Україна
Донецький окружний адміністративний суд
10 листопада 2016 р. Справа №805/3159/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича при секретарі судового засідання Пидоненко Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом Донбаської державної машинобудівної академії в інтересах Машинобудівного коледжу Донбаської державної машинобудівної академії м.Краматорськ
до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області
про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 13.06.2016 року за №0011271302/6549
Позивач, Донбаська державна машинобудівна академія в інтересах Машинобудівного коледжу Донбаської державної машинобудівної академії, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м.Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 13.06.2016 року за №0011271302/6549.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 15.06.2016 року отримав рішення ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області від 13.06.2016 року №0011271302/6549 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 7091,94 та нарахування пені у розмірі 1276,55 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21.06.2014 року по 08.07.2014 року. Позивач не погоджується з прийнятим податковим повідомлення-рішенням, з огляду на той факт, що казначейське обслуговування розпорядників і одержувачів коштів у м. Краматорську на період особливих вказівок було зупинене, тому Академія не мала можливості своєчасно провести розрахунки з бюджетом зі сплати єдиного внеску в сумі 128491,50 грн. Просив суд скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 13.06.2016 року за №0011271302/6549.
Представник позивача просив суд задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача надав заперечення до позовної заяви та просив суд відмовити у задоволені позовних вимог.
З урахуванням вимог статей 41, 122, 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за наявними в справі матеріалами та доказами.
Дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.
Позивач, Донбаська державна машинобудівна академія є юридичною особою, включений до ЄДРПОУ за №302070789, знаходиться на податковому обліку Державної податкової інспекції в м.Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області.
Машинобудівний коледж Донбаської державної машинобудівної академії (далі за текстом Машинобудівний коледж ДДМА) є структурним підрозділом Донбаської державної машинобудівної академії без права юридичної особи та перебуває на обліку у ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області як платник податків.
Машинобудівний коледж ДДМА має найманих працівників та надає до відповідача звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів.
Так, Коледжем було направлено до Державної податкової інспекції в м.Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за травень 2014 року від 03.06.2014 року, де самостійно визначено зобов'язання зі сплати єдиного внеску у сумі 178242,26 грн. по терміну сплати 20.06.2014 року.
Згідно відомостей інформаційної картки платника - Машинобудівного коледжу ДДМА, станом на 20.06.2014 року була наявна переплата у сумі 107322,87 грн. та сума заборгованості складала 70919,39 грн.
Суму нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за травень 2014 року було перераховано платіжними дорученнями від 23.05.2016 року №95 на суму 7522,94 грн., №98 на суму 73832,81 грн., №190 на суму 4368,49 грн., №193 на суму 42767,26 грн., проте зарахування грошових коштів фактично відбулось лише 08 липня 2014 року.
Відповідач 13 червня 2016 року на підставі частини 10 та пункту 2 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування прийняв рішення за №0011271302/6549 про застосування до Машинобудівного коледжу ДДМА штрафу у розмірі 7091,94 грн. за період з 21.06.2014 року по 08.07.2014 рік та нарахування пені у розмірі 1276,55 грн., всього в сумі 8368,49 грн.
Машинобудівний коледж ДДМА не погодившись з прийнятим рішенням звернувся до Головного управління ДФС у Донецькій області зі скаргою від 21 червня 2016 року за №21.06.2016 року, яка згідно рішення про результати розгляду скарги від 19.07.2016 року за №3971/10/05-99-10-01-12-1 залишена без задоволення, а рішення - без змін. Крім того, збільшено суму штрафних санкцій на 4600,06 та суму пені на 828,02 грн.
Не погодившись з рішення за результатами розгляду первинної скарги Машинобудівний коледж ДДМА звернувся зі скаргою від 28.07.2016 року за №04/15-243 до Державної фіскальної служби України, яка згідно рушення про результати розгляду скарги від 30.08.2016 року за №18715/6/99-99-11-02-02-25 залишене без задоволення, а рішення без змін.
Спірним питанням цієї справи є правомірність нарахування Машинобудівному коледжу ДДМА штрафної санкції та пені, згідно податкового повідомлення-рішення №0011271302/6549 від 13 червня 2016 року.
З підстав викладеного суд зазначає наступне.
