Постанова від 10.11.2016 по справі 826/24976/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

10 листопада 2016 року № 826/24976/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Іщука І.О., суддів: Погрібніченка І.М., Шулежка В.П., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомПриватного підприємства «Будівельна компанія «Славутич»

до Державної фіскальної служби України

про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «Будівельна компанія «Славутич» звернулась до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом до Державної фіскальної служби України, в якому просить, з урахуванням уточнених позовних вимог:

- визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо виправлення показників рядків 2 та 5 Даних системи електронного адміністрування ПДВ на суму 211 378,00 грн., на які Приватне підприємство «Будівельна компанія «Славутич» має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов'язати Державну фіскальну службу України збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму на яку ПП «Будівельна компанія «Славутич» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних на 211 378,00 грн. та відобразити відповідне збільшення у витягу з системи електронного адміністрування ПДВ.

Позовні вимоги позивача обґрунтовані протиправною бездіяльністю відповідача щодо невнесення змін до Витягу з системи електронного адміністрування ПДВ суми податкового кредиту, на яку позивач має право зареєструвати податкові накладні.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх повністю. Обґрунтовуючи заявлені вимоги зазначив, що внаслідок протиправної бездіяльності відповідача, позивач отримав занижену суму податку, на яку він має право зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних. Внаслідок наведених обставин відбулося штучне заниження сум податку, з огляду на що підприємство не може зареєструвати податкові накладні в Єдиному державному реєстрі податкових накладних та працювати в законодавчому полі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував та просив суд відмовити в їх задоволенні, оскільки позивачем в декларації за червень 2015 року від 18.07.2015 р. № 9152104012 задекларовано до сплати суму ПДВ у розмірі 211 378,00 грн., яку не сплачено у законодавчо встановлені терміни (30.07.2015), у зв'язку із чим станом на 01.08.2015 р. в ІКПП утворився податковий борг. Враховуючи, що у позивача станом на 01.08.2015 р. було недостатньо коштів для сплати сум податкових зобов'язань за червень у розмірі 211 978,00 грн., то недостатня сума була перенесена до формули зі знаком мінус «- 211 378,00». Одночасно податковий борг утворився і в картотеці Державного казначейства України.

В судовому засіданні за згодою сторін суд ухвалив подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

18.07.2015 р. ПП «Будівельна компанія «Славутич» було подано до Державної податкової інспекції у м.Славутичі ГУ Міндоходів у Київській області податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2015 р., відповідно до якої сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду та сплачується до Державного бюджету (ряд. 25.1) дорівнювало 211 378,00 грн.

11.08.2015 р. позивачем було подано до ДПІ у м. Славутичі ГУ Міндоходів у Київській області податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2015 р., відповідно до якої від'ємне значення між сумою податкових зобов'язань та сумою податкового кредиту звітного періоду (ряд. 19) складало 518 101,00 грн. та відповідно сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (ряд. 24) дорівнювало 306 723,00 грн.

01.08.2015 р. позивачем було зроблено запит до системи електронного адміністрування ПДВ щодо отримання відомостей про стан рахунку № 1304844.

Згідно отриманого Витягу із системи електронного адміністрування ПДВ № 1304844 вбачається, що сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних становить 54 438,22 (гр. 2). Загальна сума поповнення електронного рахунка з поточного рахунку платника становить 156 655,74 (гр. 5).

Представник позивача зазначив, що сума 156 655,74 була перерахована в рахунок оплати податку на додану вартість за період з лютого по липень 2015 року.

Між тим, з 01.08.2015 р. вступили нові правила адміністрування ПДВ згідно Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» від 16 липня 2015 року N 643-VIII, яким передбачено на початок третього дня «обнуління» формули (всіх її складових), яка визначає реєстраційну суму, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН.

Після такого обнулення 04.08.2015 р. позивачем було зроблено запит щодо отримання відомостей про стан рахунку №4304881, де гр. 5 «загальна сума поповнення електронного рахунка з поточного рахунка платника податку» дорівнювала - 211 378,00 грн. Це сума податку на додану вартість за даними Декларації з податку на додану вартість за червень 2015 р., яка була подана 18.07.2015 р., але не сплачена до бюджету.

Отримавши витяг із системи електронного адміністрування ПДВ № 15305170 від 15.09.2015 р. позивачем було виявлено, що в даному витязі з'явилася гр. 7 «Загальна суму податку, заявлена до бюджетного відшкодування» на суму 211 378,00 грн.

15.09.2015 р. позивач звернувся із листами від 15.09.2015 р. № 203, від 15.09.2015 р. № 207 до ДПІ в м. Славутичі ГУ ДФС у Київській області, а також до Державної фіскальної служби України із викладенням всіх вищезазначених обставин з вимогою виправити виявлені помилки та внести зміни до Витягу з системи електронного адміністрування ПДВ.

