Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"04" квітня 2007 р.
12 год. 50 хвил. Справа № АС-27/78-07
вх. № 2410/1-27
Суддя господарського суду Харківської області
за участю секретаря судового засідання
представників сторін :
позивача -- Дробот С.І. - представника (за дорученням)
відповідача -- Сироткіна О.С. - головний державний податковий інспектор (за дорученням)
по справі за позовом Казенного підприємства "Зміївський ремонтний енергомеханичний завод",м. Зміїв, Харківська область
до ДПІ у Зміївському районі, м. Зміїв, Харківська область
про скасування повідомлення-рішення
Позивач, казенне підприємство «Зміївський ремонтний енергомеханічний завод», м. Зміїв Харківської області звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою, в якій просить скасувати податкові повідомлення-рішення №0000561500/0 від 21.02.2006 р. на суму 2851,20 грн., № 0000571500/0 від 21.02.2006 р. на суму 402,60 грн. та податкове повідомлення-рішення № 0000561500/0 від 21.02.2006 р. в частині застосування штрафної санкції у розмірі 4946,52 грн.
Відповідач у відзиві на позовну заяву та представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечують, посилаючись на матеріали перевірки. Представники відповідача вказують, що перевірку проведено у відповідності до приписів діючого законодавства, висновки перевірки ґрунтуються на документах податкового обліку позивача, зроблені на підставі ретельного документального аналізу податкової звітності позивача. Представники відповідача зазначають, що оскаржене рішення також цілком відповідає вимогам законодавства України, у зв'язку з чим прохають в задоволенні позовних вимог відмовити.
Дана справа розглядалася на підставі процесуальних норм Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив, що 20.02.2006р. фахівцями Балаклійської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області (на даний час ДПІ у Зміївському районі) було проведено документальну невиїзну перевірку підприємства позивача з питання порушення податкового законодавства. За результатами перевірки був складений акт перевірки №30/15-039/08326540 від 20.02.2006 р. на фірмовому бланку № 006985. На підставі даного акту керівником Зміївського відділення Балаклійської МДПІ були прийняті податкові повідомлення-рішення:
- №0000561500/0 від 21.02.2006 р., згідно з яким позивач повинен сплатити до бюджету штрафну (фінансову) санкцію з податку на додану вартість у розмірі 50% та в сумі 28746,57 грн.;
- №0000561500/0 від 21.02.2006 р., згідно з яким позивач повинен сплатити до бюджету штрафну (фінансову) санкцію з податку на додану вартість у розмірі 20% та в сумі 2851,20 грн.
- №0000571500/0 від 21.02.2006 р., згідно з яким позивач повинен сплатити до бюджету штрафну (фінансову) санкцію з податку на додану вартість у розмірі 10% та в сумі 402,60 грн. за порушення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Штрафні санкції позивачу були застосовані на підставі п.п.17.1.7 п. 17.1 ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Суд зазначає, що п.п. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено застосування до платників податків штрафів у розмірі від 10 до 50 %, якщо платник не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків.
Згідно акту перевірки до позивача податковим повідомленням-рішенням №0000561500/0 від 21.02.2006 р. застосовані штрафні санкції по податковій декларації з ПДВ №1385 від 22.08.2005 р. сума штрафної санкції складає 28746,57 грн. Але оскаржується сума штрафної санкції у розмірі 4946,52 грн.
По даним перевірки кількість днів затримки по вказаній декларації перевищує 90 календарних дні, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкових зобов'язань.
Податковим повідомленням-рішенням №0000561500/0 від 21.02.2006 р. до позивача застосовані наступні штрафні санкції:
- по податковій декларації з ПДВ №14157 від 20.09.2005 р. сума штрафної санкції складає 1390,8 грн.;
- по податковій декларації з ПДВ №16415 від 19.10.2005 р. сума штрафної санкції складає 1460,40 грн.
