Постанова від 21.11.2016 по справі 565/1271/16-п

Справа № 565/1271/16-п

Провадження № 3/565/598/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2016 року м. Вараш

Суддя Кузнецовського міського суду Рівненської області Незнамова І.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Сарненської ОДПІ Головного управління Державної фіскальної служби в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, непрацюючої, проживаючої в ІНФОРМАЦІЯ_2, кв.№52, Рівненської області,

- за ч.1 ст.164 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №12/13 від 12.09.2016 року, який складений головним державним ревізором-інспектором відділу податків і зборів з фізичних осіб Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області ОСОБА_2 вбачається, що ОСОБА_1 здійснювала підприємницьку діяльність без державної реєстрації, а саме: займалась виданням газети «Вараш» у період з квітня 2016 року по 22 липня 2016 року та розповсюджувала газету «Вараш» у період з квітня 2016 року до моменту проведення перевірки.

В судове засідання ОСОБА_1, будучи належним чином повідомленою, не з'явилася. ОСОБА_1 уповноважила на представництво своїх інтересів ОСОБА_3

В судовому засіданні представник ОСОБА_1 - ОСОБА_3 вину у вчиненні ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП не визнала та пояснила, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є засновником друкованого засобу масової інформації, а саме газети «Вараш», яка за цільовим призначенням є інформаційним виданням. Відповідно до частини першої стаття 8 Закону України «Про друковані засоби масової інформації», право на заснування друкованого засобу масової інформації належить, зокрема громадянам України, громадянам інших держав та особам без громадянства, не обмеженим у цивільній правоздатності та цивільній дієздатності. Згідно зі статтею 11 Закону України «Про друковані засоби масової інформації», друкований засіб масової інформації може видаватися після його державної реєстрації. Державній реєстрації підлягають всі друковані засоби масової інформації, що видаються на території України, незалежно від сфери розповсюдження, тиражу і способу його виготовлення. Заяви про державну реєстрацію друкованих засобів масової інформації подаються засновником (співзасновниками) до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації друкованих засобів масової інформації. Відповідно до статті 28 Закону України «Про друковані засоби масової інформації», видавцем друкованого засобу масової інформації може виступати суб'єкт підприємницької діяльності, який здійснює функції матеріально-технічного забезпечення видання друкованого засобу масової інформації, на підставі пред'явлення засновником (співзасновниками) свідоцтва про його державну реєстрацію і укладеного між ними договору. Статтею 30 Закону України «Про друковані засоби масової інформації» визначено, що суб'єкт підприємницької діяльності, який продає, надсилає за передплатою чи іншим способом розповсюджує виданий тираж періодичного і такого, що продовжується, видання, є розповсюджувачем продукції друкованого засобу масової інформації. Відповідно до вказаних норм закону, питанням підготовки та випуску в світ газети «Вараш», що включає в себе в тому числі видання газети та її розповсюдження, займається відповідна фізична особа-підприємець, яка має право на заняття таким видом діяльності. Правовідносини між підприємцем, а саме ОСОБА_4, та засновником газети «Вараш» регулюються на підставі укладеного між ними договору №1 від 22.04.2016 року. Відповідно до укладеного договору з ОСОБА_4, лише на нього покладаються обов'язки з підготовки та випуску в світ газети «Вараш». Саме такий підприємець і здійснює оплату за послуги друку газети. При цьому ОСОБА_1 лише має право на громадських засадах та безоплатній основі за уповноваженням ОСОБА_4, що оформляється будь-яким зручним для них документом, займатись збиранням та підготовкою інформації, матеріалів для газети «Вараш», що визначено вказаним договором та не суперечить чинному законодавству України, в тому числі Закону України «Про друковані засоби масової інформації». Викладені обставини підтверджують те, що ОСОБА_1 не може займатись та ніколи не займалась діяльністю з видання газети «Вараш», розповсюдження її тиражу, оскільки такі функції виконує підприємець, з яким на виконання таких обов'язків ОСОБА_1 уклала відповідний договір та такі правовідносини чітко регламентовані нормами чинного законодавства. Всі вищевикладені обставини з доданими доказами були надані для дослідження та врахування під час здійснення перевірки податковим органом. Всупереч ст.245 КУпАП, працівниками податкового органу не було проведено своєчасного, повного і об'єктивного з'ясування всіх обставин, тому податковий орган прийшов до помилкового висновку про здійснення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого п.1 ст.58 ГК України. При цьому варто зауважити на неповне та невсебічне з'ясування обставин справи. Зокрема, в протоколі невірно зазначені дані особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а саме: паспортні дані та сімейний стан. Вказані в протоколі дані не є даними ОСОБА_1 Такі обставини додатково вказують на формальний та поверхневий підхід податкового органу до здійснення перевірки та оформлення протоколу про адміністративне правопорушення. Також питання «хто є засновником, видавцем газети» вже були предметом обговорення в Кузнецовському міському суді Рівненської області під час розгляду цивільної справи №565/810/16-ц за позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_1 про визнання інформації, розміщеної в газеті «Вараш» недостовірною та її спростування. Первісним відповідачем у даній справі була газета «Вараш», яку замінено судом на ОСОБА_1, як засновника газети через те, що газета не є юридичною особою.За результатами розгляду справи, 20.07.2016 року судом було ухвалене рішення про відмову в задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі. Вказане рішення місцевого суду було залишено без змін апеляційним судом Рівненської області та набрало законної сили. Просить закрити провадження в справі у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 ознак правопорушення.

