10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Шарапа В.М.
Суддя-доповідач:Євпак В.В.
іменем України
"16" листопада 2016 р. Справа № 817/803/16
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Євпак В.В.
суддів: Капустинського М.М.
Мацького Є.М.,
за участю секретаря судового засідання Гунько Л.В.,
представника позивача Данилюк І.Г.,
представника відповідача Білик М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального підприємства "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "15" серпня 2016 р. у справі за позовом Комунального підприємства "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради до Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень ,
Комунальне підприємство "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень від 21.03.2016 року за № 0000672201, № 0000682201.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2016 року позивачу - Комунальному підприємству "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради у задоволенні адміністративного позову до Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовлено повністю.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу. Посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову про задоволення позову. В апеляційній скарзі зазначив, що вартість транспортних послуг з перевезень міським електричним транспортом у розмірі 5371595,00 грн. не була фактично відшкодована замовником, Управлінням транспорту і зв'язку виконавчого комітету Рівненської міської ради, у зв'язку з чим було зменшено суму доходів за 2013 рік. Проте, витрати на надання цих послуг були понесені підприємством і їх відображення у складі собівартості послуг у бухгалтерському обліку є правомірним. У податковому обліку такі витрати не відображались.
Представник позивача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача апеляційну скаргу не визнав. Вважає судове рішення таким, що винесено у відповідності до вимог Закону. Просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що Головним управлінням ДФС у Рівненській області проведено планову виїзну документальну перевірку Комунального підприємства "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012 року по 31.12.2014 року, про що складено акт від 04.03.2016 року за №44/17-00-22/03362844 (а.с. 10-23).
Перевіркою встановлено порушення позивачем п. 138.4 ст. 138 Податкового кодексу України, яке полягало у завищенні операційних витрат за 2013 рік на суму 5371595,00 грн. внаслідок включення до їх складу вартості транспортних послуг з перевезень міським електричним транспортом, що не були фактично відшкодовані.
За наслідками проведеної перевірки, Головним управлінням ДФС у Рівненській області прийнято податкові повідомлення-рішення від 21.03.2016 року:
- №0000672201 про збільшення Комунальному підприємству "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств на загальну суму 611003,00 грн., а саме 568802,00 грн. основного платежу, 142201,00 грн. штрафу;
- №0000682201 про зменшення Комунальному підприємству "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємств, задекларованого за 2013 рік у податковій декларації № 9090838401 від 27.02.2014 року на суму 3095690,00 грн. та задекларованого за 2014 рік у податковій декларації №9081138620 від 26.02.2016 року на суму 2211584,00 грн. (а.с. 7-8).
Подані скарги на податкові повідомлення-рішення залишені без змін (а.с. 53-56, 126-129).
Не погоджуючись з прийнятими рішеннями, позивач звернувся до суду.
Суд першої інстанції дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду та не погоджується з доводами апеляційної скарги з огляду на наступне.
Відповідно до ч.ч. 3-4 ст. 4 Закону України "Про міський електричний транспорт" від 29.06.2004 року №1914-IV, оплата транспортних послуг проводиться безпосередньо пасажирами та замовником. Фінансування перевезення пільгової категорії громадян здійснюється згідно із законодавством.
Згідно з ч.ч. 1-2 ст. 11 Закону України "Про міський електричний транспорт" від 29.06.2004 року №1914-IV, відносини замовників з перевізниками регулюються законодавством, а також договором про організацію надання транспортних послуг. У договорі про організацію надання транспортних послуг визначаються обсяги і якість транспортних послуг за маршрутами (лініями) згідно з розкладом руху, вартість перевезення пасажирів, обов'язки та права сторін, порядок та строки проведення розрахунків, інші умови надання транспортних послуг.
Частиною 1 статті 102 Бюджетного кодексу України визначено, що видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті "б" пункту 4 частини 1 статті 89 цього Кодексу, в тому числі компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян, проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За приписами Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256, встановлено, що фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі (пункт 2). Головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (пункт 3). Перерахування сум субвенцій на фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення провадиться Державною казначейською службою згідно з помісячним розписом асигнувань державного бюджету, але в межах фактичних зобов'язань відповідних бюджетів щодо пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян (абзац 1 пункту 4).
Крім того, пунктом 6 Порядку здійснення компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян, які перевозяться автомобільним та електротранспортом загального користування в Рівненській області, за рахунок субвенції з державного бюджету, що затверджений розпорядженням голови Рівненської обласної державної адміністрації від 26.03.2007 року №128, передбачено, що відшкодування перевізникам за перевезення громадян, які мають згідно чинного законодавства пільги при користуванні пасажирським транспортом, здійснюються за умов надходження субвенції з державного бюджету у межах помісячного розпису асигнувань.
