Справа № 815/6613/15
14 листопада 2016 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі заяву Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про встановлення способу і порядку виконання рішення по справі № 815/6613/15, -
Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області звернулось до суду з заявою в порядку ст. 263 КАС України та просить встановити спосіб і порядок виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 18.02.2016 року шляхом стягнення з Департаменту архітектурно - будівельної інспекції в Одеській області в особі Державної архітектурно - будівельної інспекції України (01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору. Також представник заявника в заяві зазначила, що відповідач по справі - Департамент ДАБІ в Одеській області не є юридичною особою та не має власних рахунків в органах Казначейства, а всі рахунки відкриті в центральному органі Державної архітектурно-будівельної інспекції України.
Представник заявника до судового засіданні не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений відповідно до вимог КАС України. Причини неявки суду не повідомив.
Представник позивача до судового до судового засіданні не з'явилась, про дату, час та місце судового засідання повідомлений відповідно до вимог КАС України. Надала засобом електронної пошти заяву про розгляд зазначеної заяви за її відсутності та зазначила що не заперечує проти її задоволення.
Представник відповідача до судового засіданні не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений відповідно до вимог КАС України. Причини неявки суду не повідомив.
Згідно ч. 6 ст. 128 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Вивчивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2016 року адміністративний позов задоволено в повному обсязі. Визнаний протиправним та скасований припис Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів та правил від 15.10.2015 року складений відносно ОСОБА_1. Також постановлено стягнути з Депараменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 487,20 грн. ( чотириста вісімдесят сім гривень двадцять копійок.
25.03.2016 року відповідно до заяви виданий ОСОБА_1 виданий виконавчий лист по справі №815/6613/15.
Так, в виконавчому листі зазначено стягувача - ОСОБА_1 (і.п.н. НОМЕР_1), яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 та боржника - Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області (код ЄДРПОУ 37471912), який знаходиться за адресою: вул. Канатна, 83, м. Одеса.
Разом з тим, згідно відомостей з ЄДРЮО та ФОП, за вказаним у виконавчому документі кодом ЄДРПОУ 37471912 така установа, як Департамент державної архітектурно - будівельної інспекції в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна,83) в мережі установ та організацій, що отримують фінансування з державного та місцевих бюджетів в 2016 році не значиться. При цьому, як зазначено в заяві ГУ Державної казначейської служби України в Одеській області рахунки цієї установи, з яких вбачалося можливим здійснити безспірне списання в ГУ або в будь - якому іншому територіальному органі Казначейства відсутні.
Також відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, розміщеного на веб - сайті Міністерства юстиції України за кодом ЄДРПОУ 37471912, вказаним у виконавчому документі значиться така установа, як Державна архітектурно - будівельна інспекція України.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначено "Порядком виконання рішень про стягнення коштів, державного та місцевих бюджетів або боржників", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845 із змінами та доповненнями (далі - Порядок).
Відповідно до п.2 Порядку безспірне списання - це операція з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюється з метою виконання Казначейством та його територіальними органами рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.
Згідно з п.2 Порядку боржники - це визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкритті в органах Казначейства.
Пунктом 2 Порядку передбачено, що виконавчі документи - це оформлені в установленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначенні Законом України "Про виконавче провадження".
Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України "Про виконавче провадження" у виконавчому документі зазначаються, зокрема, повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, власне ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника (для фізичних осіб - платників податків) або номер і серія паспорта стягувача та боржника для фізичних осіб - громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України, а також інші дані, якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, зокрема, дата народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника, рахунки стягувача та боржника тощо.
Згідно з Положенням про Департамент Державної архітектурно - будівельної інспекції в Одеській області затвердженого Наказом Державної архітектурно - будівельної інспекції від 08.09.2015 року № 994 Департамент Державної архітектурно - будівельної інспекції в Одеській області утворено як структурний підрозділ апарату Державної архітектурно- будівельної інспекції України з метою реалізації державної політики з питань державного архітектурно - будівельного контролю та нагляду в Одеській області.
Крім того, відповідно до наказу Державної архітектурно - будівельної інспекції України від 01.10.2014 року № 230 "Щодо діяльності деяких підрозділів Державної архітектурно - будівельної інспекції", Департамент Державної архітектурно - будівельної інспекції в Одеській області забезпечує здійснення функції та повноважень територіального органу, утвореного як структурний підрозділ апарату Державної архітектурно - будівельної інспекції України.
Отже відповідач по справі № 815/6613/15 Департамент Державної архітектурно - будівельної інспекції в Одеській області не є юридичною особою та не має власних рахунків в органах Казначейства.
Відповідно до ч. 1 ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з листом Вищого адміністративного суду України № 846/12/13-13 від 13.06.2013 року суди повинні враховувати, що підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим.
Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання.
Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
На підставі вищевикладеного, з метою уникнення обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, суд дійшов до висновку, що заяву Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про встановлення способу і порядку виконання рішення по справі № 815/6613/15 слід задовольнити та встановити спосіб і порядок виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2016 року по справі № 815/6613/15 шляхом стягнення з Департаменту архітектурно - будівельної інспекції в Одеській області в особі Державної архітектурно - будівельної інспекції України (01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 487, 20 грн.
Керуючись ст. ст. 160, 165, ст. 263 КАС України, -
Задовольнити заяву Головного управління Деравної казначейської служби в Одеській області про встановлення способу і порядку виконання рішення по справі № 815/6613/15.
Встановити спосіб і порядок виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2016 року по справі № 815/6613/15 шляхом стягнення з Департаменту архітектурно - будівельної інспекції в Одеській області в особі Державної архітектурно - будівельної інспекції України (01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 487, 20 грн.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги в 5-денний строк з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.А. Левчук