Справа № 158/2152/16-а
Провадження № 2-а/0158/74/16
09 листопада 2016 року м. Ківерці
Ківерцівський районний суд Волинської області
у складі головуючого - судді Корецької В.В.
при секретарі - Процик Л.В.
з участю позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Бесарабчук Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ківерці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату пенсії із зниженням пенсійного віку,
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату пенсії із зниженням пенсійного віку.
Заяву мотивує тим, що він, у період з 29.04.1986 року по 08.05.1986 року, у складі військової частини № НОМЕР_1 виконував службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС.
23.04.1995 року йому було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році другої категорії серії НОМЕР_2 .
Також його участь в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС підтверджується відповідним записом у військовому квитку серії НОМЕР_3 від 10.10.1984 року.
У вересні 2016 року він звернувся до Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постаждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із зниженням пенсійного віку на 10 років.
Однак, рішенням Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області №3766/02-29 від 23.09.2016 року йому відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах, оскільки з наданих документів не можливо встановити в яких саме населених пунктах він виконував роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС.
Вважає, рішення відповідача таким, що суперечить вимогам чинного законодавства, тому просить визнати дане рішення протиправним та скасувати його, зобов'язавши відповідача призначити йому пенсію відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зниженням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії, з моменту виникнення права на пенсію.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити заявлені вимоги.
Представник відповідача від Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області Бесарабчук Л.В. в судовому засіданні заявлений позов не визнала, просила відмовити у задоволенні заявлених вимог.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно ст. 10 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Відповідно до ст. 55 даного Закону, особам, які працювали, або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали у зоні відчуження з 01.07.1986 року по 31.12.1986 року не менше 5 календарних днів, пенсійний вік зменшується на 10 років.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2-ої категорії, що стверджується посвідчення серії НОМЕР_2 , виданого 23.04.1995 року Волинською обласною державною адміністрацією /а.с. 6/.
Рішенням Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області №3766/02-29 від 23.09.2016 року ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильсьої катастрофи» /а.с.15-16/.
Згідно даного рішення, підставою відмови було те, що ОСОБА_1 не надано доказів в яких самих населених пунктах він виконував роботу по ліквідації аварії на ЧАЕС, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженою постановою КМ УРСР від 23.07.1991 року №106 (що відносяться до зони відчуження, зони безумовного відселення, зони гарантованого добровільного відселення, зони посиленого радіоекологічного контролю.)
Як вбачається з довідок Ківерцівського районного військового комісаріату Волинської області №214 від 25.03.1995 року, №780 від 20.04.2016 року та військового квитка серії НОМЕР_3 від 10.10.1984 року, ОСОБА_1 у період з 29.04.1986 року по 08.05.1986 року, у складі військової частини №01708 виконував службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС /а.с. 7-9, 28-29/.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», категорія 2 особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлюється учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження: з моменту аварії до 01.07.1986 року - незалежно від кількості робочих днів.
Документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС».
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Крім того, відповідно до пп. «г» п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій, при призначенні пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» документи на підтвердження особливого статусу особи, що додаються до заяви про призначення пенсії є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Тобто, в разі звернення особи з заявою про призначення їй пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до якої для підтвердження особливого статусу ОСОБА_1 додано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та записи у військовому квитку про перебування та виконання службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 30-ти кілометровій зоні відчуження з 29.04.1986 року по 08.05.1986 року палання інших первинних документів, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, не є обов'язковим.
Відповідно до положень, закріплених статтею 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Як визначено ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а згідно ч. 2 даної статті в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відтак, той факт, що ОСОБА_1 , з 29.04.1986 року по 08.05.1986 року у складі військової частини № НОМЕР_1 виконував службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС, підтверджується вищенаведеними та дослідженими в судовому засіданні доказами, які не спростовані та не скасовані, що дає право, для призначення позивачу пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ої категорії зі зниженням пенсійного віку на 10 років, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В частині позовних вимог щодо визнання неправомірними дії Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, слід відмовити, оскільки відповідач, відмовляючи позивачу у призначенні пенсії, керувався тим, що в ході проведеної перевірки спеціалістом управління було встановлено відсутність документів, що стверджують період роботи в зоні відчуження, тому вони діяли в межах своєї компетенції, посилаючись на отримані дані.
На підставі ст. ст. 7- 14, 18, 19, 24, 71, 72, 86, 143, 146, 158, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч. 2 ст. 4, ч. 3 ст. 6 ЗУ «Про судовий збір», суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірними та зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату пенсії із зниженням пенсійного віку - задоволити частково.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в особі Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області, призначити ОСОБА_1 , пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з моменту виникнення права на пенсію.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ківерцівський районний суд Волинської області. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, а для осіб які бути відсутні - з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ківерцівського районного суду В.В. Корецька