Суддя-доповідач - Білак С. В.
Головуючий у 1 інстанції - Ляшко О.Б.
16 листопада 2016 рокусправа № 804/3022/14
Приміщення суду за адресою: 49083, м. Дніпропетровськ, пр.імені Газети "Правда", 29
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Білак С.В., суддів: Олефіренко Н.А. Шальєвої В.А. , секретар судового засідання - Трахт К.О., з участю представників позивача - Приходько О.І., Келембет І.М., Редькіна М.І., представника відповідача - Москаленко О.В., представника третьої особи-1 - Харитонової Л.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод монтажних виробів" на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2015 року у справі №804/3022/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод монтажних виробів" до Управління Держземагентства у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області, треті особи - Дніпропетровська міська рада, Державне підприємство Український державний науково-дослідний інститут проектування міст "Діпромісто" імені Ю.М.Білоконя про визнання протиправними дій, скасування нормативної грошової оцінки земельної ділянки та зобов'язання вчинити певні дії, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "Завод монтажних виробів" звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Держземагентства у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області, треті особи: Дніпропетровська міська рада, Державне підприємство Український державний науково-дослідний інститут проектування міст "Діпромісто" імені Ю.М.Білоконя про визнання протиправними дій, скасування нормативної грошової оцінки земельної ділянки та зобов'язання вчинити певні дії.
Позивач просив:
- визнати протиправними дії відповідача в частині застосування зонального коефіцієнту Км2=2,02 при здійсненні розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 4,5822 га (кадастровий номер 1210100000:09:089:0039) за адресою: вул. Гаванська, буд. 16, м. Дніпропетровськ;
- скасувати нормативну грошову оцінку земельної ділянки загальною площею 4,5822 га від 04.12.2013 (кадастровий номер 1210100000:09:089:0039) за адресою: вул. Гаванська, буд. 16, м. Дніпропетровськ;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 4,5822 га (кадастровий номер 1210100000:09:089:0039) за адресою: вул. Гаванська, буд. 16, м. Дніпропетровськ, з урахуванням зонального коефіцієнту Км2=1,08, про що видати витяг з технічної документації.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що рішенням сесії Дніпропетровської міської ради від 16.02.2005 року №201/25 ТОВ «Завод монтажних виробів» було надано в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 4,5822 га (кадастровий номер 1210100000:09:089:0039) за адресою: вул. Гаванська, буд. 16, м. Дніпропетровськ.
08.04.2005 року на виконання рішення міської ради від 16.02.2005 року № 201/25 між ТОВ «Завод монтажних виробів» та Дніпропетровською міською радою було укладено договір оренди землі.
Відповідно до п. 2.3. Договору оренди землі та довідки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 14.03.2005 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки на час укладення договору становить 7428104,86 грн.
Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий № 1210100000:09:089:0039, який виданий Управлінням Держземагентства у м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області 04.12.2013 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить вже 31080225,93 грн.
Причиною такого збільшення, на думку позивача, стало невірне застосування відповідачем при проведені нормативно-грошової оцінки даної земельної ділянки та оформленні витягу застосування коефіцієнту Км2=2,02, який характеризує зональне використання земельної ділянки, тоді як слід було застосувати коефіцієнт Км2=1,08 (який був передбачений при укладенні договору оренди землі від 08.04.2005 року).
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2015 року у задоволенні адміністравтивного позову позивачу відмовлено повністю.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій зазначив про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою задовольнити адміністративний позов.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що для правильного, всебічного, повного та об'єктивного розгляду адміністративної справи і вирішення спору, необхідно призначення та проведення судової (земельно-технічної) експертизи, а відмова у задоволенні клопотання про призначення судової експертизи привела до неповного з'ясування та недоведеності обставин, що мають істотне значення для вирішення справи.
Встановлений збільшений коефіцієнт Км2=2.02 щодо орендованої земельної ділянки порушує права позивача, оскільки неправильно визначена нормативно-грошова оцінка земельної ділянки призводить до невірного визначення розміру земельного податку, який повинен сплачувати позивач.
В судовому засіданні представники позивача доводи апеляційної скарги підтримали.
Представник відповідача та третьої особи Дніпропетровської міської ради заперечували проти доводів апеляційної скарги.
Третя особа Державне підприємство Український державний науково-дослідний інститут проектування міст "Діпромісто" імені Ю.М.Білоконя до суду не з'явилася, про дату, час та місце судового засідання повідомлена належним чином.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та судом апеляційної інстанції підтверджено, що відповідно до п. 2 рішення сесії Дніпропетровської міської ради від 16.02.2005 року №201/25 «Про передачу земельної ділянки по вул. Гаванській, 16 в оренду Відкритому акціонерному товариству «Завод монтажних виробів», код ЄДРПОУ 00109487, по фактичному розміщенню виробничо-складських будівель та споруд» Дніпропетровська міська рада вирішила затвердити матеріали земельно-кадастрової інвентаризації, розроблені МКП «Земград», і передати земельну ділянку площею 4.5822 га (кадастровий номер 1210100000:09:089:0039) в оренду строком на двадцять п'ять років Відкритому акціонерному товариству «Завод монтажних виробів» по фактичному розміщенню виробничо-складських будівель та споруд за адресою: вул. Гаванська, 16, код цільового використання землі (УКЦВЗ) 1.10.5 (підприємства іншої промисловості) визначити орендну плату за користування цією земельною ділянкою у розмірі земельного податку, який обчислюється відповідно до вимог чинного законодавства.
