Справа: № 826/2767/16 Головуючий у 1-й інстанції: Арсірій Р.О. Суддя-доповідач: Мамчур Я.С
Іменем України
15 листопада 2016 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого судді: Мамчура Я.С.
суддів: Желтобрюх І.Л., Епель О.В.,
при секретарі Кривді В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу Офісу великих платників податків ДФС на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 вересня 2016 року у справі за адміністративним позовом ПАТ «ДТЕК Крименерго» до Офісу великих платників податків ДФС про визнання протиправними дії,-
Позивач, ПАТ «ДТЕК Крименерго», звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків ДФС, в якому просить: визнати протиправними дії відповідача щодо автоматичного погашення 19.11.2015 року податкового боргу ПАТ «ДТЕК Крименерго» з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг).
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 вересня 2016 року позов задоволено.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, представник відповідача подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального права, та прийняти рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав:
Як вбачається з матеріалів справи, ПАТ «ДТЕК Крименерго» є юридичною особою, яка зареєстрована 31.12.1999 року Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради Автономної Республіки Крим під записом №1 882 120 0000 000374, ідентифікацій код юридичної особи за ЄДРПОУ 00131400, відповідно до витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Основним видом діяльності юридичної особи є 35.13 Розподілення електроенергії. Починаючи з 17.07.1997 року позивач є платником податку на додану вартість, що підтверджено витягом 1428104500054 з реєстру платників ПДВ від 20.06.2014 року.
23.05.2014 року ПАТ «ДТЕК Крименерго» змінив своє місцезнаходження з тимчасово окупованої території: 95034, Україна, Автономна Республіка Крим, м. Сімферополь, вул. Київська, будинок 74/6 на місцезнаходження за адресою: 01032, м. Київ, вул. Льва Толстого, будинок 57, що підтверджується копією статуту, затвердженого протоколом Річних Загальних зборів акціонерів ПАТ «ДТЕК Крименерго» від 25.06.2012, змінами до статуту, затверджених протоколом позачергових Загальних зборів ПАТ «ДТЕК Крименерго» від №2/2014 від 22.05.2014, протоколом №2/2014 позачергових Загальних зборів ПАТ «ДТЕК Крименерго» від 22.05.2014, протоколом №17 засідання Наглядової ради ПАТ «ДТЕК Крименерго» від 22.05.2014 та витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
27.05.2014 позивачем на території Автономної Республіки Крим створено філію «ДТЕК Крименерго» ПАТ «ДТЕК Крименерго», яка знаходиться за адресою: 95017, Україна, Автономна Республіка Крим, м. Сімферополь, вул. Гаспринського, будинок 9. Дане підтверджується копією протоколу №18 засідання Наглядової ради ПАТ «ДТЕК Крименерго» від 26.05.2014, витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та витягом з ЄДРПОУ №ГУРС_9133 філії «ДТЕК Крименерго» ПАТ «ДТЕК Крименерго».
За результатами поданої позивачем податкової декларації з податку на додану вартість від 16.07.2014 року №9040574158 за червень 2014 року та часткової сплати суми ПДВ за результатами такого декларування, станом на 30.07.2014 року узгоджена сума грошового зобов'язання до сплати становила 29 780 475,09 грн. Рішенням №43 про розстрочення грошових зобов'язань від 30.07.2014 року ДФС України та договором про розстрочення грошових зобов'язань від 02.09.2014 року №19, надано позивачу розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями за основним платежем з ПДВ у розмірі 29 780 475,09 грн. на період з 30.07.2014 по 30.10.2014 рівними частками по 9 926 825,03 грн. у термін 29.09.2014, 30.09.2014 та 30.10.2014.
За результатами поданої позивачем податкової декларації з податку на додану вартість від 29.08.2014 року №9049937719 за липень 2014 року та часткової сплати суми ПДВ за результатами такого декларування, станом на 29.08.2014 року узгоджена сума грошового зобов'язання до сплати становила 58 250 094,00 грн. Рішенням №50 про розстрочення грошових зобов'язань від 29.08.2014 року ДФС України та договором про розстрочення грошових зобов'язань від 19.09.2014 року №22, надано позивачу розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями за основним платежем з ПДВ у розмірі 58 250 094,00 грн. на період з 30.08.2014 по 29.12.2014 рівними частками по 14 562 523,50 грн. у термін 30.09.2014, 30.10.2014, 28.11.2014 та 29.12.2014.
В подальшому, позивач звернувся до відповідача із заявою про списання сум розстрочених грошових зобов'язань на підставі підпункту а) п. 15.1 ст. 15 Закону України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» за №1636-VII та висновку від 19.05.2014 №1250/05-4 про настання обставин непереборної сили з 30.04.2014 при здійсненні господарської діяльності на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя щодо виконання законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів, що підтверджується листами від 29.09.2014 року №К04-634-6157 та заявою від 20.11.2015 року №01-01/64.
