Ухвала від 17.11.2016 по справі 826/8585/16

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/8585/16 Головуючий у 1-й інстанції: Добрянська Я.І. Суддя-доповідач: Грибан І.О.

УХВАЛА

Іменем України

17 листопада 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючий-суддя Грибан І.О.

судді Беспалов О.О., Губська О.А.

за участі :

секретар с/з Кузик М. А.

пр-к апелянта Куликовський В.В.

пр-к відповідача Ковальчук Ю.П., Лисак О.М.

розглянув в судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Південно-західна залізниця" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 серпня 2016 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Південно-західна залізниця" до Управління соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльність, стягнення заборгованості,

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Управління соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність управління соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації в частині невиконання вимог пункту 6 "Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 р. № 256, а саме, щодо не реєстрації за період з 01.01.2015 по 31.12.2015 своїх зобов'язань за фактично надані послуги пільгового проїзду залізницею окремим категоріям громадян по ст. Васильків за цей же період та не надсилання інформації про свої зобов'язання щомісяця до 18 числа фінансовому органу Васильківської районної державної адміністрації;

- стягнути з управління соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації на користь Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «Південно-західна залізниця» 299 307 грн. 52 коп. витрати, які понесла залізниця на перевезення пасажирів, що користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах за період з 01.01.2015 по 31.12.2015, а також 5 867, 61 грн. судового збору.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 серпня 2016 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій зазначає про порушення судом першої інстанції норм права, просить оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове про задоволення позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, між Управлінням соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації, надалі Платник та Державним територіально-галузевим об'єднанням «Південно-Західна залізниця», був укладений договір №ПЗ/ДН-1-155029/НЮ про порядок відшкодування витрат від перевезень окремих категорій громадян, що мають право на відповідні пільги, залізничним транспортом загального користування за рахунок субвенції з державного бюджету.

Відповідно до умов вказаного Договору Залізниця зобов'язується здійснювати перевезення пільгових категорій громадян Васильківського району, передбачених діючим законодавством України, при наявності у Пільговиків відповідного документу, що підтверджує право на пільгу.

Відповідно до положень п.2.2.2 Договору Залізниця зобов'язується вести облік громадян, що мають право на пільговий проїзд залізничним транспортом відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117 «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги» та надавати Платнику щомісячно до 01 числа наступного за звітним періодом розрахунки витрат на суму, яка підлягає компенсації, пов'язаних з наданням пільг за формою № 2-пільга та акти звіряння розрахунків за формою № 3 - пільга.

В свою чергу за даним Договором на відповідача покладено обов'язок відшкодувати збитки позивачу від перевезення пільгових категорій громадян.

Протягом 01.01.2015 - 31.12.2015 року позивач надавав послуги по пільговому перевезенню окремих категорій громадян у приміському сполученні зі станції Васильків Київської області.

На підтвердження розміру своїх витрат на перевезення пасажирів, що користуються пільгами, залізницею надсилались на адресу відповідача за січень-грудень 2015 року розрахунки на відшкодування недоотриманих коштів за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян в розрізі категорій пільговиків та облікові форми.

Оскільки відповідачем відшкодування збитків від перевезення пільгових категорій громадян в повному обсязі не здійснювалось, позивач звернувся з даним позовом в суд.

Відмовляючи в задоволення позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що позивач на обґрунтування своєї позиції не надав жодного доказу, зокрема матеріалів проведення взаєморозрахунків, не спростував наданих позивачами заперечень, не довів неправомірності дій чи бездіяльності відповідача

Надаючи правову оцінку прийнятому судом першої інстанції рішенню колегія суддів звертає увагу на наступне.

Відповідно до частини 5 статті 9 Закону України «Про залізничний транспорт» для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи. Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізницям за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.

Відповідно до підпункту «б» пункту 4 частини першої статті 89 Бюджетного кодексу України, до видатків, які здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст, республіканського Автономної Республіки Крим і міст обласного значення та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать видатки на державні програми соціального захисту, в тому числі компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Згідно з ст.102 Бюджетного кодексу України, видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті «б» пункту 4 частини першої статті 89 цього Кодексу, проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, зокрема, щодо компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян за рахунок субвенцій з державного бюджету визначено Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002 року (далі - Порядок № 256).

