621/2247/16-ц
2-о/621/81/16
іменем України
16 листопада 2016 року м. Зміїв
Зміївський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді Овдієнка В.В.
з участю секретаря Іванової О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті, заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Зміївського районного управління юстиції у Харківській області,
15.11.2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, в якій просила: встановити факт смерті її сина ОСОБА_2, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Новий Світ Старобешівського району Донецької області, що настала ІНФОРМАЦІЯ_3 місце смерті смт. Новий Світ Старобешівського району Донецької області.
В обґрунтування заяви зазначила, що вона є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
ІНФОРМАЦІЯ_3 її син ОСОБА_2 помер у смт. Новий Світ Старобешівського району Донецької області (територія ДНР), а саме на території, де органи держаної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження та яка визначена тимчасово окупованою.
Її син з народження хворів на вроджену ваду серця, перебував на диспансерному обліку, був інвалідом з дитинства.
Причиною смерті сина ОСОБА_3 є набряк легенів, загальний артеріальний ствол, про що відповідно республіканським бюро судово-медичної експертизи ДНР за № 314 від ІНФОРМАЦІЯ_3 видано лікарське свідоцтво про смерть.
Вона є особою, переміщеною з тимчасово окупованої території України.
15 листопада 2016 року вона звернулась до Зміївського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській із заявою про реєстрацію смерті ОСОБА_2 та отримання свідоцтва про смерть для подальшого оформлення спадкових прав.
Однак на її заяву Зміївським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області було відмовлено у реєстрації смерті у зв'язку з тим, що нею на підтвердження факту смерті сина пред'явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Встановлення факту смерті сина в судовому порядку їй необхідно, оскільки син ОСОБА_4 помер на території, яка є тимчасово окупованою.
Отримати документи, що підтверджують факт смерті сина за зразками законодавства України, здійснити реєстрацію факту смерті та отримати відповідне свідоцтво про смерть не є можливим.
Оскільки вона є громадянином України, має постійне місце проживання на території України, її син ОСОБА_2 також був громадянином України, але помер ІНФОРМАЦІЯ_3 на території, яку визнано тимчасово окупованою територією, про що було видано свідоцтво про смерть, яке не є дійсним в Україні, що унеможливлює отримання нею свідоцтва про смерть в органах державної реєстрації актів цивільного стану України, з метою захисту її законних прав та інтересів, просила встановити факт смерті її сина, що необхідно для звернення до органів нотаріату для оформлення спадкових прав на майно.
Заявник ОСОБА_1 подала заяву про розгляд справи за її відсутністю, наполягала на задоволенні своєї заяви з підстав, викладених у ній.
Представник заінтересованої особи - начальник відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Зміївського районного управління юстиції у Харківській області ОСОБА_5 подала заяву про розгляд справи за відсутністю представника відділу, заперечень проти заяви не надала.
Зважаючи на те, що всі особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з'явилися, відповідно до ч. 2 ст. 197 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши письмові докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного:
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Постановою Верховної Ради України "Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями" від 17 березня 2015 року № 254-VIII визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
Відповідно до ст. 1, ч. ч. 2-4 ст. 9, ч. 1 ст. 10, ч. 1 ст. 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Ст. 4 цього ж Закону передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим … реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України.
Громадяни України мають право на вільний та безперешкодний в'їзд на тимчасово окуповану територію і виїзд з неї.
У разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Частинами 1, 3 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті …. проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Відповідно до абз. 2 ч. 1, ч. ч. 2, 4, 5 ст. 257-1 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Копія судового рішення видається особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Відповідно до ст.ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Європейський суд з прав людини послідовно розвиває цей принцип у своїй практиці. Так, у справах «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «ОСОБА_7 проти Республіки Молдови та Росії» (ОСОБА_7 v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016) він приділив значну увагу аналізу цього висновку та подальшої міжнародної практики. При цьому ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §96). При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, §92). Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі «ОСОБА_7 проти Республіки Молдови та Росії» наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]» (ОСОБА_7 v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016, §142).
Таким чином, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів про смерть особи, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки суд розуміє, що можливості збору доказів смерті особи на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право власності (спадкування), право на повагу до приватного та сімейного життя тощо.
До заяви про встановлення факту смерті свого сина заявник ОСОБА_1 додала копію лікарського свідоцтва про смерть №314, виданого республіканським бюро судово-медичної експертизи ДНР ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 помер вдома, причиною смерті ОСОБА_3 є набряк легенів, загальний артеріальний ствол, також додала копію свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_1, яке видане Старобешівським районним відділом ЗАГС Державної Палати Міністерства юстиції ДНР 20 жовтня 2016 року, в якому зазначено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в смт. Новий Світ Старобешівського району Донецької області, також додала копію довідки про причину смерті (до форми № 106/ у № 314 видана для захоронення), завірену печаткою Старобешівського відділу бюро судово-медичної експертизи ДНР, в якій зазначено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, помер ІНФОРМАЦІЯ_3 внаслідок загальний артеріальний ствол. (а. с. 13, 14, 16).
Згідно до свідоцтва про народження та свідоцтва про укладення шлюбу вбачається, що ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а. с. 12).
Згідно довідки Новосвітської селищної адміністрації Старобешівського району Донецької області №732 від 04.11.2016 року вбачається, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 похований у смт. Новий Світ Старобешівського району Донецької області, реєстраційний номер 507 (а. с. 15).
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 хворів на вроджену ваду серця, перебував на диспансерному обліку, був інвалідом з дитинства, що підтверджується посвідченням інваліда з дитинства, довідками до акту огляду МСЕК міжрайонної кардіологічної медико-соціальної експертної комісії МОЗ України. (а. с. 18, 19, 20).
Зі змісту відмови ОСОБА_1 у проведенні державної реєстрації смерті від 15.11.2016 року № 1346-15.28-04-05 вбачається, що Зміївським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області відмовлено у державній реєстрації смерті ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у смт. Новий Світ Старобешівського району Донецької області, оскільки заявником для підтвердження факту смерті ОСОБА_2 пред'явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. (а. с. 21).
Оскільки заявник ОСОБА_1, яка є громадянкою України, має зареєстроване постійне місце проживання на території України (а. с. 17); її син ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, також був громадянином України, але помер ІНФОРМАЦІЯ_3 на території, яку визнано тимчасово окупованою територією, про що було видано свідоцтво про смерть, яке не є дійсним в Україні; вказана обставина унеможливлює отримання матір'ю померлого свідоцтва про смерть в органах державної реєстрації актів цивільного стану України; з метою захисту законних прав та інтересів громадянина України ОСОБА_1 належить встановити факт смерті її сина, що необхідно для реєстрації смерті ОСОБА_2 в органах реєстрації актів цивільного стану.
За таких обставин, заява ОСОБА_1 є обґрунтованою і підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 15, 60, 169, ч. 2 ст. 197, 209, 212-215, 234, 235, п. 8 ч. 1 ст. 256, 257-1, 259, п. 8 ч. 1 ст. 367 ЦПК України, суд,
Заяву задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Новий Світ Старобешівського району Донецької області, що настала ІНФОРМАЦІЯ_3 місце смерті: смт. Новий Світ Старобешівського району Донецької області, Україна.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Зміївський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Головуючий: