Справа №-613/903/16-а Провадження №-2-а/613/36/16
15 листопада 2016 року
Богодухівський районний суд Харківської області у складі головуючого судді Шалімова Д.В., при секретарі Макушинській О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Богодухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, про зобов'язання вчинення перерахунку пенсії,-
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Богодухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області після уточнення кого просить: визнати протиправну відмову Богодухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця з 01 грудня 2015 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів країни від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів;, зобов'язати Богодухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області перерахувати пенсію державного службовця з 01 грудня 2015 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки Богодухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 22 вересня 2016 року № 2142-04/04 із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2006 році в розмірі 80 %.
Ухвалою Богодухівського районного суду Харківської області від 20 липня 2016 року позовну заяву ОСОБА_1 до Богодухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, про зобов'язання вчинення перерахунку пенсії за період з 01 грудня 2015 року по 23 грудня 2015 року залишено без розгляду і продовжено розгляд справи з 24 грудня 2015 року.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що вона з 26 жовтня 2006 року одержує пенсію за віком по Закону України «Про державну службу», яку їй призначено у розмірі 80 % від заробітної плати. 15 травня 2016 року вона звернулась до відповідача з заявою з заявою про перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням з 01 грудня 2015 року заробітної плати державним службовцям на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. На підставі відповіді, наданої Богодухівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Харківської області від 24 червня 2016 року № 383-02/17 відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02 березня 2015 року № 213 з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «про статус народних депутатів України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Вважає відповідь відповідача протиправною.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, надала суду заяву про слухання справи за її відсутності, на задоволенні позову наполягала.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про слухання справи за його відсутності, проти задоволення позову заперечував, мотивуючи тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні з 26 жовтня 2006 року та отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу в органах місцевого самоврядування» у розмірі 80 %. 15 травня 2016 року позивач звернулась з заявою про перерахунок пенсії з 01 грудня 2015 року. Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01 грудня 2015 року посадові оклади працівників органів державної влади упорядковані в межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів за рахунок виплат пов'язаних з індексацією. Отже, підвищення посадових окладів з 01 грудня 2015 року, є не що інше, як включення до посадових окладів працівників органів державної влади сум індексації, що накопичувалась протягом останніх років, тобто об'єктом індексації є як заробітна плата, так я пенсія: працюючий державний службовець отримує індексацію до розміру заробітної плати, а пенсіонер отримує індексацію до розміру пенсії. Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових акті», внесені зміни до постанови КМУ від 31 травня 2000 року № 965 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії». Так, п. 4 даної постанови з 01 грудня 2015 року виключено, тобто перерахунки пенсій пенсіонерам , яким пенсія призначена з дня набрання чинності Закону України «Про державну службу» не проводиться. Отже, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, передбачених вищезазначеним Законом не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, приходить до наступного:
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України - завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
У відповідності до ч. 1 ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.
Судом встановлено, що 15 травня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до Богодухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям з 01 грудня 2015 року, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки про заробітну плату.
24 червня 2016 року Богодухівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Харківської області позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 09 рудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правих актів» з 01 грудня 2015 року посадові оклади працівників органів державної влади упорядковані в межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією.
Також постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 внесені зміни до порядку проведення індексації грошових доходів населення, зокрема визначено, що проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік. Отже, підвищення посадових окладів з 01 грудня 2015 року, є не що інше, як включення до посадових окладів працівників органів державної влади сум індексації, що накопичувалась протягом останніх років, тобто об'єктом індексації є як заробітна плата, так я пенсія: працюючий державний службовець отримує індексацію до розміру заробітної плати, а пенсіонер отримує індексацію до розміру пенсії.
Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових акті», внесені зміни до постанови КМУ від 31 травня 2000 року № 965 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії». Так, п. 4 даної постанови з 01 грудня 2015 року виключено, тобто перерахунки пенсій пенсіонерам , яким пенсія призначена з дня набрання чинності Закону України «Про державну службу» не проводиться. Також, п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII встановлено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону про призначення всіх видів пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». Таким чином, з 01 травня 2016 року Законом України «Про державну службу» перерахунків пенсії державним службовцям не передбачено, а з 01 червня 2016 року пенсії не призначаються, а раніше призначені не перераховуються.
В редакції Закону № 213- VIII від 02 березня 2015 року ст. 37 визначена в наступній редакції: «На одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менше як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах держав державних службовців, а також особи, які мають не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування , а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Тобто, призначення пенсії державним службовцям напряму пов'язано з застосуванням Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За статтею 37-1 Закону України «Про державну службу», умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається з матеріалів справи, з 2006 року ОСОБА_1А перебуває на обліку в Богодухівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та отримує пенсію за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», яку їй призначено в розмірі 80 % від заробітної плати.
До 01 травня 2016 року пенсійне забезпечення державних службовців було врегульоване нормами Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII.
01 травня 2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.
У звязку з набуттям чинності Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, положення Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року, яка набрала чинність з 01 травня 2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, з 01 травня 2016року Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року, по іншому врегульовані правовідносини, повязані із пенсійним забезпеченням державних службовців. Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Отже, враховуючи приписи ст.90 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року, з 01 травня 2016 року відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Крім того, на даний час всупереч статті 37-1 Закону №3723-XII Кабінету Міністрів України не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року, п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року виключений і порядок перерахунку пенсій державним службовцям, в даному випадку повинен визначатися на підставі діючого Закону України «Про державу службу», який набрав законної сили 01 травня 2016 року та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно Перехідних положень Закону України «Про державну службу» , що набрав законної сили 01 травня 2016 року, ст. 37 Закону (1993 року) діє щодо призначення та виплати пенсій державним службовцям при призначенні пенсії вперше, тоді як ст. 37-1 втратила чинність. Тому, з 01 грудня 2015 року перерахунок пенсій повинен здійснюватись у відповідності до Розділу 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що наведено у Перехідних положеннях Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-8 від 02 березня 2015 року.
Відповідно до пункту 5 Прикінцеві положення Закону № 213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» 15 травня 2016 року. Враховуючи, що заяву про перерахунок пенсії подано позивачкою після 01 травня 2016року, відповідачем обґрунтовано прийнято рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про необхідність відмови в задоволенні позову ОСОБА_1
Керуючись ст.ст. 8,9,69,71,99, 100,122, 128, 159-167,244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 64, 124, 152 Конституції України, ст.ст. 41, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу»,суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Богодухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, про зобов'язання вчинення перерахунку пенсії - відмовити.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Харківського апеляційного адміністративного суду через Богодухівський районний суд Харківської області протягом 10 днів з дня отримання постанови.
Суддя