Постанова від 07.11.2016 по справі 345/3459/16-а

Справа № 345/3459/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.11.2016 року м. Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого - судді Онушканича В.В

з участю: секретаря судового засідання Бабійчук Л.В.

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління соціально захисту населення Калуської районної державної адміністрації про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з позовом в якому просить вважати не законним рішення відповідача про відмову у наданні її сім'ї державної соціальної допомоги та зобов'язати нарахувати і виплатити належну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї з липня 2016 року та на весь період передбачений законодавством.

Свої вимоги мотивує наступним. 28.07.2016 року позивачка звернулася до Управління соціального захисту населення Калуської РДА із заявою про призначення їй допомоги як малозабезпеченій сім'ї повторно та надала відповідний пакет документів. 03. 09. 2016р. ОСОБА_3 отримала повідомлення №2108/06-05 від 30.08.2016 року про відмову у наданні державної соціальної допомоги у зв'язку з відсутністю повного пакету документів. 5.09.2016 року позивачка звернулася із заявою на ім'я начальника управління соціального захисту населення Калуської РДА ОСОБА_4 з проханням дати роз'яснення що таке не повний пакет документів.

Листом начальника УСЗН Калуської РДА від 14.09.2016 р. №2244/05-17 повідомлено оскільки повний пакет документів не був поданий позивачкою в обумовлений термін та не виконані умови призначення допомоги, 29.08.2016 року було прийнято рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї. ОСОБА_3 не погоджується з рішенням про відмову в наданні соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, оскільки воно, на її думку, не відповідає чинному законодавству.

Представником відповідача подано заперечення на адміністративний позов, в якому він просить в задоволенні позову відмовити з наступних підстав.

Умови призначення малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги регламентуються Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям». Відповідно до ч. 10 ст. 4 зазначеного Закону порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям».

Відповідно до п. 6 Порядку для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву, документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї, довідку про склад сім'ї, декларацію про доходи та майно( заповнюється на підставі довідки про доходи кожного члена сім'ї), довідку про наявність та розмір земельної ділянки частки (паю).

28.07.2016 р. ОСОБА_3 звернулася до Управління соціального захисту населення Калуської РДА з відповідним пакетом документів. Спеціалістом з прийому було перевірено повноту заповнення декларації, наявність необхідних документів та видано позивачці відривну розписку-повідомлення про кількість документів, які необхідно донести, із зазначенням дати, до якої ці документи мають бути донесені. Для підготовки документів щодо призначення соціальної допомоги та її розрахунку ОСОБА_3 необхідно було додати до 27.08.2016 року такі документи: довідку про зареєстроване місце проживання чоловіка ОСОБА_1, довідку про зареєстроване місце проживання сина ОСОБА_5, довідку про зареєстроване місце проживання дочки ОСОБА_6 Також в день подання документів спеціалістом з прийому було повідомлено ОСОБА_3, що відповідно до п. 4 Порядку соціальна допомога також може бути призначена і виплачена за місцем фактичного проживання уповноваженого представника сім'ї за умови подання довідок про склад сім'ї і про неотримання такої допомоги в органах соціального захисту населення за місцем реєстрації. У разі коли повнолітні члени сім'ї, яка звернулася за призначенням соціальної допомоги, фактично проживають разом, але зареєстровані за різними адресами, уповноважений представник сім'ї додає до заяви довідки про склад сім'ї та про неотримання такої допомоги в органах соціального захисту населення за місцем реєстрації.

Оскільки вищезазначені документи ОСОБА_3 не надала в обумовлений термін та не були виконані умови призначення допомоги, 29.08.2016 р. було прийнято рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги і просить позов задоволити. Наголосив, що жодних змін в складі сім'ї позивача не відбулось, заяву про призначення допомоги на наступний період було подано своєчасно зі всіма необхідними документами. Надання додаткових довідок на підтвердження місця реєстрації членів сім'ї діючим законодавством не передбачено. Пояснив, що він є чоловіком і членом сім'ї позивачки, згідно рішення суду він та його неповнолітній син ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, зняті з реєстрації і на даний час їхнє місце проживання ніде не зареєстроване.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав та просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі з підстав зазначених у запереченні на позов. Наголосив, що не всі члени сім'ї позивача зареєстровані разом з нею. Тому для призначення допомоги як малозабезпеченій сім'ї, позивачу слід було додатково подати довідки про місце проживання цих членів сім'ї і довідки, що за їхнім зареєстрованим місцем проживання вони не отримують відповідну допомогу. Цього позивачем не було зроблено, тому в УСЗН Калуської РДА не було можливості призначити допомогу як малозабезпеченій сім'ї.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи та надані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Згідно ч. 5 цієї статті кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права.

Згідно з вимогами частин 1 і 2 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

З аналізу положень Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 24 лютого 2003 року № 250, встановлено, що надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, за своєю правовою природою є відповідною соціальною допомогою.

