» звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_2 районної державної адміністрації Черкаської області, третя особа - Реєстраційна служба ОСОБА_2 районного управління юстиції про визнання розпорядження незаконним, визнання недійсним державного акту на право власності, зобов'язання до вчинення дій.

Позов мотивував тим, що відповідно до розпорядження голови ОСОБА_2 районної державної адміністрації від 06 листопада 2007 року № 372 «Про передачу у власність земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилих будинків», затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність 23 громадянам для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд загальною площею 2,3 га за рахунок земель запасу в адміністративних межах Геронимівської сільської ради Черкаського району Черкаської області за межами населеного пункту та передано земельні ділянки у власність 23 громадянам, в т.ч. і ОСОБА_3.

На підставі розпорядження голови ОСОБА_2 райдержадміністрації № 372 від 06 листопада 2007 року ОСОБА_3 отримала державний акт серії ЯЕ № 630909 від 06.12.2007 року на право власності на земельну ділянку, площею 0,10 га. Проведеною перевіркою органами прокуратури Черкаської області на початку 2014 року встановлено, що передача земельних ділянок загальною площею 2,3 га 23-м громадянам, в тому числі і ОСОБА_3 проведена незаконно.

В подальшому ОСОБА_3 продала вказану земельну ділянку ОСОБА_4 за договором купівлі-продажу земельної ділянки від 14.12.2007 року зареєстрованого в реєстрі за № 10095, а остання оформила державний акт про право власності на земельну ділянку серії ЯЕ №632675 від 25.12.2011 року. Вказаний державний акт також підлягає визнанню недійсним.

Позивач вказує, що земельна ділянка передана ОСОБА_3 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що не є лісогосподарською потребою. Водночас, вказана земельна ділянка на момент здійснення передачі відносилась до категорії земель лісогосподарського призначення та перебувала у постійному користуванні ДП «ОСОБА_2 лісове господарство» на підставі матеріалів лісовпорядкування. Тобто, ОСОБА_2 райдержадміністрація порушила вимоги п. 3 ч. 1 ст. 32 Лісового кодексу України.

Оспорюваним розпорядженням ОСОБА_2 райдержадміністрації фактично змінено цільове призначення спірної земельної ділянки, однак у місцевої державної адміністрації відсутні повноваження щодо вилучення земель лісогосподарського призначення державної форми власності, що розташовані за межами населеного пункту для нелісогосподарських потреб. А тому, виконання вимог ст. 20 ЗК України щодо зміни цільового призначення земель саме органами виконавчої влади, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, в даному випадку є неможливим. Також, був порушений порядок зміни цільового призначення земельної ділянки, зокрема вимоги ст. 57 ЛК України.

Оспорюване розпорядження прийнято з порушенням ч. 1 ст. 58 Лісового Кодексу України, оскільки при зміні цільового призначення земельної лісової ділянки з метою її використання в цілях, не пов'язаних з веденням лісового господарства, не було вирішено питання про збереження або вирубування дерев і чагарників на земельній ділянці, що відводиться громадянам.

Позивач вказує, що згідно п.«а» ч. 1 ст. 21 ЗК України порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання недійсними рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам.

Оспорюване розпорядження порушує право ДП «Черкасилісгосп» на користування землею, оскільки з прийняттям цього розпорядження земельна ділянка площею 2,3 га фактично вибула з користування державного підприємства.

Згідно ч.2 ст.393 ЦК України власник майна, права якого порушені внаслідок видання правового акта органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, має право вимагати відновлення того становища, яке існувало до видання цього акта.

Тому, ДП «Черкасилісгосп» має право вимагати повернення незаконно вилученого майна, що в свою чергу, обмежено добросовісністю набувача. Вказує, що згідно ч.3 ст.388 ЦК України якщо майно було набуте безвідплатно в особи, яка не мала права його відчужувати, власник має право витребувати його від добросовісного набувача у всіх випадках.