Відповідно до п. 2 Порядку визначено, що фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі. Забороняється фінансування місцевих програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Пункт 3 Порядку передбачає, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).

Згідно пункту 5 Порядку головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) до 22 числа місяця, що настає за звітним, - щодо компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Відповідно до абзацу першого пункту 6 Порядку фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі актів звіряння, зазначених у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри нарахованих сум та подають їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі до 25 числа місяця, що настає за звітним, - щодо компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Згідно абзацу шостого пункту 6 Порядку Управління Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі щомісяця подають Державній казначейській службі відповідні дані щодо фактично нарахованих сум пільг, субсидій, допомоги та кредиторської заборгованості відповідних бюджетів згідно із зазначеними реєстрами.

Абзац восьмий пункту 6 Порядку встановлює, що у разі виникнення додаткових зобов'язань головні розпорядники коштів місцевих бюджетів надсилають щомісяця до 18 числа фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) уточнену інформацію про фактично нараховані у поточному місяці суми. Зазначені фінансові органи готують уточнені реєстри нарахованих у поточному місяці сум та подають їх до 20 числа Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі.

Наведені норми Порядку вказують, що головні розпорядники коштів при розрахунках компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян обмежені сумами фактичних зобов'язань відповідних бюджетів, однак на них покладено обов'язок, у разі виникнення додаткових зобов'язань, надсилати щомісяця до 18 числа фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення уточнену інформацію про фактично нараховані у поточному місяці суми.

На підставі отриманої інформації фінансовий орган вирішує питання про фінансування додаткових зобов'язань, зокрема, шляхом: збільшення обсягу субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам; перерозподілу обсягів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам за рахунок позицій, по яким не відбулось повного чи часткового освоєння коштів.

Позивач вказує на протиправну бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації в частині невиконання вимог пункту 6 "Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2002 року № 256, а саме не реєстрації за період з 01 січня 2015 року по 31 грудня 2015 року своїх зобов'язань за фактично надані послуги пільгового проїзду залізницею окремим категоріям громадян по Васильківському району в сумі 299 307, 52 грн.

Судом першої інстанції встановлено, що згідно розрахунку витрат за перевезення пільгових категорій громадян зі станції Васильків в період з 01.01.2015 року по 31.10.2015 року, залізницею фактично надано послуги на загальну суму 706 186, 52 грн., однак відповідачем відшкодовано лише 406 879, 00 грн.

На підтвердження розміру своїх витрат на перевезення пасажирів, що користуються пільгами, залізницею на адресу управління надсилались рахунки за січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2015 року, акти звіряння розрахунків та облікові форми.

Відповідач вказує, що сума коштів в розмірі 299 307, 52 грн., яку просить стягнути Київська дирекція залізничних перевезень Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «Південно-західна залізниця» до відшкодування Управлінням соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації не приймалось, оскільки не було правових підстав, так як у списках, які подані позивачем містилася недостовірна інформація: включено осіб, які померли та осіб, які за станом здоров'я не можуть користуватися послугами залізниці на загальну суму 299 307, 52 грн.

Відповідно до Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117, Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр), - автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України (далі - пільговики).

Управління праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, структурні підрозділи з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських рад (далі - уповноважені органи), зокрема, організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної у пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для контролю за відомостями, які подаються підприємствами та організаціями, що надають послуги, для розрахунків за надані пільговикам послуги; ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою « 1-пільга», в якій використовується індивідуальний ідентифікаційний номер пільговика у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів.

Підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою « 2-пільга».

Підприємства та організації, що надають послуги з проїзду в міському та приміському транспорті, у разі неможливості подати розрахунки за формою « 2-пільга» надсилають уповноваженому органу розрахунки за формою, що встановлюється договором на перевезення пільгових категорій громадян.

Пунктом 11 Положення, визначено, що Уповноважений орган щомісяця, зокрема, звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації.

На виконання положень п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117 "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" управління соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації щомісяця звіряє інформацію, що міститься в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги по Васильківському району з даними в розрахунках втрат на відшкодування збитків, пов'язаним з наданням пільг за формою " 2-пільга", які надходять від Київської дирекції залізничних перевезень Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «Південно-західна залізниця».