19.10.2015 р. позивачем було отримано відповідь від ДПІ в м. Славутичі ГУ ДФС у Київській області (вих. № 705/10/10-34-15-044 від 12.10.2015 р.), в якій податковим органом було підтверджено, що ситуація, викладена у листі позивача дійсно має місце. Але в той же час ДПІ у м. Славутичі повідомлено, що у територіальних підрозділів ДФС України відсутні права введення або зміни в Системі електронного адміністрування ПДВ та вони не мають змоги виправляти будь-які показники у зазначеній системі.

Натомість Державною фіскальною службою України відповідь позивачу надано не було.

30.10.2015 р. позивачем було отримано другий лист від ДПІ в м. Славутичі ГУ ДФС у Київській області (№ 803/10/10-34-15-044 від 21.10.2015 p.), відповідно до якого, податковий орган вважає, що сума податку, на яку позивач має право зареєструвати податкові накладні реєстраційна сума) визначено вірно.

Аналогічний лист із доданою відповіддю ДПІ в м. Славутичі ГУ ДФС у Київській області того ж дня позивач отримав від Головного управління ДФС у Київській області.

Позивач зазначає, що згідно даних витягу з системи електронного адміністрування ПДВ на день подання позовної заяви (03.11.2015 р.) ситуація не змінилася. Натомість підприємство не може реєструвати податкові накладні в ЄРПН, тоді як податкова заборгованість у нього відсутня, про що свідчить довідка ДПІ у м. Славутичі ДФС у Київській області від 28.10.2005 р. № 809/10/23-061.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Спірні правовідносини регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).

З 01.01.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 16 липня 2015 року N 643-VIII, яким запроваджено нові правила функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість.

Так, система електронного адміністрування податку на додану вартість запроваджена поетапно відповідно до пункту 35 підрозділу 2 розділу XX ПК України:

- з 1 січня до 1 липня 2015 року - у тестовому режимі;

- з 1 липня 2015 року - на постійній основі.

Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування ПДВ визначено статтею 200-1 розділу V ПК України.

Порядок електронного адміністрування ПДВ затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість».

Електронний рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ (далі - електронний рахунок) - це рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який платником перераховуються кошти з власного поточного рахунка в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, а також у сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку. Кошти з такого рахунка підлягають перерахуванню до бюджету та/або на спеціальний рахунок. Для кожного платника податку Казначейством відкривається один електронний рахунок.

Відповідно до пункту 200-1.5 ст. 200-1 ПК України кошти з електронного рахунка платника ПДВ перераховуються Казначейством в автоматичному режимі виключно до:

- державного бюджету;

- на рахунок, відкритий у банку та/або органі Казначейства сільськогосподарськими підприємствами - суб'єктами спеціального режиму оподаткування, визначений статтею 209 ПК України, для акумулювання сум податку, що нараховуються на вартість поставлених ними сільськогосподарських товарів (послуг), у порядку, передбаченому статтею 209 Податкового кодексу України;

- на поточний рахунок платника податку за його заявою у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань.

Протягом дії системи електронного адміністрування ПДВ у тестовому режимі платники податку самостійно зараховують на такі електронні рахунки кошти з власних поточних рахунків, відкритих у банківських установах, у сумах, необхідних для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку, задекларованих ними в податковій звітності з ПДВ.

З 01.07.2015 року на рахунки в системі електронного адміністрування ПДВ платники податку зараховують також кошти у сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 ПК України та надає право для реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування.

Пунктом 34 підрозділу 2 Розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України встановлено, що станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових НаклОтр, НаклВид та Митн, що були сформовані починаючи з 01 липня 2015 року. Зареєстрованим платникам податку таке значення автоматично збільшується контролюючим органом: до 31 липня 2015 року для платників податків, що застосовують звітний (податковий) період місяць, без проведення перевірок, передбачених статтею 200 цього Кодексу, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з податку на додану вартість, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, за червень 2015 року. На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий) період (липень 2015 року).

Як вбачається з матеріалів справи контролюючий орган, після початку роботи системи на постійній основі, отримавши уточнюючу податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2015 року, яку прийнято згідно квитанції, наявної в справі, своєчасно не забезпечив відображення її показників у системі електронного адміністрування ПДВ.

Отже, враховуючи роботу на постійній основі системи електронного адміністрування ПДВ на час подання уточнюючого розрахунку, платник податків реалізуючи правомірну поведінку розраховував на відображення в системі електронного адміністрування відповідних змін, що забезпечило б йому право виписки податкових накладних без здійснення поповнення рахунку у фінансовій установі.

