Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
"15" листопада 2016 р. Справа № 906/953/16.
Господарський суд Житомирської області у складі:
Судді: Лозинської І.В.
За позовом: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (Житомирська область, Ружинський район, с. Рогачі)
До: Рогачівської сільської ради (Житомирська область, Ружинський район, с. Рогачі)
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 Держгеокадастру у Ружинському районі Житомирської області (Житомирська область, смт. Ружин)
про визнання неправомірними дії та скасування рішення Рогачівської сільської ради від 08.08.2016, внесення змін до Договору оренди землі від 22.07.2011 №182520004000713 шляхом визнання укладеною додаткової угоди
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся до господарського суду Житомирської області з позовом про визнання неправомірними дії та скасування рішення Рогачівської сільської ради від 08.08.2016, внесення змін до Договору оренди землі від 22.07.2011 № 182520004000713 шляхом визнання укладеною додаткової угоди.
Ухвалою господарського суду від 28.09.2016, зокрема, прийнято позовну заяву та порушено провадження у справі; призначено справу до розгляду в засіданні суду; витребувано від учасників провадження необхідні документи.
Під час розгляду справи, судом встановлено, що 22.07.2011 між Рогачівською сільською радою (орендодавець/відповідач) та ФОП ОСОБА_1 (орендар/позивач) укладено Договір оренди землі (далі - Договір), у п. 1 якого вказано, що орендодавець надає на підставі рішення Рогачівської сільської ради, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку водного фонду для рибогосподарських потреб, яка знаходиться на території Рогачівської сільської ради (а. с.12,13).
Факт передачі земельної ділянки водного фонду (ставу) загальною площею 19,23 га підтверджується актом прийому-передачі земельної ділянки від 22.07.2011 (а. с. 14)
Сторонами погоджено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 19,23 га, в т.ч. водне дзеркало - 10,19 га, сіножать - 1,03 га, болото та заболочені місця - 8,02 га. На земельній ділянці знаходяться об"єкти нерухомого майна - гідротехнічна споруда, а також об"єкти інфраструктури - відсутні (п. п. 2, 3 Договору).
Відповідно до п. 5 Договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3300694,50 грн.
За п. 9 Договору річна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі трикратного земельного податку, встановленого Податковим кодексом України, підлягає зарахуванню до бюджету Рогачівської сільської ради та становить 24755,20 грн.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексації (п.10 Договору).
Відповідно до п. 12 Договору, розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі, зокрема, зміни розміру земельного податку, підвищенням цін, тарифів, у тому числі в наслідок інфляції.
Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с.15,16), надана в оренду позивачу земельна ділянка за цільовим призначенням відноситься до землі водогосподарського призначення; за категорією землі - до землі водного фонду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Позивач мотивує свої позовні вимоги тим, що орендну плату він сплачує у сумі 24755,20 грн на підставі підпункту 288.5.1 ст. 288 Податкового Кодексу України, яким передбачено, зокрема, що річна сума орендної плати не може бути меншою для інших категорій земель (землі водного фонду віднесено до вказаної категорії - трикратного розміру земельного податку.
За розрахунком позивача станом на 01.01.2016 нормативна грошова оцінка 1га ріллі по Житомирській області становить 20580,98 грн; 5% від цієї суми -1029,05 грн; за орендовану позивачем земельну ділянку площею 19,23 га ця сума становить 19788,63 грн., а не 24755,20 грн як передбачено Договором.
З пропозицією зменшити розмір орендної плати позивач звернувся до Рогачівської сільської ради, однак рішенням Рогачівської сільської ради Ружинського району Житомирської області від 08.08.2016 (а. с. 21), запропоновано ОСОБА_1 виготовити нову нормативну грошову оцінку окремо на водний фонд.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до господарського суду з позовом про визнання неправомірними дій та скасування рішення Рогачівської сільської ради від 08.08.2016, внесення змін до Договору оренди землі від 22.07.2011 шляхом визнання укладеною Додаткової угоди від 02.06.2016 до Договору (а. с. 6).
