Справа № 158/2057/16-ц
Провадження № 2/0158/744/16
/ЗАОЧНЕ/
07 листопада 2016 року Ківерцівський районний суд Волинської області
в складі головуючого судді Пономарьової О.М.
при секретарі Грубі М.Є.
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ківерці цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення допомоги, -
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги на дитину.
Як доказ заявлених вимог вказує на те, що 24.06.2014 року ОСОБА_1 звернулася до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради із заявою про призначення допомоги на дитину як одинокій матері відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» на сина ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1. Враховуючи подані відповідачем документи ОСОБА_1 було призначено допомогу на дитину як одинокій матері з 01.03.2014 року по 31.05.2027 року.
Крім того, 30.07.2015 року відповідач звернулася до Департаменту соціальної політики за призначенням допомоги на дитину-інваліда до 18 років. На підставі поданих ОСОБА_1 документів їй було призначено допомогу на дитину-інваліда віком до 18 років та надбавку по догляду за ним на період з 30.07.2010 року по 30.06.2015 року. На підставі медичного висновку від 17.06.2015 року виплату даної допомоги та надбавки по догляду відповідачу продовжено з 01.07.2015 року по 16.06.2020 року.
Посилаючись на те, що в лютому 2016 року при зверненні ОСОБА_2 за призначенням допомоги на дитину над якою встановлено опіку чи піклування, допомоги на дитину-інваліда віком до 18 років та надбавки по догляду на дитину-інваліда віком до 18 років - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 стало відомо, що рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 17.11.2015 року ОСОБА_1 позбавлено батьківських прав відносно її сина ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яке набуло законної сили 30.11.2015 року. Відповідач про позбавлення батьківських прав не повідомила позивача, в зв'язку з чим незаконно отримала 436 грн. 50 коп. допомоги як одинокій матері за грудень 2015 року та 5917 грн. 20 коп. - допомоги на дитину-інваліда до 18 років за період з 01.12.2015 року по 31.03.2016 року і добровільному порядку зазначені кошти не повертає. Просять стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради 436,50 грн. - виплаченої допомоги на дитину як одинокій матері та 5917,20 грн. - виплаченої допомоги на дитину-інваліда віком до 18 років та надбавки по догляду за дитиною інвалідом, а також понесені ними витрати по сплаті судового збору в сумі 1378 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явився. До суду подано клопотання про підтримання позову та розгляд справи у їх відсутності.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася. Про час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином. Причину неявки суду не повідомила.
Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.224 ЦПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 197 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється. У зв'язку з чим, на підставі ст. 197 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без фіксування судового процесу.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що рішенням Департаменту соціальної політики Луцької міської ради від 27.06.2014 року на підставі заяви ОСОБА_1, останній призначена допомога на дитину як одинокій матері відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» на сина ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01.03.2014 року по 11.05.2015 року в розмірі 309 грн. 60 коп., з 12.05.2015 року по 31.05.2027 року в сумі 385 грн. 80 коп. щомісячно. (а.с.7-8)
Згідно рішення Департаменту соціальної політики Луцької міської ради від 25.06.2015 року на підставі заяви ОСОБА_1 від 25.06.2015 року, останній призначена державна соціальна допомога відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям інвалідам» на утримання дитини-інваліда - неповнолітнього сина ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01.07.2015 року по 16.06.2020 року в розмірі 1307,30 грн. щомісячно (а.с.10).
Відповідно до розпорядження на перерахунок допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам департаменту соціальної політики Луцької міської ради від 25.09.2016 року ОСОБА_1 встановлено розмір допомоги з 01.09.2015 року по 16.06.2020 року в сумі 1479 грн. 30 коп. щомісячно (а.с.11).
Рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 17.11.2015 року ОСОБА_1 позбавлено батьківських прав відносно неповнолітнього сина ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1. Вищевказане рішення набрало законної сили - 30.11.2015 року (а.с.12).
В силу ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про склад сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо) стягуються згідно з законом.
Відповідно до п. 36 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) припиняється у разі позбавлення отримувача допомоги батьківських прав.
Згідно п. 49 вищевказаного Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
В силу до п. 6.3 Порядку надання державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства охорони здоров'я України № 226/293/169 від 30.04.2002 року суми державної соціальної допомоги та надбавки на догляд, якщо остання призначена, надміру виплачені одержувачу внаслідок зловживань з його боку (внаслідок подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї тощо), стягуються на підставі рішення місцевого органу з питань соціального захисту населення.
Рішенням Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визначення обсягу надміру виплачених коштів ОСОБА_1 від 21.03.2016 року визначено обсяг надміру сплачених коштів в розмірі 436 грн. 50 коп. Встановлено строк для повернення виплачених коштів до 15.06.2016 року.
Крім того, рішенням Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визначення обсягу надміру виплачених коштів ОСОБА_1 від 21.03.2016 року визначено обсяг надміру сплачених коштів в розмірі 5917 грн. 20 коп. Встановлено строк для повернення виплачених коштів до 15.06.2016 року.
Як вбачається з листа № 11.2-0/7244 від 28.03.2016 року позивач повідомив ОСОБА_1 про необхідність повернення надміру виплачених коштів (а.с.14).
В силу ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог, в тому числі про відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Згідно ч. 1 ст. 10 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, а згідно ч. 1 ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Враховуючи викладене, беручи до уваги те, що внаслідок недобросовісної поведінки відповідача ОСОБА_1, що виразилась у неповідомленні позивача про позбавлення її батьківських прав відносно неповнолітнього сина ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, тобто відомостей, що впливають на виплату державної допомоги, остання безпідставно отримала 436,50 грн. - допомоги на дитину як одинокій матері та 5917,20 грн. - допомоги на дитину інваліда віком до 18 років та надбавки на догляд за дитиною інвалідом, суд приходить до висновку про задоволення позову та стягнення з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача надміру виплачених сум допомоги.
Згідно ч. 1 ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Оскільки позов підлягає до задоволення, тому судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1378 грн. слід стягнути з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 10, 60, 88, 213-215, 224-226 ЦПК України, ст. 1212-1215 ЦК України, суд -
Позов Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1 на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради надміру нарахованої та виплаченої допомоги в сумі 436 (чотириста тридцять шість) грн. 50 коп. на дитину як одинокій матері та 5917 (п'ять тисяч дев'ятсот сімнадцять) грн. 20 коп. - допомоги на дитину-інваліда віком до 18 років та надбавки на догляд за дитиною інвалідом.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради в доход держави судовий збір в сумі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн.
Рішення може бути переглянуте судом за письмовою заявою відповідача. Заява про перегляд заочного рішення може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана через Ківерцівський районний суд до апеляційного суду у Волинській області протягом десяти днів з дня його проголошення, а особами, які були відсутні під час проголошення рішення, в цей же термін з дня отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Ківерцівського районного суду О.М. Пономарьова