В судовому засіданні прокурор Пітюренко М.В. підтримав вимоги позову в повному обсязі, просив позов задовольнити: визнати протиправним та скасувати розпорядження ОСОБА_2 райдержадміністрації № 372 від 06 листопада 2007 року в частині затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання у власність ОСОБА_3 земельної ділянки, площею 0,10 га, що розташована в адміністративних межах Геронимівської сільської ради Черкаського району Черкаської області, за межами населеного пункту; визнати недійсним державний акт серії ЯЕ № 630909 від 06.12.2007 року на право власності на земельну ділянку, площею 0,10 га, виданий ОСОБА_3; визнати недійсним державний акт серії ЯЕ № 632675 від 25.12.2007 року на право власності на земельну ділянку, площею 0,10 га, виданий ОСОБА_4; скасувати державну реєстрацію даної земельної ділянки; витребувати від ОСОБА_3 вказану земельну ділянку. Судові витрати покласти на відповідачів.

Представник відповідачів ОСОБА_1 заперечував проти задоволення позовних вимог. Вказав, що суд не має правових підстав для витребування від ОСОБА_4 земельної ділянки.

Представник відповідача ОСОБА_2 райдержадміністрації в судове засідання не з'явився, неповідомивши про причину неявки, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання по справі, що підтверджується письмовими доказами наявними в матеріалах справи.

Заслухавши пояснення прокурора, представника відповідачів, розглянувши справу в межах заявлених вимог, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об'єктивно наявні у справі докази, оцінив їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок у сукупності, з урахуванням того, що відповідно до ст.1 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичної особи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до частини 3 ст. 10 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно вимог частини 1 ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Статтею 60 ЦПК України, передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказуванню підлягають ті обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у розгляді справи, виник спір.

Щодо повноважень прокурора Черкаського району звертатись до суду з даним позовом, судом встановлено, що повноваження прокурора щодо здійснення представництва інтересів держави в суді передбачено ст.121 Конституції України, ст.45 ЦПК України, ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру». Право прокурора на подання позовів до суду саме в інтересах держави, а не в інтересах підприємств, установ і організацій незалежно від їх підпорядкування і форм власності, роз'яснено і в рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999 року № 3-рп/99.

Судом встановлено, що відповідно до розпорядження голови ОСОБА_2 районної державної адміністрації від 06 листопада 2007 року № 372 «Про передачу у власність земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилих будинків», затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність 23 громадянам для будівництва і обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд загальною площею 2,3 га за рахунок земель запасу в адміністративних межах Геронимівської сільської ради Черкаського району Черкаської області за межами населеного пункту та передано земельні ділянки у власність 23 громадянам, в т.ч. і ОСОБА_3

На підставі розпорядження голови ОСОБА_2 райдержадміністрації № 372 від 06 листопада 2007 року ОСОБА_3 отримала державний акт серії ЯЕ № 630909 від 06.12.2007 року на право власності на земельну ділянку, площею 0,10 га.

В подальшому ОСОБА_3 продала вказану земельну ділянку ОСОБА_4 за договором купівлі-продажу земельної ділянки від 14.12.2007 року зареєстрованого в реєстрі за № 10095, а остання оформила державний акт про право власності на земельну ділянку серії ЯЕ №632675 від 25.12.2011 року.

Проведеною перевіркою органами прокуратури Черкаської області на початку 2014 року встановлено, що передача земельних ділянок загальною площею 2,3 га 23-м громадянам, в тому числі і ОСОБА_3 проведена незаконно.

Згідно ч.1 ст.149 ЗК України земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Згідно ч.2 ст.149 ЗК України вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.

Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування, що передбачено частинами 7, 8, 9 ст.118 ЗК України.

Судом встановлено, що спірна земельна ділянка передана ОСОБА_3 для будівництва та обслуговування житлового будинку, що не є лісогосподарською потребою. Водночас, вказана земельна ділянка на момент здійснення передачі відносилась до категорії земель лісогосподарського призначення та перебувала у постійному користуванні ДП «ОСОБА_2 лісове господарство». Тобто, ОСОБА_2 райдержадміністрація порушила вимоги п.3 ч.1 ст.32 Лісового кодексу України, які на той момент були чинними.

