Рішення від 14.11.2016 по справі 924/817/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" листопада 2016 р.Справа № 924/817/16

Господарський суд Хмельницької області у складі: суддя Музика М.В. при секретарі судового засідання Виноградову Б.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Гречани", м. Хмельницький

до Хмельницької міської ради

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - приватне підприємство "Зарічбуд", м. Хмельницький, товариство з обмеженою відповідальністю "Ліміт", м. Хмельницький, апеляційний суд Хмельницької області, м. Хмельницький, ОСОБА_1, м. Хмельницький, ОСОБА_2, м. Хмельницький,

про визнання незаконним рішення двадцять сьомої сесії Хмельницької міської ради №70 від 28.08.2013 року "Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 29.09.1998 року №532",

за участю представників сторін:

позивача: ОСОБА_3 - керівник

ОСОБА_4 - згідно довіреності від 14.07.2016 року

ОСОБА_5 - згідно довіреності від 14.07.2016 року

відповідача: не з'явився

третіх осіб (ПП "Зарічбуд" та ТОВ "Ліміт"): ОСОБА_6 - згідно довіреностей від 29.09.2016 року

третьої особи (апеляційний суд Хмельницької області): ОСОБА_7 - згідно довіреності від 18.10.2016 року;

третіх осіб (ОСОБА_1 та ОСОБА_2А.): не з'явились

В судовому засіданні відповідно до ч. 2 ст. 85 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення

ВСТАНОВИВ:

ухвалою господарського суду Хмельницької області від 30.08.2016 року порушено провадження у справі за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Гречани", м. Хмельницький до Хмельницької міської ради про визнання незаконним рішення двадцять сьомої сесії Хмельницької міської ради №70 від 28.08.2013 року "Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 29.09.1998 року №532". Розгляд справи призначено на 14.09.2016 року. Ухвалою суду від 14.09.2016 року залучено до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - приватне підприємство "Зарічбуд", м. Хмельницький та товариство з обмеженою відповідальністю "Ліміт", м. Хмельницький, розгляд справи відкладено на 26.09.2016 року. В судовому засіданні 26.09.2016 року оголошено перерву до 05.10.2016 року.

Ухвалою суду від 05.10.2016 року залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - апеляційний суд Хмельницької області та відкладено розгляд справи на 19.10.2016 року. Ухвалою суду від 19.10.2016 року залучено до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, ОСОБА_1, м. Хмельницький, та ОСОБА_2, м. Хмельницький та відкладено розгляд справи на 31.10.2016 року. Ухвалою суду від 31.10.2016 року судове засідання відкладено на 14.11.2016 року.

Повноважні представники позивача під час судових розглядів спору та у заяві від 05.10.2016 року наголошують на висновку до проекту рішення „Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 29.09.1998 року №532”, що підготовлений за результатами правової експертизи юридичним відділом Хмельницької міської ради, згідно якого такий вид цільового використання земельних ділянок як несільськогосподарські угіддя земельним законодавством не передбачений. Зауважують, що керівник товариства ОСОБА_8 без згоди загальних зборів не мав належних повноважень на відчуження майна, зокрема, передачі в запас міста земельних ділянок площею 17 га та 2,1 га.

Акцентують увагу суду на тому, що оскаржуваним рішенням позивачу було надано лише 40,6168 га, а не 160 га, як в рішенні виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 29.09.1998 року №532, чим фактично скасовано законність перебування в колективній власності товариства решти земель. Також вказують на порушення прав осіб, між якими було розпайовано передані рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 29.09.1998 року землі площею 160 га.

Представник відповідача під час судових розглядів спору та у відзиві №02-15-3511 від 28.10.2016 року просить суд відмовити в задоволенні позову СТОВ „Агрофірма „Гречани”. Заперечення мотивує правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постанові №21-405а14 від 11.11.2014 року, згідно якої рішення міської ради є актом ненормативного характеру та вичерпало свою дію внаслідок його виконання, скасування такого акту не породжує наслідків, оскільки захист порушеного права у разі набуття права користування на земельну ділянку або на укладення договору оренди має вирішуватись за нормами цивільного законодавства шляхом оскарження правовстановлюючих документів щодо права користування земельною ділянкою. Отже, відповідач робить висновок, що оскаржуване рішення застосовувалось одноразово і з його прийняттям виникли правовідносини, пов'язані із реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, тому не може бути скасоване, оскільки вичерпало свою дію шляхом його виконання.