08.04.2005 року на виконання рішення міської ради від 16.02.2005 року № 201/25 між ТОВ «Завод монтажних виробів» та Дніпропетровською міською радою був укладений договір оренди землі, зареєстрований державним реєстратором Дніпропетровської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» за №040510400407 від 22.04.2005 року.
Підпунктами 4.1., 4.2. пункту 4 договору оренди передбачено, що річна орендна плата змінюється з нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки без внесення змін до договору.
Відповідно до п. 2.3. договору оренди землі та довідки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 14.03.2005 року (додаток до договору) нормативна грошова оцінка земельної ділянки на час укладення договору становить 7428104,86 грн., коефіцієнт Км2 - 1,08.
Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий № 1210100000:09:089:0039, який виданий Управлінням Держземагентства у м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області 04.12.2013 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 31080225,93 грн., коефіцієнт Км2 - 2,02, які визначені на підставі технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпропетровська, затвердженої рішенням Дніпропетровської міської ради № 5/26 від 26.12.2007 року.
Зазначена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпропетровська була розроблена згідно договору №573-07-2006 від 20.11.2006 року, укладеного між Комітетом земельних відносин Дніпропетровської міської ради та Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст «Дніпромісто».
Згідно статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Порядок та строки сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності врегульовані розділом XIII Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 14.1.147 статті 14 Податкового кодексу України, плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, згідно з приписами статті 271 Податкового кодексу України, використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, що є базою оподаткування.
Згідно статті 5 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що залежно від мети та методів проведення оцінка земель поділяється на такі види: бонітування ґрунтів, економічна оцінка земель та грошова оцінка земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Статтею 15 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до частин 1, 2 статті 20 Закону України «Про оцінку земель», за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель та згідно статті 23 Закону України «Про оцінку земель» оформлюються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, який видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, є Державне агентство земельних ресурсів України, яке, відповідно до пункту 2 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, являється правонаступником Державного комітету України із земельних ресурсів.
Згідно пп. 6 п. 4 Положення про Держземагенство України та п. 21 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, територіальні органи Держземагентства уповноважені видавати витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок.
Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпропетровська затверджена в порядку, передбаченому нормами чинного законодавства (ст. 23 Закону України «Про оцінку землі»), рішенням Дніпропетровської міської ради від 26 грудня 2007 року № 5/26 «Про затвердження проекту «Нормативно-грошова оцінка земель м.Дніпропетровська».
Розроблена і затверджена технічна документація нормативної грошової оцінки земель міста Дніпропетровська включає, в тому числі визначення зонального коефіцієнту Км2, що є спірним по справі.
Таким чином, управління Держземагентства, керуючись нормами чинного законодавства та діючи на підставі положення, не здійснює розрахунок нормативної грошової оцінки певної земельної ділянки із застосуванням значень факторів, що характеризують відповідну земельну ділянку та безпосередньо впливають на значення коефіцієнтів і на розмір нормативної грошової оцінки відповідної земельної ділянки, а формує витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за допомогою електронної програми, яка розробляється суб'єктом оціночної діяльності.
При визначенні спірного по справі коефіцієнту, суб'єктом оціночної діяльності закладені фактори та коефіцієнти з урахуванням територіально-планувальних, інженерно-геологічних, історико-культурних, природно-ландшафтних, санітарно-гігієнічних та інженерно-інфраструктурних особливостей місця її розташування в межах економіко-планувальної зони.
Розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки, згідно електронної програми, проводиться відповідно до місця положення земельної ділянки на електронній карті.
В даному випадку, виданий Держземагентством витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 4.5822 га (кадастровий номер 1210100000:09:089:0039) станом на 14.03.2005 року сформований на підставі технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпропетровська, затвердженої рішенням Дніпропетровської міської ради від 26 грудня 2007 року № 5/26 «Про затвердження проекту «Нормативно-грошова оцінка земель м.Дніпропетровська».
Тому, врахування значення інженерно-інфраструктурного фактора, що характеризує відповідну земельну ділянку та впливає на визначення коефіцієнта Км2, не входить до повноважень управління Держземагентства у м.Дніпропетровську.
Викладене свідчить, що Держземагентство у м.Дніпропетровську діяло на підставі та у спосіб визначений чинним законодавством. Воно не виконувало розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надало витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, затвердженої рішенням Дніпропетровської міської ради від 26 грудня 2007 року № 5/26 «Про затвердження проекту «Нормативно-грошова оцінка земель м.Дніпропетровська».
Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів погоджується з правовою позицією суду першої інстанції стосовно того, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий № 1210100000:09:089:0039 Управлінням Держземагентства у м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області 04.12.2013 року, виданий на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що передбачений законодавством України.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод монтажних виробів" - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2015 року у справі №804/3022/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод монтажних виробів" до Управління Держземагентства у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області, треті особи: Дніпропетровська міська рада, Державне підприємство Український державний науково-дослідний інститут проектування міст "Діпромісто" імені Ю.М.Білоконя про визнання протиправними дій, скасування нормативної грошової оцінки земельної ділянки та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Вступна та резолютивна частини ухвали складені в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 16 листопада 2016 року, в повному обсязі ухвала складена 17 листопада 2016 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала суду може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складання рішення відповідно до ст.160 КАС України - з дня складання рішення в повному обсязі.
Головуючий суддя С.В. Білак
Судді В.А.Шальєва
Н.А.Олефіренко