По даним перевірки кількість днів затримки по вказаним деклараціям перевищує 30 календарних днів та не перевищує 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкових зобов'язань.
Податковим повідомленням-рішенням №0000571500/0 від 21.02.2006 р. до позивача застосовані штрафні санкції по податковій декларації з ПДВ №19022 від 18.11.2005 р. сума штрафної санкції складає 402,60 грн.
По даним перевірки кількість днів затримки по вказаній декларації складає 26 календарних дні, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкових зобов'язань.
Дані висновки акту перевірки не відповідають дійсності та документально не підтверджуються, виходячи з наступного.
Відповідно податкової декларації з ПДВ №13085 від 22.08.2005 р. (декларація за липень 2005 р.) підприємством по рядку 18.1 нараховано ПДВ до сплати в бюджет в сумі 197494,0 грн. Підприємством частково сплачена сума ПДВ до бюджету згідно наступних платіжних доручень :
- №793 від 17.08.2005 р. на суму 20000,0 грн.
- №1047 від 25.10.2005 р. на суму 11718,0 грн.
- №1078 від 01.11.2005 р. на суму 20000,0 грн.
- №1120 від 15.11.2005 р. на суму 10000,0 грн.
- №1349 від 26.12.2005 р. на суму 80047,0 грн.
Вказані платіжні документи відповідачем не досліджувався в акті перевірки. Відповідачем суму сплаченого ПДВ 15.12.2006 р. у розмірі 9893,040 грн. безпідставно віднесено на сплату по податковій декларації за липень 2005 р. без дослідження призначення платежу в платіжному дорученні .
Сума штрафної санкції у розмірі 23800,05 грн. позивачем не оскаржується.
Сума штрафної санкції у розмірі 4946,52 грн. застосована до позивача безпідставно, оскільки 15.12.2005 р. згідно платіжного доручення №1314 від 15.12.2005 р. позивач сплатив ПДВ по податковим деклараціям за вересень та жовтень 2005 р. Відповідач чинним законодавством не наділений правом змінювати призначення платежу в платіжних дорученнях позивача.
Згідно податкової декларації з ПДВ №14157 від 20.09.2006 р. (декларація за серпень 2005 р.) підприємством по рядку 18.1 нараховано ПДВ до сплати в бюджет в сумі 6954,0 грн. Підприємством сплачена сума ПДВ до бюджету згідно наступного платіжного доручення: №1047 від 25.10.2005 р.
Вказаний платіжний документ відповідачем не досліджувався в акті перевірки. Відповідачем суму сплаченого ПДВ 26.12.2005 р. у розмірі 6954,0 грн. віднесено на сплату по податковій декларації за серпень 2005 р. без дослідження призначення платежу в платіжному дорученні.
Також 26.12.2005 р. позивачем згідно платіжного доручення №1349 від 26.12.2005 р. на суму 82200,0 грн. сплачувався ПДВ за липень та листопад 2005 р.
Таким чином, підприємством по податковій декларації з ПДВ за серпень 2005 р. сплачено 6954,0 грн. 25.10.2005 р., а не 26.12.2005р., як зазначено в розрахунку штрафних санкцій у додатку до акту перевірки, тому сума штрафної санкції не відповідає дійсності та спростовується платіжним дорученням №1047 від 25.10.2005 р.
Згідно податкової декларації з ПДВ №16415 від 19.10.2005 р. (декларація за вересень 2005 р.) підприємством по рядку 18.1 нараховано ПДВ до сплати в бюджет в сумі 7302,0грн. Підприємством сплачена сума ПДВ до бюджету згідно наступних платіжних доручень :
- №1047 від 25.10.2005 р. на суму 1328,0 грн.
- №1314 від 15.12.2005 р. на суму 5974,0 грн.
Всього сплачено на суму 7302,0 грн.
