Ухвала від 11.11.2016 по справі 812/1235/16

8.3.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про зупинення провадження у справі

11 листопада 2016 року СєвєродонецькСправа № 812/1235/16

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Ковальової Т.І.,

при секретарі судового засідання - Дюкаревій М. І.,

за участю сторін:

представника позивача - Ломова Д. В.,

представника відповідача - Потаніной С. М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника відповідача про зміну процесуального статусу третьої особи та клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сєвєродонецьке науково - виробниче об'єднання Хімресурс" до управління Державної казначейської служби України у м. Сєвєродонецьку Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача державна податкова інспекція у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та стягнення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість,-

ВСТАНОВИВ:

11 жовтня 2016 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Сєвєродонецьке науково - виробниче об'єднання Хімресурс" до управління Державної казначейської служби України у м. Сєвєродонецьку Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача державна податкова інспекція у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та стягнення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість.

11 листопада 2016 року від представника відповідача надійшло клопотання про зміну процесуального статусу третьої особи, а саме змінити процесуальний статус державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області з третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача на другого відповідача.

Своє клопотання, відповідач обґрунтовує тим, що сума бюджетного відшкодування набуває статусу заборгованості після того, як органом Казначейства не буде перераховано кошти на рахунок платника податку, після отримання від органу державної податкової служби висновку та узагальненої інформації із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. Крім того, наказом Міністерства фінансів України від 09.09.2016 № 343 (набув чинності 22.04.2016) затверджено Порядок взаємодії органів Державної фіскальної служби України та органів Державної казначейської служби України у процесі судового розгляду та виконання рішень суду про бюджетне відшкодування податку на додану вартість та/або пені, нарахованої на заборгованість державного бюджету з відшкодування такого податку, або стягнення митних платежів.

Зокрема, метою взаємодії є запобігання необґрунтованому та/або незаконному стягненню з державного бюджету податку на додану вартість, пені або митних платежів на підставі судових рішень та вжиття інших заходів щодо захисту інтересів держави відповідно до законодавства України.

Представник позивача у судовому засіданні не заперечував щодо зміни процесуального статусу державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області та заявив клопотання про зупинення провадження у справі для уточнення позовних вимог.

Представник відповідача у судовому засіданні щодо зупинення розгляду справи не заперечував.

Представник третьої особи у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не відомі.

Заслухавши думку представника позивача, представника відповідача, розглянувши клопотання представника відповідача про зміну процесуального статусу та клопотання представника позивача про зупинення розгляду справи, суд дійшов до наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України суд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.

У відповідності до ст. 43 Бюджетного кодексу України при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Приписами п. 200.13 ст. 200 Податкового кодексу України визначено, що на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Взаємодію відповідних органів в процесі відшкодування визначено Порядком взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 39 від 17.01.2011 р. (далі за текстом - Порядок).

Так, пунктами 8, 9 Порядку передбачено, що на підставі висновку та узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, орган державної казначейської служби перераховує платникові податку зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку, протягом п'яти операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.

Таким чином, для бюджетного відшкодування податку на додану вартість обов'язковим є наявність висновку податкового органу та узагальненої інформації, що також формується та надходить від податкового органу.

Джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи бюджету, до якого сплачується податок (п. 200.17 ст. 200 ПК України).

Виходячи з аналізу зазначених норм, сума бюджетного відшкодування набуває статусу заборгованості після того, як органом Казначейства не буде перераховано кошти на рахунок платника податку, після отримання від органу державної податкової служби висновку та узагальненої інформації із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Крім того, наказом Міністерства фінансів України від 09.09.2016 № 343 (набув чинності 22.04.2016) затверджено Порядок взаємодії органів Державної фіскальної служби України та органів Державної казначейської служби України у процесі судового розгляду та виконання рішень суду про бюджетне відшкодування податку на додану вартість та/або пені, нарахованої на заборгованість державного бюджету з відшкодування такого податку, або стягнення митних платежів (далі - Порядок).

Зокрема, метою взаємодії є запобігання необґрунтованому та/або незаконному стягненню з державного бюджету податку на додану вартість, пені або митних платежів на підставі судових рішень та вжиття інших заходів щодо захисту інтересів держави відповідно до законодавства України (п. З розділу І Порядку).

З урахуванням вищевикладеного та враховуючи, що по даній адміністративній справі належним відповідачем є державна податкова інспекція у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області, яка притягнута до участі у справі як третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, тому судом не здійснюється залучення другого відповідача, а лише змінюється процесуальний статус державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області з третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, на відповідача, що не заперечується сторонами по справі.

Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України, суд має право зупинити провадження у справі в разі наявності інших причин за обґрунтованим клопотанням сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, - до терміну, встановленого судом.

З урахуванням необхідності надання часу представнику позивача для уточнення позовних вимог у зв'язку зі зміною процесуального статусу третьої особи, для повного та всебічного розгляду справи, суд вважає за можливе клопотання представника позивача задовольнити та зупинити провадження у розгляді адміністративної справи № 812/1235/16 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сєвєродонецьке науково - виробниче об'єднання Хімресурс" до управління Державної казначейської служби України у м. Сєвєродонецьку Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача державна податкова інспекція у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та стягнення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, - до 12 грудня 2016 року.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 156, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Клопотання представника відповідача про зміну процесуального статусу третьої особи та клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сєвєродонецьке науково - виробниче об'єднання Хімресурс" до управління Державної казначейської служби України у м. Сєвєродонецьку Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача державна податкова інспекція у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та стягнення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, - задовольнити.

Змінити процесуальний статус з третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача, на відповідача - державну податкову інспекцію у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області.

Зупинити провадження у справі № 812/1235/16 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сєвєродонецьке науково - виробниче об'єднання Хімресурс" до управління Державної казначейської служби України у м. Сєвєродонецьку Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача державна податкова інспекція у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправною бездіяльність та стягнення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, - до 12 грудня 2016 року.

Повідомити сторін, що наступне відкрите судове засідання відбудеться 12 грудня 2016 року у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду, за адресою: м. Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, 18 о 10 год. 30 хв.

Ухвала в частині зміни процесуального статусу набирає законної сили з моменту оголошення та оскарженню не підлягає.

Ухвала в частині зупинення провадження по справі може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмову провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання к опії ухвали.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала суду не набрала законної сили.

Повний текст ухвали складено та підписано 16 листопада 2016 року.

СуддяТ.І. Ковальова