Розглянувши вказану позовну заяву, господарський суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог з огляду, зокрема, на те, що з 01.07.2013 набрав чинності Закон України "Про аквакультуру", відповідно до ст. 12 якого до повноважень, зокрема, сільських, селищних, міських, районних, обласних рад у сфері аквакультури належать надання в користування на умовах оренди частини рибогосподарського водного об'єкта, рибогосподарської технологічної водойми для цілей аквакультури відповідно до повноважень щодо розпорядження землями, встановлених Земельним кодексом України.
Методикою визначення розміру плати за надані в оренду водні об'єкти, затвердженою наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 236 від 28.05.2013 встановлено єдиний механізм розрахунку орендної плати за надані в оренду водні об'єкти; дія цієї методики поширюється на такі водні об'єкти: водосховища (крім водосховищ комплексного призначення), ставки, озера та замкнені природні водойми; ця методика є обов'язковою для застосування органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування при укладанні ними договорів оренди водних об'єктів.
Крім того, надання водних об'єктів у користування на умовах оренди здійснюється за наявності паспорта водного об'єкта (ст. 51 Водного кодексу України).
Порядок розроблення паспорта водного об'єкта затверджено наказом Міністерства екології та природних ресурсів від 18.03.2013 № 99 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.05.2013 року за № 775/23307.
Замовником робіт із розроблення паспорта водного об'єкта є його орендодавець.
За таких обставин, сторонам по справі необхідно було привести положення Договору оренди землі від 22.07.2011 у відповідність до вимог вказаних нормативних актів, про що було вказано в ухвалі господарського суду від 27.10.2016.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зважаючи на викладене, судом встановлено вину Рогачівської сільської ради у спорі, що виник, виражену у формі бездіяльності посадових осіб щодо виконання покладених на них законом обов'язків щодо укладання договору оренди водних об"єктів з урахуванням розрахунку орендної плати за надані в оренду водні об'єкти здійсненого згідно з Методикою визначення розміру плати за надані в оренду водні об'єкти, затвердженої наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 236 від 28.05.2013 і розроблення паспорта водного об'єкта як орендодавця згідно з Порядком розроблення паспорта водного об'єкта, затвердженим наказом Міністерства екології та природних ресурсів від 18.03.2013 № 99.
Статтею 90 ГПК України унормовано, що господарський суд, виявивши при вирішенні господарського спору порушення законності або недоліки в діяльності підприємства, установи, організації, державного чи іншого органу, виносить окрему ухвалу. Окрема ухвала надсилається відповідним підприємствам, установам, організаціям, державним та іншим органам, посадовим особам, які несуть відповідальність за ухилення від виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про надіслання окремої ухвали Рогачівській сільській раді з метою виявлення причин порушення вимог чинного законодавства, їх усунення та недопущення подібних порушень у подальшому.
Згідно із п. 5.9. постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції”, суд, керуючись ч.2 ст.13 Закону України „Про судоустрій і статус суддів” з метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, встановлює у ній строк для надання відповіді в залежності від змісту вказівок та терміну, необхідного для виконання.
Окрему ухвалу може бути оскаржено в установленому цим Кодексом порядку (ч. 3 ст. 90 ГПК України).
Керуючись ст. ст. 86, 90 ГПК України, господарський суд, -
1. Направити вказану окрему ухвалу на адресу Рогачівської сільської ради (13653, Житомирська область, Ружинський район, с. Рогачі).
2. Рогачівській сільській раді:
- розглянути окрему ухвалу та не допускати порушень приписів діючого законодавства в подальшому;
- про результати розгляду окремої ухвали повідомити господарський суд Житомирської області у місячний строк з дати винесення даної окремої ухвали - по 15.12.2016.
Суддя ОСОБА_3
ОСОБА_2:
1 - в справу
2 - Рогачівській сільській раді, 13653, Житомирська область, Ружинський район, с. Рогачі (реком).
3 - в наряд