Для забезпечення реалізації норм Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" № 643-VІІІ від 16 липня 2015 року ДФС України розробила План заходів з удосконалення СЕА, розділом III якого передбачено обнуління показників та перерахунок суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), для зареєстрованих платників податку наступним чином: з 00 годин 00 хвилин 3 серпня 2015 року (на початок третього робочого дня після дня набрання чинності Законом № 643) ДФС буде проведено обнуління суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН (SНакл), сформовану відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 та пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, та значення усіх її складових, визначених ПК України, крім показників SНаклОтр, SМитн та SНаклВид, що були сформовані, починаючи з 01 липня 2015 року.

Протягом 03 серпня 2015 року (третього робочого дня після дня набрання чинності Законом № 643) сума SНакл зареєстрованим платникам податку збільшиться на:

- суму середньомісячного розміру сум ПДВ, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених або розстрочених за останні 12 звітних місяців/4 квартали (Sовердрафт);

- суму помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з ПДВ станом на 01.07.2015 (SПерепл);

- суму від'ємного значення податку, непогашеного станом на 01 липня 2015 року та задекларованого платником у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року;

- суму залишків коштів на електронних рахунках платників у системі електронного адміністрування ПДВ станом на початок робочого дня 03 серпня 2015 року за вирахуванням сум, заявлених платником у складі податкової звітності з податку за звітний (податковий) період за червень 2015 року до перерахування з електронного рахунку до бюджету в рахунок сплати податкових зобов'язань з податку та/або на поточний рахунок платника відповідно до пункту 200-1.6 статті 200-1 цього Кодексу, також така сума зменшується на суму податкових зобов'язань, задекларованих платником за звітний (податковий) період за червень 2015 року/II квартал 2015 року.

На кінець третього робочого дня після дня набрання чинності Законом № 643 сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН (SНакл), буде обрахована на підставі оновлених значень усіх її складових та інших показників, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 ПК України.

При цьому, планом заходів окремо зазначено, що у зв'язку із переведенням роботи системи електронного адміністрування ПДВ в штатний режим, починаючи з 04 серпня 2015 року реєстрація в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування, складених до 01 липня 2015 року, здійснюватиметься без обмеження сумою SНакл.

До 20 серпня 2015 року платникам податку, що застосовують звітний податковий період квартал, сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН (SНакл), буде збільшена на суму від'ємного значення, непогашеного станом на 01 липня 2015 року та задекларованого у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за ІІ квартал 2015 року.

У зв'язку з чим, суд приходить до висновку, що враховуючи здійснене позивачем декларування від'ємного значення ПДВ (рядки 24 та 31) у декларації з ПДВ за червень 2015 року, сума такого від'ємного значення мала бути відображена податковим органом в Системі електронного адміністрування ПДВ, як сума, на яку підприємство має право реєструвати податкові накладні.

Однак, перенесення та відображення задекларованого позивачем від'ємного значення ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ відповідачем не здійснено.

Система електронного адміністрування ПДВ організована на централізованому рівні ДФС України, на цьому ж рівні відбуваються усі дії, пов'язані з перенесенням, відображенням (збільшенням) та автоматичним обчисленням реєстраційної суми щоразу при зміні значення будь-якого з показників формули.

За таких обставин, суд зауважує, що ДФС України допустила оскаржувану протиправну бездіяльність, чим порушила не тільки вищезазначені вимоги чинного законодавства, а і положення ст. 1 Протоколу 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом України "Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції", а саме право на мирне володіння своїм майном, що також є невід'ємним правом на повагу до своєї власності, відповідно до якої кожна юридична особа має право на мирне володіння своїм майном. Конвенція, залишаючи за державною владою велику свободу відносно рішень в сфері економічної та соціальної політики, підтверджує, що таке вручання в гарантовані права не буде повільним.

Беручи до уваги вищенаведене, та те, що ДФС України не довела правомірність невідображення сум в системі електронного адміністрування, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати підлягають відшкодуванню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Приватної компанії «Будівельна компанія «Славутич» задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо виправлення показників рядків 2 та 5 Даних системи електронного адміністрування ПДВ на суму 211 378,00 грн., на які Приватне підприємство «Будівельна компанія «Славутич» має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

3. Зобов'язати Державну фіскальну службу України збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суми, на яку ПП «Будівельна компанія «Славутич» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних на 211 378,00 грн., та відобразити відповідне збільшення у витягу з системи електронного адміністрування ПДВ.

4. Судові витрати в сумі 2 436,00 грн. присудити на користь Приватної компанії «Будівельна компанія «Славутич» за рахунок асигнувань Державної фіскальної служби України.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя І.О. Іщук

судді: І.М.Погрібніченко

В.П.Шулежко