Постанова від 11.11.2016 по справі 286/2836/16-а

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/2836/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2016 року

Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Невмержицький С. С. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцького об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов»язання вчинити певні дії , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить суд зобов'язати відповідача з 01 квітня 2016 року по 11 липня 2016 року відновити виплату йому пенсії, мотивуючи свої вимоги тим, що з 01 грудня 2008 року він перебувала на обліку у відповідача, як отримувач пенсії за нормами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак, з 01 січня 2016 року виплату пенсії було припинено у зв'язку із внесенням змін до статті 37 Закону України «Про державну службу», де зокрема продовжено термін невиплати пенсії особам, які працюють на посадах та умовах, передбачених законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів» з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року. Вважає, що зазначене тимчасове обмеження втратило свою силу, оскільки відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року №213-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». Відтак, позивач втратив право на призначення йому пенсії на підставі цього закону, а тому, обмеження щодо тимчасового зупинення виплати пенсії на нього не поширюються.

Сторони просять справу розглянути без їх участі; представник відповідача надіслав заперечення проти позову, в якому просить в задоволенні позову відмовити у зв'язку з безпідставністю і необґрунтованістю.

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд дійшов такого висновку.

Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що позивач з 01.12.2008 року перебуває на обліку в Овруцькому об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію, призначену за нормами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до довідки виданої Управлінням фінансів Овруцькою районною державною адміністрацією від 14.07.2016 року №5 позивач дійсно з 25.08.1994 року працює в управлінні фінансів провідним спеціалістом відділу доходів та фінансово-господарської діяльності по даний час (а.с.9).

З 01.01.2016 р. позивачу припинено виплату пенсії.

31.10.2016 року позивач звернувся до Овруцького об»єднаного управління управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про відновлення виплати пенсії з 01.04.2016 року по 11.07.2016 року (а.с.4-5).

Листом № 2061/06 від 31.10.2016 року Пенсійний орган відмовив у відновленні виплати пенсії, посилаючись на те, що 01.01.2016 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 911-VIII від 24 грудня 2015 року, на підставі якого до статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" були внесені зміни згідно яких, тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року особам (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про державну службу", ";Про прокуратуру", ";Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються. А тому, оскільки, позивач перебуває на посаді судді, в управління відсутні правові підстави для відновлення з 1 січня 2016 року виплати призначеної йому пенсії (а.с.6-8).

Саме вказані обставини стали підставою для звернення до суду.

Вирішуючи питання щодо правомірності вимог позивача, суд виходить з таких міркувань.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Пенсійне забезпечення громадян України, в тому числі порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та іншими нормативно-правовими актами.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 911-VIII від 24.12.2015 року (далі ЗУ № 911-VIII від 24.12.2015 року), який набрав чинності з 01.01.2016 року внесено зміни до ст. 58 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( №796-ХІІ). від 28.02.1991 року , зокрема

абзаци перший та другий частини першої викласти в такій редакції:

"Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, пенсії, призначені відповідно до цього Закону:

особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються";

Згідно п.1 Прикінцевих положень Закону № 911-VIII від 24.12.2015 року цей Закон набрав чинності з 01 січня 2016 року.

Аналогічні зміни внесені до ст. 47 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003 року та ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року.

Також, Прикінцеві положення Закону № 911-VIII від 24.12.2015 року не містять посилань на підстави та обставини, які можуть впливати на відновлення виплати пенсії до 31.12.2016 року. Натомість, згідно Прикінцевих положень до вказаного Закону, після завершення особливого періоду виплата пенсій таким особам здійснюється згідно із законодавством.

На день розгляду справи судом, положення Закону України № 911-VIII від 24.12.2015 року є чинними, неконституційними не визнавались, а тому підлягають застосуванню всіма державними органами.

Разом з тим, у рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави.

Також, Конституційний Суд України у рішенні від 25 січня 2012 року № 3рп/2012 зробив висновок, що соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.

На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що позивач з 01 січня 2016 року по 11 липня 2016 року працював на посаді та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», суд дійшов переконання, що підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 10 частини 1 статті 5 Закону України „Про судовий збір".

Керуючись та ст.ст. 8-11, 18, 71, 94,160, 161, 162, 183-2 КАС України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Овруцького об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов»язання вчинити певні дії до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання відновити з 01 квітня 2016 року по 11 липня 2016 року виплату пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відмовити за безпідставністю.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання її копії до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд Житомирської області.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання її копії до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд Житомирської області.

Суддя: ОСОБА_2