10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Першко О.О.
Суддя-доповідач:Шидловський В.Б.
іменем України
"17" листопада 2016 р. Справа № 569/4839/16-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шидловського В.Б.
суддів: Євпак В.В.
Капустинського М.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на ухвалу Рівненського міського суду Рівненської області від "04" жовтня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити певні дії ,
ОСОБА_3 звернувся до Рівненського міського суду з позовом, у якому просив: визнати неправомірними дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо не донарахування індексації позивачу пенсії наростаючим підсумком відповідно діючих коефіцієнтів інфляції та встановленого прожиткового мінімуму доходів громадян для осіб, які втратили працездатність з урахуванням раніше виплачених сум, де базовим місяцем є червень 2013 року; зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити нарахування та виплату індексації позивачу пенсії з наростаючим підсумком відповідно діючих коефіцієнтів інфляції та встановленого прожиткового мінімуму доходів громадян для осіб, які втратили працездатність з урахуванням раніше виплачених сум, де базовим місяцем є червень 2013 року; зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснювати в подальшому нарахування та виплату індексацію пенсії позивачу наростаючим підсумком; зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області нарахувати та виплатити позивачу компенсацію за несвоєчасно виплачену індексацію з 01.01.2015 року його пенсії.
Ухвалою Рівненського міського суду Рівненської області позовні вимоги залишено без розгляду з підстав пропущення строку звернення до суду. Крім того позивач не подав клопотання про його поновлення.
Не погоджуючись з прийнятою постановою ОСОБА_3 звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказану ухвалу та прийняти нову, якою позов задовольнити повністю. У апеляційній скарзі позивач заперечує проти вказаного рішення, аргументуючи свою позицію тим, що в березні 2016 року він звернувся до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України з проханням надати інформацію щодо порядку індексації пенсії. Листом від 16.03.2015 року, пенсійний орган повідомив, що у разі настання підстав для проведення індексації пенсії, нарахування проводиться автоматизованим способом. Саме з моменту отримання відповіді відповідача ОСОБА_3 вважає, що почався перебіг шестимісячного процесуального строку на оскарження бездіяльності Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України.
Приймаючи рішення про залишення позовної заяви без розгляду, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем пропущено строк звернення до суду з позовом без поважних причин.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Пенсія ОСОБА_3 є періодичною виплатою, яка отримується кожного місяця, а тому про порушення своїх прав щодо недоплати, позивач повинен був дізнатись кожного місяця під час її отримання. Така позиція також підтверджується Довідкою про розмір призначеної та отриманої пенсії ОСОБА_3 (а.с.28).
До того ж судом встановлено, що ОСОБА_3 не звертався до суду із клопотанням про поновлення строку звернення до суду з позовом щодо визнання дій правомірними та зобов'язання вчинити дії за період з 01 січня 2015 року по 18 жовтня 2015 року.
Відповідно до ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Тобто, чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Однак, позивачем ні до суду першої інстанції, ні до суду апеляційної інстанції не надано доказів поважності пропуску строку для звернення до адміністративного суду з даним позовом за період з 01.01.2015 року по 18.10.2015 року.
Таким чином, дотримання строку звернення з позовом є однією з умов для реалізації права на подання позову у публічно-правових відносинах.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно з ч.2 ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З наведених вище приписів КАС України випливає, що адміністративний позов може бути поданий у межах строку звернення до адміністративного суду визначеного цим Кодексом або іншими законами, який обчислюється з моменту коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав.
Предметом адміністративного позову у цій справі є перерахунок пенсії, для звернення з яким чинним законодавством України спеціальних строків не встановлено, а тому такий позов має бути поданий в межах визначеного ч.2 ст.99 КАС України шестимісячного строку, перебіг якого починається з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав.
Визначаючи початок перебігу строку звернення з даним адміністративним позовом, суд апеляційної інстанції виходить з того, що пенсія позивача є періодичною виплатою, яка позивачем, хоч і в меншому розмірі, отримується кожного місяця, а тому про порушення своїх прав щодо недоплати він повинен був дізнаватися кожного місяця під час її отримання.
Таким чином, колегія суддів вважає рішення суду першої інстанції правильними і не вбачає підстав для його скасування.
Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Колегія суддів вважає, що позивачем не доведено тих обставин, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, щодо звернення до суду у межах строку оскарження неправомірних дій відповідача.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, ухвалу Рівненського міського суду Рівненської області від "04" жовтня 2016 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.Б. Шидловський
судді: В.В. Євпак
М.М. Капустинський
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області вул.Яворницького,34,м.Рівне,33001
4-третій особі: Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області - вул. Короленка, 7,м. Рівне,33028,