Оспорюваним розпорядженням райдержадміністрацією фактично змінено цільове призначення спірної земельної ділянки, однак у місцевої державної адміністрації відсутні повноваження щодо вилучення земель лісогосподарського призначення державної форми власності, що розташовані за межами населеного пункту для нелісогосподарських потреб. А тому, виконання вимог ст.20 ЗК України щодо зміни цільового призначення земель саме органами виконавчої влади, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, в даному випадку є неможливим. Також, був порушений порядок зміни цільового призначення земельної ділянки, зокрема вимоги ст.57 ЛК України, оскільки проект відведення земельної ділянки ОСОБА_3 не містить погодження органу виконавчої влади з питань лісового господарства, а висновок Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області від 03.10.2007р. взагалі не містить посилань про зміну цільового призначення земельної ділянки.

Оспорюване розпорядження ОСОБА_2 райдержадміністрації прийнято з порушенням ч.1 ст. 58 Лісового Кодексу України, оскільки при зміні цільового призначення земельної лісової ділянки з метою її використання в цілях, не пов'язаних з веденням лісового господарства, не було вирішено питання про збереження або вирубування дерев і чагарників на земельній ділянці, що відводиться громадянам.

Згідно п. «а» ч.1 ст.21 Земельного Кодексу України порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання недійсними рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам.

Судом встановлено, що ДП «ОСОБА_2 лісове господарство» не погоджувало питання вилучення спірної земельної ділянки і не надавало відповідний висновок. Тому, спірна земельна ділянка неправомірно вибула у власність громадян поза волею Лісгоспу. Оспорюване розпорядження порушує право ДП «Черкасилісгосп» на користування землею, оскільки з прийняттям цього розпорядження земельна ділянка площею 2,3 га фактично вибула з користування державного підприємства.

Згідно ч.2 ст.393 ЦК України власник майна, права якого порушені внаслідок видання правового акта органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, має право вимагати відновлення того становища, яке існувало до видання цього акта.

Згідно ч.3 ст.388 ЦК України якщо майно було набуте безвідплатно в особи, яка не мала права його відчужувати, власник має право витребувати його від добросовісного набувача у всіх випадках.

Згідно ч.10 ст.59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Тому суд вважає, що розпорядження ОСОБА_2 райдержадміністрації № 372 від 06 листопада 2007 року в частині затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання у власність ОСОБА_3 земельної ділянки, - є таким, що прийнято з порушенням діючого законодавства, порушує інтереси держави, тому його необхідно визнати протиправним і скасувати. Дана позовна вимога є доведеною, обґрунтованою і підлягає до задоволення.

Враховуючи, що державний акт серії ЯЕ № 630909 від 06.12.2007 року на право власності на земельну ділянку ОСОБА_3 був виданий на підставі вказаного розпорядження голови ОСОБА_2 райдержадміністрації, яке прийнято з грубим порушенням чинного законодавства, тому суд прийшов до висновку про незаконність набуття права власності на спірну земельну ділянку відповідачем ОСОБА_3, а вказаний державний акт необхідно визнати недійсним та скасувати державну реєстрацію даної земельної ділянки.

Також необхідно визнати недійсним державний акт серії ЯЕ № 632675 від 25 грудня 2007 року на право власності на земельну ділянку, площею 0,10 га., виданий ОСОБА_4.

Заперечення представника відповідачів ОСОБА_1 щодо витребування земельної ділянки, суд не бере до уваги, оскільки витребування спірної земельної ділянки з володіння ОСОБА_4 на користь держави відповідає критерію законності: витребування з його власності земельної ділянки здійснюється на підставі норм статті 153 ЗК України, статті 388 ЦК України в зв'язку з порушенням органом місцевого самоврядування вимог ЛК України та ЗК України, які відповідають вимог доступності, чіткості, передбачуваності, офіційні тексти зазначених нормативно-правових актів в актуальному стані є публічними та загальнодоступними. Сумніви суб'єктів звернення в правильності тлумачення та застосування цих норм судами не можуть свідчити про незаконність втручання в право власності.