Встановлено, що 15.02.2013 року між Управлінням транспорту і зв'язку виконавчого комітету Рівненської міської ради (Замовник) та Комунальним підприємством "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради (Перевізник) укладено договір про організацію надання транспортних послуг з перевезень міським електричним транспортом, предметом якого є пасажирські перевезення тролейбусами, що здійснює Перевізник за замовленням Замовника шляхом надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу, а також інших послуг, пов'язаних з такими перевезеннями. Замовник надає право Перевізнику здійснювати зазначені транспорті послуги за визначеними маршрутами (лініями) та зобов'язується сплачувати за фактично виконані Перевізником транспортні послуги на умовах цього договору. Загальна вартість транспортних послуг становить 34572,80 грн. (а.с. 24-37).
15.02.2013 року між Управлінням транспорту і зв'язку виконавчого комітету Рівненської міської ради (Замовник), Комунальним підприємством "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради (Перевізник) та Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради (Розпорядник) укладено договір на перевезення пільгових категорій громадян, предметом якого є здійснення Перевізником безкоштовних перевезень міським електротранспортом (тролейбусами) по м. Рівне пасажирів пільгових категорій, визначених чинним законодавством України та забезпечення Розпорядником фінансування видатків за перевезення пільгових категорій пасажирів за рахунок субвенцій державного на місцевий бюджет у межах помісячного авансу асигнувань та по мірі надходження коштів (а.с. 98-100).
За умовами даного договору сторонами погоджено, що Розпорядник зобов'язаний враховуючи фактичні надходження субвенцій до місцевого бюджету здійснювати оплату наданих Перевізником транспортних послуг на основі затверджених Замовником звітів Перевізника про виконану роботу (пп. 2.5.1). Щомісячно між Перевізником і Розпорядником коштів складається акт звірки розрахунків (п. 3.1).
На виконання вказаних договорів сторонами підписано акти виконаних робіт з надання транспортних послуг на маршрутах міста від 18.03.2013 №1 на суму 523421,00 грн., від 10.04.2013 №2 на суму 1154400,00 грн., від 14.05.2013 №3 на суму 874660,00 грн., від 14.06.2013 №4 на суму 575888,00 грн., від 18.07.2013 №5 на суму 646929,00 грн., від 19.08.2013 №6 на суму 157569,00 грн., від 17.09.2013 №7 на суму 43465,00 грн., від 16.10.2013 №8 на суму 147911,00 грн., від 18.11.2013 №9 на суму 371281,00 грн., від 17.12.2013 №10 на суму 624294,00 грн., від 16.01.2014 №11 на суму 251777,00 грн., що разом складає 5371595,00 грн. (а.с. 38-48).
Згідно акту звірки взаєморозрахунків, станом на 31.12.2013 року заборгованість Управління транспорту і зв'язку виконавчого комітету Рівненської міської ради перед Комунальним підприємством "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради складає 5371595,00 грн. (а.с. 49).
Управлінням транспорту і зв'язку виконавчого комітету Рівненської міської ради зазначений акт підписано із зауваженнями, у відповідності до яких у зв'язку із відсутністю бюджетних призначень станом на 31.12.2013 року заборгованість у сумі 5371595,00 грн. за даними бухгалтерського обліку не обліковується. Тому, для достовірності формування фінансової звітності Комунальному підприємству "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради рекомендовано зняти таку суму заборгованості з доходів та провести необхідні бухгалтерські записи.
З виписок з карток бухгалтерських рахунків 3773, 7031, 9441, 38 слідує, що позивачем було зменшено доходи 2013 року на суму заборгованості у розмірі 5371595,00 грн. та віднесено останню до резерву сумнівної заборгованості (а.с. 50-52).
Відповідно до пп. 14.1.27 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (в редакції чинній на час спірних правовідносин), витрати - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних для провадження господарської діяльності платника податку, в результаті яких відбувається зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів або збільшення зобов'язань, внаслідок чого відбувається зменшення власного капіталу (крім змін капіталу за рахунок його вилучення або розподілу власником).
Згідно з п. 138.1 ст. 138 Податкового кодексу України (в редакції чинній на час спірних правовідносин), витрати, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, складаються із витрат операційної діяльності, які визначаються згідно з пунктами 138.4, 138.6-138.9, підпунктами 138.10.2-138.10.4 пункту 138.10, пунктом 138.11 цієї статті.
Підпунктом 138.1.1 пункту 138.1 статті 138 Податкового кодексу України (в редакції чинній на час спірних правовідносин) передбачено, що витрати операційної діяльності включають собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та інші витрати беруться для визначення об'єкта оподаткування з урахуванням пунктів 138.2, 138.11 цієї статті, пунктів 140.2-140.5 статті 140, статей 142 і 143 та інших статей цього Кодексу, які прямо визначають особливості формування витрат платника податку.
