Постанова від 10.11.2016 по справі 825/1937/16

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2016 року Чернігів Справа № 825/1937/16

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Клопот С.Л.

за участю секретаря Шевченко А.В.,

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Молодцової Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень , -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівської області та просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Ніжинської ОДПІГУ ДФС в Чернігівській області №70783-13 від 11 серпня 2016 року, яким визначено податкове зобов'язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в сумі 2 919,19 грн. (дві тисячі дев'ятсот дев'ятнадцять гривень дев'ятнадцять копійок);

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Ніжинської ОДПІ ГУ ДФС в Чернігівській області №70784-13 від 11 серпня 2016 року, яким визначено податкове зобов'язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в сумі 14 698, 82 грн. (чотирнадцять тисяч шістсот дев'яносто вісім гривень вісімдесят дві копійки).

Свої вимоги обґрунтовує тим, що визначаючи суму податкового зобов'язання, вказану в оскаржуваних податкових повідомленнях-рішеннях, відповідач порушив вимоги приписі п. 12.3.4 ст. 12 Податкового кодексу, оскільки цей податок є місцевим, а рішення про визначення його розміру були прийняті відповідними радами в липні 2015 року.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які приєднанні до матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Відповідно до ст. 266 Податкового Кодексу України п. 266.1.1 платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

П. 266.1.2. визначає платників податку в разі перебування об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості у спільній частковій або спільній сумісній власності кількох осіб;

а) якщо об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку;

б) якщо об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сзч^існій власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є одна з таких осіб- власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом;

в) якщо об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.

П. 266.2. Об'єкт оподаткування

266.2.1. Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

П. 266.6. Податковий період

266.6.1. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності' фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з, об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

266.9. Порядок сплати податку

266.9.1. Податок сплачується за місцем розташування об'єкта/об'єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.

Фізичні особи можуть сплачувати податок у сільській та селищній місцевості через каси сільських (селищних) рад за квитанцією про прийняття податків.

266.10. Строки сплати податку

266.10.1. Податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується:

а) фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення- рішення.

Відповідно до п., п. 266.5.1.П.266.5. ст. 266 Податкового кодексу України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради в залежності від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 2 відсотків розміру мінімальної заробітної плати , встановленої законом на 1 січня звітного (податкового ) року, за 1 кв. метр бази оподаткування.

Рішенням тридцять третьої сесії шостого скликання Липоворізької сільської ради від 30.01.2015 «Про затвердження місцевих податків на 2015 рік» вирішено:

1. Затвердити наступний перелік місцевих податків, що діють на території Липоворізької с/ради у 2015 році та Положення про механізм справляння та порядок сплати місцевих податків і зборів:

п. 1.1. Податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки.

6.1. Ставка податку для об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюється за рішенням сільської ради у розмірі 2 відсотка мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування.

П. 5.1. база оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується:

В) для різних видів об'єктів житлової нерухомості, в т. ч. їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у т. ч. їх часток) - на 180 кв. метрів.

Рішенням шістдесят четвертої позачергової сесії шостого скликання Ніжинської міської ради від 27.01.2015 «Про затвердження місцевих податків на 2015 рік» вирішено:

1. Затвердити наступний перелік місцевих податків, що діють на території Ніжинської міської ради у 2015 році та Положення про механізм справляння та порядок сплати місцевих податків і зборів:

1.1. По даток на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки.

6.1. Ставка податку для об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюється за рішенням міської ради у розмірі 2 відсотка мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування.

Мінімальна заробітна плата на 01.01.2015 становила 1218 грн. (2% становить 24,36 грн.).

Згідно витягу з Реєстру речових прав на нерухоме майно від 09.08.2016 №65426564 за ОСОБА_1 зареєстровано на праві власності 2 об'єкти житлової нерухомості, а саме:

1) За адресою АДРЕСА_1, загальною площею 157 кв. м. (розмір частки 1/3)

2) За адресою АДРЕСА_2, загальною площею 603,4 кв. м. (розмір частки 0/0)

За вказані об'єкти Ніжинською ОДПІ нараховані суми:

Будинок м. Ніжин - 157 ,0 кв. м, неоподаткована площа - 180,0 кв. м

Будинок с. Л.РІГ - 603,4 кв. м., неоподаткована площа - 120 кв. м., але пільга не надана в зв'язку з тим, що площа об'єкту перевищує 5 неоподаткованих площ.

Ставка - 2% від мін зарплати 1218,00 грн. = 24,36 грн.

Загальна площа -760,4 кв. м

180x100 = 23,6717 X 157 : 100 = 37.1645 (пільга по Ніжину)

760,4

(157 - 37,1645) X 24,36 = 2919,19 ( сума податку по Ніжину) - податкове повідомлення-рішення №70783-13 від 11.08.2016.

603.4 X 24,36 = 14698,82 ( сума податку по с. Л. Ріг) - податкове повідомлення - рішення № 70784-13 від 11.08.2016.

Відповідно до Прикінцевих положень Закону України №71-VIII «Про внесення змін до податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» зазначено: рекомендувати органам місцевого самоврядування: у місячний термін з дня опублікування цього Закону переглянути рішення щодо встановлення на 2015 рік податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів житлової нерухомості, а також прийняти та оприлюднити рішення щодо встановлення у 2015 році податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) для об'єктів нежитлової нерухомості, податку на майно (в частині транспортного податку) та акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Установити, що в 2015 році до рішень місцевих рад про встановлення місцевих податків на 2015 рік не застосовуються вимоги, встановлені Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Крім того, в даному випадку необхідно зазначити, що відповідно до п. 24 ст. 26 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься:

- встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України;

Відповідно до статті 59 Закону (Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування);

- п.1 Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень;

- п. 12. акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Відповідно до ст. 73 ЗУ «Про місцеве самоврядування» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Відповідно до статті 144 Конституції України від 28.06.1996 органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Таким чином при визначенні ОСОБА_1 грошового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в розмірі 17618,01 грн. Ніжинська ОДНІ діяла в межах своїх повноважень та на підставі чинного законодавства.

Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 необхідно відмовити.

Керуючись ст., ст. 122, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя С.Л. Клопот