Суд вважає, що позовна вимога про витребування від ОСОБА_4 земельної ділянки, площею 0,10 га за кадастровим № 7124982500:03:001:0028, що розташована в адміністративних межах Геронимівської сільської ради Черкаського району Черкаської області за межами населеного пункту на користь ДП «Черкасилісгосп», як земельної лісової ділянки підлягає задоволенню.

Щодо застосування строків позовної давності суд використовує результатами розгляду справи № 6-68цс15 Верховний Суд України в складі судових палат у цивільних та господарських справах прийняв постанову від 16 вересня 2015 року, в якій вказав, що статтею 268 ЦК України передбачено винятки із загального правила про поширення позовної давності на всі цивільні правовідносини і визначено вимоги, на які позовна давність не поширюється, зокрема у пункті 4 частини першої статті 268 ЦК України (в редакції до набрання чинності Законом України від 20 грудня 2011 року № 4176-VI) зазначено, що на вимогу власника або іншої особи про визнання незаконним правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, яким порушено його право власності або інше речове право, позовна давність не поширюється. Піддавши аналізу пункт 4 частини першої статті 268 ЦК України, Верховний Суд України сформував правовий висновок, відповідно до якого зазначена норма спрямована на захист власників та інших осіб, які мають речові права на майно, від неправомірних дій органів державної влади або органів місцевого самоврядування, відтак, не може поширюватися на випадки звернення до суду прокурора з позовом в інтересах держави.

Таким чином, позовні вимоги прокурора підлягають до повного задоволення.

Згідно ЗУ «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII правонаступником прокуратури Черкаського району стала ОСОБА_2 місцева прокуратура.

У відповідності до вимог ст. 88 ЦПК України, з відповідачів ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_2 районної державної адміністрації Черкаської області необхідно стягнути на користь держави судові витрати, а саме судовий збір в сумі 243,60 грн., від сплати якого звільнений позивач.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 208, 209, 213-215ЦПК України, ст.ст. 203, 215, 328, 388, 393 Цивільного кодексу України, ст.ст. 20, 21, 57, 118, 149 Земельного Кодексу України, ст.ст. 10, 27, 32, 57, 58 Лісового Кодексу України, ст.ст. 3, 21, 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов керівника ОСОБА_2 місцевої прокуратури задовольнити повністю.

Визнати незаконним та скасувати розпорядження ОСОБА_2 районної державної адміністрації Черкаської області № 372 від 06 листопада 2007 року «Про передачу у власність земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилих будинків» в частині затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі у власність ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,10 га, що розташована в адміністративних межах Геронимівської сільської ради Черкаського району Черкаської області, за межами населеного пункту, кадастровий № 7124982500:03:001:0028.

Визнати недійсним державний акт серії ЯЕ № 630909 від 06 грудня 2007 року на право власності на земельну ділянку, площею 0,10 га., виданий ОСОБА_3.

Визнати недійсним державний акт серії ЯЕ № 632675 від 25 грудня 2007 року на право власності на земельну ділянку, площею 0,10 га., виданий ОСОБА_4.

Скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,10 га., що розташована в адміністративних межах Геронимівської сільської ради Черкаського району Черкаської області, за межами населеного пункту, кадастровий №7124982500:03:001:0028.

Витребувати від ОСОБА_4 земельну ділянку площею 0,10 га., що розташована в адміністративних межах Геронимівської сільської ради Черкаського району Черкаської області, за межами населеного пункту, на користь ДП «Черкасилісгосп» як земельну лісову ділянку.

Стягнути з ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_2 районної державної адміністрації Черкаської області на користь держави судовий збір в сумі 243 гривні 60 копійок, по 81 гривні 20 копійок з кожного.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Черкаської області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя: ОСОБА_5