Відповідно до абз. 2 ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

За ст. 4 цього ж Закону для надання соціальної допомоги подається заява уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.

Згідно із п. 1, п. 2, п. 4 постанови № 250 від 24.02.2003 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», цей Порядок визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї. Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї. Соціальна допомога також може бути призначена і виплачена за місцем фактичного проживання уповноваженого представника сім'ї за умови подання довідок про склад сім'ї і про неотримання такої допомоги в органах праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації.

Таким чином, з вище перелічених постанов, вбачається, що призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та призначення субсидії, здійснюється управлінням праці соціального захисту населення, особам, місце проживання яких зареєстроване, також допомога малозабезпеченим сім'ям може бути призначена і виплачена за місцем фактичного проживання уповноваженого представника сім'ї за умови подання довідок про склад сім'ї і про неотримання такої допомоги в органах праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації.

Відповідно до п. 6 Постанови № 250 від 24.02.2003 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; довідку про склад сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).

Форми заяви, довідки про склад сім'ї, декларації про доходи та майно затверджуються Мінсоцполітики. Наказом Міністерства праці та соціальної політики України «Про затвердження форми Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні , будинку осіб» № 204 від 22.07.2003 року, відповідно до статті 4 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 p. № 253 "Деякі питання надання соціальної допомоги" затверджено форми Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні будинку осіб.

Судом встановлено, що позивач звернулась із заявою про призначення соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї (а.с. 38), подала відповідні документи:

-довідку про склад сім'ї, видану Верхнянською сільською радою ОТГ від 26.07.2016 року №3900 (а.с. 42);

-довідку, видану Івано-Франківським національним університетом нафти і газу від 22.08.2016 року №344 на ОСОБА_8 про тимчасову реєстрацію в гуртожитку (а.с. 43);

-декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с. 39-40);

-довідку про доходи на ОСОБА_1, видана релігійною громадою УГКЦ святого Архистратига Михаїла від 26.07.2016 року (а.с. 44);

-довідку про доходи на ОСОБА_9, видану державним вищим навчальним закладом «Івано-Франківський національний медичний університет» (а.с. 45);

-довідку про доходи на ОСОБА_8, видану Івано-Франківським національним університетом нафти і газу від 06.07.2016 року №591 (а.с. 46);

-довідку про доходи на ОСОБА_6, видану Державним вищим навчальним закладом «Прикарпатський національний університет імені ОСОБА_10» від 20.07.2016 року №2914 (а.с. 47);

-довідку про відсутність договірних відносин з філією «Калуський РЕМ» на ОСОБА_1, видану філією «Калуський РЕМ» від 28.07.2016 року №879 (а.с. 51);

-довідку про відсутність договірних відносин з філією «Калуський РЕМ» на ОСОБА_3, видану філією «Калуський РЕМ» від 28.07.2016 року №880 (а.с. 52);

-довідку про відсутність пільг за період з 01.01.2016 року по 30.06.2016 року, видану Калуським УЕГГ на ОСОБА_3 від 28.07.2016 року №750 (а.с.54);

-довідку про відсутність пільг за період з 01.01.2016 року по 30.06.2016 року, видану Калуським УЕГГ на ОСОБА_1 від 28.07.2016 року №751 (а.с. 53);

-довідку, видану Верхнянською сільською радою ОТГ від 26.07.2016 року №3901 на ОСОБА_3 про те, що вона в с. Довгий Войнилів користується земельною ділянкою (а.с. 50);

-довідку, видану виконкомом Томашівської сільської ради від 22.08.2016 року №1549 про відсутність земельних ділянок за ОСОБА_1 на території Томашівської сільської ради (а.с. 49);

-довідку, видану Верхнянською сільською радою ОТГ від 26.07.2016 року №3902 на ОСОБА_3 про те, що вона ніде не працює з 19.04.2001 року по даний час і здійснює догляд за перестарілою особою (а.с. 55);

-довідку на ОСОБА_3, видану УСЗН від 01.08.2016 року №3521 про отримання компенсаційної виплати працездатній особі, що не працює і здійснює догляд (а.с.56);

-довідку на ОСОБА_3, видану УСЗН від 01.08.2016 року №3878 про отримання компенсаційної виплати працездатній особі, що не працює і здійснює догляд (а.с.57);

-акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї від 28.07.2016 р. №170, де зазначено наступне: громадянка ОСОБА_3 проживає із сім'єю в с. Томашівці, вул. Л.Українки, 2. Чоловік ОСОБА_1 та син ОСОБА_8 за рішенням суду зняті з реєстрації, але проживають в ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 41).

Згідно з п. 8 Постанови № 250 від 24.02.2003 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган праці та соціального захисту населення повідомляє повноваженого представника сім'ї, які документи повинні бути подані додатково. Орган праці та соціального захисту населення видає уповноваженому представнику сім'ї повідомлення про прийняття заяви та документів із зазначенням дати прийняття.