Як передбачено ст. 67 Конституції України та п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з частинами першою та другою статті 43 Бюджетного кодексу України казначейське обслуговування бюджетних коштів при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Казначейство України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України. Казначейське обслуговування бюджетних коштів передбачає: 1) розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства; 2) контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень бюджету, взятті бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів та здійсненні платежів за цими зобов'язаннями; 3) ведення бухгалтерського обліку і складання звітності про виконання бюджетів з дотриманням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку та інших нормативно-правових актів Міністерства фінансів України; 4) здійснення інших операцій з бюджетними коштами.
Відповідно до Положення про Управління Державної казначейської служби України та відділення Державної казначейської служби України у районах, районах у містах, містах обласного, республіканського значення (далі - Управління Казначейства), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.10.2011 №1280, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.09.2015 за №1060/27505 (далі - Положення) Управління Казначейства є територіальним органом Державної казначейської служби України (далі - Казначейство).
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Згідно з абзацом 1 пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України №2464-VI платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Пунктом 4 частини 2 статті 6 Закону №2464-VI, встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 1 частини 2 статті 6 цього Закону на платника єдиного внеску покладений обов'язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до пункту 1 частини 10 статті 9 Закону №2464-VI, днем сплати єдиного внеску у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів вважається день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (ч. 11 ст. 9).
Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону №2464-VI, орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.
Відповідно до статті 1 Закону України від 02 вересня 2014 року № 1669-VII "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (далі - Закон № 1669) період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14 квітня 2014 року.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р, було затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, до якого входить і місто Краматорськ.
Судом встановлено, що Машинобудівний коледж ДДМА сплачував єдиний внесок шляхом перерахування грошових коштів до ГУ ДКСУ у Донецькій області, про що свідчать платіжні доручення, що знаходяться в матеріалах справи.
Загальні засади функціонування платіжних систем і систем розрахунків (далі - платіжні системи) в Україні, поняття та загальний порядок проведення переказу коштів у межах України, визначено Законом України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2011 № 2346-III (далі - Закон №2346-III).
Згідно з пунктом 1.30 статті 1 Закону №2346-III, платіжне доручення - це розрахунковий документ, який містить доручення платника банку здійснити переказ визначеної в ньому суми коштів зі свого рахунку на рахунок отримувача.
Відповідно до пункту 22.1 статті 22 Закону №2346-III, за допомогою платіжного доручення, яке є розрахунковим документом, здійснюється ініціювання переказу.
За приписами пункту 22.4 статті 22 Закону №2346-III, під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним: для платника - з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника; для банку платника - з дати списання коштів з рахунка платника та зарахування на рахунок отримувача в разі їх обслуговування в одному банку або з дати списання коштів з рахунка платника та з кореспондентського рахунка банку платника в разі обслуговування отримувача в іншому банку.
Відповідно до пункту 9.3 статті 9 Кодексу зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України (далі - Бюджетний кодекс).
Так, частиною четвертою ст. 45 Бюджетного кодексу передбачено, що податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном).
Частиною п'ятою статті 45 Бюджетного кодексу встановлено, що податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування коштів на єдиний казначейський рахунок державного бюджету України.
Аналогічно частиною п'ятою статті 78 Бюджетного кодексу встановлено, що податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи місцевого бюджету визнаються зарахованими до місцевого бюджету з дня зарахування відповідно на єдиний казначейський рахунок та рахунки, відкриті в установах банків державного сектору згідно з частиною другою цієї статті.
Таким чином, законодавством проведено різницю між поняттями «сплата податку» та «зарахування податку». Сплата податку платником відбувається шляхом подання до установи банку платіжного доручення, тобто платник податку вступає у відповідні податкові правовідносини. Відносини щодо зарахування платежів на єдиний казначейський рахунок є бюджетними правовідносинами і здійснюються вони без безпосередньої участі платника податків і зборів (обов'язкових платежів).
Позивачем суму нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за травень 2014 року по терміну сплати 20.06.2014 року було перераховано платіжними дорученнями від 23.05.2016 року №95 на суму 7522,94 грн., №98 на суму 73832,81 грн., №190 на суму 4368,49 грн., №193 на суму 42767,26 грн. які надано до казначейської установи.
Відповідач в обґрунтування прийняття спірного рішення вказує на те, що Машинобудівним коледжем ДДМА фактично суму податку по терміну сплати 20.06.2014 року було сплачено лише 08.07.2014 року, тобто з порушенням законодавчо встановленого терміну.