Пунктом 138.4 статті 138 Податкового кодексу України (в редакції чинній на час спірних правовідносин) визначено, що витрати, що формують собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, крім нерозподільних постійних загальновиробничих витрат, які включаються до складу собівартості реалізованої продукції в періоді їх виникнення, визнаються витратами того звітного періоду, в якому визнано доходи від реалізації таких товарів, виконаних робіт, наданих послуг.
Таким чином, за загальним правилом, встановленим Податковим кодексом України, витрати платника податків, у тому числі, витрати операційної діяльності, які включають собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг, повинні визнаватися витратами того періоду, в якому платником податків було отримано доходи від реалізації.
У свою чергу, відповідно до п. 137.1 ст. 137 Податкового кодексу України (в редакції чинній на час спірних правовідносин), дохід від реалізації товарів визнається за датою переходу покупцеві права власності на такий товар. Дохід від надання послуг та виконання робіт визнається за датою складення акта або іншого документа, оформленого відповідно до вимог чинного законодавства, який підтверджує виконання робіт або надання послуг.
Водночас, згідно з пп. 137.2.2 п. 137.2 ст. 137 Податкового кодексу України (в редакції чинній на час спірних правовідносин), доходом у разі отримання коштів цільового фінансування з фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або бюджетів визнається цільове фінансування для компенсації витрат (збитків), яких зазнало підприємство, та фінансування для надання підтримки підприємству без установлення умов витрачання таких коштів на виконання в майбутньому певних заходів - з моменту його фактичного отримання.
За приписами пункту 19 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 "Дохід", що затверджене Наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 року №290, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.12.1999 року за №860/4153, цільове фінансування для компенсації витрат (збитків), яких зазнало підприємство, та фінансування для надання підтримки підприємству без установлення умов його витрачання на виконання у майбутньому певних заходів визнаються дебіторською заборгованістю з одночасним визнанням доходу.
Отже, вартість транспортних послуг з перевезень міським електричним транспортом підпадає під визначення доходів, наведених у зазначеній нормі, відтак, сума їх відшкодування повинна відображатися у складі доходів платника податків на дату фактичного отримання.
Встановлено, що вартість транспортних послуг з перевезень міським електричним транспортом у сумі 5371595,00 грн. відображена Комунальним підприємством "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради у складі витрат операційної діяльності - собівартості реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг за 2013 рік та не була відкоригована за наслідками виключення суми невідшкодованих витрат зі складу доходів за 2013 рік, що підтверджується податковою декларацією з податку на прибуток підприємств за 2013 рік з додатками, звітом про фінансові результати за 2013 рік та оборотно-сальдовими відомостями по рахунку 9031 "Собівартість реалізації робіт і послуг (тролейбус)" за 2013 рік (а.с. 75-78, 80-87, 101-120).
Пунктом 138.2 статті 138 Податкового кодексу України (в редакції чинній на час спірних правовідносин) передбачено, що витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.
Пунктами 44.1-44.2 статті 44 Податкового кодексу України визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту. Для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з врахуванням положень цього Кодексу.
Частиною 2 статті 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 року №996-XIV встановлено, що бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Відтак, колегія суддів також не погоджується з доводами позивача на ту обставину, що витрати у сумі 5371595,00 грн. були відображені виключно за даними бухгалтерського обліку.
З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що витрати операційної діяльності за 2013 рік у сумі 5371595,00 грн. сформовані Комунальним підприємством "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради з порушенням пункту 138.4 статті 138 Податкового кодексу України, що призвело до заниження платником податків грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств за 2013 рік на суму 568802,00 грн. та завищення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємств, задекларованого за 2013 рік на суму 3095690,00 грн. та задекларованого за 2014 рік на суму 2211584,00 грн.
Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення про відмову у задоволенні позову з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість ухвали суду першої інстанції.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а ухвала суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Комунального підприємства " Рівнеелектроавтотранс " Рівненської міської ради залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "15" серпня 2016 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.В. Євпак
судді: М.М. Капустинський
Є.М. Мацький
Повний текст cудового рішення виготовлено "18" листопада 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Комунальне підприємство " Рівнеелектроавтотранс " Рівненської міської ради вул.Д.Галицького , 23,м.Рівне,33027
3- представник позивача Данилюк І.Г.вул.Степана Бандери, 26 В, м.Рівне, 33028
4- відповідачу/відповідачам: Головне управління ДФС у Рівненській області вул.Відінська,12,м.Рівне,33023
- ,