Документи, надані позивачкою, було прийнято відповідальною особою управління праці та соціального захисту населення і видано відривний талон (а.с. 11), в якому зазначено, що для розгляду заяви необхідно додати до 27.08.2016 року такі документи: «реєстр. дітей і чол., дов. про стипенд., коп. дог. (роз.) дов. з м. навч. з якого часу, земля чол., дов. з УСЗН Івано-Франк.»

Рішенням УСЗН Калуської РДА від 29.08.2016 р. (а.с. 8, 58) відмовлено ОСОБА_3 в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї у зв'язку із відсутністю повного пакету документів.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Вивчивши надані матеріали, суд приходить до висновку, що вищевказане рішення УСЗН Калуської РДА є необґрунтованим та таким, що порушує право позивача на отримання соціальної допомоги.

Так, управлінням не було роз'яснено позивачу, які саме додаткові документи необхідно надати. Адже у наданому позивачеві відривному талоні (а.с. 11) внаслідок скорочень практично не можливо зрозуміти, про які саме документи йде мова. Таким чином, відповідачем фактично не були виконані вимоги п. 8 Постанови № 250 від 24.02.2003 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», щодо обов'язку повідомлення уповноваженого представника сім'ї про те, які документи повинні бути подані додатково.

Крім того, з поданих суду заперечень вбачається, що позивачу для отримання соціальної допомоги було потрібно подати довідку про зареєстроване місце проживання чоловіка ОСОБА_1, довідку про зареєстроване місце проживання сина ОСОБА_5 Вищевказані документи не могли бути надані позивачем з об'єктивних причин. Так, з довідки, виданої виконкомом Томашівської сільської Калуського району від 02.11.2016 року № 2072 (а.с. 67) вбачається, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 та син ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_1 зняті з реєстраційного обліку за адресою: с. Томашівці, вул. Церковна, 3, Калуського району згідно талону зняття з реєстрації місця проживання в Україні від 23.12.2015 року, який виданий н підставі рішення суду №345/1241/15-ц від 10.12.2015 року. Також ОСОБА_1 в судовому засіданні ствердив, що ні він, ні його син ОСОБА_11 на даний час ніде не зареєстровані.

Відповідно до ст. 33 Конституції України передбачено, що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Згідно зі ст. 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України або підставою для їх обмеження.

А тому відсутність реєстрації місця проживання членів сім'ї позивача - чоловіка ОСОБА_1 та сина ОСОБА_12 не може бути підставою для обмеження права на отримання соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім'ї.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно із ч. 2 ст. 162 КАС України суд вправі постановою визнати протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремі його положення, дії чи бездіяльність і скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення. Суд також може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод чи інтересів суб'єкта у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

При цьому, відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, адміністративний суд перевіряє не лише вчинення дії чи бездіяльності на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а й чи вчинені вони з використанням повноважень з тією метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії, добросовісно, розсудливо і своєчасно.

Враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку, що рішення Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації № 31162 від 29.08.2016 року про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_3 слід визнати незаконним.

При цьому, суд не вбачає підстав для задоволення вимог позивача щодо зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити належну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї з липня 2016 року, оскільки чинним законодавством право призначення соціальної допомоги (чи відмова у цьому) надана Управлінню соціального захисту населення, тобто це є дискреційними повноваженнями відповідача.

Проте, враховуючи те, що одним із завдань адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, шляхом справедливого та неупередженого розгляду адміністративних справ, виходячи з засад розумності та справедливості, а також враховуючи те, що на даний час існують обставини, що дозволяють позивачці отримувати допомогу малозабезпеченим сім'ям, суд переконаний, що з врахуванням наведеного слід зобов'язати Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_3 від 28.07.2016 р. про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Згідно зі ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України або відповідного місцевого бюджету. Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог. На підтвердження понесених судових витрат стороною позивача подано квитанцію про оплату судового збору в розмірі 551 грн. 20 коп. (а.с. 1). Таким чином, з бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації на користь позивача слід стягнути зазначені судові витрати.

На підставі викладеного, Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", постанови Кабінету Міністрів України № 250 від 24.02.2003 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», керуючись ст.ст. 8,11, 17, 18, 71, 87, 94, 122, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити частково.

Визнати незаконним рішення Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації № 31162 від 29.08.2016 року про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_3.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Калуської районної державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_3 від 28.07.2016 р. про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

У задоволені решти позовних вимог ОСОБА_3 - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Калуської районної державної (код ЄДРПОУ - 03193436) на користь ОСОБА_3 (ідентифікаційний код - НОМЕР_1) судові витрати у виді сплаченого судового збору у розмірі 551 гривні 20 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Калуський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а, також, прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

ГОЛОВУЮЧИЙ: