про забезпечення позову
15 листопада 2016 року Справа № 823/1653/16
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого-судді Орленко В.І., розглянувши клопотання громадянина Китаю ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову у справі №823/1653/16 за позовом громадянина Китаю ОСОБА_1 до Уманського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення,
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся громадянин Китаю ОСОБА_1, в якому просить: визнати протиправним та скасувати рішення Уманського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Черкаській області №13 від 18.10.2016 в частині заборони громадянину Китаю Чжана Мінвея в'їзд на територію України на 3 роки.
14 листопада 2016 року до суду надійшло клопотання громадянина Китаю ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову, в якому просить зупинити дію рішення Уманського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Черкаській області №13 від 18.10.2016 до ухвалення рішення в адміністративній справі.
Клопотання обґрунтоване тим, що відповідно до рішення Уманського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Черкаській області №13 від 18.10.2016 громадянин Китаю ОСОБА_1 зобов'язаний покинути Україну до 18 листопада 2016 року. Виїзд з України до розгляду справи по суту приведе до небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача, захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, також для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.
Розглянувши подані документи і матеріали, суд дійшов висновку, що клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що предметом публічно-правового спору у даній справі є перевірка законності прийняття Уманським районним відділом управління Державної міграційної служби України в Черкаській області рішення №13 від 18.10.2016 про примусове повернення громадянина Китаю ОСОБА_1, а також про заборону його в'їзду в Україну на 3 роки.
Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" рішення про примусове повернення може бути оскарженого до суду.
Разом із тим, частиною 3 статті 117 КАС України передбачено, що подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються.
Крім того, згідно з п. 1.11 Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України від 24.04.2012 № 353/271/150, оскарження рішень про примусове повернення або примусове видворення не зупиняють їх дію, крім випадків, коли суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Ухвала негайно надсилається до суб'єкта владних повноважень, який приймав або ініціював рішення та є обов'язковою для виконання.
Відповідно до п. 17 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України постанови № 1 від 25 червня 2009 року "Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця, видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов'язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні" (з наступними змінами і доповненнями), до вирішення адміністративної справи судом, у провадженні якого перебуває справа, може бути вжито передбачених статтею 117 КАС України заходів щодо забезпечення позовних вимог. Зокрема, якщо існує небезпека заподіяння шкоди інтересам іноземця чи особи без громадянства або якщо внаслідок невжиття цих заходів захист прав особи стане утрудненим або неможливим.
У разі примусового повернення іноземця або особи без громадянства рішення органів охорони державного кордону, органів внутрішніх справ (центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції) та органів Служби безпеки України про примусове повернення іноземця або особи без громадянства за межі України може бути оскаржено в суді. При цьому слід ураховувати, що суд має право зупинити рішення про примусове повернення з підстав та в порядку, передбаченому статтями 117-118 КАС України.
Підстави для забезпечення адміністративного позову визначені частиною першою статті 117 КАС України, відповідно до якої суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ч.ч. 1, 5, 6 ст. 26 "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" у рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець повинен виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення. Іноземець зобов'язаний самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення. Контроль за правильним і своєчасним виконанням рішення про примусове повернення іноземця або особи без громадянства здійснюється органом, що його прийняв. З метою контролю за виконанням іноземцем та особою без громадянства рішення про примусове повернення службові особи органу охорони державного кордону чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції, можуть супроводжувати такого іноземця та особу без громадянства по території України.
Згідно оскаржуваного рішення №13 від 18.10.2016, громадянин Китаю ОСОБА_1 зобов'язаний покинути територію України у термін до 18.11.2016.
З огляду на викладене та враховуючи закінчення граничного строку для виконання позивачем рішення про примусове повернення, суд приходить до висновку, що невжиття заходів забезпечення адміністративного позову громадянина Китаю ОСОБА_1 у спосіб зупинення дії оскаржуваного рішення до вирішення судом цієї адміністративної справи становитиме очевидну небезпеку заподіяння шкоди правам та інтересам позивача та зумовить ситуацію, при якій захист прав особи стане утрудненим або неможливим.
При цьому, суд враховує, що оскаржуване у даній справі рішення стосується основоположних конституційних прав громадянина України, зокрема, таких як, право на свободу пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України тощо.
За вказаних обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії рішення Уманського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Черкаській області №13 від 18.10.2016 про примусове повернення з України громадянина Китаю Чжан Мінвея.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 117, 118, 158, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Клопотання громадянина Китаю ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову задовольнити повністю.
Зупинити дію рішення Уманського районного відділу управління Державної міграційної служби України в Черкаській області №13 від 18.10.2016 до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №823/1653/16.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом 5-ти днів від дати проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Суддя В.І. Орленко