Третя особа - приватне підприємство „Зарічбуд” в запереченнях на позовну заяву від 18.10.2016 року та повноважний представник в судовому засіданні просять суд відмовити в задоволенні позовних вимог з посиланням на п. 1.2.5. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011 року „Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин” та п. 1,2 Роз'яснення президії Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 року №02-5/35 „Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів”, згідно яких обов'язковою умовою визнання акта недійсним є порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, то у суду в такому випадку немає підстав для задоволення позову. З врахуванням наведеного третя особа робить висновок, що становище СТОВ „Агрофірма „Гречани” не погіршене прийняттям оспорюваного рішення, агрофірма не заперечувала проти зміни попереднього рішення, а навпаки, просила внести в нього зміни, тому у суду відсутні підстави для задоволення позову.

Представник третьої особи - товариства з обмеженою відповідальністю „Ліміт” під час судового розгляду спору та в запереченнях на позовну заяву від 18.10.2016 року вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. В обґрунтування заперечень вказує, що Хмельницька міська рада як орган, через який територіальна громада реалізує повноваження власника, на підставі законного звернення СТОВ „Агрофірма „Гречани” та матеріалів інвентаризації землі, відповідно до ст. 19 Конституції України, ст. 26, ст. 59, ч.1 ст. 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, ст. 12 Земельного кодексу України, прийняла в межах повноважень та у спосіб, передбачений законодавством, оскаржуване рішення. Вважає, що у рішенні Хмельницької міської ради від 28.08.2013 року №70 „Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 29.09.1998 року №532” жодним чином не йдеться про зміну цільового призначення земельних ділянок.

У додаткових запереченнях на позовну заяву від 02.11.2016 року ТОВ „Ліміт” наголошує на прийнятті оскаржуваного рішення Хмельницькою міською радою в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством, а також на недоведеності позивачем порушення його прав та законних інтересів.

Третя особа - апеляційний суд Хмельницької області у відзиві на позовну заяву №01-14/297/2016 та повноважний представник в судових засіданнях просить суд відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що позивачем не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження належності земельної ділянки площею 2,1 га по вул. Нижня Берегова у м. Хмельницькому СТОВ „Агрофірма „Гречани”.

Треті особи - ОСОБА_2 та ОСОБА_1 не скористалися правом участі в судових розглядах справи, повноважних представників не направили, письмової позиції з приводу розглядуваного спору не надали. Третя особа ОСОБА_1 належним чином повідомлений про час та місце розгляду спору, що підтверджується судовими повістками від 20.10.2016 року та від 01.11.2016 року. Ухвали суду по даній справі, надіслані на адресу третьої особи ОСОБА_2, повернулися до суду у зв'язку із закінченням встановленого терміну зберігання.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.

Відповідно до Статуту сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Гречани”, затвердженого установчими зборами учасників 20.04.2007 року та зареєстрованого 04.09.2007 року за №16681070008000446, сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Гречани” є підприємством, заснованим на базі КСП „Гречани”, що реорганізується і утворене на засадах угоди громадянами шляхом об'єднання їх підприємницької діяльності, Цивільного та Господарського кодексів України, Законів України „Про господарські товариства”, „Про власність”, „Про зовнішньоекономічну діяльність” та іншого чинного законодавства України для здійснення підприємницької діяльності та отримання прибутку на основі повного господарського розрахунку, самофінансування та самоокупності. В силу положень п. 1.4. статуту товариство є правонаступником реорганізованого КСП „Гречани”. Згідно п. 1.2. та п. 1.5. статуту товариство є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки у банківських установах, круглу печатку, кутовий штамп з власним найменуванням, бланки, торговельну марку (знак для товарів і послуг), іншу атрибутику юридичної особи, може від свого імені укладати договори, набувати майнові та пов'язані з ними немайнові права, нести обов'язки, бути позивачем та відповідачем в суді, третейському суді; товариство набуває та здійснює правомочності власника землі і майна, необхідних йому для досягнення статутної мети.