Крім того, у листопаді 2015 року позивачем подана податкова декларація з податку на додану вартість від 19.11.2015 року №9237090937 з додатками №3, №4 та №5. Отримання податкової декларації підтверджується квитанцією №2. За даними декларації (додаток №4) до бюджетного відшкодування заявлено 234 441 825 грн., з яких позивачу не повернуто 91 346 363,34 грн.
Так, листом від 04.12.2015 року №2646/10128-10-23-26 відповідач повідомив позивача, що податковий борг ПАТ «ДТЕК Крименерго» з ПДВ із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (кбк 14010100) погашено у автоматичному режимі 19.11.2015 року за рахунок заявлених сум бюджетного відшкодування у рахунок зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних звітних (податкових) періодів (податкова декларація з податку на додану вартість від 19.11.2015 №9237090937), а також зазначив те, що станом на 04.12.2015 відсутні законодавчі підстави для списання безнадійного податкового боргу ПАТ «ДТЕК Крименерго», зазначеного у заяві від 20.11.2015 №01-01/64.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, зазначив, що дії відповідача, щодо автоматичного погашення 19.11.2015 року податкового боргу з ПДВ є протиправними, оскільки з 27.09.2014 року списуються суми розстрочених (відстрочених) грошових зобов'язань з ПДВ у розмірі 88 030 569,09 грн. з відповідними процентами і пенею у розмірі 3 315 794,25 грн. на підставі п. 15.1 ст. 15 Закону №1636 та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України». Також, на підставі цієї норми виключається застосування до позивача відповідних процентів і пені. Внаслідок чого відповідач не мав право на автоматичне погашення 19.11.2015 року податкового боргу ПАТ «ДТЕК Крименерго» з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг).
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне:
У відповідності до пп. 14.1.39 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, грошове зобов'язання це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
За змістом пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, визначено, що податковий борг це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений Податковим кодексом України строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені Податковим кодексом України. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
При цьому, слід звернути увагу, що згідно з ст. 13 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території визначаються законом.
З метою вирішення питань пов'язаних з тимчасовою окупованою територією, 12.08.2014 року ВР України прийнято Закон України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» за №1636-VII (далі - Закон №1636), який є спеціальним законом, що визначає особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України згідно із ст. 13 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», створює вільну економічну зону «Крим» (далі - ВЕЗ «Крим»), та врегульовує інші аспекти правових відносин між фізичними і юридичними особами, які знаходяться на тимчасово окупованій території або за її межами. Закон №1636 набрав чинності 27.09.2014 року.
Так, в силу положень пп. а п. 15.1 ст. 15 Закону №1636, будь-якій юридичній особі - резиденту України, яка змінює (змінила) своє місцезнаходження з тимчасово окупованої території на іншу територію України - списується податковий борг, суми розстрочених (відстрочених) грошових зобов'язань за будь-якими податками (зборами, обов'язковими платежами), що виникли з моменту тимчасової окупації. До платників податків, які станом на початок тимчасової окупації мали місцезнаходження на території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя, починаючи з 1 числа місяця, на який припадає початок тимчасової окупації, не застосовуються фінансові санкції, штрафні санкції та пеня за порушення порядку подання, обчислення, правильності заповнення податкових декларацій та повноти сплати сум податків і зборів, допущені під час здійснення господарської діяльності на території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя.
Пунктом 12.1 ст. 12 даного Закону встановлено, що початком тимчасової окупації території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя вважається дата набрання чинності Резолюцією №68/262 Сесії Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 27 березня 2014 року про підтримку територіальної цілісності України, тобто 27.03.2014 року.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає за необхідне звернути увагу, що головними умовами для списання податкового боргу, суми розстрочених (відстрочених) грошових зобов'язань юридичній особі - резиденту України, яка змінює (змінила) своє місцезнаходження з тимчасово окупованої території на іншу територію України, є: 1) зміна місцезнаходження платником податків з тимчасово окупованої території на іншу територію України та 2) виникнення податкового боргу, розстрочення (відстрочення) суми грошових зобов'язань з моменту тимчасової окупації.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, позивачем виконано умови для списання податкового боргу, суми розстрочених (відстрочених) грошових зобов'язань з моменту тимчасової окупації, а саме, змінено своє місцезнаходження з тимчасово окупованої території на іншу територію України.
Отже, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що починаючи з 27.09.2014 року позивачу списуються суми розстрочених (відстрочених) грошових зобов'язань з ПДВ у розмірі 88 030 569,09 грн., які виникли після початку тимчасової окупації на підставі рішень ДФС з відповідними процентами і пенею у розмірі 3 315 794,25 грн., у зв'язку зі зміною позивачем місцезнаходження з окупованої території та територію України, як наслідок відповідач не мав право на автоматичне погашення 19.11.2015 року податкового боргу ПАТ «ДТЕК Крименерго» з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг).
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянтів не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206, 211, 212 КАС України суд,-
Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків ДФС - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 вересня 2016 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий Я.С. Мамчур
Судді І.Л. Желтобрюх
О.В. Епель
Повний текст складено 18.11.2016 р.
Головуючий суддя Мамчур Я.С
Судді: Желтобрюх І.Л.
Епель О.В.