В судовому засіданні головний державний ревізор - інспектор відділу податків і зборів з фізичних осіб Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області ОСОБА_2 пояснила, що відповідно до депутатського звернення ОСОБА_5 від 28.07.2016 року про можливі порушення законодавства щодо здійснення громадянкою ОСОБА_1 підприємницької діяльності без державної реєстрації, прийнято рішення про проведення фактичної перевірки. Даною перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 порушено вимоги п.1 ст.58 ГК України, а саме: здійснення підприємницької діяльності без державної реєстрації, а саме: видання газети «Вараш» у період з квітня по 22 липня 2016 року та розповсюдження газети «Вараш» у період з квітня 2016 року по даний час. Вказала, що головною підставою, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, для неї був примірник газети «Вараш» №4 за 17.03.2012 року. Крім того визнала, що нею, при складанні протоколу, було допущено ряд помилок щодо відомостей особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, зокрема нею невірно зазначено у протоколі серію і номер паспорта ОСОБА_1 і орган, який його видав, а також сімейний стан. Відповідаючи на запитання головуючої, ревізор-інспектор ОСОБА_2 вказала, що ОСОБА_1 надавала податковій інспекції письмові пояснення та документи, якими спростовувала зазначені у протоколі порушення, однак податкова інспекція прийшла до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 порушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП.

Проаналізувавши та дослідивши матеріали справи, пояснення представника ОСОБА_1 - ОСОБА_3, ревізора-інспектора ОСОБА_2, суд прийшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутні подія і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП.

Підставами для такого висновку є наступне.

Статтею 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Частиною 1 ст.256 КУпАП передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Із протоколу про адміністративне правопорушення №12/13 від 12.09.2016 року вбачається, що протокол складений відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, паспорт серії КС №077286, виданий 05.09.2002 року Личаківським РВ ЛМУ УМВС України у Львівській області, за ч.1 ст.164 КУпАП.

В судовому засіданні досліджено копію паспорта серії МЮ №241165, виданого 29.07.2010 року Кузнецовським МВ УМВС України в Рівненській області, з якого вбачається, що даний паспорт виданий на ім'я ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4.

Досліджуючи копію свідоцтва про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації серії РВ №580/133-Р від 13.02.2012 року встановлено, що ОСОБА_1 є засновником газети «Вараш». У графі засновник містяться дані паспорта ОСОБА_1, а саме: серія МЮ №241165, який виданий 29.07.2010 року Кузнецовським МВ УМВС України в Рівненській області.

Зазначене свідчить, що паспортні дані засновника газети «Вараш» ОСОБА_1 не співпадають із паспортними даними, що зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення.