Як вбачається із листа державного реєстратора Хмельницької районної державної адміністрації №37/13-1557/12 від 08.06.2012 року, 29.12.1995 року Хмельницькою районною державною адміністрацією зареєстровано акціонерне сільськогосподарське підприємство „Гречани” (код ЄДРПОУ 05529646), яке було створене внаслідок реорганізації акціонерного сільськогосподарського товариства закритого типу „Гречани” (код ЄДРПОУ 05529646) та стало правонаступником усіх його майнових та немайнових прав та обов'язків. 01.06.1999 року Хмельницькою районною державною адміністрацією зареєстровано сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Гречани” (код ЄДРПОУ 05529646), яке створено внаслідок реорганізації колективного сільськогосподарського підприємства „Гречани” (код ЄДРПОУ 05529646) та стало правонаступником усіх майнових та немайнових прав та обов'язків останнього. Таким чином, сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Гречани” (код ЄДРПОУ 05529646) є правонаступником колективного сільськогосподарського підприємства „Гречани” та акціонерного сільськогосподарського товариства закритого типу „Гречани”.

Виконавчий комітет Хмельницької міської ради рішенням №532 від 29.09.1998 року „Про передачу земель у колективну власність АТЗТ „Гречани”, розглянувши матеріали, подані відділом земельних ресурсів та земельної реформи, згідно клопотання Акціонерного товариства закритого типу „Гречани”, керуючись Постановою Верховної Ради України „Про прискорення земельної реформи та приватизацію землі” від 13.03.1992 року №2200-ХІІ, указом Президента України „Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва” від 10.11.1994 року №666-94 і статтею 5 Земельного кодексу України, вирішив: передати у колективну власність АТЗТ „Гречани” земельну ділянку загальною площею 160,0 га; видачу державного акта на право колективної власності на землю покласти на відділ земельних ресурсів та земельної реформи.

На виконання вказаного рішення акціонерному сільськогосподарському підприємству закритого типу „Гречани” 29.10.1998 року видано держаний акт №854 на право колективної власності на землю, згідно якого акціонерному сільськогосподарському підприємству закритого типу „Гречани” Хмельницькою міською радою народних депутатів Хмельницького району Хмельницької області передано у колективну власність 160,0 га землі в межах згідно з планом для ведення товарного сільськогосподарського виробництва відповідно до рішення Хмельницької міської ради народних депутатів від 29.09.1998 року №532. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за №851.

До зазначеного державного акту додано список громадян - членів колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу або товариства.

Хмельницька міська рада рішенням двадцять сьомої сесії №17 від 28.08.2013 року „Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 29.09.1998 року №532”, на підставі пропозиції постійної комісії з питань містобудування, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, звернення сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Гречани”, матеріалів інвентаризації земельних ділянок відповідно до акта на право колективної власності на землю №854 від 29.10.1998 року, рішення господарського суду Хмельницької області від 26.06.2012 року у справі №22/5025/448/12, керуючись Земельним кодексом України, Законом України „Про місцеве самоврядування в Україні”, вирішила внести зміни та доповнення до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 29.09.1998 року №532 „Про передачу земель у колективну власність АТЗТ „Гречани”, а саме: викласти п. 1 в наступній редакції „1. Передати у власність сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Гречани” (ідентифікаційний код 05529646), що є правонаступником АСТЗТ „Гречани”, земельні ділянки: по вул. Вокзальній, 138, площею 3,1800 га, цільове призначення - несільськогосподарські угіддя (господарський двір); по вул. Лезневській, площею 0,1266 га, цільове призначення - несільськогосподарські угіддя (господарський двір); по вул. Західно-Окружній, площею 37,3102 га, цільове призначення - несільськогосподарські угіддя, землі тимчасової консервації, залуження”; доповнити п. 1. підпунктом наступного змісту: „1.1. передати в запас міста земельні ділянки: по вул. Західно-Окружній площею 17,0 га; по вул. Нижній Береговій площею 2,1 га”.