При перевірці даних розрахунків відповідачем виявлено розбіжності в кількості громадян, що знаходяться на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги по Васильківському району, тому фінансові зобов'язання реєструвалися згідно фактичної кількості пільговиків, про що повідомлялося листами Київську дирекцію залізничних перевезень Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі Регіональної філії «Південно-західна залізниця».

Управлінням в розрахунках витрат від перевезення пільгових категорій громадян, що надавалися Київською дирекцією залізничних перевезень Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» зазначені громадяни, які є померлими та громадяни, які за віком та станом здоров'я не мають можливості віїзджати за межі села.

Про виявлення фактів недостовірності поданої Київською дирекцією залізничних перевезень Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» інформації відповідачем складалися відповідні акти «Про виявлення в розрахунках витрат від перевезення пільгових категорій громадян, які надає Київська дирекція залізничних перевезень Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», померлих громадян та тих, що за віком та станом здоров'я не мають можливості виїзджати за межі села.

Крім того, про виявлені розбіжності щодо кількості пільговиків, які зазначені у розрахунку та тими, що перебувають на обліку в управління відповідними листами Управління соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації повідомляло Київську дирекцію залізничних перевезень ДТГО «Південно-західна залізниця» з проханням проведення корегування нарахованих пільг (а.с.72-82).

Крім того, відповідачем зазначено, що станції Мотовилівка та Васильків за територіальною належністю не відносяться до меж Васильківського району.

Також, згідно із затвердженим кошторисом на 2015 рік обсяг субвенції з державного бюджету для відшкодування витрат від перевезень пільгової категорії громадян залізничним транспортом Київської дирекції залізничних перевезень ДТГО «Південно-Західна Залізниця» складає 660 000, 00 грн. Даний обсяг субвенції з державного бюджету відповідає 103, 62 % забезпеченості від потреби коштів на відшкодування за перевезення пільгових категорій громадян Київської дирекції ДТГО «Південно-Західна Залізниця». Субвенція з державного бюджету на надання пільг з послуг зв'язку та інших передбачених законодавством пільг, в тому числі компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян, а саме: потреба на 2015 рік в порівнянні з отриманими обсягами субвенції на надання відповідних пільг по Васильківському району на 2015 рік зменшено на 54, 37 %. Однак, кошторисні призначення на відшкодування вищезазначених пільг по ДТГО «Південно-Західна Залізниця» Київська дирекція залізничних перевезень не були зменшені.

Сума яку позивач просить стягнути як заборгованість, не є такою, що зумовлена відсутністю відповідного асигнування в необхідному розмірі, а обумовлена наявністю розбіжностей щодо кількості пільговиків, які зазначені у розрахунку позивачем та тими, що перебувають на обліку в управлінні. Відповідач зазначає, що фінансові зобов'язання управлінням реєструвалися з врахуванням фактичної кількості пільговиків.

Зазначені обставини апелянтом не спростовані та взаємозвірки розрахунків вартості послуг, наданих пільговикам за умови виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків не проведено.

Щодо посилань апелянта на норми Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, затвердженого постановою Кабінету України від 16.12.2009 № 1359, то останній визначає механізм розрахунку обсягів компенсаційних виплат залізницям за пільгові перевезення окремих категорій громадян, яким таке право надано законом, що здійснюються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, а також субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на зазначені цілі.

Отже, висновок суду першої інстанції про відсутність порушення відповідачем вимог п. 6 Порядку № 256, а відповідно і бездіяльності щодо не реєстрації за період з 01 січня 2015 року по 31 грудня 2015 року зобов'язань за фактично надані послуги пільгового проїзду залізницею окремих категорій громадян за вказаний період та не надсилань інформації про додаткові зобов'язання щомісяця до 18 числа відповідному фінансовому органу є правильним.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.

Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтверджених доказами, колегія суддів апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.

Керуючись ст.ст.160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Південно-західна залізниця" - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 серпня 2016 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий-суддя І.О.Грибан

Суддя О.О.Беспалов

Суддя О.А.Губська

Повний текст виготовлено - 17.11.2016.

Головуючий суддя Грибан І.О.

Судді: Беспалов О.О.

Губська О.А.