Справа № 216/4736/16-а
2-а/216/115/16
16 листопада 2016 року. Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу
у складі: головуючого, судді - Биканова І.Р.
за участю секретаря - Булгакової Д.А.
розглянувши в порядку ст.41 КАС України без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до П'ятихатського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання здійснити перерахунок, -
03.10.2016 р. ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до П'ятихатського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання здійснити перерахунок.
В обґрунтування позову позивач вказує, що з грудня 1997 року по січень 2016 рік працювала в органах прокуратури України. Управлінням Пенсійного фонду України в м.Жовті Води (на теперішній час П'ятихатське об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області) 14.04.2014 р. їй призначено пенсію по інвалідності відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції станом на квітень 2014 року, виходячи із розміру 80 % від чинної на той час заробітної плати на посаді працівника прокуратури Дніпропетровської області. Наказом від 04.01.2016 р. її звільнено з посади старшого прокурора прокуратури Жовтоводської місцевої прокуратури відповідно до п.1 ч.1 ст.40 КЗпП України та ст.50-1 Закон України «Про прокуратуру».
30.09.2015 р. прийнято постанову «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. № 505», якою затверджено структуру й умови оплати та нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 р. «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» визначено у п.3, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій з 01.12.2015 р. підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури». На підставі зазначених постанов Кабінету Міністрів України у її, як у пенсіонера органів прокуратури, виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 р.
15.09.2016 р. вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та надала довідку з прокуратури Дніпропетровської області про розмір заробітної плати на посаді старшого прокурора прокуратури м.Жовті Води, однак листом від 19.09.2016 р. їй відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до п. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», умови та порядок перерахунку, призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України.
Вважає, дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії, виходячи з розміру 80% від суми заробітної плати, що зазначена у наданій їй довідці, є неправомірними і такими, що порушують їх гарантовані Конституційні соціальні права на пенсійне забезпечення.
Так, ч.9 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення їй пенсії, тобто 14.04.2014 р.) прокурорам і слідчим, що визнані інвалідами 1 або 2 групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років. Станом на момент призначення їй пенсії, тобто квітень 2014 року її стаж становив 16 років та 4 місяці. Таким чином, у 2014 році їй призначено пенсію у розмірі 80 % з урахуванням загального стажу роботи 24 роки 11 місяців 23 дні, у тому числі під час роботи в органах прокуратури понад 16 років.
Позивач в судове засідання не з'явилася, надала суду заяву про розгляд справи в її відсутність, позов підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_2 надала суду заперечення та заяву про розгляд справи в її відсутність, позов не визнає, вказує, що позивач в П'ятихатському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області перебуває на обліку з 14.04.2014 р. та отримує пенсію по інвалідності 3 групи загального захворювання, з 01.05.2016 р. по інвалідності 2 групи загального захворювання, відповідно до ст. 50-1 Закону України від 05.11.1991 р. №1 789-XII «Про прокуратуру». Відповідно до ч.1 ст.50-1 вищезазначеного закону, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 % від суми місячного заробітку. 15.09.2016 р. позивач зверталася з заявою про перерахунок пенсії, однак останній було відмовлено, оскільки, умови та порядок перахунку пенсії визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до Постанови від 31.05.2000 р. №865 «Про деякі питанні вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» у разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам апарату, органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів виплати одержані особою для обчислення пенсії відповідно до абзацу першого цього пункту без коригування згідно з п.2 цієї постанови. Згідно пункту 4 цієї Постанови у разі підвищення розмірів заробітної плати працюючим державним службовцям до рішень Кабінету Міністрів України непрацюючим пенсіонерам проводиться перерахунок - на підставі документів, наданих на час перерахунку в розмірах, установлених КМУ на момент виникнення права на перерахунок із відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії. Проте, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. виключено пункт 4 Постанови від 31.05.2000 р. № 865, який передбачав проведення перерахунку раніше призначених пенсій. Тому обчислення пенсії проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково наданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або її перерахунку. Разом з тим, вказує, що позивач звернувшись до Центрально-Міського районного суду м.Кривого Рогу з позовом, порушила територіальну підсудність, оскільки адміністративні спори вирішується судом за місцезнаходженням відповідача. Просить суд відмовити в позові, оскільки вимоги позивача не ґрунтуються на нормах закону.
Суд, дослідивши докази по справі, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.19 КАС України, адміністративні справи вирішується адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків передбачених цим Кодексом. Адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридично особи, вирішується за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача…
Таким чином, посилання представника відповідача на порушення позивачем територіальної підсудності є безпідставним, оскільки суперечить нормам КАС України.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 14.04.2014 р. отримує пенсію по інвалідності 3 групи загального захворювання, а з 01.05.2016 р. по інвалідності 2 групи загального захворювання, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи із розміру 80 відсотків чинної на той час заробітної плати на посаді працівника прокуратури Дніпропетровської області, 15.09.2016 р. позивач звернулася до П'ятихатського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про перерахунок призначеної раніше пенсії на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області, однак листом П'ятихатського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 19.09.2016 р. за вих. № 5387/04/14 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, у зв'язку з тим, що здійснити перерахунок немає можливості відповідно до п.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру», умови та порядок перерахунку призначення пенсії працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України. Остання Постанова Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівникам органів прокуратури» № 505 від 31.05.2012 р. - а.с.10.
Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (редакція, що діяла станом на час призначення пенсії), передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до ч.ч.13, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. Обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до п.3 п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» підвищено на 25% посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».
31.05.2012 р. Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності 14.06.2012 р. (зміни до якої внесено Постановою Кабінету Міністрів України № 763 від 30.09.2015 р.), згідно якої затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Враховуючи наведене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13,18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали. З прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності 15.12.2015 р., посадові оклади працівникам органів прокуратури підвищено з 01.12.2015 р., що було підставою, для проведення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2016 р.
У рішенні від 22.05.2008 р. №10-рп/2008 Конституційний Суд України зазначив, що однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування чи звуження їх змісту та обсягу при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру»).
Крім того, відповідно до статтей 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Виходячи з вищевикладеного у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
У справі «Суханов та Ільченко проти України» з питання відмови в перерахунку пенсії через невстановлення певного порядку Урядом, було кваліфіковано Європейським судом з прав людини як порушення майнового інтересу заявника, що передбачено у статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (параграфи 51-56). Аналогічну правову позицію Європейського суду з прав людини викладено у справі «Будченко проти України». Суть цієї справи Європейського суду з прав людини полягала у тому, що Кабінет Міністрів України повинен був запровадити правові механізми, необхідні для реалізації прав громадян на соціальні пільги, у тому числі на ті які мав право заявник.
На підставі вищевикладеного аналізу, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок раніше призначеної пенсії, тому позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.9, 11, 86, 158-163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до П'ятихатського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання здійснити перерахунок - задовольнити.
Визнати протиправними дії П'ятихатського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Зобов'язати П'ятихатське об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії з 01.01.2016 р. у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 р., № 763 від 30.09.2015 р., та № 1013 від 09.12.2015 р., відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області від 07.09.2016 р. за № 18-240вих16, в розмірі 80 відсотків місячного заробітку без обмежень граничного розміру пенсії, здійснити відповідні виплати, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.