Рішення Хмельницької міської ради №70 від 28.08.2013 року підписано міським головою, погоджено заступником міського голови, заступником голови постійної комісії з питань містобудування, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, директором департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів, та не підписано начальником юридичного відділу у зв'язку із зауваженнями.

Як вбачається із висновків до проекту рішення міської ради „Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 29.09.1998 року №532” за підписом завідуючої юридичним відділом Хмельницької міської ради, за результатами правової експертизи вказаного проекту встановлено, що у аналізованому рішенні визначено цільове призначення земельних ділянок - несільськогосподарські угіддя, проте, Земельним кодексом України не передбаченого такого виду цільового призначення земель. Окрім того, на земельні ділянки площею 3,18 га по вул. Вокзальній, 138, площею 0,1266 га по вул. Лезневській та площею 37,3102 га по вул. Західно-Окружній відсутня документація на підтвердження перебування вказаних земельних ділянок у комунальній власності, при цьому, на даний час є чинним акт на право колективної власності акціонерного сільськогосподарського товариства закритого типу „Гречани” №854 від 29.10.1998 року на земельну ділянку площею 160 га. Таким чином, фактично Хмельницька міська рада вчинить дії по розпорядженню земельною ділянкою, яка їй не належить. В той же час, не надано доказів припинення права власності попереднього власника на земельні ділянки, які пропонується передати в запас міста та не зменшено розмір земельної ділянки площею 160 га, наданого рішенням від 1998 року.

09.04.2014 року між сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю „Агрофірма „Гречани” в особі керівника ОСОБА_8 (продавець) та товариством з обмеженою відповідальністю „Ліміт” (покупець) укладено договір купівлі-продажу, згідно п. 1.1. якого продавець продав, а покупець купив земельну ділянку площею 3,18 га, цільове призначення - для іншого сільськогосподарського призначення, вид використання земельної ділянки - несільськогосподарські угіддя (господарський двір). Мета придбання - реалізація статутної діяльності в сфері будівництва. Відповідно до п. 1.2. вказаного договору за даними витягу з ДЗК (НВ-68001107542014 виданий Управлінням Держземагенства у Хмельницькому районі 03.04.3014 року): кадастровий номер земельної ділянки - 6810100000:14:004:0182; загальна площа згідно із правовстановлюючим документом, гектарів: 3,18; обмеження - охоронна зона навколо (вздовж) об'єкта енергетичної системи, виникло на підставі Постанови КМУ №209 від 04.03.1997 року; місце розташування земельної ділянки: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Вокзальна, 138; цільове призначення - для іншого несільськогосподарського призначення; вид використання земельної ділянки - несільськогосподарські угіддя (господарський двір); код цільового використання - 01.13. Право власності на зазначену земельну ділянку зареєстровано 09.04.2014 року у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Рішенням Хмельницької міської ради №79 від 17.09.2014 року „Про припинення права користування земельною ділянкою шляхом розірвання договору оренди землі, затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання земельних ділянок у постійне користування, оренду юридичним особам, громадянам, поновлення договорів оренди земельних ділянок шляхом укладання додаткових угод та внесення змін у рішення сесій міської ради” вирішено затвердити проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передати їх у постійне користування юридичним особам, зокрема, апеляційному суду Хмельницької області на земельну ділянку за адресою: м. Хмельницький, вул. Нижня Берегова, 2/2-В, кадастровий номер 6810100000:33:006:0118, цільове використання, підстава та категорія земель - для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку (рішення тридцять дев'ятої сесії міської ради від 25.06.2014 року №89), категорія земель: землі громадської та житлової забудови; площа ділянки - 2,1001 га.

19 грудня 2014 року між СТОВ "Агрофірма "Гречани" в особі директора ОСОБА_8 (продавець) та ОСОБА_1 (покупець) укладено договори купівлі-продажу, згідно яких продавцем передано у власність покупця, а покупцем прийнято у власність земельні ділянки: площею 1,6 га, яка знаходиться за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Західно-Окружна, із наступною характеристикою земельної ділянки: площа - 1,60000 га, цільове призначення - землі консервації, залуження, кадастровий номер земельної ділянки 6810100000:33:001:0072; площею 1,2 га, яка знаходиться за адресою: Хмельницька область, вул. Західно-Окружна, із характеристикою: площа - 1,20000 га, цільове призначення - землі сільськогосподарського призначення, несільськогосподарські угіддя, землі тимчасової консервації, залуження; кадастровий номер земельної ділянки - 6810100000:33:001:0073.

19.12.2014 року СТОВ "Гречани" в особі директора ОСОБА_8 (продавець) та ОСОБА_2 (покупець) уклали договори купівлі-продажу, згідно яких продавець передав у власність, а покупець прийняв у власність земельні ділянки: площею 3 га, що знаходиться за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Західно-Окружна, цільове призначення - землі сільськогосподарського призначення, несільськогосподарські угіддя, землі тимчасової консервації, залуження, кадастровий номер земельної ділянки 6810100000:33:001:0069; та 3 га, що знаходить за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Західно-Окружна, цільове призначення - землі сільськогосподарського призначення, несільськогосподарські угіддя, землі тимчасової консервації, залуження, кадастровий номер земельної ділянки 6810100000:33:001:0070.

22.12.2014 року СТОВ „Агрофірма „Гречани” в особі директора ОСОБА_8 (продавець) та ТОВ „Ліміт” (покупець) уклали договори купівлі-продажу, згідно яких продавець передав у власність покупця, а покупець прийняв у власність земельні ділянки: площею 6 га, яка знаходиться за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Західно-Окружна. Характеристика ділянки: площа - 6,0000 га, цільове призначення - землі несільськогосподарського призначення, несільськогосподарські угіддя, землі тимчасової консервації, залуження; кадастровий номер земельної ділянки 6810100000:33:001:0067; земельна ділянка належить продавцю на праві приватної власності на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, індексний номер 29570698, виданого реєстраційною службою Хмельницького міськрайонного управління юстиції Хмельницької області від 17.11.2014 року; та площею 13,2351 га, яка знаходиться за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Західно-Окружна. Характеристика ділянки: площа - 13,2351 га; цільове призначення - землі сільськогосподарського призначення, несільськогосподарські угіддя, землі тимчасової консервації, залуження; кадастровий номер земельної ділянки 6810100000:33:001:0066; земельна ділянка належить продавцю на праві приватної власності на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно, індексний номер 29573361, виданого реєстраційною службою Хмельницького міськрайонного управління юстиції Хмельницької області від 17.11.2014 року; та площею 3,2751 га, яка знаходиться за адресою: Хмельницька область. м. Хмельницький, вул. Західно-Окружна, цільове призначення - землі сільськогосподарського призначення, несільськогосподарські угіддя, землі тимчасової консервації, залуження; кадастровий номер земельної ділянки 6810100000:33:001:0071.

Право власності за покупцем на земельні ділянки зареєстровано 22.12.2014 року у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

22.12.2014 року сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Гречани" в особі директора ОСОБА_8 (продавець) та приватне підприємство "Зарічбуд" (покупець) уклали договір купівлі-продажу, згідно яких продавець передав у власність покупця, а покупець прийняв у власність земельну ділянку площею 6,0000 га, яка знаходиться за адресою: Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Західно-Окружна, та має таку характеристику: площа - 6,0000 га, цільове призначення - землі сільськогосподарського призначення, несільськогосподарські угіддя, землі тимчасової консервації, залуження; кадастровий номер земельної ділянки 6810100000:33:001:0068.

Рішенням господарського суду Хмельницької області від 22.03.2016 року у справі №924/182/15, яке набрало законної сили, визнано недійсним рішення зборів учасників СТОВ „Агрофірма „Гречани” від 20.04.2007 року, оформлене протоколом №3 від 20.04.2007 року, яким вирішено, зокрема, прийняти до складу засновників СТОВ "Агрофірма "Гречани" ОСОБА_9 і ОСОБА_8 з пайовими внесками 43 і 42 відсотки відповідно.

Позивач, вважаючи, що оскаржуваним рішенням Хмельницької міської ради порушено його права, звернувся до суду із даним позовом.

Дослідивши обставини справи, надані матеріали, оцінивши надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з таких підстав.

Гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи і передбачає правову, організаційну та матеріально-фінансову самостійність, яка має певні конституційно-правові межі, встановлені, зокрема, приписами статей 19, 140, 143, 144, 146 Основного Закону України. З аналізу вказаних конституційних положень вбачається, що ці органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Такі ж положення закріплені у статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, яка встановлює, що головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються конституцією або законом; органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу; повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

Згідно ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Конституційний Суд України у Рішенні від 16.04.2009 року у справі №1-9/2009 за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) відзначив, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.

Як вбачається із матеріалів справи, 29.09.1998 року виконавчий комітет Хмельницької міської ради рішенням №532 передав у колективну власність акціонерному товариству закритого типу "Гречани", правонаступником якого є сільськогосподарське товариством з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Гречани", земельну ділянку загальною площею 160,0 га. На виконання вказаного рішення 29.10.1998 року виконавчим комітетом Хмельницької міської ради видано акціонерному сільськогосподарському підприємству закритого типу "Гречани" державний акт на право колективної власності на землю серія ХМ №854 із додатком - списком громадян - членів колективного сільськогосподарського підприємства, а також проведено інвентаризацію земельних ділянок відповідно до державного акту.

В подальшому, Хмельницька міська рада рішенням двадцять сьомої сесії №70 від 28.08.2013 року внесла зміни та доповнення до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради №532 від 29.09.1998 року, яким виклала п. 1.1. рішення виконавчого комітету в наступній редакції: "передати у власність сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Гречани", що є правонаступником АСТЗТ "Гречани", земельні ділянки: по вул. Вокзальній, 138 площею 3,1800 га, цільове призначення - несільськогосподарські угіддя (господарський двір); по вул. Лезневській, площею 0,1266 га, цільове призначення - несільськогосподарські угіддя (господарський двір); по вул. Західно-Окружній, площею 37, 3102 га, цільове призначення - несільськогосподарські угіддя, землі тимчасової консервації, залуження". А також доповнила п. 1 рішення підпунктом наступного змісту "1.1. передати в запас міста земельні ділянки: по вул. Західно-Окружній площею 17,0 га; по вул. Нижній Береговій площею 2, 1 га".

Тобто, Хмельницькою міською радою викладено рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради №532 від 29.09.1998 року "Про передачу земель у колективну власність АТЗТ "Гречани" у новій редакції, згідно якої замість надання у колективну власність позивачу земельної ділянки площею 160 га надано СТОВ "Агрофірма "Гречани" земельні ділянки: по вул. Вокзальній, 138 площею 3,1800 га, цільове призначення - несільськогосподарські угіддя (господарський двір); по вул. Лезневській, площею 0,1266 га, цільове призначення - несільськогосподарські угіддя (господарський двір); по вул. Західно-Окружній, площею 37, 3102 га, цільове призначення - несільськогосподарські угіддя, землі тимчасової консервації, залуження. Окрім того, додатково вирішено питання про передання в запас міста земельних ділянок по вул. Західно-Окружній площею 17,0 га та по вул. Нижній Береговій площею 2, 1 га.

При цьому, доказів нечинності державного акту на право колективної власності на землю серії ХМ №854 від 29.10.1998 року, яким посвідчується право колективної власності СТОВ "Агрофірма "Гречани" як правонаступника АСПЗ "Гречани" на земельну ділянку площею 160 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на час прийняття оспорюваного рішення суду не надано.

Системний аналіз наведених положень Конституції і законів України дає підстави вважати, що за органами місцевого самоврядування законодавцем закріплюється право на зміну та скасування власних рішень. Таке право випливає із конституційного повноваження органів місцевого самоврядування самостійно вирішувати питання місцевого значення шляхом прийняття рішень, що є обов'язковими до виконання на відповідній території, оскільки вони є суб'єктами правотворчості, яка передбачає право формування приписів, їх зміну, доповнення чи скасування.

Конституційний Суд України у Рішенні 16.04.2009 року у справі №1-9/2009 зазначив, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.

Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

Рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради №532 від 29.09.1998 року "Про передачу земель у колективну власність АТЗТ "Гречани", з врахуванням роз'яснень, наданих Конституційним Судом України у справі №1-9/2009, є ненормативним актом одноразового застосування, який вичерпав свою дію фактом його виконання, тобто, видачею державного акту на право колективної власності на землю серії ХМ №854 від 29.10.1998 року.

При цьому, твердження третіх осіб про непорушення прав СТОВ "Агрофірма "Гречани" прийняттям оскаржуваного рішення Хмельницькою міською радою, оскільки таке прийняття відбулось на підставі відповідної заяви директора позивача - ОСОБА_8, судом оцінюється критично, оскільки рішенням господарського суду Хмельницької області від 22.03.2016 року у справі №924/182/15, яке набрало законної сили, визнано недійсним рішення зборів учасників СТОВ „Агрофірма „Гречани” від 20.04.2007 року, оформлене протоколом №3 від 20.04.2007 року, яким вирішено, зокрема, прийняти до складу засновників СТОВ "Агрофірма "Гречани" ОСОБА_8 Тобто, вказаним судовим рішенням фактично визнано незаконним включення ОСОБА_8, в подальшому директора СТОВ "Агрофірма "Гречани", на підставі заяви якого було прийнято оскаржуване рішення міської ради, до складу засновників позивача.

З врахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що Хмельницька міська рада рішенням двадцять сьомої сесії №70 від 28.08.2013 року "Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 29.09.1998 року №532" внесла зміни до акту ненормативного характеру, що вичерпав свою дію фактом свого виконання, порушивши при цьому права та законні інтереси позивача - СТОВ "Агрофірма "Гречани".

Суд вважає за належне також зауважити, що оскаржуване рішення Хмельницької міської ради прийняте всупереч положенням земельного законодавства, оскільки згідно державного акту на право колективної власності на землю серії ХМ №854 від 29.10.1998 року, землі площею 160 га, надані СТОВ "Агрофірма "Гречани" як правонаступнику АСПЗ "Гречани", призначені для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, а землі, надані СТОВ "Агрофірма "Гречани" рішенням №70 від 28.08.2013 року, є землями несільськогосподарського призначення. Окрім того, відсутні докази перебування земельних ділянок, якими розпорядилась Хмельницька міська рада у оскаржуваному рішенні, у комунальній власності, про що зауважено у відповідних висновках за результатами правової експертизи проекту рішення міської ради "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 29.09.1998 року №532", проведеної юридичним відділом Хмельницької міської ради.

Відповідно до п. 2 Роз'яснення Президії Вищого арбітражного суду України "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" № 02-5/35 від 26.01.2000р., підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.

Згідно ч. 10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Статтею 16 Цивільного кодексу України передбачено, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання незаконним рішення, дій чи бездіяльності органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства та порушує цивільні права або інтереси (ч. 1 ст. 21 Цивільного кодексу України)

З огляду на вищезазначене, враховуючи, що оскаржуване рішення Хмельницької міської ради "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 29.09.1998 року №532" суперечить земельному законодавству, прийняте Хмельницькою міською радою всупереч наданим їй повноваженням, суд приходить до висновку про його незаконність та необхідність скасування, та, у зв'язку з цим, задоволення позову в повному обсязі.

Судові витрати, у зв'язку із задоволенням позову відповідно до ст. 49 ГПК України, покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 1, 2, 13, 33, 43, 44, 49, 82, 85, Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити.

Визнати незаконним рішення двадцять сьомої сесії Хмельницької міської ради №70 від 28.08.2013 року „Про внесення змін та доповнень до рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 29.09.1998 року №532” та скасувати його.

Стягнути з Хмельницької міської ради (м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 3, код 33332218) на користь сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Гречани" (м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 5, код 05529646) 1378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім грн. 00 коп.) витрат по оплаті судового збору.

Видати наказ.

Повне рішення складено 16.11.2016 року

Суддя М.В. Музика

Віддрук. у 4 прим.: 1- до справи; 2- відповідачу (м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 3) - рекомендованим листом з повідомленням про вручення; 3- третій особі ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) - рекомендованим листом з повідомленням про вручення; 4- третій особі ОСОБА_2 (АДРЕСА_2) - рекомендованим листом з повідомленням про вручення