Згідно листа Головного управління Державної казначейської служби України у м.Краматорську Донецької області від 17 червня 2016 року №05-26/739 вбачається, що з метою дотримання статті 14 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» Державною казначейською службою України було прийнято рішення про зупинення з 20 травня 2014 року казначейського обслуговування розпорядників та одержувачів бюджетних коштів у м.Краматорську Донецької області на період до особливих вказівок. Робота управління відновлена 07 липня 2014 року.
Також, згідно листа Головного управління Державної казначейської служби України у м.Краматорську Донецької області від 28 вересня 2016 року №05-26/1099 вбачається, що під час зупинення з 20 травня 2014 року казначейського обслуговування розпорядників та одержувачів бюджетних коштів на період до особливих вказівок у м.Краматорську Донецької області Управлінням приймались від розпорядників та одержувачів бюджетних коштів реєстри бюджетних зобов'язань, бюджетних фінансових зобов'язань, платіжні доручення на перерахування коштів з рахунків платників на паперових носіях, проте система електронних платежів була відключена, що унеможливлювало опрацювання прийнятих документів та взяття їх на облік. Станом на 07.07.2014 року після відновлення роботи Управління та підключення системи електронних платежів, платіжні доручення від 23.05.2016 року №95 на суму 7522,94 грн., №98 на суму 73832,81 грн., №190 на суму 4368,49 грн., №193 на суму 42767,26 грн. зі сплати ЄСВ за травень 2014 року було в наявності на паперовому носії.
Крім того, у своєму листі від 04.11.2016 року за №01/15-492 на запит позивача, щодо надання інформації чому платіжні доручення були взяті на облік але не проплачені 07.07.2014 року у день відновлення роботи, Головне управління Державної казначейської служби України у м.Краматорську Донецької області повідомило, що сталось це через вкрай велику кількість прийнятих для опрацювання документів, що не дало змогу в цей день обробити та сплати платіжні документи Машинобудівного коледжу ДДМА від 23.05.2016 року №95 на суму 7522,94 грн., №98 на суму 73832,81 грн., №190 на суму 4368,49 грн., №193 на суму 42767,26 грн.
Таким чином, фактично, в силу незалежних від позивача обставин, зарахування суми зобов'язань з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за травень 2014 року було проведено Казначейством лише 08 липня 2014 року, що підтверджується документами по справі.
Відповідно до пункту 126.1. статті 126 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Передбачена пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України відповідальність у вигляді штрафу застосовується в силу самого факту погашення податкового боргу з простроченням, і розмір такої відповідальності залежить виключно від терміну прострочення.
При цьому, суд зазначає, що у разі несвоєчасного надходження до державного бюджету грошових коштів не з вини платника податку, останній звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі єдиного соціального внеску.
Таким чином, з огляду на той факт, що порушення строків сплати єдиного внеску відбулось не з вини позивача, суд приходить до висновку про відсутність підстав для застосування до Машинобудівного коледжу ДДМА штрафних санкцій та нарахування пені.
Крім того, позивачем було надано до суду сертифікат №6444 про засвідчення Машинобудівному коледжу ДДМА форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), які унеможливлювали виконання обов'язку зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за травень 2014 року до 20 червня 2014 року, зокрема у зв'язку з зупиненням казначейського обслуговування розпорядників та одержувачів бюджетних коштів у м. Краматорську.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Суд також бере до уваги що, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони у відповідності до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог та скасування рішення ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області за від 13.06.2016 року №0011271302/6549 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 7091,94 та нарахування пені у розмірі 1276,55 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21.06.2014 року по 08.07.2014 року.
Відповідно до частини 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись Конституцією України, ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Податковим кодексом України, суд
Позов Донбаської державної машинобудівної академії в інтересах Машинобудівного коледжу Донбаської державної машинобудівної академії до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 13.06.2016 року за №0011271302/6549 - задовольнити.
Скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області №0011271302/6549 від 13 червня 2016 року про застосування штрафних санкцій в розмірі 7091,94 грн. та нарахування пені в розмірі 1276,55 грн., за несвоєчасну сплату єдиного внеску за період з 21 червня 2014 року по 08 липня 2014 року
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції в м.Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області на користь Управління Машинобудівного коледжу Донбаської державної машинобудівної академії (84303, Донецька область, м.Краматорськ, вул.В.Садова, буд. 99, код ЄДРПОУ 04601943) судовий збір у розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень.
Повний текст постанови складено та підписано 15 листопада 2016 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кониченко О.М.