Згідно витягу з Договору №1 від 22.04.2016 року вбачається, що між фізичної особою - підприємцем ОСОБА_4 та фізичною особою ОСОБА_1 укладено договір за яким, на ФОП ОСОБА_4 покладено обов'язки здійснювати весь комплекс необхідних господарських операцій, пов'язаних з підготовкою та випуском у світ газети, тобто її видання та розповсюдження тиражу, укладання необхідних угод, здійснення найму персоналу, матеріально - технічне забезпечення видання газети (п.3,1).

Також згідно п.5.1 даного договору ОСОБА_1 має право на громадських засадах на безоплатній основі за уповноваженням ФОП ОСОБА_4 займатися збиранням та підготовкою інформації, матеріалів для газети та надавати будь - яку консультативну підтримку, яка потрібна для видання газети.

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що ОСОБА_4 зареєстрований, як ФОП із наступними видами діяльності: друкування іншої продукції, виготовлення друкарських форм і надання інших поліграфічних послуг, брошурувально-палітурна діяльність і надання пов'язаних із нею послуг, роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет, видання газет, інші види видавничої діяльності, надання інших інформаційних послуг, рекламні агенства, посередництво в розміщенні реклами в засобах масової інформації, діяльність у сфері фотографії.

Із досліджених банківських платіжних доручень від 16.09.2016 року, 30.09.2016 року, 27.10.2016 року, 08.11.2016 року та банківських квитанцій від 22.07.2016 року, 05.08.2016 року, 19.08.2016 року, 26.08.2016 року, 13.09.2016 року, 18.10.2016 року слідує, що ФОП ОСОБА_4 переказував грошові кошти за друк газети «Вараш».

Згідно ст.8 Закону України «Про друковані засоби масової інформації», право на заснування друкованого засобу масової інформації належить: громадянам України, громадянам інших держав та особам без громадянства, не обмеженим у цивільній правоздатності та цивільній дієздатності; юридичним особам України та інших держав; трудовим колективам підприємств, установ і організацій на підставі відповідного рішення загальних зборів (конференції). Органи державної влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування не можуть виступати засновниками (співзасновниками) друкованих засобів масової інформації.

Статтею 11 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» передбачено, що друкований засіб масової інформації може видаватися після його державної реєстрації. Державній реєстрації підлягають всі друковані засоби масової інформації, що видаються на території України, незалежно від сфери розповсюдження, тиражу і способу його виготовлення. Заяви про державну реєстрацію друкованих засобів масової інформації подаються засновником (співзасновниками) до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації друкованих засобів масової інформації.

Відповідно до ст.28 Закону України «Про друковані засоби масової інформації», видавцем друкованого засобу масової інформації може виступати суб'єкт підприємницької діяльності, який здійснює функції матеріально-технічного забезпечення видання друкованого засобу масової інформації, на підставі пред'явлення засновником (співзасновниками) свідоцтва про його державну реєстрацію і укладеного між ними договору.

Згідно ст.30 Закону України «Про друковані засоби масової інформації», суб'єкт підприємницької діяльності, який продає, надсилає за передплатою чи іншим способом розповсюджує виданий тираж періодичного і такого, що продовжується, видання, є розповсюджувачем продукції друкованого засобу масової інформації. Чинити перешкоди розповсюджувачу у здійсненні його діяльності на законних підставах забороняється.

Із повідомлення Варашського відділу поліції НП ГУНП в Рівненській області від 05.08.2016 року №П-288/215/01-16 вбачається, що відділом поліції проводилась перевірка діяльності ОСОБА_1 на предмет притягнення її до адміністративної відповідальності за ст.164 КУпАП. За результатами перевірки, у діях ОСОБА_1 ознак вищевказаного правопорушення не встановлено.

За таких обставин, суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 події і складу адміністраптивного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП.

Виходячи з вищенаведеного та керуючись ч.1 ст.164, ст.ст.221,256,283,284,287 КУпАП, ст.ст.8,11,28,30 Закону України «Про друковані засоби масової інформації», суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП, закрити за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова судді може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено протягом десяти днів з дня її винесення до апеляційного суду Рівненської області через Кузнецовський міський суд Рівненської області.

Суддя І.М.Незнамова