Вказані платіжні документи відповідачем не досліджувалися в акті перевірки. Відповідачем суму сплаченого ПДВ 26.12.2005 р. у розмірі 7302,0 грн. безпідставно віднесено на сплату по податковій декларації за вересень 2005 р. без дослідження призначення платежу в платіжному дорученні.
Згідно податкової декларації з ПДВ №19022 від 18.11.2005 р. (декларація за жовтень 2005 року) підприємством по рядку 18.1 нараховано ПДВ до сплати в бюджет в сумі 4026,0 грн. Підприємством сплачена сума ПДВ до бюджету згідно наступного платіжного доручення №1314 від 15.12.2005 р.
Вказаний платіжний документ відповідачем не досліджувався в акті перевірки. Відповідачем суму сплаченого ПДВ 26.12.2005 р. у розмірі 4026,0 грн. безпідставно віднесено на сплату по податковій декларації за жовтень 2005 р. без дослідження призначення платежу в платіжному дорученні .
Таким чином, підприємством по податковій декларації з ПДВ за жовтень 2005 р. сплачено 4026,0 грн. 15.12.2005 р., а не 26.12.2005р., як зазначено в розрахунку штрафних санкцій у додатку до акту перевірки, тому розрахунок штрафної санкції не відповідає дійсності та документально не підтверджується.
Відповідно до п. 3 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» обов»язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов»язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов»язкового платежу). Тому при сплаті податкових зобов»язань за конкретний період обов»язок підприємства щодо сплати податку на додану вартість припиняється із сплатою податку за конкретний період. Згідно п. 2 ст. 12 фінансові установи виконують доручення платників податків та зборів (обов»язкових платежів) на перерахування податків та зборів (обов»язкових платежів) до бюджетів в установлений законом термін.
Згідно п. 5 ст. 50 «Бюджетного кодексу України» податки, збори (обов»язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визначаються зарахованими в доход державного бюджету з моменту зарахування на єдиний казначейський рахунок державного бюджету.
Ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачає джерела погашення податкових зобов»язань або погашення податкового боргу платника податків. Податковий борг платника податків може погашати добровільно та самостійно, або за рішенням органу стягнення. При добровільному та самостійному погашенні податкового боргу платник податків вказує у платіжному документі період, за який сплачує борг. За рішенням органу стягнення суми ПДВ не стягувались, тому застосування норми, передбаченої п. 7.7. Закону є неправомірним.
Враховуючи вищевикладене, при нарахуванні штрафних санкцій відповідачем не було прийнято до уваги призначення платежу згідно платіжних доручень на сплату ПДВ. Сплачені суми ПДВ відповідачем, всупереч зазначеного позивачем призначення платежу, відносились на погашення податкового боргу, що виник раніше, штрафних санкцій, а не проводились як сплата поточних платежів, що привело до неправомірного нарахування штрафних санкцій. Платіжні документи про сплату поточних платежів по податкових деклараціях при перевірці не досліджувались.
За таких обставин, позовні вимоги правомірні та підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного,
Керуючись ст. 8 Конституції України, ст.ст. 4, 8, 17, 50, 94, 161- 163 , 164-167 Кодексу адміністративного судочинства України , суд
Позовні вимоги задовольнити.
Скасувати податкові повідомлення-рішення ДПІ у Зміївському районі № 0000561500/0 від 21.02.2006 р. на суму 2851,20 грн., № 0000571500/0 від 21.02.2006 р. на суму 402,60 грн. та № 0000561500/0 від 21.02.2006 р. в частині застосування штрафної санкції у розмірі 4946,52 грн.
Стягнути з державного бюджету на користь казенного підприємства «Зміївський ремонтний енергомеханічний завод» суму судового збору в розмірі 3,40 грн.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанови суду першої інстанції повністю або частково.
На постанову через суд першої інстанції може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.
Апеляційна скарга може бути подана через суд першої інстанції протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.
Постанову по даній справі в повному обсязі виготовлено 10.04.2007р. о 10-00 год.
Суддя